[PLO] LetMeTiltU občas bloguje :)

• LetMeTiitU
      LetMeTiitU
      Bronz
      Registrace: 11.02.2011 Příspěvky: 2,650
      Zdravím všechny pokerové nadšence, nejen omahové ale napříč spektrem :)

Kdo mě ještě nezná, tak bych se krátce představil. Jsem z Liberce a skoro deset let působím v Praze v rámci studií. Poker hraju přes pět let a z toho přes tři roky profesionálně (respektive, jak rád říkám "s profesionálním přístupem"). Moje life-time winnings se budou pohybovat okolo 2M Kč. Což je o poznání méně, než jakých se povedlo dosáhnout mému spolubydlícímu, kterým je Vojta "vojta_r" Růžička, se kterým máme pronajatý byt na Smíchově, co bys kamenem dohodil od CardCasina :s_evil: . Jsem spíš zaměřením cashovkář a vlastně o tom i svědčí, že při mých celkových winnings je mojí největší trefou něco jako 110k kč v nějákém on-line.

Vlastně od konce 2009 jsem přešel na PLO a přes náročné začátky (myšleno celý loňský rok :s_ugly: ) se mi podařilo dostat se na slušný level a věřím, že PLO400 by měl být level, kterého jsem schopen dosáhnout, ač moje první pokusy nedopadly nejlépe, zaútočil jsem se slabším rolem a i to se na prvním, neúspěšném pokusu podepsalo...

Dalším významným faktorem v mém pokerovém životě se na začátku letošního roku stal začátek mého působení v PokerStrategy.com jako externí manager pro vzdělávací sekci. Byl jsem moc rád, že se tato příležitost objevila, protože se trefila do období, kdy jsem byl definitivně přesvědčený, že věnovat se čistě hraní není pro mě to pravé.

Proč? No právě o tom by měl mimo jiné být tento blog - deník. Už delší dobu přemýšlím, jak nejlépe začít pracovat s tématem, které zatím v pokerovém vzdělávání bylo zcela opomíjeno ve velkém měřítku oproti jeho významu...a to nikoliv v ČR, ale řekl bych globálně.

Tímto tématem je tzv. makro-management v pokeru. Tento termín by měl označovat ta skutečně velká rozhodnutí v životě pokerového hráče ve vztahu k jeho práci - pokud vnímáme poker jako druh businessu, tak by to byla rozhodnutí na taktické a strategické úrovni.

Jedná se o rozhodnutí, co hrát, kde to hrát, otázky BRM (bankrollmanagementu), variance a psychika, dlouhodobé hraní a život! Profese pokerového hráče se hodně změnila a především těchto lidí přibylo. A tato profese má řadu specifik a důsledků pro život člověka. A je naprosto zásadní, aby PokerStrategy.com jako největší pokerová škola se začala tomuto tématu věnovat.

A za československou komunitu bych rád otevřel tento deník, kam se pokusím přispívat na téměř denní bázi jako dle mého názoru nejvhodnější "učební pomůcku". Prostě šance, že se mi povede k tomuto tématu přistoupit strukturovaně v podobě článků, či dokonce videí je příliš malá, že úspěšně ještě menší. Ještě k tomu ani nejsem přesvědčený, že tyto zmíněné formáty jsou pro toto nejvhodnější.

Proto jsem se rozhodl pro tuto sice ad hoc formu, ale jak se budeme dostávat k různým aspektům mého života, tak bude zase větší prostor pro diskusi a hlavně také vaše zkušenosti.
  • 316 odpovědí
    • LetMeTiitU
      LetMeTiitU
      Bronz
      7. 10. 2011

První den vemu v rychlíku a nic hlubokého ještě dnes nepřijde :)

9:00 Budíček - jj, smolně jeden z těch dnů, kdy jsem vstával na budík

10:10 Nastoupen ve fitku - mám členství ve fitku kousek od bytu

11:50 Oběd s rodičema a babičkama k sestřině promoci - na tu jsem nešel, protože po jedné už jsem musel být na bodovaném cvičení

15:00 Příjezd ze školy - pro doplnění studuji VŠE

15-17 1. sešn

17-19 Spánek

20-23 2. sešn

00:00 Diskuse, že se Vojta pustí do cashovky a následná letos 59. hádka, že by si měl stáhnout Holdem Manager.

Vlivem okolností - útrata, odčerpání části rezerv, prázdninová MTT žumpa a následně i CG žumpa - jsem byl donucen se minulý měsíc podívat na zpravení psychiky na PLO50.
      No celkově minulý měsíc určitě patřil bezpečně do TOP3 nejhorších za mojí karieru. Ovšem díky Bohu tento měsíc jsem začal ve velkém stylu, tak se rád pochlubím a myslím, že brzy opět pojede PLO100 a výše :D welcome to omaha

• acceleration123
      acceleration123
      Zlato
      Registrace: 11.12.2010 Příspěvky: 5,312
      Zdar,

za mě osobně mám fakt radost, že jsi udělal blog, sice čtu od začátku ten váš společný s Vojtou, ale trošku teď kroužím i kolem Omahy i když zatím je to opravdu jen kroužení :D , navíc to co píšeš v té druhé části toho úvodního příspěvku mě taky hodně zajímá, takže se určitě budu těšit na ty příspěvky :s_cool: Myslím, že se to hodně opomíjí v pokerovém světě, takový ten self-managment a řekl bych, že hráčů, co tohle mají zmáknuté je spíše menšina.

Jinak jsem taky z Liberce a vždycky mě potěší vidět krajana na fóru :) .

LetMeTiitU původně napsal
      00:00 Diskuse, že se Vojta pustí do cashovky a následná letos 59. hádka, že by si měl stáhnout Holdem Manager.
      Nech mě si to ještě jednou přebrat v hlavě ... chápu to správně, že on tu je asi nejúspěšnější hráč komunity a to ani nepoužívá HEM ? :D
    • acceleration123
      acceleration123
      Zlato
      Registrace: 11.12.2010 Příspěvky: 5,312
      A když už tu mám ten první reply, tak se rovnou zeptám i na pár věcí :D

Jak moc jsi potřeboval zlepšit mindset, když jsi přecházel z NLHE na PLO ? Variance je o dost větší ne ? Na jaké swingy by člověk měl být připravený, než se rozhodne přejít na Omahu ?

Proč si myslíš, že se vyplatí hrát Omahu namísto Holdemu ? (midstakes NLHE reginfested, větší potenciál výdělku, naučí se člověk lépe handredovat ?)

Jaký BRM používáš ?

Jaká hourly je reálná řekněme na PLO25, PLO50, PLO100 atd. povězme při nějakém normálním počtu stolů např. 8 ?

Díky

accel
    • Cornie4ever
      Cornie4ever
      Hlavní Správce
      Hlavní Správce
      Registrace: 19.04.2009 Příspěvky: 8,225
      super blog, ta druhá část mě taky velmi zajímá.. už i proto, že jsem taky zvažoval možnost se živit jako poker-pro ale nakonec jsem si vybral jinou budoucnost.. těším se na tvoje reporty! :f_grin:

jinak pěknej start do nového měsíce :s_cool:
    • LetMeTiitU
      LetMeTiitU
      Bronz
      Ahoj :)

Swingy jsou obrovské a minulý měsíc i po více než roce v omaze mě dokázal poměrně zaskočit...na PLO50, které na téměř 100k handách beatuju skoro 10 bb/100, jsem nedokázal vyhrát handu :D měl jsem strašný run, ALE ne v točkách!!!

To je první omyl lidí, co přijdou na PLO - oni jako vědí, že má varianci, ale už nevědí, co to vlastně znamená :)

To není, že budeš mít pořád flipy a dominance a točit, atd....to by bylo moc snadný!

Variance je, že budeš za 45% stacku pre-flop s AAxxds (ds - double-suited) a na prakticky každém floup je to tedy get-in a soupeř bude mít ob handu na boardech 357 v ruce 64xx :D a tohle pořád dokola...

Že budeš kolovat v situaci, kdy se kol vyplatí v 60ti případech ze sta a zrovna to bude pětkrát za sebou ten z horší části...

Tohle je variance PLO a obecně CG variance, kdy o osudu peněz rozhoduješ "vlasním klikem" a to teprve bolí!

Takže, když mi někdo řekne, že je to hrozný, že prohrál tři dominance, tak se jenom usmívám :) Já už prakticky točky nevnímám...

K těm dalším otázkám. Přiznám se, že neznám standartní winrate, ale řekl bych osobně, že třeba 6bb/100 na PLO200-400 by bylo moc pěkné při těch šesti stolech, ke kterým jsem se nakonec rozhodl.

Hrál jsem hodně i devět stolů PLO, ale to je nad moje síly momentálně asi no....rozhodně asi bych byl takový rakeback pro ve špičce. Když hraju šest stolů, tak mám opravdu velkou winrate - i proto je můj vzorek trochu těžko přesně čitelný, že obsahuje 9stolové a 6stolové sešn.....

Minulý měsíc padlo definitivní rozhodnutí, že pojedu prostě do budoucna šest stolů...

BRM používám lehce agresivní 100 BI na nižší level - tj., jakmile mám přes 5000d, tak jede PLO100, přes 10k jede PLO200

+ samozřejmě mám jako profesionál nějaké další peníze na žití na nějáký čas...
    • Duncan737
      Duncan737
      Stříbro
      Registrace: 09.08.2010 Příspěvky: 3,229
      Ahoj,

určitě budu sledovat. Taková častá otázka, ale stejně na ni moc neznám odpověď...

Říká se, že Omaha je více profitabilní, díky více soft poli nebo obecné kvalitě hráčů. O kolik si myslíš, že je PLO více profitabilní než NL. Jestli teda máš představu, když NL, chápu-li to správně, dost dlouho nehraješ.
    • LetMeTiitU
      LetMeTiitU
      Bronz
      Omaha podle mě nebude zase o tolik profitabilnější než holdem. I se to těžko provnává, protože omaha mnohem více rakuje a rakeback je větší část profitu, než v holdemu, takže použít třeba PTR (pokertableratings) k těmto účelům moc nelze...

Omaha má tu výhodu, že není zdaleka tolik craknutá jako NL, pokud jde o CG, ale potažmo i SNG. Že je mnohem hůře craknutelná! A hlavně je mnohem zábavnější...když prostě někdo hraje profesionální a nahraje statisíce hand na NL, tak už přece jenom trochu změnu potřebuje :)

A ještě tu byla otázka, jestli naučení omahy pomůže nějákým dalším skillům využitelným v holdemu...já bych toto téma něják moc nedémonizoval. Jako, že seč naučíte další variantu vám prostě v těch ostatních něják super nepomůže...

Pomůže vám to, že třeba omaha je náročnější na psychiku a tudíž tento skill si musíte výrazně vylepšit a to z vás určitě obecně lepšího hráče dělá...

Určitě nelze obecně podceňovat specializaci v dnešním pokeru! To je určitě zajímavé téma...večer se k němu vrátím.

A zrovna teď bude toto téma na našem bytě aktuální vzhledem k tomu, že včera byla asi oficiálně zahájena vojtova CG kariera :) A cash game stoly vojtu teda uvítali s velkým gustem :D Insta dostal nějáký badbeat, pak Ako vs Ako rupnul a takhle asi hned pět-šest věcí :D a skore: http://www.pokertableratings.com/stars-player-search/vojta_r

...aha, tak teď koukám, že co jsem šel spát, tak ještě hrál celou noc a část ztráty smáznul :)
    • LetMeTiitU
      LetMeTiitU
      Bronz
      8.10. 2011

9 Budíček + snídaně (sedm vajíček bez žloutku a ledvinkové fazole v tomatě :D hmmm, mňam ), dále zjištění, že mých tisíc dolarů se stálo nenašlo...že jsem se snažil depositnout z jiného moneybookers mailu, než jsem tam nastavil je sice moje věc, ale peníze mi kvůli tomu ještě ztratit nemusí :rolleyes:

9:30-10:30 Menší sešn, tzv. rozklik, 4 BI vyhrané, 32 BI celkově a 12. sešn v plusu za sebou a serie pokračuje :s_evil:

11:00-14 Posilovna, nákup, úklid, jídlo :)

14-???????????????? V posilce jsem potkal kamaráda, který dnes večer slaví 30. narozeniny a je to jeden z těch lidí, co když řekne, že bude party, tak BUDE Party s velkým P a právě dorazil ještě s dalším týpkem k nám na prezentaci on-line pokeru :s_o:
    • LetMeTiitU
      LetMeTiitU
      Bronz
      Ještě dvě handy z ranní sešn, které jsou částí odpovědi, co je na omaze skvělé...tilt soupeřů! :) Je to hlavní zbraň, která může ničit vás nebo soupeře!

Tento hráč záměrně vsadil na flopu pot (podvědomě), aby při mém all-inu už si mohl říct, že je tam uvázaný a musí to dát, kdyby vsadil dvě třetiny, tak na tomto flopu může snadno zahodit....

Poker Stars $50.00 Pot Limit Omaha Hi - 5 players - View hand 1472969
      DeucesCracked Poker Videos Hand History Converter

Hero (CO): $50.60 - VPIP: 20, PFR: 15, 3B: 5, AF: 3.6, Hands: 181078
      Player3 (BTN): $68.00 - VPIP: 48, PFR: 6, 3B: 0, AF: 5.0, Hands: 31
      Player4 (SB): $85.35 - VPIP: 17, PFR: 12, 3B: 8, AF: 4.0, Hands: 353
      Player5 (BB): $50.00 - VPIP: 24, PFR: 20, 3B: 13, AF: 1.9, Hands: 178
      Player6 (UTG): $107.25 - VPIP: 27, PFR: 21, 3B: 15, AF: 7.5, Hands: 152

Pre Flop: ($0.75) Hero is CO with 6 :heart: 5 :diamond: 5 :club: 6 :spade:
      1 fold, Hero raises to $1.50, 1 fold, Player4 raises to $5, 1 fold, Hero calls $3.50

Flop: ($10.50) Q :spade: 6 :club: T :club: (2 players)
      Player4 bets $10.00, Hero raises to $40, Player4 raises to $80.35, Hero calls $5.60 all in

Turn: ($101.70) 7 :club: (2 players - 1 is all in)

River: ($101.70) 5 :heart: (2 players - 1 is all in)

Final Pot: $101.70
      Hero shows 6 :heart: 5 :diamond: 5 :club: 6 :spade:
      Player4 shows A :spade: 7 :spade: J :spade: A :club:
      Hero wins $99.70
      (Rake: $2.00)

A tady na tiltu ten samý hráč mě kolnul 4way s nesmyslem a na R svůj počin dokonal...

Poker Stars $50.00 Pot Limit Omaha Hi - 6 players - View hand 1472970
      DeucesCracked Poker Videos Hand History Converter

Hero (BB): $99.70 - VPIP: 20, PFR: 15, 3B: 5, AF: 3.6, Hands: 181078
      Player2 (UTG): $48.00 - VPIP: 52, PFR: 22, 3B: 3, AF: 0.9, Hands: 100
      Player3 (MP): $70.55 - VPIP: 48, PFR: 6, 3B: 0, AF: 5.0, Hands: 31
      Player4 (CO): $50.00 - VPIP: 17, PFR: 12, 3B: 8, AF: 4.0, Hands: 353
      Player5 (BTN): $50.00 - VPIP: 24, PFR: 20, 3B: 13, AF: 1.9, Hands: 178
      Player6 (SB): $106.75 - VPIP: 27, PFR: 21, 3B: 15, AF: 7.5, Hands: 152

Pre Flop: ($0.75) Hero is BB with 3 :diamond: K :spade: J :diamond: 3 :heart:
      Player2 raises to $1.25, Player3 calls $1.25, Player4 calls $1.25, 2 folds, Hero calls $0.75

Flop: ($5.25) 3 :club: 5 :spade: K :diamond: (4 players)
      Hero checks, Player2 checks, Player3 checks, Player4 checks

Turn: ($5.25) 7 :diamond: (4 players)
      Hero bets $2.50, Player2 folds, Player3 folds, Player4 calls $2.50

River: ($10.25) Q :diamond: (2 players)
      Hero checks, Player4 bets $6.50, Hero calls $6.50

Final Pot: $23.25
      Hero shows 3 :diamond: K :spade: J :diamond: 3 :heart:
      Player4 shows A :spade: 5 :heart: 8 :spade: 7 :club:
      Hero wins $22.15
      (Rake: $1.10)

Ještě doplním, že jsem handu dorovnal se skvělými odds a malým párem na set odds, nicméně začínajícím hráčům bych radil fold....
    • Ic3g3org3
      Ic3g3org3
      Bronz
      Registrace: 12.10.2009 Příspěvky: 3,356
      Wow, klobouk dolů, tomuhle říkám deník. 6 vlastních příspěvků ani ne za půl dne :D Doufám že to vydrží, vypadá to na kvalitní počteníčko...
    • filuta
      filuta
      Bronz
      Registrace: 14.08.2009 Příspěvky: 781
      Nazdar, super vidět tenhle blog, určitě budu pravidelně sledovat :) , jinak jestli bydlíte na Smíchově, tak to bychom vážně měli neco podniknout, páč to mám, co by kamenem dohodil.

Ještě jsem se chtěl zeptat, hráváš někde v Praze omahu naživo?
    • Duncan737
      Duncan737
      Stříbro
      Registrace: 09.08.2010 Příspěvky: 3,229
      Sry za offtopic, ale jako NL hráč si nedokážu představit Omahu live hru. Pamatovat si 4 karty a jejich barvy. Bych furt musel čumět na karty. :f_biggrin:

Jak to řeší profíci, tréninkem si zvykneš nebo se občas kukneš?
    • Alficor1
      Alficor1
      Bronz
      Registrace: 16.06.2010 Příspěvky: 7,291
      Duncan737 původně napsal
      Sry za offtopic, ale jako NL hráč si nedokážu představit Omahu live hru. Pamatovat si 4 karty a jejich barvy. Bych furt musel čumět na karty. :f_biggrin:

Ty barvy si ale na rozdíl od holdemu potřebuješ pamatovat jenom když máš suited karty, pokud máš rainbow handu tak ty barvy nepotřebuješ vědět :)
    • TrueMortem
      TrueMortem
      Bronz
      Registrace: 05.10.2010 Příspěvky: 2,455
      Alficor1 původně napsal
      Duncan737 původně napsal

Ty barvy si ale na rozdíl od holdemu potřebuješ pamatovat jenom když máš suited karty, pokud máš rainbow handu tak ty barvy nepotřebuješ vědět :)
      tak to zase neni úplně pravda... přece jen blockery atd hrajou na vyšších limitech hodně důležitou roli...

anyway nice blog určitě budu sledovat :)
    • LetMeTiitU
      LetMeTiitU
      Bronz
      Živou hru moc nedávám no, je to strašně pomalý a ještě fullring se na omahu nehodí...

Taky koukám na handy :D nepamatuju si to...
    • LetMeTiitU
      LetMeTiitU
      Bronz
      filuta původně napsal
      Nazdar, super vidět tenhle blog, určitě budu pravidelně sledovat :) , jinak jestli bydlíte na Smíchově, tak to bychom vážně měli neco podniknout, páč to mám, co by kamenem dohodil.
      Jj, určitě něco domluvíme :)
    • Ic3g3org3
      Ic3g3org3
      Bronz
      Registrace: 12.10.2009 Příspěvky: 3,356
      LetMeTiitU původně napsal
      Živou hru moc nedávám no, je to strašně pomalý a ještě fullring se na omahu nehodí...

Taky koukám na handy :D nepamatuju si to...
      Při FR Omaze dealerovi na konci v ruce moc karet nezbyde... (8) :D
    • LetMeTiitU
      LetMeTiitU
      Bronz
      9.10.2011

Tak včerejší den se odehrál, jak bylo souzeno po dopoledním setkání s kamarádem, který měl oslavu třicátých narozenin. Party se vskutku povedla, vyrazili jsme s vojtou oba :s_cool: a dnes toho moc pokerového nepředvedeme, spíš tak poleháváme a lížeme rány...maximálně tak pár dílů Dextra a bohužel taky učení za zítřejší test...
    • roxicek
      roxicek
      Bronz
      Registrace: 01.09.2011 Příspěvky: 6
      ahoj LetMeTiitU,
      zaujímalo by ma, v akej herni hrávaš, keďže v omahe je dôležitý faktor rakebacku resp. bonusov, ktoré herňa poskytuje..
      momentálne čistím bonus na william hill, no traffic je niekedy dosť bieda, keďže 6 tablujem, je s tým problém, preto akonáhle vyberiem bonus, chcel by som sa pozrieť po niečom inom, čo doporučuješ? :s_grin: