Variace v Pokeru

• funktor
      funktor
      Bronz
      Registrace: 10.08.2008 Příspěvky: 922
      Zdravím všechny,

konečně jsme se dokopal k tomu začít dávat dohromady článek o variaci v pokeru... dříve nebo později na každého z nás dopadne downswing... je to takový (pomýlený) termín, kterým se hráči snaží popsat čím právě procházejí... a doufají, že po downswingu, přijde upswing....

Mám pro vás špatnou zprávu... to že jste právě prošli downswingem vám nezaručí, že přijde upswing... poker nemá žádnou paměť, pokaždé, když otevřu stoly, začínám s čístým štítem a z matematického hlediska nemá vliv, zda jsem včera 10 Buyins prohrál nebo vyhrál.

Tak o čem, že to tedy vlastně bude... zkusím sí vzpomenou a oprášit trochu matematického aparátu, přiložím k tomu trochu Six Sigmy a nakonec to proženeme nástroji pro měření způsobilosti procesů (Cornie se mě tuhle ptal, co že to vlastně dělám... )

Když hrajeme férovou hru, nemáme cinklé karty, apod můžeme se na hru v pokeru dívat jako na náhodný proces... vztáhneme-li pak své výsledky na nějakou jednotku... třeba výhry v bb/100 hand, dostaneme náhodnout funkci s normálním rozdělením a nějakým rozptylem...

Moment, co že je to to normální rozdělení?
      Normální rozdělení, kterým se řídí, nebo spíše popisuje řadu jevů v přírodě... bude to třeba výška obyvatel, IQ, nebo třeba střelba na terč...

Nejnázornější bude obrázek...

Náhodné rozdělení definujeme očekávanou hodnout a rozptylem (druhá mocnina standardní odchylky),

Takže, jsme dobrý Short Handed No Limit holdem hráč, co vyhravá 6bb/100 a náš SW tool (třeba PT3), nám řekne, že máme standardní odchylku 100bb/100 hand.

Dostaneme tedy pravděpodobností funkci Winrate(6, 100^2)

Teď si položíte otázku, a k čemu, že mi je to dobré? Když se podívám na normální rozdělení, tak nejvíce hodnot se pohybuje kolem středu... a čím dále se pohybuji od středu, tak je méně pravděpodobné, že to nastane...

Mám-li si to přeložit do %, tak na 100 hand budu mít následující vysledky:
      V rozmezí Střed +- STDEV se budu nacházet v 68%
      V rozmezí Střed +- 2*STDEV se budu nacházet v 95,5%
      V rozmezí Střed +- 3*STDEV se budu nacházet v 99,97%

Tedy, mohu s klidým svědomím říci, že teměř vždy bych měl být v +- 2STDEV, a nikdy mimo +- 3STDEV. Pokud jsem, něco je velmi špatně...

V násleudující tabulce to hodím do čísel... kde bych se tedy měl téměř vždy pohybovat, když odehraji x ruk?

Tuhle tabulku budu číst následujícím způsobem... za předpokladu, že mám winrate 6bb/100 hand a STD EV 1 Buyin / 100 hand... tak moje očekávané výsledky pro 10 000 hand budou 6 BuyIn se standardní odchylkou 10 Buyin... tj. téměř vždy (v 95%) se vejdu do výsledků -14BI až 26BI.

Tohle vypadá divně... 100 000 hand je fakt moc, to už musí být jasné, že vyhrávám.... když se podívám na tabulku, tak uvidím, že je to není tak jasné... ale hráč s 6bb winrate, může mít špatné období, kdy na 100 000 rukách bude ztrátový. Když to obratím, jsem lama, co to neumí a prohrávám 6bb/100 ruk, tak i po 100 000 handách mohu být stále v zisku...

V grafu to pak bude vypada nějak takto...

Modrá linka ukazuje očekávaný výsledky v BI (osa Y) na počet odehraných ruk (osa X), žlutá pesimistickou a zelená optimistickou mez (95%).

Pokud si s tím chcete hrát, zjistit jak velké swingy budu mít, když moje winrate bude jen 2bb/100, tak se dá třeba doporučit ev++ Poker Tools.

Pokud máte dotazy, tak mi dejte vědět do tohoto vlákna.

Funktor
  • 23 odpovědí
    • 1
    • 2