Časté chyby

• Alficor1
      Alficor1
      Bronz
      Registrace: 16.06.2010 Příspěvky: 7,291
      Jelikož spousta z vás dělá chyby při psaní některých pokerových pojmů (ať už gramatické, nebo faktické), rozhodl jsem se založit téma ve kterém všechny z vás poučím.

1) Hold'em vs. Hold'en
      Hra, kterou hrajeme, se jmenuje hold'em. Holden je hlavní hrdina Salingerovy knihy The Catcher in the Rye.

2) Lose vs. Loose
      Chyba, kterou vidím nejenom na českých fórech denně. Loose znamená uvolněný (v pokerovém kontextu hráč, který hraje spoustu hand), lose znamená prohrávat.

3) Stake vs. stack
      Stack je počet žetonů, které máte u stolu. Stake je jednak jakási půjčka peněz pro jiného hráče, nebo také vyjádření toho, o kolik peněz hrajeme (viz micro stakes, high stakes,...)

4) Thin vs. small (value bet)
      Zatímco small vyjadřuje čistě a jenom výšku vaší sázky, slovo thin vyjadřuje sílu value betované handy.

5) Trips vs. set
      Trips máte, pokud se vám podaří flopnout trojici s použitím pouze jedné karty z vaší handy (tzn. JT na TT4 je trips). Oproti tomu set je trojice při použití obou karet vaší handy (TT na T85).
      Je ovšem pravda, že oba termíny se dají zaměnit za "trip ..." - například "trip aces" je jednak AK na AA2, ale i AA na A23.

6) 3bet vs. 3x raise
      Sice celkem vzácná chyba, ale už jsem ji také viděl. 3bet je re-raise původního raisu. Oproti tomu 3x raise je, pokud pre-flop při blindech $1/$2 raisnete na $6.

7) $1 vs. 1$
      Sice se jedná o detail a netýká se jenom pokeru, ale dělá ho spousta lidí. Je sice pravda že spousta národů (včetně toho našeho) používá pro svou měnu tvar číslo-měna, ale americký dolar se vždy píše ve tvaru měna-číslo.

8) BB vs. bb
      Neboli Big Bet a big blind. Big bet se vždy používal ve spojitosti s limit pokerem, např. v hold'emu je to vyjádření sázky na turnu a riveru (dvojnásobek small betu, která se používá preflop a na flopu). Big blind je minimální sázka ve všech no limit/pot limit hrách.
      Oba termíny se používají pro vyjádření winrate. Pokud tedy uvidíte, že někdo má podle PTR winrate 2BB/100h, jeho winrate v bb/100h má dvojnásobnou hodnotu.

9) Bad beat/suck out vs. cooler
      Další velmi častá chyba. Bad beat nebo suck out (význam je prakticky stejný) označuje situaci, kdy i přes značnou procentuální šanci na výhru taková kombinace prohraje. Oproti tomu cooler je situace, ve které mají dva (nebo samozřejmě více než dva) hráči velmi silné kombinace, které nemůžou položit.
      Bad beat/nebo suck out je například, pokud se pre-flop dostanete do allinu s AA, soupeř má KK a vy prohrajete. Tato situace se dá také nazvat coolerem, ale už bez ohledu na výsledek.

______
      Pokud vám na tomto seznamu něco chybí, budu rád pokud to sem postnete. Stejně tak se já budu pokoušet tento seznam aktualizovat, až uvidím něco dalšího.

Nenapadl mě vhodnější název pro tohle téma, pokud někoho napadne tak ho klidně pošlete.
  • 16 odpovědí