BLOG: Toteatoo pokus o $50->$10000

• toteatoo
      toteatoo
      Stříbro
      Registrace: 15.11.2011 Příspěvky: 249
      S pokerem jsem začal teprve minulý týden, ale když jsem se dozvěděl o Cornie Challenge, tak jsem si řekl, že by nemuselo být od věci se zapojit - $50 startovního kapitálu mám, takže podmínky splňuji. Alespoň mě něco donutí nahlas [rozuměj:písemně] si zformulovat své myšlenky a postřehy, možná také bude zajímavé se za x let podívat, jak jsem začínal.

17.11. 2011 na mém účtu svítilo $50 po absolvování testu, ten samý den jsem vyhrál nějaké peníze v jednom freerolu a "pokazil" padesátku. Pak jsem skoro týden neměl na nic čas, ale 25.11. 2011 jsem vydělal první $1,15 v NL2 Cash Games. Doufám, že teď budu mít víc času na hraní, ale hlavně na vzdělávnání.

Teď tak koukám, že už není dnešek ale zítřek. Jsem poněkud ospalý, takže v blogování budu pokračovat zítra. Rád bych shrnul své dosavadní krátké postřehy k chybám, kterých jsem si během hraní všiml.

Pokud se někdo nemůže dočkat dalšího blogového příspěvku, může si o mně přečíst v mém představení.
  • 33 odpovědí
    • Cornie4ever
      Cornie4ever
      Hlavní Správce
      Hlavní Správce
      Registrace: 19.04.2009 Příspěvky: 8,225
      1st =) Vítej mezi nás a ať se daří :s_cool:

už jsi koukal na akci Učíme se vyhrávat?
    • toteatoo
      toteatoo
      Stříbro
      Jak jsem slíbil v předchozím příspěvku, zde je výčet mých prvních chyb, ponaučení a nových poznatků (ne nutně v tomto pořadí). Hraju Holdem NL2 CG FR

• Už jsem zjistil, k čemu je dobré auto rebuy to max. Vím, že na pokerstrategy v základních článcích BSS se píše, že máme začít hrát se 100 BB, ale už méně důrazně tam je zmíněno o auto rebuy to max a myslím, že vůbec tam není zmíněno, proč to je důležité. Já jsem od přírody člověk přemýšlivý, tak jsem si na to musel přijít sám. Takže hned v první cash game jsem nezatrhl auto rebuy to max (taky proto, že jsem měl strach přidávat, abych moc neprohrál :f_frown: - jsem absolutní začátečník). Nejprve jsem během několika foldů a na blindech prohrál cca osminu stacku, ale pak mi přišla esa, tak jsem šel all-in proti jednomu soupeří (tedy s 80% pravděpodobností na výhru), vyhrál a bohužel díky strachu vyhrál o osminu stacku méně.
        Měl jsem strach, že když mám víc žetonů a za prohrané bych dokupoval další, že bych mohl prohrát víc. Už jsem si ale po první hře za peníze hru ošahal, takže vím, že když předpokládám, že mám horší karty než soupeři, tak prostě můžu položit a v žádném případě neriskuju all-in. Naopak s dobrými kartami a vysokou pravděpodobností je dobré riskovat co nejvíc - a díky dobrému bankroll managementu nezkrachuju, když jednou z pěti případů přijde prohra s párem es.
      • Hraní za peníze je něco úplně jiného než s hracími penězmi nebo na freerolech. Tam ty žetony nemají téměř žádnou hodnotu, tudíž se hráči rozhodují iracionálně a hůř se odhaduje síla soupeřovy handy.
      • Přestože jsem naprostý začátečník, objevil jsem ještě větší amatéry, než jsem já. Jít před flopem all-in 90 BB z early pozice (a to takovým způsobem, že jsme ani neraisovali, prostě to tam hned napoprvé všechno foukl) s 2Ao bych neudělal ani já. Hned jsem si kolegu poznamenal - už vím, jak užitečné mohou být poznámky. Až budu hledat vhodný stůl...
      • Zjistil jsem, že když člověk nehraje, tak se mu vše zdá jasné - kdy má foldovat a tak. Ale při hře, když jde o opravdové peníze, tak už to tak jednoduché není a člověk může mít nutkání hrát a navyšovat s naprvní pohled pěknou handou, jen aby se podíval na showdown. Musím se však pochválit, nepodlehl jsem nutkání hrát ani s QQ, když mě soupeř reraisoval. Položil jsem a dobře jsem udělal - měl KK a vyhrál by. Ale už chápu, proč hráči můžou dělat při hře úplné kraviny, které by jinak ani nedělali.
      • Zjistil jsem, že občas mám nutkání, poté co foldnu a vidím hezký flop, si říct: "Jej, kdybych nepoložil, mohl jsem mít full house." Avšak jako matematik si uvědomuji, že takhle uvažovat nemůžu, jde o uvažování o pravděpodobnostech a dlouhodobějších statistikách, nikoliv o konkrétních výsledcích. Ale začátečníkovi, který nerozumí statistice, tohle může dělat problém a může se naučit špatným návykům - to, co jednou foldnul, náhodou to vyšlo, tak to může několik příštích her hrát a těžce prodělat. To mě jen utvrzuje o důležitosti analýzy po hře. Také hodnocení hand na tomto fóru by mohlo dost pomoct - tento týden jsem si dal za úkol nějaké nejasné handy postnout.

Každý dělá chyby, začátečníci obzvášť. Důležité je ale si chyby uvědomit a zapracovat na nich. Já jsem se ze svých chyb vyzpovídal - tudíž jsem zase bez hříchu. Brzy ale udělám další a touto formou si je zkusím opět sesumírovat.
    • toteatoo
      toteatoo
      Stříbro
      to Cornie4ever: Jo, dík za návrh. Už jsem splnil první úkol, chystám se na druhý.
    • arzimar
      arzimar
      Bronz
      Registrace: 24.03.2011 Příspěvky: 902
      Zjistil jsem, že když člověk nehraje, tak se mu vše zdá jasné - kdy má foldovat a tak.

Tak v tomhle máš naprostou pravdu :f_biggrin:
      Když nehraju tak je mi vše jasný, sednu k tomu a dostaví se mlžný opar :D
    • toteatoo
      toteatoo
      Stříbro
      Ve volné chvíli jsem pro všechny PokerStrategisty vymyslel pokerovou hádanku. Hodně štěstí (spíš chladnou hlavu) při luštění!
    • toteatoo
      toteatoo
      Stříbro
      Tak jsem tady s dalším blogovým příspěvkem.

Konečně jsem si našel víc než jen pár minut času na poker a odehrál kolem 2000 hand - a mé největší zjištění bylo, že jako hráč pokeru (zatím) za moc nestojím. Ale je to pro mě velká motivace - přece se nenechám zlomit. Kromě čtení Cornieho Blogu jsem se přihlásil do NL Beginners Course v anglické sekci PokerStrategy - myslím, že čím více materiálů budu používat, tím lépe.

Minulý týden jsem si předsevzal, že začnu postovat handy k hodnocení - své předsevzetí jsem splnil a myslím, že je fajn probrat své tahy se zkušenějšími hráči.

Jako úkol na příští týden si dám především pilné studium strategii a pilné psaní domácích úkolů na NL Beginners Course, to by mi také mohlo pomoct. Studiem bych chtěl získat výhodu nad ostatními a začít vyhrávat - nerad bych se vymlouval, že za mé prohry může jenom smůla, za většinu si zřejmě můžu sám (bude zajímavé se na mé první hry podívat s odstupem času). I když určitě by se našly hry ve kterých jsem prohrál na bad beat. Třeba 150 BB s pocket AA all-in preflop proti KK, kdy protihráči přišli oba zbývající králové a měl tedy čtveřici... Ale i to se statisticky občas musí stát, abych mohl na esech vydělávat, tak na nich v jednom z pěti případů musím i prodělat.

Mějte se, za týden (nebo dřiv nebo později) zas.
    • toteatoo
      toteatoo
      Stříbro
      Po veeeelmi dlouhé době jsem se odhodlal k napsání dalšího blogového příspěvku (největší překážkou bylo nalezení mého zapadlého vlákna) - a věřte, že během té dlohé doby jsem na poker nezanevřel, naopak mě předešlé neúspěchy motivovaly k pilnému studiu a výsledek se asi dostavil (zatím mám pořád docela malý vzorek, asi 18000 hand - takže nevím, jaký je poměr skillu a štěstí). Momentálně se nacházím někde na půli cesty k limitu NL4.

Mé cíle na následující období:
      Hrát pravidelně a v rozumném volume - jednak abych nezakrněl a také proto, abych stihl uvolnit celý počáteční kapitál (z toho jsem měl na počátku strach, protože jsem hrál 1-2 stoly a party points přibývaly velmi pomalým tempem, kterým bych to nestihl).
      Pokračovat ve studiu - pravidelně, každé pondělí a úterý navštěvuji No limit beginners coachingy, zatím jsem ani jednou nevynechal. Tohle mi dost pomáhá, když můžu sledovat, jak někdo, kdo to umí, hraje - rozmyslet si svou line a porovnat s jeho.
      Postovat handy k ohodnocení - u spousty hand si nejsem vůbec jistý, jak jsem je zahrál. S vysokou pravděpodobností i u hand, kde jsem s hrou spokojený by se našlo spousta chyb a možností zlepšení.
      Procházet si hand judge fórum - to mi také pomáhá - postupně si procházím všechny postnuté handy a rozmýšlím, jak bych je zahrál a opět porovnávám svou line s názorem hand judge.
      Poctivě provádět session review - ne vždy se k tomu dokopu hned, možná je i lepší provést review s odstupem třeba následující den ráno. Zatím jsem vždy své handy zpětně procházel a v tomto hodlám pokračovat.
      Každý den shlédnout alespoň jedno video - momentálně sleduju videa od Hasenbratena, session review na NL5 a NL10, ještě jich mám pár nezkouknutých.
      Udržovat mindset v patřičných mezích - musím říct, že za poslední týden jsem se dostal do spousty dobrých situací - podle zkušených hráčů by to mohlo vést k přecenění vlastních schopností a horší hře. Toho bych se rád vyvaroval. Naopak bych z toho chtěl vytěžit - teď už vím (teoreticky jsem to věděl i dřív, ale člověk si to musí vyzkoušet na vlastní kůži), že dříve či později přijdou dobré spoty ve kterých stojí za to stacknout se. Takže si v těch horších spotech žetony pošetřím na ty lepší. Důležitá je disciplinovanost.
      Znovu si pročíst články - strategické články jsem četl nejednou, ale tehdy jako Ryba, teď už jsem jenom ryba. Myslím, že po opětovném přečtení nyní, s více herními zkušenostmi, vyextrahuju z článků další value.
      Přečkat v duševní pohodě další špatné období - s velkou pravděpodobností se zase objeví horší období - teď mám ale už vyzkoušené, že zase přijde i to lepší. Zatím musím říct, že jsem se u pokeru nerozčilil, ani když větší rybě, než jsem já, několikrát přišel na riveru jeden ze dvou outů... A to mě v real life dokáže namíchnout kdeco. A během hraní pokeru zatím nepadlo ani jedno sprosté slovo (nadefinujeme-li správně množinu sprostých slov :D ).

A jaká bude má odměna za dodržení těchto úkolů? Doufám, že zlepšení a postup na vyšší limit - to je podle mě odměna sama o sobě.

Snad napíšu další blogový příspěvek po uplynutí kratší doby než minule - nikdy jsem neblogoval a ani ve škole jsem si do sešitu nepsal, takže na to nejsem zvyklý a je to pro mě těžké...
    • toteatoo
      toteatoo
      Stříbro
      NL2... Done!

Dnes jsem dosáhl hranice $110 dolarů a mám v plánu pokročit na limit NL4.

Graf zachycující můj postup NL2:

Možná se divíte, proč až na $110 a nikoliv na $100. Zkrátka mám trochu konzervativnější bankroll management. Stanovil jsem si následující podmínky:
      :diamond: Limit NL2 jsem začal s 25 buyiny
      :diamond: Na každém dalším limitu mám v plánu přidat 2,5 buyinu navíc, takže na NL4 je to $110. Můj denní stop-loss limit mám v současnosti nastavený na 2,5 až 3 buyiny, čemuž odpovídá přesně zvýšení potřebného bankrollu na NL4. Na limitu NL4 Budu hrát dokud můj bankroll neklesne pod 25 buyinů, tedy $100, pak přejdu zpět na NL2. Možná se to může zdát až moc opatrné, ale ještě si svou hrou nejsem úplně jistý.
      :diamond: Na vyšších limitech mám v plánu podobným způsobem postupně navyšovat potřebný počet buyinů.
      :diamond: Tato opatření nejsou definitivní - pokud bych cítil zlepšení, tak se možná odchýlím, nikdy ale ne pod doporučených 25 buyinů.
      :diamond:D alší důvod pro takové opatření je, že ne všechny peníze jsem vyhrál v cash games - asi $3 jsem vyhrál v bankroll boosteru - pro postup na vyšší limit jsem si stanovil podmínku, že nejméně 25 buyinů musím vyhrát v dané disciplíně, abych tím na co nejvyšší hladině spolehlivosti prokázal, že daný limit zvládám a zasloužím si postup na vyšší. Takže v případě, že bych trefil nějakou větší částku v nějakém turnaji, stejně nepostoupím na vyšší limit, dokud si na současném nevydělám nejméně 25 buyinů.

Malé shrnutí, co mi pomohlo překonat NL2:
      :club: Základem byly články, všechny základní mám nastudované několikrát, ještě ale nemám přečtené všechny stříbrné - to musím během NL4 napravit.
      :club: Sledování videí - díky odfajfkovávání shlédnutých videí jsem si spočítal, že jsem doposud viděl 95 videí skvělých hráčů a coachů jako jsou Hasenbraten, Cornie, Veriz, JuiceQuadre,... To vychází průměrně více než jedno video denně (některá jsem viděl i několikrát) - sledování herního stylu a poslouchání rad těchto hráčů mi velmi pomohlo
      :club: Účastnění se coachingů - zatím jsem se účastníl cca 20 coachingů, což je pro mě také velmi přínosné
      :club:P ostování hand - toto bych měl zlepšit, dohromady jsem postnul zatím asi 20-30 hand do handjudge fóra, v budoucnu bych se chtěl přemoct k postování ještě více hand.
      :club: Table selecting - zpočátku jsem pokeru o pokeru moc nevěděl a nepoznal jsem špatné hráče. Když jsem se zlepšil natolik, abych poznal ty největší ryby u stolu, začal jsem poctivě tableselectovat - vybíral jsem si jen ty nejlepší stoly a ty nejlepší pozice na ryby (s některými pokerstrategy kolegy jsme se potkali na stejných stolech - asi máme stejný vkus na ryby). Proti těmto hráčům jsem se co nejvíce izoloval a velká část dolarů pochází právě od nich. Proti regularům bych nikdy tolik dolarů tak rychle nezískal - než budu hrát proti dobrým hráčům, chci se ještě co nejvíce zlepšit.

Posledních 13000 hand se mi dařilo - zatím nedovedu posoudit, nakolik to bylo dobrými kartami a nakolik dobrou hrou a pracovitostí. Tak to nebudu řešit, budu se nadále vzdělávat a snažit se hrát co nejlépe (pořád dělám spoustu chyb).

Na viděnou na NL4!
    • C0gnito
      C0gnito
      Bronz
      Registrace: 01.01.2012 Příspěvky: 594
      taky gratuluju! a NL4 budeš hrát pořád FR nebo přecházíš na SH?
    • toteatoo
      toteatoo
      Stříbro
      Zpočátku mám v plánu FR, ale určitě bych chtěl vyzkoušet i SH. Teď jsem zkoušel svou první session na NL4 a je docela problém se dostat na nějaký FR stůl - bylo jich tam dohromady 7 a na každém tak 4 hráči ve waiting listu... Zatímco SH stolů tam bylo tak pětkrát tolik... Na vyšších limitech je ještě míň FR stolů, takže do budoucna je přechod jasná volba a lepší asi bude potrénovat SH na NL4 - vyjde to asi levněji :D
    • toteatoo
      toteatoo
      Stříbro
      Tak jsem tady s dalším reportem. Už jsem měl v hlavě blogový příspěvek o tom, jak jsem se zabydlel na NL4, ale po minulém týdnu jej musím trochu pozměnit. Buďto mě postihl downswing nebo jsem si začal moc věřit a doplatil na to, nejspíš obojí.

Největší problém je asi v tom, že jsem si začal moc věřit a příliš jsem rozšířil svou opening range najednou. Nejlepší by asi bylo postupně přibírat další a další handy, podle toho, jak budu cítit, že se zlepšují mé postflop skills. Najednou přejít na celou advanced opening range asi pro mě není dobré. Proti častým limpfolderům můžu range i rozšířit, ale jakmile projeví agresi, tak musím zahodit, což jsem minulý týden několikrát neudělal, protože jsem příliš spoléhal na top pár s dobrým kickerem a to se mi nevyplatilo. Na NL4 je spousta hráčů oproti NL2 tight až nitty, takže i s AA je proti jejich agresi dobré zahodit, mnohem častěji budou mít něco silnějšího.

Během minulého týdne se mi vůbec nedařilo setminovat. Přibližně jsem si to začal počítat a řekl bych, že mi tak padesátkrát v řadě za sebou nepřišel set. V průměru bych ale měl hitnout set v jednom z osmi případů. Pravděpodobnost, že set nehitnu padesátkrát za sebou je tedy (7/8)^50=0,0013=0,13%. Je to sice málo, ale při velkém objemu hraní se to bude stávat poměrně často - je potřeba si uvědomit, že ke středním hodnotám se statistické hodnoty blíží až po dostatečně dlouhém období a takové výchylky na jednu nebo na druhou stranu budu (a všichni ostatní také) zažívat často. Malý příklad: dejme tomu, že za den odehraju 1000 hand, z toho bych měl pocket páry dostat přibližně 50x. Kdybych je pokaždé hrál (pokaždé to nebude kvůli nesplnění call 20), tak se přibližně jednou za dva roky stane, že za celý den nehitnu na flopu ani jednou set. To se sice nestane tak často, ale takových příkladů by se dalo vypočíst stovky a tisíce, takže v podstatě každý den dojde k nějaké výrazné odchylce, ať už v počtu pocket es, kingů, hitnutých full housů atd. Takže vlastně v pokeru není možné zažít obyčejný, dokonale průměrný den. A to je asi to, co mě na pokeru přitahuje.

Na druhou stranu jsem minulou neděli dostal za 1000 odehraných hand 10x pocket AA, tedy v jednom ze sta případů, statisticky bych je měl dostat pouze jednou z 221 hand, takže jsem je dostal víc než dvakrát tak často. To je sice milejší statistická odchylka, ale pokud všichni ostatní zároveň dostanou handy typu 27o a nezapojí se do hry, tak vyhraju přesně 1,5 bb + 1 bb za každého limpera, který foldne. Dvakrát jsem se s esy dostal na flop s okamžitým foldem oponenta a jednou jsem stacknul shortstacka. Z toho plyne také ponaučení - nemůžu se radovat pouze ze svých karet, záleží vždy na celkovém setupu. Ale pořád jsem s esy byl alespoň v plusu, i když malém, mohl jsem se taky dostat proti setům a lepším, to by bylo horší, než vyhrát málo. Během jednoho dne jsem dostal víckrát rovněž pocket kingy, z toho dvakrát jsem se s nimi dostal do all inu před flopem s poměrně agresivními hráči, z čehož míváme vždy radost, ale v obou případech měli esa.

Takže jaké si z toho vzít ponaučení? Statistika nás bude pořád dostávat do neobyvklých situací, často to pro nás budou nepříjemné okamžiky (a kéž by jen okamžiky, často to budou celá dlouhá období), ale pokud se budeme snažit udržet si dobrý mindset a A-game, tak se to nakonec srovná. Důležité je nezměnit dobré herní návyky pod tíhou bad beatů - když se nedaří, je dobré věnovat víc času studiu, navíc tím získáme větší edge a variance nás nebude tolik ovlivňovat.

Mě se minulý týden úplně nepodařilo udržet si dobrý mindset, tak jsem se rozhodl podívat se na chvilku znovu na NL2, přestože jsem měl pořád více než dostatečný bankroll na NL4 i přes svůj nitty bankroll management. Na NL2 je mnohem více ryb, snáz si najdu dobrý stůl a než se mi vrátí sebevědomí a dobré herní návyky, neprohraju tolik.

Není pro mě žádná ostuda veřejně přiznat chyby, pokles bankrollu a návrat (doufám že dočasný) na NL2 - aspoň se budu více snažit nedostávat se do špatných situací, kde můžu hodně a často prohrát, abych příští týden mohl opět reportovat návrat k rostoucímu trendu!
    • toteatoo
      toteatoo
      Stříbro
      Další týden ve světě pokeru a Cornieho výzvy je za mnou, na cestě za $10 000 jsem dosáhl dvou pro mě významných milníků:

:spade: Konečně jsem nasbíral dotatečné množství party points a uvolnil si startovní kapitál od Pokerstrategy - prvních $50 mi už říká pane! (dokud je neprohraju, což se doufám nestane). Z uvolnění dolarů mám radost jako ze splacené hypotéky :D
      :spade:D osáhl jsem pro mě magické hranice bankrollu $150 neboli $100 zisku - tedy trojciferné hodnoty. Nejde ani tak o ty peníze (kdybych čas strávený pokerem věnoval práci, tak je mám za zlomek času), spíš mám radost z postupného nárustu mého skillu a vědomostí, díky čemuž jsem dokázal vyhrát trojcifernou sumu dolarů. Mým dalším cílem teď bude čtyřciferná částka - to sice ještě nějaký čas potrvá, ale věřím, že pokud vytrvám v postupném zlepšování se a věnuji pokeru tolik úsilí, co dosud, tak tohoto cíle musím dosáhnout!

Po ztrátách v předchozím období jsem cca 2000 hand nahrál na NL2, abych si trochu zvednul sebevědomí a zahojil se - a nyní jsem rád, že jsem to udělal, přestože jsem měl pořád více než dostatečný bankroll na NL4. Někdo může tvrdit, že je to blbost, protože mezi NL2 a NL4 není rozdíl, ale já jsem pro to měl následující důvody - na NL2 mám větší databázi, takže tam znám víc fishek. Na NL2 je mnohem více stolů, takže můžu mnohem lépe tableselectovat stůl a na něm nejlepší pozici. V určitých chvílích jsem dokonce měl pocit, že jsem schopný rychleji vyhrát 2 buyiny na NL2 pečlivě vybraném fishkoidním stole než 1 buyin na kterémkoliv dostupném NL4 stole. Přijde mi, že na NL4 je hodně hráčů, kteří se už probojovali z NL2 a něco tedy ví o strategii, takže stoly jsou celkově víc tight. Ryb je ale pořád dostatek.

Splnil jsem svůj svůj závazek vzdělávat se dál i bez ohledu na horší období (musím se stále ještě učit nehledět na peníze, ale na max EV hru), snad jsem během něj nezískal žádné špatné návyky a naopak se přiučil i něčemu novému, což mi mohlo pomoct zvýšit edge a tedy i snížit varianci.

Na další období jsem si vytyčil následující úkol: aktivně se zapojit do sweat session a nechat si od ochotných kolegů (snad se někdo najde) kecat do mé hry, myslím, že by mě to zase mohlo posunout dál.
    • toteatoo
      toteatoo
      Stříbro
      Minulý týden se mi podařilo vyhrát až nehorázné množství buy-inů, kromě štěstí na tom má velký podíl i to, že jsem většinu času seděl s oblíbenými fishkami. Na NL4 jsem se celkem usadil a po několika desítkách tisíc hand už mám hodnověrné staty a ready na spoustu hráčů. Například mám vyhlédnutého hráče, který když vsadí z late pozice nebo SB 2BB, tak na raise vždy zahodí. A protože hraje současně asi dvanáct stolů, tak si ani nedokáže všimnout, že na čtyřech stolech sedím těsně za ním a pokaždé si beru jeho 2 BB :D To mi vnuklo myšlenku, že kdybych na několika svých stolech viděl za sebou téhož hráče, tak bych měl zpozornět, protože to nemusí být náhoda.

Celý týden jsem pečlivě tableselectoval, protože proti čím více rybám hraju, ideálně z pozice, tím lépe. Nemám iluze, že bych byl (zatím) kdoví jak dobrý hráč, proto se snažím nehrát proti lepším nebo srovnatelným hráčům (kterým se později stejně nevyhnu, ale na to mám zatím čas), ale proti horším, proti kterým mám edge. Proti dobrým hráčům můžu nejen víc prohrát, ale také méně vyhrát (takže winrate silně závisí na vaší výhodě proti ostatním). Protože když mi přijde dobrá handa, tak dobrý hráč to může vytušit a zahodit, kdežto špatný hráč si ke callu najde důvod mnohem snáz. Stačí mu gutshot, top pair, middle pair, občas i pouhé nic, protože nepřemýšlí a nepočítá, ale doufá a věří. Já se snažím volit přesně opačný přístup.

Svoji hru se snažím přizpůsobit tomu, na jakém stole sedím. Pokud se mi podaří najít stůl skoro plný ryb, tak víceméně stačí sedět a počkat si na dobrou handu a valuebetovat. Není ani potřeba hrát zbytečně moc spekulativních hand, protože slabí hráči stůl stejně nesledují a nevšímají si, jak často raisuji. Navíc mě na agresivních stolech často někdo 3betne a já musím zahodit, proto je zde lepší počkat si na silnou handu.

Takový stůl najdu málokdy, spokojený jsem ale i se stolem, kde mám pozici na špatné nebo agresivní hráče a za sebou mám nějaké nitky. Pak se můžu vesele izolovat se špatnými hráči, vždy z pozice, aniž by se mi do toho hráči za mnou pletli. A když už se nitky za mnou zapojí, tak je obvykle lepší (pokud nemám něco extra silného) jim handu nechat, pak od nich zase bude deset minut pokoj.

Pokud se mi na stole něco nebo někdo nelíbí, tak je nejlepší si najít jiný stůl, ušetřené peníze za to stojí. Mým cílem není porovnávat se s ostatními hráči u stolu, ale budovat bankroll a hlavně se snažit zlepšovat!
    • toteatoo
      toteatoo
      Stříbro
      Ahoj,
      jsem tady s dalšími novinkami z mého pokerového života. Od mého posledního blogového příspěvku se pár věcí změnilo:

Získal jsem zlatý status - to mě těší, zatím však jeho výhod příliš nevyužiju - je spíše pro vyšší limity, než hraju já. Cash game gymnázium zatím pro mě taky úplně není, i když už se velmi těším, až se vypracuji na takovou úroveň, abych se mohl připojit také.

Dostal jsem se přes limit NL4, vyrážím na NL10! V jednom z minulých příspěvků jsem psal svůj bankroll managemet. Je trochu opatrnější, takže se na všech limitech zdržím o něco déle a mám víc natrénováno pro postup na vyšší limit:f_biggrin: Na NL10 jsem si stanovil 30 buyinů, tedy $300. Tady se mírně odchyluji, nyní mám lehce přes $280, avšak díky skvělé akci pokerstrategy Go for status mám našlápnuto na $20, které na vyšším limitu získám ještě snáze, proto jsem si je už započítal.

Tady je můj graf od NL2 až po NL4 s docela výstižným shrnutím:

Tento graf je pouze z cash games, ještě tam chybí asi $10 za bankroll boostery (zdravím zizelevaka, se kterým jsme se v pozdní fázi potkali na stole :D ) a $10 z bonusu, který mi party poker sám od sebe nabídl...

Prý jsou na NL10 bohaté fishky - tak vyrážím na lov. Ahoj a GL na stolech!
    • toteatoo
      toteatoo
      Stříbro
      Po několika dnech hraní na NL10 FR se opět hlásím!

Zjistil jsem, že na NL10 jsou skutečně mraky fishkoidních hráčů. Přijde mi, že na NL4 bylo více hráčů, kteří se dostali přes NL2 a už něco trochu umí, kdežto na NL10 spousta bohatších fishek začíná. Myslím, že pro západoevropany není $10 to, co pro nás... Daleko více se tady limpuje a hraje loose. Během několika dnů proti mě šlo několik hráču do all inu preflop s 99, 44, AJo...

Zatím se mi na NL10 líbí. Momentálně jsem snížil volume a více času věnuji studiu a zlepšování hry. Postuju více hand, analyzuji, znovu si pročítám články, znovu sleduji různá videa a 3-4x týdně chodím na coachingy. Když hraju, tak méně stolů, než jsem hrál ke konci NL4, abych měl více času na přemýšlení, mohl pozorněji sledovat hru a rychleji zlepšoval svoji hru. Pořád dělám spoustu zbytečných chyb, pořád si se spoustou situací nevím rady, ale aktivně pracuji na nápravě. To, že na sobě cítím výsledky, má pro mě mnohem větší význam, než pár vyhraných buyinů.

O víkendu jsem si dal malou soukromou challenge:
      "Během hraní se ani jednou nepodívat do cashieru, ani jednou nenajet na ikonu elephanta aby se mi zobrazily denní zisky a ani jednou se nedívat do Sidekicku na počet strategypoints."
      Důvod je prostý: to, že vyhraju nebo prohraju v horizontu několika stovek hand, příliš nesouvisí s tím, jestli hraju dobře nebo špatně. Spíše to odpoutává pozornost a může mě to leda snáze přivést k tiltu. Pokud prohrávám, tak můžu mít tendenci nejít do +EV spotů, protože "stejně bych prohrál". Naopak pokud chipy přibývají, tak se můžu začít cítit neporazitelný a hrát -EV spoty. Během session tohle člověk nezaznamená, je to velmi nenápadné, teprve při session review se pak diví... Ještě jsem na sobě pozoroval dvě špatné tendence: "Ještě mi zbývají dva body do 10 SP, to musím dát!" čímž jsem měl tendenci hrát i když už bych raději přestal. A druhá: "jsem půl dolaru v mínusu, to vytáhnu do plusu!", pokračuji v hraní a za chvilku jsou dva buyiny v ...

Proto jsem si stanovil tato pravidla - a po celý víkend je poctivě dodržoval. Výsledek jsem cítil, víc hraji pro dobrý pocit ze správné hry, což i koneckonců přineslo výsledek... Dnes je pondělí a já pokračuji v dodržování těchto pravidel, primární je pro mě dobrá hra (v důsledku čehož i dobrý zisk) a teprve potom jsou promotions. Mimochodem, na NL10 získám gold status a $20 úplně bez problémů, takže si to vůbec nemusím hlídat a můžu se víc soustředit na poker.

Nyní mám za cíl znovu si důkladně prostudovat všechny stříbrné články, postovat handy, provádět session review, navštěvovat coachingy a sledovat videa. Zkrátka a dobře:

Zlepšovat se!
    • hawranomut
      hawranomut
      Bronz
      Registrace: 04.07.2011 Příspěvky: 757
      Čau toteatoo,
      koukám, že se ti daří myšlenkově i herně. Super. :s_thumbsup:

toteatoo původně napsal
      ..., ani jednou nenajet na ikonu elephanta aby se mi zobrazily denní zisk ..."
      To popup okno se dá v elephantovi vypnout úplně. Vřele doporučuju, mě osobně to dost pomohlo.
    • Floowwee
      Floowwee
      Bronz
      Registrace: 12.12.2010 Příspěvky: 616
      Ahoj,

vidím že máš dobrou pohodu jak herně, tak i po psychické stránce ;)

To s tím cashierem se snažím sám sebe přesvědčit abych se na něj nekoukal, bohužel zatím marně. Jsem na něm závislý jako děcko na bonbónech, ale snažím se a to se cení a snad to jednou dokážu, tak jako ty :f_biggrin:
    • toteatoo
      toteatoo
      Stříbro
      hawranomut: Díky za tip, to jsem nevěděl. Brzy ale budu přecházet na HM2, už jsem si koupil licenci, ale ještě jsem se v tom nestihl povrtat.

Floowwee: K herní a psychické pohodě mám ještě daleko, ale snažím se :) Pořád mě spousta věcí tiltuje, myslím, že si budu muset přečíst nějaké články ze sekce psychologie a didaktika...

Snažím se postupně pracovat na všem, čeho si všimnu. Taky jsem si třeba všiml, že když čekám v několika waitlistech a najednou přijdu na řadu v několika na jednou a zároveň mám obtížné rozhodnutí na nějakém stole (který mi ta vyskakovací okna zároveň zakryjou), tak mě to dopálí, rozhodí a hraju hůře, než se situace uklidní (někdy i potom). Přemýšlel jsem nad druhým monitorem, na jednom by vyskakovala okna, kde by mi nevadila a až bych měl čas, tak bych si nové stoly otevřel a na druhém monitoru si v poklidu hrál... Kolik z vás používá druhý monitor?

Mimochodem, co se týká multiblingu a multitaskingu, znáte hru multitask? Je to skvělý trénink, pokud zvládnete tohle, tak s multitablingem nebudete mít problém. :D Kolik sekund vydržíte multitaskovat? Challenge pro všechny členy fórá!
    • Paulis1992
      Paulis1992
      Bronz
      Registrace: 02.01.2011 Příspěvky: 3,417
      Na dvou monitorech hraju o víkendu, kdy jsem doma a musim říct ,že je to žůžo :)
    • 1
    • 2