Pravidla self-managementu pro (začínající) pokerové hráče

• Ahareen
      Ahareen
      Bronz
      Registrace: 10.11.2010 Příspěvky: 2,977
      Ahoj všem,

asi mne tu většina z vás zná. poslední dobou postuji docela často, vedu si vlastní blog, hodně komentuji. Tohle diskuzní forum zakládám s myšlenkou podělit se o správné nastavení sebe sama a pravidel.

Jsem jedním z cornieho challengistů (sám hraji SnG) a celkově se mi dařilo relativně dobře.
      Poslední dobou ale při downswingu pociťuji sklony k špatné hře a celkově jsem se zas ocitl někde v slepém prostoru kde se hledám.

Je to důsledkem toho, že v září jsem většinu času grindil a minimum času studoval.

Sám jak většina z vás ví razím teorii že poker je z 90% o vlastním nastavení a self managementu a jen z 10% o "talentu" a klasické inteligenci. Vidím to v challenge, kde většina hráčů končí právě na tom že nejsou důslední.

Sám tu mám dost načteno, tvořím si vlastní pravidla, ale jsem nedůsledný a hlavně ve finále to není dlouhodobá záležitost. přecházím z jednoho k druhému.

Proto jsem se rozhodl o změnu.

A po zvážení bych jí rád dal víc prostoru.
      přál bych si, aby tady více z vás postovalo názor na vnitřní pravidla,
      popřípadě seznam toho, čím se řídí.

Obzvláště pro nováčky by to mělo mít velký přínos.
      A od zkušenějších čekám že nabídnou pomocnou ruku,
      popřípadě sami si zde odnesou nějakou inspiraci.

No, dost k úvodu a hodím sem první v rychlosti vymyšlený seznam pravidel,
      který pravděpodobně ještě budu v brzké době měnit.
      Ale od něčeho se musím odrazit.

Připomínám, že jsem na začátku, proto mám jen základní soft,
      navíc chci věnovat vzdělávání víc času než hře.
      Je jasné, že u profi hráčů to bude o něčem jiném.
      I tak budu rád za jejich názor.
      Jinak prosím neslučovat tuto diskuzi s forem správný mindset pro hru.
      Toto forum by mělo být o něčem jiném.

Díky a všem přeji dobrou inspiraci.

následující řádky jsou vyjmuty z mého blogu.

Pravidla k cestě za 10K a hlavně k cestě za solidním pokerem a nastavením hráče

:diamond: cíleně si udělat čas na coachingy v diáři (práce a osobní věci se dají přendat)
      :diamond: přidat si týdenní pokerový rozvrh do pracovního diáře
      :diamond: před session:
      :club: vždy 300x ICM trainer - psát si procenta
      :club: projít si hand judge forum přidat minimálně 3 handy z minulé session
      :club: projít si všechny nové handy na HJ forum a minimálně ke 3 hodit koment
      :club: používat equilab na rozbor hand - rozebrat zajímavé handy z minulé session i s equilabem
      :diamond: do odvolání zákaz hraní všeho jiného než 1,5 SnG
      :diamond: každý herní den dávat shrnutí na Blog (včetně toho jak držím pravidla - a poctivě, nelhat si)
      :diamond: každý dne před session pročíst dva články (pročíst ne proletět)
      nebo
      :diamond: každý den před session projít jedno video (využívat i anglické materiály)

--> očekávaný výsledek?
      :spade: v krátkém času nic neočekávat
      :spade: v horizontu týdne a víc čekat jistotu nad vlastní hrou
      :spade: v horizontu 21 a víc dnů (pravidlo 21 - např. Ivo Toman) získat správný návyk
      :spade: v pohledu měsíců očekávat jistý posun na vyšší limit.

Klíčové na co se chci zaměřit je získat správné návyky

A poslední myšlenka k tomuto postu. Podělit se o tento vnitřní řád a předat i přijmout vlastní pravidla mne i jiných.
  • 10 odpovědí
    • Johniiicek
      Johniiicek
      Bronz
      Registrace: 11.12.2007 Příspěvky: 1,446
      :s_thumbsup:

dovolím si přidat něco co mi taky pomohlo v self managmentu - zase výňatek z mého blogu :)

Podmínky pro start session:

1) Zákaz hraní když:
      - Jsem vzhůru méně než 30 minut.
      - Jsem pod vlivem omamných či psychotropních látek.
      - Mám na práci něco jiného a nemám dostatek času na přípravu a odehrání kvalitní session.
      - Jsem unavený.
      - Jsem ve výrazném stresu. (naštvanost po hádce, smutek z rozchodu, zdravotní obtíže,..)
      - Jsem přišel hrát s myšlenkou "chci/musím/potřebuju vydělat/vyhrát zpět peníze".

2) Pro vylepšení startu session:
      - Sprcha
      - Lehká fyzická aktivita k uvolnění endorfinů (5 -10 minut někdy postačí k zapomenutí na skoro všechny věci co se staly přes den. Například rotoped či aerobní cvičení, kde zajímavá je zkušenost s jógou.…masáž či sex je top podle všech - oproti např. úklidu v pokoji)
      - Okysličení mozku (kyslík v lahvi nebo alespoň vyvětrat)
      - Ujasnit si cíle na nasledující týden nebo měsíc (ideálně je vyslovit nahlas)
      - Zopakovat znaky tiltu
      - Přečíst některé strategy articles
      - Koukat na výukové video (stačí část)
      - Rozbor hand z předchozích sesionsesion (analyzovat hru je nejlepší po cca 1-2 dnech – stále si pamatujeme svoje myšlenkové pochody a metagame v dané chvíli ALE jsme již schopni podívat se na hru s odstupem a bez emocí; někomu zase pomáhá počítat, kolik peněz mohl ušetřit, kdyby nedělal hloupé chyby)
      - Zrelaxovat se (Snažit se na nic nemyslet, nechat myšlenky plynout a nijak je nevytěsňovat, ani neusměrňovat. Po chvilce se uvelebit a představit si sám sebe, jak hraju "A" hru. Soustředit se na to, s čím mám většinou problémy a po 5-10 minutách tohohle - čemu se říká vizualizace - znova vypustit myšlenky a ležet minutku, dvě a pak si říci něco ve smyslu "Za 10 vteřin vstanu a budu ready na moji A hru", odpočítat…)

3) Podmínky pro start:
      - Klid na hraní (ostatní musí vědět o mé session a nebudou mě během ní jakkoliv vyrušovat)
      - Správné osvětlení (řešením jsou brýle na PC)
      - Stabilní připojení k internet + náhradní myš
      - Pohodlné sezení (nehrát na posteli ani vleže – mozek ví zda je čas na práci nebo spánek. Seďte rovně.)
      - vypnutý mobilní telefon, TV, radio…
      - na PC zapnuté pouze pokerové lobby ( vypnout messengery, web, …)
      - Nemám hlad, žízeň ani potřebu kouřit či jít na záchod (pissbotle je jen poloviční řešení )
      - Připravit občerstvení ,…( POZOR - energydrinky, káva,.. povzbudí, ale na soustředěnosti ti nepřidají)
      - Mám uklizený stůl (rozlití tekutina na notebook,..)
      - nabíječka je připojená do notebooku , žádné kabely mi nepřekáží
      - Stoploss v BI (záleží na každém, jak si stanoví svoje limity (podle stylu hry), ale je důležité stanovit je před session, protože uprostřed session se dostaneme do stadia, kdy nejsme schopni to racionálně posoudit.)

4) Pro vylepšení průběhu session:
      - Spustit PT3/HEM / Table ninja /…
      - Druhý monitor (trackovací stránky pokertableratings / opr)
      - Zapnout software na nahrávání - „Někdo se dívá“
      - „Coachingovat“ (komentuji každou handu - nahlas přemýšlím a vysvětluji jak a proč zahrát handy.)
      - Nekontrolovat cashier ani graf (hrát comfort BR - Zejména při přechodu na vyšší limit.)
      - Po každé hodině přestávka a protažení (víc jak 45 minut se soustředit na 100% dokáže jen málokdo)
      - Dělat poznámky o tiltu (zapsat čas, pocity, hudbu, limity, místo hraní, počet stolů a případné jiné zvláštní okolnosti do deníku – v případě přicházejícího tiltu co nejdříve ukončit session a poté se odreagovat -následně zanalyzovat hru)
      o body do soutěží (ironman,…)
      o konstantní 3bety z blindů
      o Happy tilt a superman syndrom

5) Během hraní nezapomínat na:
      - Table selection
      - Vyhledávat fishe
      - Postování blindů a dokončování orbitu na každém stole
      - Dělat poznámky na hráče
      - Označovat si zajímavé handy
      - Nechávat si dost času na rozhodnutí
      - Stoploss při výhře přepočet
      - Průběžně opakovat nahlas/mít na monitoru nalepeno „Hraju pro peníze“

6) Po session:
      - Lehká fyzická aktivita / psychický odpočinek
      - Sebereflexe - tvoří obrovskou část winrate

Zdroje:
      Mindset a vaše nálada před session
      Udržení pozornosti
      Problém při změně hry

Návrhy na další studium:

JARED TANDLER - MINDSET berfore session - http://www.pokerstrategy.com/forum/threa...htuser=0&page=1

//Edit - samozřejmě není potřeba splnit všechno :) ale je dobré imo mít nějak shrnuto co všechno může/má vliv a co "všechno" lze :)
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Bronz
      Registrace: 25.05.2011 Příspěvky: 7,778
      Veľmi zaujímavé vlákno, určite prispejem, akonáhle nájdem alebo splodím niečo hodnotné.

Len k tým Johniiickovým podmienkam: keby som mal mať splnené vždy všetky podmienky čo píšeš, tak nehrám vôbec nikdy :f_biggrin: Ale inak dobré zhrnutie :f_thumbsup:

Edit (aby som dodal nejakú hodnotu tomuto príspevku a nespamoval dobré vlákno).

Som zastáncom jednoduchého prístupu k problémom a práci. Dobre to vyjadruje skratka KISS - keep it short and simple. Proste: zložité veci sú neefektívne a často sa kazia, jednoduché veci naopak. Knižky, ktoré o tomto princípe pojednávajú z rôznych uhlov pohľadu:

Rework (Ešte len plánujem čítať)

Debordelizace hlavy (Life changing je možno príliš silné slovo, ale určite ma veľmi ovplyvnila)

4HWW (Už trošku z iného súdka, ale mnoho netradičných myšlienok a konceptov - think out of the box)
    • opal99
      opal99
      Black Member
      Registrace: 05.02.2008 Příspěvky: 8,270
      Ahareen původně napsal
      :diamond: každý dne před session pročíst dva články (pročíst ne proletět)
      nebo
      :diamond: každý den před session projít jedno video (využívat i anglické materiály)
      Toto by som na tvojom mieste nerobil.
      Suhlasim, ze je nutne sa pred session 'nastavit' do spravneho modu, ale ak stravis 2 hodiny studovanim, budes mat plnu hlavu novych myslienok ked si ku stolom konecne sadnes. Hoci sa to moze zdat ako skvela vec, v skutocnosti ti to bude ciastocne na skodu.

Pocas hrania sa totiz nemozes realne sustredit na viac ako 1-2 nove poznatky a ak ano, pojde to velmi vyrazne na ukor kvality samotnej hry.

Preto by som odporucal studovat v akomkolvek inom cas, napisat si poznamky a pred session si ich len prelistovat a vybrat si nejaky koncept, ktory je pre teba najdolezitejsi - na ten sa nasledne sustredit.

Dalsim problemom studia pred session je fakt, ze sa mentalne unavis. Pred session je vhodne robit nieco, kde si tvoj mozog moze oddychnut - velmi malo ludi dokaze podat maximalny mentalny vykon dlhsie ako 2 hodiny...
    • B0st0n
      B0st0n
      Bronz
      Registrace: 31.03.2010 Příspěvky: 8,323
      Aky je vas nazor na robenie si session review z predosleho dna, predtym nez zacnem session? Ja to robievam a zvykne mi to si osviezit, kde som spravil chybu a podobne.
    • acceleration123
      acceleration123
      Platina
      Registrace: 11.12.2010 Příspěvky: 5,312
      1) zapnu HEM
      2) zapnu PokerStars klienta
      3) zapnu jeden nebo dva stoly 7$ nebo 15$ HU sng
      4) hraju

gg
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Bronz
      Registrace: 25.05.2011 Příspěvky: 7,778
      acceleration123 původně napsal
      1) zapnu HEM
      4) hraju

gg
      Kiss :f_love:

opal99:

Aký máš teda ty ToDo list predtým než zapneš session? Pripájam sa k názoru, že hodina štúdia fakt nie je ideál (been there).
    • strixsr
      strixsr
      Bronz
      Registrace: 04.10.2009 Příspěvky: 5,202
      Mě se dneska nechce vůbec, ale vůbec hrát a hraju jenom proto, že musím :s_evil: to je imho proti všem zásadám :f_biggrin:
    • acceleration123
      acceleration123
      Platina
      Registrace: 11.12.2010 Příspěvky: 5,312
      Fiskantes původně napsal
      acceleration123 původně napsal
      1) zapnu HEM
      4) hraju

gg
      Kiss :f_love:

Dobře, tak ze serióznějšího hlediska ... osobně mi přijde, že si to zbytečně komplikujete ... prostě nejdu hrát když se cítím na všechno nas*aný a když chci grindit tak grindím ... obv pokud to chceš hrát seriózně tak musíš grindit pořád i když se ti zrovna úplně nechce ... ale všelijaké ty rady jako meditace 30 minut před každou session, odprostit se od okolního světa, vypnout mobil, odpojit zvonek od baráku ap. mi přijdou trochu ujeté (psáno s nadsázkou ...)

Někdy např. projdu pár hand co jsem postnul do HJ fóra a zpětně si je projdu jak je dobré hrát v určitých spotech, popř. trochu poznámek co si píšu ale jinak žádnou přípravu před session nedělám ... zas já už ve spoustě spotů vím jak hrát, tak je to možná trochu jiné ...
    • strixsr
      strixsr
      Bronz
      Registrace: 04.10.2009 Příspěvky: 5,202
      - 400, hrát unavenej a s nechutí je fakt KRAVINA :s_evil: :s_mad:
    • opal99
      opal99
      Black Member
      Registrace: 05.02.2008 Příspěvky: 8,270
      B0st0n původně napsal
      Aky je vas nazor na robenie si session review z predosleho dna, predtym nez zacnem session? Ja to robievam a zvykne mi to si osviezit, kde som spravil chybu a podobne.
      Vzdy je to lepsie hned po session, ale poznam na sebe, ze to nie je najjednoduchsie. :)
      Pred dalsou session to neuskodi a lepsie ako nikdy, ale nie je to uplne najoptimalnejsi cas IMO.

Fiskantes původně napsal
      opal99:

Aký máš teda ty ToDo list predtým než zapneš session? Pripájam sa k názoru, že hodina štúdia fakt nie je ideál (been there).
      V tom nie som dobry priklad, ale pracujem na sebe. :f_cool:

Kniha Mental Game of Poker je v tomto smere dobre voditko, no nebolo by odo mna spravne ju sem prepisovat..