Online poker a zrak

• Frajerlada
      Frajerlada
      Bronz
      Registrace: 29.12.2010 Příspěvky: 350
      Online poker vyžaduje sezení několik hodin denně u počítače a pokud multi-tablujete, tak i velký monitor či více monitorů.

Zjistil jsem, že se mi zhoršuje zrak a dávám tím za vinu právě této činnosti.

Jak zhoršování předcházet?

Vzhledem k tomu, že hraji především v noci, kdy je tma, tak mně napadlo svítit si lampičkou, aby to vyrovnalo ten rozdíl pro oči tma/světlo. Ale zase mi je ta lampička nepříjemná, že svítí až moc.

Tak mě napadlo si udělat tmavé stoly, tím se ten monitor trochu ztmavý a ten světelný rozdíl pro oči nebude takový.

Také jsem si výrazně snížil jas na monitoru.

Jsou to správné kroky? Jaké děláte vy?
  • 61 odpovědí
    • sruapcekr
      sruapcekr
      Zlato
      Registrace: 12.07.2008 Příspěvky: 464
      přes den mám světlost a kontrast na 20% , v noci oboje snižuji na 10% a poslední dobou používám velice často i sluneční brýle na noční grind :)
    • Frajerlada
      Frajerlada
      Bronz
      Registrace: 29.12.2010 Příspěvky: 350
      To je teda zajímavý. No já přes den si dávám i kolem 40%, protože pak je to nepřirozené k okolnímu světlu a zase by to byl opak "mžoural" bych do tmy.

A ted večer se snažím na těch 10% a černý stůl :-)
    • BeatenTommy
      BeatenTommy
      Zlato
      Registrace: 05.04.2010 Příspěvky: 220
      Myslím, že mám stejnej problém, už sem nad tim taky přemejšlel. Ještě tak před 2 lety sem v mým okolí neznal člověka, kterej by viděl líp než já, dneska na dálku přečtu málo co. Dřív sem třeba moh v aulách opisovat od lidí přede mnou o řadu, ted vidím rozmazaně. Zkoušel sem i ty sluneční brejle a docela mi to pomáhalo, že mě po dlouhým grindu oči nebolely.

Čet sem o tom už pár článků, a je to tak, že se zhoršení zraku prostě člověk nevyhne, ale neni to tak jak se často říká, že by monitor něco vyzařoval. Hlavní problém je v tom, že monitory sou relativně malý a tak oko musí pořád zaostřovat a při dlouhodobým zaostřování se zmenšuje frekvence mrkání a to způsobuje vysychání oka, což je ten hlavní problém, kterej způsobuje zhoršení zraku. Jedna z mála celkem účinejch věcí je kouknout na chviličku každejch 10 minut ven z okna do nějaký zeleně. Další je častější mrkání, ale kdo má na to myslet že? :) Takže existujou kapky do očí, speciálně k tomuhle účelu, aby se oči nevysoušeli. A na závěr je důležitý dostatek spánku, kterej očím pomáhá regenerovat.
    • Cornie4ever
      Cornie4ever
      Hlavní Správce
      Hlavní Správce
      Registrace: 19.04.2009 Příspěvky: 8,223
      (přesunul jsem téma do Salonku, je to spíš real life diskuze)

já mám teda nagrinděno taky dost hodin a nějaký pozorovatelný zhoršení nepozoruju.. a to i v práci pořád koukám do monitoru..

díky všem za zajímavý komentáře.. řek bych, že to bude i souviset celkově se zdravotním stylem, jako všechno.. z toho pohledu je určitě lepší být poker pro, kteří mají čas chodit běhat a do posilovny.. nejhůř na tom budou lidi jako já co dlouho pracujou a ještě grinděj ve volným čase :f_eek:
    • Fehir
      Fehir
      Bronz
      Registrace: 21.06.2011 Příspěvky: 470
      Na onlinoch nemam tolko nagrindovane ako ostatni ale hral som aktivne WoW 3 roky a tiez som zacal pocitovat , ze vidim jaksi horsie (a potvrdila mi to aj doktorka) . Ja som rozmyslal nad tym , ze si kupim okuliare od firmy co sa specializuje na hracov/ludi co travia dlhu dobu pri PC , lenze take okuliare stoja okolo 200$ aj s postou :/
    • Bombarek
      Bombarek
      Bronz
      Registrace: 05.04.2011 Příspěvky: 2,867
      Ono taky docela záleží na tom, do jakého monitoru koukáte ne??? Myslím si, že ty novější notebooky a monitoy jsou konstruovaný tak, aby to němělo právě takovej výraznej vliv na ty oči. Samozřejmě pokuď máte monitor z roku eins, zwei, tak se potom nedivím. Já pracuju s počítači, nehledě na to, že jsem jakou dobu měl PC kavárnu.. a žádnou změnu u mě nesleduju... Je to taky o tom, jak správně nastavit monitor... Jas, kontrast a další.. Nevím no... Prostě já vidím, jako ostříž (zatím) :D :D :D
    • twinn1
      twinn1
      Stříbro
      Registrace: 09.03.2009 Příspěvky: 2,263
      Tak musím se přiznat, že jsem ve svém okolí také neznal nikoho, kdo by přecetl nápisy na takovou vzdálenost jako já, ale poslední dobou mám problém poznat lidi na druhé straně silnice, a to především když je šero/tma.

Při hraní mám vždycky puštěné nějaké světlo v místnosti.

Zajímavé je, že jsem i dříve trávil dlouhé hodiny u PC, ale až poslední 1/4 roku tento jev pozoruji. Uvítám jakoukoliv radu, jak si zrak ochránit.
    • cimprcampr
      cimprcampr
      Bronz
      Registrace: 10.05.2011 Příspěvky: 1,315
      Bombarek původně napsal
      Ono taky docela záleží na tom, do jakého monitoru koukáte ne??? Myslím si, že ty novější notebooky a monitoy jsou konstruovaný tak, aby to němělo právě takovej výraznej vliv na ty oči. Samozřejmě pokuď máte monitor z roku eins, zwei, tak se potom nedivím. Já pracuju s počítači, nehledě na to, že jsem jakou dobu měl PC kavárnu.. a žádnou změnu u mě nesleduju... Je to taky o tom, jak správně nastavit monitor... Jas, kontrast a další.. Nevím no... Prostě já vidím, jako ostříž (zatím) :D :D :D
      Ono to není v dnešní době ani o tom monitoru, ty už jsou teď konstruovaný napohodu. Problém je v obv v tom, že když je člověk soustředěný (typicky multitabling), tak zapomíná mrkat (nemrká tak často) a vysychá mu oko, čímž se dlouhodobě poškozuje zrak. Prostě to není o nějakém zaření ale o únavě oka.

Řešení neexistuje. Jako prevence je třeba dělat častější pauzy, v kterých odejdete od počítače, dobré osvětlení, případně i nějaké oční kapky ale hlavně nepřehánět to dvanáctihodinovými grindy :)
    • BOBOsvk
      BOBOsvk
      Bronz
      Registrace: 14.02.2010 Příspěvky: 2,505
      na konkurencnom fore sa riesili okuliare znacky Gunnar. Maju ich aj pokerstars vo svojom obchode.

Osobne som do nich zainvestoval asi 80$ z ebayu (v alze ich maju za 2500 czk tusim). Neskor si ich kupil aj bracho co je programator a co viem, u nich vo firme si ich objednalo dalsich 6 ludi.

Nech si hovori kto chce co chce, nech to je aj blbe placebo, ale mne to okuliare vazne pomahaju a na konci dna ma nebolia oci.
    • Pokrovec
      Pokrovec
      Bronz
      Registrace: 07.01.2010 Příspěvky: 773
      Ja pouzivam ocne kvapky, ale tie okuliare vyzeraju zaujimavo ...
    • zloVkvetinaci
      zloVkvetinaci
      Bronz
      Registrace: 19.04.2008 Příspěvky: 155

funguje, po celodennom sedeni za pc ma nestipu/nebolia oci..zrak sa pravdepodobne nici stale, ale menej..princip tych okuliarov by mal byt v tom, ze odfiltruju jasne odtiene ktore ociam vadia (..vsetko vidite zlto)

kedze s podobnym filtrom sa robia aj bezne (dioptricke) okuliare za priplatok, tak to asi aj bude nejak lekarsky podlozene :)
    • hustlik
      hustlik
      Stříbro
      Registrace: 08.08.2009 Příspěvky: 30
      Zkuste program flux. Používám ho už dlouho a nepociťuji žádnou únavu v očích. Upravuje kontrast v závislosti na slunci. Zadáte polohu svého bydliště a zbytek si naplánuje sám. Výhodou je i to, že je zdarma :)
    • Cornie4ever
      Cornie4ever
      Hlavní Správce
      Hlavní Správce
      Registrace: 19.04.2009 Příspěvky: 8,223
      wow, super tipy, hned si řeknu přítelce o ty brýle k narozkám =) :f_love: :f_love:
    • zloVkvetinaci
      zloVkvetinaci
      Bronz
      hustlik původně napsal
      Zkuste program flux. Používám ho už dlouho a nepociťuji žádnou únavu v očích. Upravuje kontrast v závislosti na slunci. Zadáte polohu svého bydliště a zbytek si naplánuje sám. Výhodou je i to, že je zdarma :)
      +1, paci sa mi ze neupravuje len jas ale aj kontrast :)
    • opal99
      opal99
      Black Member
      Registrace: 05.02.2008 Příspěvky: 8,270
      Cornie4ever původně napsal
      wow, super tipy, hned si řeknu přítelce o ty brýle k narozkám =) :f_love: :f_love:
      uz som si ich objednal :f_cool:
    • Dandiiik
      Dandiiik
      Bronz
      Registrace: 19.07.2009 Příspěvky: 1,736
      Takovy opicarny vymejslite :D proste kdyz mate unaveny oci, tak si kupte ocni kapky a je to. Pocitacem se nezhorsuji dioptrie, ale jen se oci vysousej tudiz kapky mi prijdou jako nejlepsi reseni. Taky jsem to ted resil a kapky mi dost pomohly :) Myslim, ze pro grindery bude idealni pred a po session si tam kapnout a bude to bez problemu :)
    • zloVkvetinaci
      zloVkvetinaci
      Bronz
      Dandiiik původně napsal
      Takovy opicarny vymejslite :D proste kdyz mate unaveny oci, tak si kupte ocni kapky a je to. Pocitacem se nezhorsuji dioptrie, ale jen se oci vysousej tudiz kapky mi prijdou jako nejlepsi reseni. Taky jsem to ted resil a kapky mi dost pomohly :) Myslim, ze pro grindery bude idealni pred a po session si tam kapnout a bude to bez problemu :)
      kvapky som skusal, oci mi len podrazdia (visine, dva rozne typy) :) vysusanie nie je jediny problem - vadi nespravna intenzita, zlozenie svetla, to ze su oci stale zamerane na detaily (pismena) a nemaju vela moznosti sa rozostrit (dobre je kazdych par minut chvilu pozerat do dialky)
    • Duncan737
      Duncan737
      Bronz
      Registrace: 09.08.2010 Příspěvky: 3,216
      zloVkvetinaci původně napsal
      vadi nespravna intenzita, zlozenie svetla, to ze su oci stale zamerane na detaily (pismena) a nemaju vela moznosti sa rozostrit (dobre je kazdych par minut chvilu pozerat do dialky)
      Zaměřené na detaily. No to mi povídej, na po přechodu z FTP na stáry mám takový pocit, že menší už ten stůl udělat nemohli. Osobně pociťuji velký rozdíl mezi únavou očí z FTP stolu a stárů, kde je všechno nechutně malé a člověk aby na to měl lupu, pokud nemá velký monitor.

Jinak to, že televize/monitor kazí oči, vyjma nějakých starých CRT, je fáma, kterou rodiče vypráví dětem, aby u toho tolik neseděli. :) Maximálně je to unavuje. Zhoršení zraku záleží na x dalších faktorech a znám spoustu mladých lidí, kterým se zhoršil zrak a nesedí často u kompu...

Nicméně se po nějaké době opět vracím k nočním grindům a v kombinaci s mikro stoly stárů cítím, že mě to unavuje dost rychle, takže díky za tip na ty brýle, vypadá to zajímavě a určitě zkusím.

Btw zajímavý thread, imo kandidát na nějaký ten thread of the month
    • Ic3g3org3
      Ic3g3org3
      Platina
      Registrace: 12.10.2009 Příspěvky: 3,301
      Jak říká Duncan, na FTP jsem měl na jednom monitoru pohodlně 12 stolů, taď na PS jich mám na tom samém monitoru jen 6. Druhý monitor, který jsem používal pro lobby, net, nastavování apod. teď musím vyplňovat dalšími stoly. Nechápu co je za problém, aby vývojáři dali nastavitelnou velikost písma.