Dovednosti pokerového hráče

• acceleration123
      acceleration123
      Zlato
      Registrace: 11.12.2010 Příspěvky: 5,312
      Ahoj lidi, nějak mi vrtá poslední dobou hlavou taková myšlenka, na co se zaměřit při studiu pokeru. Zdá se mi, že poker není tolik o matematice (ano, člověk musí zvládnout základní věci jako odds, outy, implied odds, měl by umět používat pokerstove, znát zákl. pravděpodobnosti, uvědomovat si, že hraje proti range atd.), co mám na mysli je, že při hře ale neuplatňujeme nějaké složité mat. rovnice.

Není mnohem důležitější logika a zdravý rozum ? Tím mám na mysli: určit proti jakému soupeři stojíme (to je základ) a podle toho uvažovat - tady by neraisnul s value handou, takovýto bet sizing dává smysl pro value, když zvolí tuhle line tak nikdy nebude blufovat. Tj. rozumět lajnám, herní dynamice a tendencím soupeřů. Hraju HU, takže tenhle post je možná v tom duchu trochu subjektivní, ale myslím, že to platí obecně.

Jde o to, že mi připadá, že skutečně nejvíc získávám studiem videí od nějakého coache jak hraje a dělám si poznámky o jeho myšlenkách -> logických dedukcích, které odvozuje podle hráče proti kterému stojí.

Nemá obecně pokerová matematika (např. počítání kombinací a výpočty expected value) smysl spíše pro session review ? (např. nějakou handou si skutečně nejsme jistí, tak si nad to holt sednem a uděláme nějaké ty výpočty.

Samozřejmě nechávám stranou jiné důležité schopnosti jako mindset ap., to je trochu na jinou diskuzi.
  • 21 odpovědí
    • lolofon
      lolofon
      Bronz
      Registrace: 14.04.2009 Příspěvky: 1,088
      ked som cital ten prispevok, tak som zrovna chcel napisat mindset, az potom som docital posledny riadok :)

podla mna mas celkom pravdu, ja tiez matematiku nepovazujem za najdolezitejsiu v pokri, ale moze nam v mnohych veciach pomoct.. ako hovoris, jej vyznam nie je ani tak pri samotnom hrani, ale pri analyze ruk. je dolezite pri session review si zapamatat, co si z analyzy konkretnej ruky dokazeme zobrat, samotne rozobranie nejakej minulej ruky je nam zbytocne, ak to nedokazeme zuzitkovat v buducnosti...

dolezita je celkova schopnost pracovat a vyuzivat informacie, ktore mame.. treba (a hlavne v hu) zistit, na akom leveli rozmysla nas super, ci sa snazi handreadovat => ci mame hrat iba nasu ruku alebo nasu celu range, dolezity je tiez image samozrejme...

ja si celkovo myslim, ze poker si nevyzaduje nijak extremnu inteligenciu, staci mat dobry mindset a s nim sa da naucit vsetko...
    • Zdenekbside
      Zdenekbside
      Bronz
      Registrace: 09.01.2010 Příspěvky: 1,469
      lolofon původně napsal
      ked som cital ten prispevok, tak som zrovna chcel napisat mindset, az potom som docital posledny riadok :)

podla mna mas celkom pravdu, ja tiez matematiku nepovazujem za najdolezitejsiu v pokri, ale moze nam v mnohych veciach pomoct.. ako hovoris, jej vyznam nie je ani tak pri samotnom hrani, ale pri analyze ruk. je dolezite pri session review si zapamatat, co si z analyzy konkretnej ruky dokazeme zobrat, samotne rozobranie nejakej minulej ruky je nam zbytocne, ak to nedokazeme zuzitkovat v buducnosti...

dolezita je celkova schopnost pracovat a vyuzivat informacie, ktore mame.. treba (a hlavne v hu) zistit, na akom leveli rozmysla nas super, ci sa snazi handreadovat => ci mame hrat iba nasu ruku alebo nasu celu range, dolezity je tiez image samozrejme...

ja si celkovo myslim, ze poker si nevyzaduje nijak extremnu inteligenciu, staci mat dobry mindset a s nim sa da naucit vsetko...
      Mno presne mindset po tom co pul roku hraju opravdu aktivne je apson pro me nejdulezitejsi..dokazu hrat A-Game treba 1,5 hodiny kdy jsem na vyherni vlne pak udelam nejake stupidni rozhodnuti a mam hru totalne naborenou a hraju razem silene dokud se nenaucim zachovat chladnou hlavu nemam narok hrat ani NL50 :( psychologie je dost dulezita.
    • acceleration123
      acceleration123
      Zlato
      Díky za odpovědi. Taky si myslím, že mindset je ze všeho nejdůležitější, ale tahle otázka byla vyloženě směřována k těm "technickým" skills.

lolofon to krásně shrnul, to bylo to co jsem potřeboval :) . Od teď asi pojedu jen HU sng videa a dělat si kopec poznámek a nebudu ztrácet čas s ničím jiným, popř. ještě coaching :) .
    • Bartyx
      Bartyx
      Bronz
      Registrace: 17.08.2010 Příspěvky: 257
      Strategické články bych určitě nezahazoval. Rozhodně se vyplatí si je alespoň jednou přečíst, protože v coachingu, nebo videích nenastávají tak často vzorové situace. Jasně, pochytíš z toho spíš takový to spontání rozhodování (po čase většinou správné), ale potřebuješ i tu teorii imho.
    • acceleration123
      acceleration123
      Zlato
      Bartyx původně napsal
      Strategické články bych určitě nezahazoval. Rozhodně se vyplatí si je alespoň jednou přečíst, protože v coachingu, nebo videích nenastávají tak často vzorové situace. Jasně, pochytíš z toho spíš takový to spontání rozhodování (po čase většinou správné), ale potřebuješ i tu teorii imho.
      Chápu, háček je, že já už CG nehraju a hraju teď jenom HU sng a to prostě tady na PS není :f_frown:
    • hustlik
      hustlik
      Bronz
      Registrace: 08.08.2009 Příspěvky: 30
      S tou inteligencí bych byl opatrný. Není náhoda, že nejlepší hráči jsou zároveň dost dobří v backgammonu, šachách apod.
    • Alficor1
      Alficor1
      Bronz
      Registrace: 16.06.2010 Příspěvky: 7,291
      Nejdůležitější je, jak by řekl Tony G, "heart and commitment". A mít sebevědomí, zkušenosti a něco v hlavě taky není k zahození.
    • opal99
      opal99
      Black Member
      Registrace: 05.02.2008 Příspěvky: 8,270
      Podla mna sebadovera a schopnost logicky mysliet su najdolezitejsie.. ale to patri do kategorie mindset IMO.

Co sa tyka studia "technickej" casti, tak preferujem knihy/clanky pred videami. Je to sice narocnejsie, ale zase si z toho clovek castokrat odnesie ovela viac ako z nejake live session (tu nehovorim o coachingoch - tie su uplne ina kvalitativna kategoria). Celkom mam rad aj hand reviews videa, ktore maju velmi uzke zameranie, a su teda velmi blizke clankom, no je treba priznat ze tychto je pomenej..

Osobne teraz pracujem na zdokonaleni (nie je tazke zdokonalovat sa od 0 :P ) analyzy konkretnych hracov, s ktorymi sa casto stretavam na stole (regularov - nie reg fish), v com vidim asi najvacsi longterm prinos.
    • kyrysar
      kyrysar
      Bronz
      Registrace: 21.06.2011 Příspěvky: 18
      víš, já trénuju různý náhodný kombinace karet a po celkem krátký chvilce jsem zjistil, že hrát tight agresivně je nejlepší, ale ne pokaždý... pochopil jsem, že musím nějakým záhadným způsobem vnuknout soupeři, že myslím tak či tak, aby si myslel, jak myslím a hned to změnit, natáhnout ho na jinou vlnu a dál to změnit... hlídat bankrol, odrážet se o pozice, ty dávají hodně... a hlavně chipy či peníze mají velkou sílu.. podle nich taky musíš měnit hru... kdo má málo peněz hraje víc tight, kdo víc hraje agresivněji více zkouší... musíš pochopit jak myslí soupeř a vnutit mu, co chceš, aby si myslel, a variovat strategii...

sorry, že to píšu tak nevědecky zapochodu :) :s_biggrin: Snad s toho něco poberete, dneska jsem tak grogy, že se mi to po sobě nechce číst :)

hlavně se připrav na to, že můžeš i pěkně prohrát i když to budeš hrát sebelip .:D
    • lolofon
      lolofon
      Bronz
      Registrace: 14.04.2009 Příspěvky: 1,088
      kyrysar původně napsal
      víš, já trénuju různý náhodný kombinace karet a po celkem krátký chvilce jsem zjistil, že hrát tight agresivně je nejlepší, ale ne pokaždý... pochopil jsem, že musím nějakým záhadným způsobem vnuknout soupeři, že myslím tak či tak, aby si myslel, jak myslím a hned to změnit, natáhnout ho na jinou vlnu a dál to změnit... hlídat bankrol, odrážet se o pozice, ty dávají hodně... a hlavně chipy či peníze mají velkou sílu.. podle nich taky musíš měnit hru... kdo má málo peněz hraje víc tight, kdo víc hraje agresivněji více zkouší... musíš pochopit jak myslí soupeř a vnutit mu, co chceš, aby si myslel, a variovat strategii...
      lol, tazky leveling :D

co hravas?
    • acceleration123
      acceleration123
      Zlato
      lolofon původně napsal
      lol, tazky leveling :D
      +1 :D

každopádně díky všem za odpovědi, cením si toho :) .

Nicméně touhle dobou, jelikož sem si dal od crashe FTP povinnou studijní pauzu od hraní, tak se věnuji trochu té pokerové matematice a konečně jsem pochopil počítání combos (no, není to těžké já vím :D ) a už si umím spočítat equity bez pokerstove což je imo nutz :D . Člověku to jistým způsobem otevře oči, ale řekl bych, že se to nejvíc uplatní při hraní proti přemýšlejícím regům.

Dřív jsem klasicky používal odds a outy a takové ty zákl. věci, implied odds a tak, ale teď mi to konečně všechno zapadá do sebe a vidím ten větší obrázek :) .

Nakonec ta matika nebude tak úplně od věci, dokonce mě to začíná bavit :f_cool:
    • Alficor1
      Alficor1
      Bronz
      acceleration123 původně napsal
      +1 :D

každopádně díky všem za odpovědi, cením si toho :) .

Nicméně touhle dobou, jelikož sem si dal od crashe FTP povinnou studijní pauzu od hraní, tak se věnuji trochu té pokerové matematice a konečně jsem pochopil počítání combos (no, není to těžké já vím :D ) a už si umím spočítat equity bez pokerstove což je imo nutz :D . Člověku to jistým způsobem otevře oči, ale řekl bych, že se to nejvíc uplatní při hraní proti přemýšlejícím regům.

Dřív jsem klasicky používal odds a outy a takové ty zákl. věci, implied odds a tak, ale teď mi to konečně všechno zapadá do sebe a vidím ten větší obrázek :) .

Nakonec ta matika nebude tak úplně od věci, dokonce mě to začíná bavit :f_cool:
      Zajímalo by mě za jak dlouho přijdeš na to, že to je stejně vždycky 50/50 a že ses tu matiku učil zbytečně. :D
    • acceleration123
      acceleration123
      Zlato
      Alficor1 původně napsal
      Zajímalo by mě za jak dlouho přijdeš na to, že to je stejně vždycky 50/50 a že ses tu matiku učil zbytečně. :D
      :D Samozřejmě. Poslední dobou jsem tuhle filozofii od tebe tak trochu přebral hlavně v real life a celkem to pomáhá :D Hlavně když to někomu řekneš a oni naprosto nechápou :f_biggrin:
    • Alficor1
      Alficor1
      Bronz
      U mě už to lidi v mým okolí začali chápat.. Akorát můj bývalej matikář to nikdy nepochopil, těžko říct proč. :D
    • acceleration123
      acceleration123
      Zlato
      Alficor1 původně napsal
      U mě už to lidi v mým okolí začali chápat.. Akorát můj bývalej matikář to nikdy nepochopil, těžko říct proč. :D
      Když jsme psali ty písemný maturity, tak než jsme začali, rozdali nám ty papíry a jedna holčina od nás byla trochu nervózní, tak jsem se k ní otočil a říkam: "Koukni, vezmi to logicky ... máš tu 4 možnosti, to znamená že máš šanci přesně 50%, že trefíš správnou odpověď." Na mě koukala, ale když jsem jí to vysvětlil, tak ji to pobavilo :s_biggrin:
    • Alficor1
      Alficor1
      Bronz
      Alficor1 původně napsal
      Když jsme psali ty písemný maturity, tak než jsme začali, rozdali nám ty papíry a jedna holčina od nás byla trochu nervózní, tak jsem se k ní otočil a říkam: "Koukni, vezmi to logicky ... máš tu 4 možnosti, to znamená že máš šanci přesně 50%, že trefíš správnou odpověď." Na mě koukala, ale když jsem jí to vysvětlil, tak ji to pobavilo :s_biggrin:
      Fotky holčiny? :D
    • acceleration123
      acceleration123
      Zlato
      Alficor1 původně napsal
      Soukromé bohužel nemám, ale je dost hezká :D
    • YourDoom
      YourDoom
      Bronz
      Registrace: 21.08.2010 Příspěvky: 878
      Alficor1 původně napsal
      to je jasný - je 50/50 zda pochopí/nepochopí, že je to 50/50 = 100/0 = je předurčeno, že to nepochopí :D
    • Alficor1
      Alficor1
      Bronz
      Alficor1 původně napsal
      Soukromé bohužel nemám, ale je dost hezká :D
      To nevadí, v pohodě postačí nesoukromý fotky. :D Mělo by tady být nějaký pravidlo že kdykoliv se někdo zmíní o nějaké ženě tak musí dát její fotky. :D
    • 1
    • 2