BLOG: Poker vs. Trading

• valec86
      valec86
      Bronz
      Registrace: 19.06.2011 Příspěvky: 34
      Zdravím celou komunitu PokerStrategy.com.

O webu PokerStrategy.com jsem se dozvěděl před několika měsíci od mého kamaráda, který mi ho doporučil pro zlepšení mé hry. A musím uznat, že jsem se zde dozvěděl nové a velice užitečné informace, které určitě využiji (využívám) ve hře.
      Abych to více upřesnil, v pokeru nejsem začátečník (aspoň tedy doufám :-D ), hraji již asi 5 let, začinal jsem především na cashgames po hospodách.

Blíže k mému představení. Jmenuji se Vašek, je mi 25 let a žiju v Ostravě. Jak jsem již zmínil poker hraji 5 let, především cashgames s kamarády v hospodě (1x týdně pravidelně), několikrát do roka zajdeme i na turnaje do místního casina (poprvé když jsem tam byl, jsem vyhrál first place 10K CZK).
      Online poker hraju především proto, že nemusím míchat karty, je to rychlejší a hlavně pro MTT, kde jsou zajimavé výhry.

Mimo poker se věnuji několik let tradingu (obchodování na burze). A právě díky tradingu jsem se začal věnovat pokeru. Našel jsem v těchto dvou věcech (založených na pravděpodobnosti) spoustu společného. Dokonce v knize "Curyšské axiomy" píšou špičkoví švýcarští bankéři, že ten kdo je dobrý v pokeru, tak je dobrý i v tradingu a určitě to platí i naopak.
      Společné rysy - Trading vs. Poker (jednotlivé body jsou pro nás výhody) 10% úspěchu je vstupní signál = u pokeru to je herní kombinace před flopem (nejlépe AA, KK, QQ, AK...atd.) dalších 30% úspěchu je dodržování moneymanagementu = v pokeru bankroll management, úplně to stejné akorát jinak napsané :-) a zbylých 60% úspěchu je správná psychologie, tj. dodržování výhody číslo 1 (herní kombinace) a výhody číslo 2 (bankroll managementu).
      Dále doporučuji vést si pravidelné statistiky. Pokud budete mít před sebou výsledky (statistiku) hry z pokeru např. za 1/2 roku a bude u nich použita konzistentní pravida. Pak se můžete spolehnout, že za dalšího 1/2 roku to může vypadat podobně nebo i lépe!!! Dát si s tím tu práci a vidět pak, že to funguje vám dá dostatečnou důvěru ve vaši hru a hlavně chuť se tomu věnovat a zlepšovat se.

Ve zkratce představím výsledky z mojí cash games za poslední 1 1/2 roku. Jdu do hry vždy s maximální ztrátou 400 CZK. Hraje nás většinou 8, 1x týdně a ve hře je průměrně celkově asi 7-8 tisíc CZK. Už toto mi říká, že riskuji méně než mohu získat a to je taky zásadní pravidlo, které dodržuji. Celkem tedy 78 cashgame her a zisk celkem cca 19 000 CZK.

Musím se taky pochlubit s výsledky z online hraní. Ze začátku jsem hrál na bwin (asi 2 roky) a mé výběry a vklady jsou +200 CZK v zisku, což není moc dobré, ale věřím, že po nabraných znalostech na PokerStrategy budu časem ziskový. Online hraní jsem hrál spíš jako gambel a teď je pro mne výzva to změnit. Nyní hraji na PartyPoker, především cashgames a sem tam MTT s nízkým buyinem. Startovní kapitál jsem již stihl progamblit. Trefil jsem akorát vstupenku do 1 million USD Gtd., kde jsem skončil asi 560-tý. To byl zatím můj největší turnaj. Nyní čekám na 50 USD za pozvané kamarády a s výsledky mojí hry vás budu informovat. Mám připravený pevný bankroll management a vytisknutou tabulku starting hands.

To je prozatím vše, těším se na případné dotazy.

Všem přeju konzistentní hru

Vašek alias valec86
  • 30 odpovědí
    • Hucas
      Hucas
      Platina
      Registrace: 08.08.2010 Příspěvky: 7,745
      Ahoj Vašku,

vítej na fóru :) Co se týče délky hraní pokeru, tak tady na fóru možná budeš patřit skoro k veteránům, 5 let už je opravdu hodně ;)

Líbí se mi tvoje zkušenosti z tradingu, pěkně si popsal společné aspekty pokeru a tradingu. Obchoduješ na forexu? Případně jaký timeframy a jak to jde?

Jaký pojedeš limity na cashgame? Když tak koukám na tvoje představení, tak to už je i na založení blogu. Koukni do Strategické diskuze a blogy Cash Game, kde mají blogy i ostatní hráči včetně Cornieho4ever, který vyburcoval celé fórum na cestě z $50 na $10 000.
    • valec86
      valec86
      Bronz
      Ahoj Hucas.

haha veterán, to se budu považovat až budu hrát konzistentně alespoň 10 let. Jinak poker Texas Holdem jsem viděl na americkém kanále asi před těma 5 lety. Naučil jsem to kámoše a od té doby je to náš velký koníček. V té době u nás ještě neexistovaly žádné kasina, kde by se poker hrál až po roce dvou se to rozjelo.

Obchodoval jsem pro klienty obchodní systém na americké akcie, průměrná výnosnost 15-30% ročně, někdy se povedlo i 100% ale to jen po krizi 2008. Jinak se teď během 2 měsíců chystám spustit nový obchodní systém na forex EURUSD, kde pojedu na timeframe M30 s pákou 1ku50. Tady očekávám zhodnocení 30-60% měsíčně.
      A nově pracuji na plně automatických obchodních systémech. Základní strukturu systému mám již hotovou, teď už akorát nakoupit programy na testování a spustit. Krásná myšlenka ležet na pláži a jednou týdně zkontrolovat kolik je vyděláno. :-D

O Cornieho4ever výzvě jsem již čelt a velice se mi líbí. Zvažuji účast. Vlastní blog hmm to zní zajimavě, ale potřebuji po tobě Hucas ať zařídíš ať má den 72 hodin. :-D Jsem hodně časově vytížený..práce, trading, poker, kamarádi, holky...atd. ale za pár měsíců až se mi vše srovná jsem pro.

Cashgame chci začít na NL2. A max. 1-2x denně si zahrát MTT s buyinem 1-2 USD. A maximální ztrátu na 1 den mám 5 USD. Na cashgame denně max. 500 hand. S tím že můj bankroll bude 100 USD (50USD za kamarády + 50USD vložím).
    • Hucas
      Hucas
      Platina
      Pěkné pěkné :) Den se 72 hodinama by se mi taky hodil. Já doháním grind po práci a forex jsem viděl naposled někdy před rokem, kdy jsem dostával koučing of profi tradera a zkoušel jsem na demu všechno od M1 až po D1. Na začátku 2012 se plánuju k tradingu vrátit na H1 a začít na nějakém mikro účtu - do začátku :s_cool: abych dodržel správný BRM. Zároveň PokerStrategy bude spouštět nový výukový portál pro trading, takže učebního materiálu bude určitě dost a dost :)

Každopádně přeju hodně úspěchů, kdyby si něco nevěděl, nebo někde na fóru bádal, tak se neboj ozvat. Komunita ti teď pomůže v pokeru a ty pak zase třeba komunitě v tradingu ;) Pokerových hráčů, co se zajímají o trading je poměrně dost ;) A veřím, že to tak je i obráceně, takže pokud máš nějaký známý z prostředí tradingu, tak je za náma můžeš poslat ;)

Něco jako tyhle:
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Bronz
      Registrace: 25.05.2011 Příspěvky: 7,778
      Vitaj u nás!

Pozerám že okrem šachistov čelíme i invázii burziánov! :s_evil: Poker má s tradingom skutočne veľa spoločného (Steve Cohen -pre mnohých najúspešnejší trader ever, začínal tiež hraním pokeru), k Tvojmu prirovnaniu
      10% úspěchu je vstupní signál = u pokeru to je herní kombinace před flopem, dalších 30% úspěchu je dodržování moneymanagementu = v pokeru bankroll management, úplně to stejné akorát jinak napsané :-) a zbylých 60% úspěchu je správná psychologie
      by som ale ešte pridal riadenie pozície = v pokeri postflop hra. Akurát už neviem ako to rozdeliť percentuálne :D Asi proste ostaneme pri tom, že je to veľmi podobné :f_cool: .

Rovnako ako Ty sa tiež venujem tradingu (akurát na amatérskej úrovni - plácam sa s pár tisíckami na pražskej akciovej burze a plánujem začať s binárnymi opciami), preto ma bude Tvoja aktivita u nás na fóre veľmi zaujímať. ;) Dokonca až tak, že som sa tu na fóre oficiálne stal Tvojím fanúšikom! Tak ma nesklam a informuj nás ako sa Ti darí nie len v pokeri, ale i na trhoch ;)

Príjemnú zábavu a veľa úspechov praje

Fisky
    • valec86
      valec86
      Bronz
      Pánové to jste mne velice potěšili, že vás zajímá trading a poker.

Pro Fiskantese: samozřejmě i v tradingu jde procento úspěchů rozdělit do více výhod např. posunutí Stop-lossu, výstupní signály...atd.
      Psal si, že se zajimáš o opce. To je celkem pro zkušenější tradery, ale není na tom taky nic složitého. Jak člověk pochopí podstatu a různé opční strategie tak je to brnkačka. Vpodstatě základy zůstávají stejné.

Můžu vám doporučit českou stránku http://www.financnik.cz kde najdete opravdu nejlepší informace co se tradingu týče. Vše v češtině a od profíků, kteří se už plácají u moře. V americe by jste za informace co jsou na tomto webu zaplatily i milionové částky.

V.
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Bronz
      Finančníka poznám, ale pre ostatných čo nepoznajú môžem tiež odporučiť ako cenný zdroj vedomostí :)

Binárne opcie ma zaujaly práve svojou jednoduchosťou (oproti vanillám) a flexibilitou použitia - hlavne netrendové stratégie. Okrem toho sú fajn i akciové párové arbitráže, od klasického intraday forexu sa zatiaľ držím ďalej (treba tomu venovať viac času, a ten mi zaberá poker).

Inak v teórii investovania a tradingu sa dosť vyznám (som zakladajúci člen Klubu investorov v Brne, kam si pozývame rôzne kapacity z oboru) ale ako študent nemám na poriadny trading dosť veľký kapitál.

Taktiež hrávam NL2, na herni PartyPoker, možno sa stretneme pri stole :]
    • valec86
      valec86
      Bronz
      Dival jsem se na vaše stránky klubinvestoru.com. Přečetl jsem článek o zlatě. No můj názor na zlato je trochu odlišný. Došlo k velkému nárůstu, a jak jsem slyšel v televizi ve všech hlavních zprávách, že mají lidi investovat do zlata. Tak jsem se jenom smál. Investiční doporučení na Nově, Primě..hahaha investujte do zlata.
      Investoři, kteří nakoupili zlato před 1/2 rokem, měsícem a drží ho vysoce napákované tak potřebují idioty (fish), kteří ho teď z trhu zkoupí, aby mohli realizovat svoje zisky. To se teď taky děje. Profíci prodávají a davy kupují.
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Bronz
      Obsah stránok riešia pražáci, my v Brne sme niečo ako frančíza, ideme si vlastnou cestou (robíme prednášky s tradermi, investormi, bankármi a ľuďmi čo sa pohybujú okolo financií), vlastné články nepíšeme. Čo sa týka zlata, mám rovnaký názor ako Ty - vlak už špekulantom ušiel...ale to je tak vždy, keď sa nejakej investície chopia tzv. "analytici" a média, je na čase zdvihnúť kotvy a nakúpiť niečo iné :D . Na druhej strane keď graf zlata očistíš o infláciu, až tak bublinovo zas nevyzerá, aj keď stále je vidno nebezpečnú krivku:

• Postradatelny
      Postradatelny
      Stříbro
      Registrace: 29.07.2011 Příspěvky: 641
      Vítám na pokrstrategy

Já jsem na rozdíl od tebe jako veterána úplný nováček a rád si odsud odnesu další ponaučení ohledně srovnání toho co jste zde popsali.

10%+30%+60%=?

Hned to vyzkouším na freerolu :) Psichologie bude pro mě také ted dost rozhodující tak na ní taky juknu....možná výce než pokrové kombinace... :D

Zatím dobrou
    • valec86
      valec86
      Bronz
      Fiskantes nebo někdo jiný..please jak se vkládají obrázky? Dám "vložit obrázek" a chce to http, stačí když vložím adresu z adresáře méhe pc, kde mám obrázek uložený?? ?( ?( (chci vložit graf z casovky :D )

Ano, dle inflace má zlato ještě možnost k dalšímu růstu. Nedokážu to moc posoudit, obchoduji pouze dle technické analýzy. Budoucnost je nepředvídatelná a ztoho také vycházím. Může nastat inflace nebo deflace.
    • valec86
      valec86
      Bronz
      Zdar nepostradatelný.

pokud sečteš 10+30+60=100% profi hry

Na psychologii doporučuji netlačit, chce to čas. Hlavní je pochopit teorii pravděpodobnosti, vést si statistiky (dostatek vzorků) a následně z nich zjistit, co můžeš očekávat např. kolik hand ti dá průměrné zhodnocení bankrolu o 10%, jaký je nejvyšší downtrend (maximální ztráta z tvého bankrollu). Až když uvidíš před sebou tyto výsledky, které tě stály spousty tvrdé práce. Pak budeš více věřit svojí hře a budeš přesvědčen, že jediná možnost jak být profitabilní je dodržovat pravidla, které si stanovíš. (např. hrát handy dle tabulky starting hands, dodržovat bankroll management...atd.)

Přeju mnoho úspěchů ve hře
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Bronz
      Ja iba dodám že viesť si štatistiky v pokeri je dosť jednoduché (ľahšie ako v tradingu), pretože všetko za Teba spraví trackovací software. Elephant od pokerstrategy je zdarma, používané profesionálnejšie ale platené softíky sú Poker Tracker a Holdem Manager. :)
    • valec86
      valec86
      Bronz
      Ano vést statistiku je jednoduché. Ale co je těžší, dodržet v této statistice konzistentní výsledky (dodržování starting hands..atd.). Pokud nejsou dodržena předem stanovená pravidla, pak je statistika nevěrohodná!!
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Bronz
      Tabuľka štartovných rúk je iba základom, ak ju nedodržuješ a máš pre to nejaký dôvod, nemusí sa jednať o chybu - je rozdiel napr. otvárať šialené kombinácie lebo si dostal bad beat a máš tilt oproti tomu keď svoju openraising a calling range prispôsobuješ štatistikám oponentov, dynamike hry a podobne. Rečou tradingu by sa dalo povedať že NL Holdem je viac diskréčna než mechanická disciplína ale pre začiatočníka je určite lepšie tabuľky sa držať takmer za každých okolností.
    • valec86
      valec86
      Bronz
      Zdravím po delší odmlce.

Pokeru jsem se věnoval co to šlo. Upravil jsem bankroll man. a startovní kapitál jsem nechal na 50 USD.

Změny se týkají tedy limitu co hraji. NL4 (BB 0,04 USD). Vždy hraji 4 stoly po 2 USD. Celkově mám tedy 8 USD ve hře. Je to sice trochu víc než bezpečný bank.man. dovoluje, ale přežil jsem :D
      Sem tam taky zapnu turnaje max. 3 USD buy-in.

Dopadl jsem tedy následovně. Celkem 6 MTT turnajů s celkovým buy-inem 16 USD. 1x jsem trefil malý vyplac kolem 3 USD a 1x sem skončil v 1000Gtd na 6.místě (57 USD).
      CashGame odehráno celkem 18 200 hand s tím, že profit je něco přes 20 USD.

Celkově tedy bankroll na 123 USD :s_cool:

Rád vložím graf, ale nevím jak na to. Někdo pls poraďte.
    • Hucas
      Hucas
      Platina
      Vložení grafu - nahraješ obrázek například na:

http://imageshack.us/

nebo jakýkoliv jiný webový úložiště a pak pomocí tlačítka "vliožit obrázek" - hned to vedle ikony "youtube" vložíš url toho obrázku, který si nahrál.

Btw. nechceš to začít vízt jako blog vzhledem k tomu, že už se to blogu hodně podobá a tady v představení to může časem zapadnout? ;)
    • valec86
      valec86
      Bronz
      diky za radu.

OK tedy zrobte z toho BLOG ;) název poker vs. trading
    • Hucas
      Hucas
      Platina
      Přesunuto, přejmenováno, jede to :s_cool:
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Bronz
      Valec: Zaujala ma Tvoja úprava BRM: prečo nehráš radšej s plným stackom na NL2? Takto nielenže nedostaneš maximum zo svojich dobrých kombinácii, ale navyše máš iba 50bigblindov miesto 100 :f_eek:

Ak hráš MSS, stačí Ti menej ako 2 doláre k stolu :) Na NL4 je minimum myslím 1.20
    • 1
    • 2