Teorie pokeru

• Plevi
      Plevi
      Bronz
      Registrace: 24.07.2011 Příspěvky: 40
      Ahoj,

jmenuji se Plevi a založil jsem toto téma jako možnost se sám vzdělávat a zároveň obohatit ostatní členy Pokerstrategy o to, co jsem se sám naučil.

Budu rád za každý příspěvek, neboť to co zde prezentuji, tak toho se já držím a toto ze mě dělá minimálně profitujícího hráče. Proto bych byl rád za jakýkoli postřeh na mé články, neboť chci obohatit svou teorii a zlepšit praxi. :)
  • 5 odpovědí
    • Plevi
      Plevi
      Bronz
      Nemůžete být dobrým hráčem no limit holdemu, dokud nepochopíte, jak se jím doopravdy stát. Jak se liší hra nejlepšího hráče světa od regulára, jak se liší hra regulára od průměrného či špatného hráče. Dnes si vypíšeme nejdůležitější dovednosti proto, abyste věděli, co potřebujete k tomu, aby se z vás stal vydělávající a úspěšný hráč. V čem tkví vlastně ten úspěch? Když si vezmete právníka, tak ten potřebuje logické myšlení a velmi dobrou paměť. Takový chirurg potřebuje mít šikovné ruce a sprinter rychlé nohy. Ale co je zapotřebí být dobrým no limit hráčem?

Každý, kdo začínal s pokerem, si myslel, že tato hra je jen o tom, kdo je největším lhářem a kdo má největší štěstí. Až když projede celý svůj bankroll, tak zjistí, že to asi nebude zas až taková pravda a že musí umět o něco více. Tak si začne všímat svých karet a hodně zahazuje. Ovšem ty top karty nevyhrávají pořád, a tak s velkými sázkami se pojí velké výhry ale i prohry. Když znovu projel svůj celý bankroll, tak zcela pochopí, že tato hra vyžaduje více dovedností než jen být dobrým lhářem, mít velké štěstí a hrát dobré kombinace.

Je zajímavé, že ani někteří profesionální hráči přesně nevědí, proč jsou lepší než ostatní. Vysvětlení asi bude v tom, že tito vyjímeční hráči berou svoje reakce a způsob jejich strategie za vrozený, kdežto jiní se to musí učit a ne zcela se přiblíží dokonalosti. To asi ale nebude váš případ. Každý hráč dokáže vyjmenovat spoustu faktorů, proč je nejlepším na světě a proč támhleta fish ho dnes obrala, ale příště se to už nestane. Těch faktorů dokážeme všichni vyjmenovat mraky, ale dnes si představíme TOP4 faktory, které dělají úspěšného hráče úspěšným a fishe fishkou.

1) :spade: Manipulace s velikostí banku :spade:

Tato schopnost je velice prostá a jednoduchá. Bohužel ne každý si ji úplně uvědomuje. Rozdíl mezi úspěchem a krachem pochází přesně z tohoto faktoru. Dobří hráči budují velký bank, když jsou ve výhodě a naopak tvoří malý bank, když si nejsou jistí svojí kombinací. Tato schopnost vyžaduje ale velkou pozornost. Když dostanete AA a budete sázet velikost potu po flopu, turnu a riveru, tak i ten méně zkušený hráč pozná, že držíte vysoký over pair. Navíc tato strategie bývá velice riziková, pokud netrefiíte set a váš soupeř trefi dva páry a výše, tak už stačí jen pohodlně sedět a cvakat call. Umění manipulace banku je více než jen sázet velikost potu s dobrými kartami a s horšími sázet méně. Tuhle strategii všichni hráči, kteří jsou u stolu alespoň při vědomí, poznají.

Vaše schopnost je v tom, že vy sami musíte vědět, jaké karty drží váš soupeř a za jakých okolností budete tvořit velký bank nebo naopak malý bank. Vezměte si například, že držíte KK a na flop přijde QQJ. Máte super over pair, navíc vám běží postupka, když by dorazila 10 s A. Ale zároveň víte o soupeři, že dorovnal váš tribet před flopem a je celkem loose. Mohl chytnout AA a s callem před flopem vás chtěl jen zmást. Nebo drží Q a čeká až uděláte chybu. Samozřejmě jsou situace, kdy v takovéhle případu byste se měli snažit o velký bank ale i o malý bank. Umění je v tom, kdy si naplánovat checky, dorovnání a sázky po celou dobu hry.

2) :spade: Správné přizpůsobení se velikostem stacků :spade:

Takový základ k této dovednosti určitě bude si uvědomit rozdíl, když hrajete hru s blindy 10€ a 20€, a váš stack je 100€. Tak to je jasný případ, že pokud dostanete nějaké slušné karty, tak jediným vašim správným tahem bude all-in. Ale pokud váš stack tvoří 4000€, tak zde už máte více možností, jak danou situaci zahrát. Dalším důležitým aspektem je také velikost stacku soupeře. Každou hru než začnete byste se měli před flopem rozhlédnout, kdo má jaký stack a přizpůsobit tomu svojí strategii. Určitě se vám někdy stalo, že jste dali tribet na soupeře, který měl fullstack s tím, že chcete, aby složil svou handu, protože jste na buttonu a svou sázkou jste naznačili, že držíte super handu. Ovšem na blindech sedí dvě fishky, které dají all-in a jejich stacky jsou sotva dvojnásobkem vašeho tribetu. Takhle zahraný tribet na buttonu, kdy nedržíte monster hand a nevezmete v potaz dva hráče s malým stackem, který seděli za vími, je veliká chyba a velká nápověda pro zkušené hráče.

Dalším bodem je velikost bankrollu vašich soupeřů. Pokud takovou informaci držíte a víte, že hráč hraje NL100 a jeho bankroll činí 250$, tak bude na své peníze velmi opatrný než hráč, který má bankroll 3000$. Tyto informace se nedozvíte vždy, ale při živých cash game, lze tuto informaci včas zaregistrovat a poznáte, který hráč bude více loose a který hráč bude více tight.

3) :spade: Čtení hry :spade:

Tato dovednost patří mezi klenoty top hráčů. Ti, kteří si ji osvojí a dokážou tuto dovednost aplikovat, tak se stanou velmi úspěšnými hráči pokeru. Ovšem tato dovednost vyžaduje více než jen tuším, že má tyhle karty. Nebo ještě hůře, co se čtením hry vůbec nesouvisí, tak je oblíbená věta, to určitě nemá! Věřte, že po téhle větě, to určitě má! Nejlepší metodou je přemýšlet stylem, jaké mám já karty, jaké karty může držet soupeř a poté začne to pravé čtení hry. Proč vsadil tolik, a co si myslí, že můžu držet já. Proč, když přišlo Ace na river, tak čekal tak dlouho a nakonec dal check. Většinou si stejně ale budete moci pouze škatulkovat handu vašeho soupeře na "Pravděbodobné", "Asi" a "Nepravděpodobné". Následně tyto informace musíte zúročit a maximalizovat váš zisk a minimalizovat vaše ztráty. Bylo by jinak škoda nevyužívat takovéto informace.

4) :spade:P řinucení protihráče ke špatné hře :spade:

Každý hráč chybuje v pokeru. Není možné hrát poker úplně bez chyb,a tak vaší úlohou je dostat protivníka do fáze, kdy bude nejvíce chybovat. Když bude soupeř hodně vyhrávat, tak svou strategii nebude chtít měnit, ovšem když bude pořád prohrávat, tak se určitě pokusí změnit styl jeho hry. Vy takovéto informace musíte využívat a profitovat z nich. Například, když zcela jistě víte, že soupeř jde do all-inu s dvěma páry a je hodně loose, tak si stačí počkat na set, postupku a výše, a dostanete levně celý jeho stack. Vaší strategií jste dosáhli toho, že soupeř proti vám udělal chybu.
      Jiným přinucením hráče může být popichování, koketování nebo nadávky, které soupeře vykolejí z jeho A-game a bude hrát více kombinací a tím i více chybovat. Cílem ale vždy bude, abyste vašeho soupeře ovládli, aby přistoupil na vaší hru a na vaše pravidla.

:spade: Na závěr :spade:

Zde jsme si ukázali několik faktorů, které vám dají malý náskok nad těmi, kdo nad nimi vůbec neuvažuje, nebo je nezná. Nechci psát, že tohle jsou jasné rady proto, aby se z vás stal hned teď profesionální hráč. Ale protože se chci podělit o něco, co jsem se naučil, vyčetl a pomohlo mi to v mé hře se dostat někam dál. Prosím omluvte mé gramatické a jiné chyby. Přiznávám se, že český jazyk mi dělal vždy potíže a má učitelka, když mi kdysi potřásala rukou ve třídě a oznámila mi, že jsem úspěšně odmaturoval, tak mi tím akorát dala jasně najevo, že je moc ráda, že jsem konečně opustil školu a nemusí se se mnou trápit i následující rok

Všem přeji úspěšnou hru a pokud budete mít zájem o podobné články, tak napište, rád připravím další. GL!
    • Plevi
      Plevi
      Bronz
      Základem tohoto dalšího článku bude věta: „Velké banky a velké sázky jsou pro dobré karty“. Obecně platí tedy, že pokud budujete velké banky a velké sázky s dobrými kartami, tak budete profitující hráč, ale pokud vytváříte velké banky a sázky častěji se špatnými kartami, tak budete prohrávat. Každý si teď řekne, že jsem se asi pomátl, že je to přeci jasné. Ale podívejte se na hráče (většina špatných hráčů), kteří s dobrými kartami hrají slowplay ve snaze vyždímat z protihráče co nejvíce peněz, a na druhé straně se špatnými kartami se snaží budovat velké banky jejichž základ tvoří bluffy. Bluff by měl být pouze doplněk vašeho stylu, ale nikdy byste na tom neměli stavět své velké poty.

Někteří hráči v případě, že mají slabou kartu nebo-li bluff-catcher, tak si myslí, že je lepší dorovnávat velké sázky než ty malé. Počítají s tím, že velké sázky jsou vždy bluff a pokud by hráč měl lepší kombinaci, tak by se je pokoušel vyždímat tak, že vsadí malou částku.Občas mívají pravdu, ale hrát stylem dorovnávat velké bluffy a skládat male value bety je cesta do pekel.

Takto myslí většina špatných hráčů, a proto nejvýdělečnější schéma na tyto hráče by bylo, že pokud bluffujete, tak byste vsadili malou částku a pokud byste drželi dobrou kartu, tak vsadíte vysokou částku. Z tohoto schématu logicky vypadlo, že když bluffujete je riziko malé a když máte slušnou kartu, tak očekáváte velký výnos skoro bez rizika. Toto schéma byste měli pravidelně měnit, ale proti notorickým dorovnávačům, kteří vám vyplatí váš overbet vždy, tak to není nutné.

Ovšem filosofie banku není jen o tom, kdy dorovnat bluffy. Tím nejdůležitějším je vaše plánování banku. Kouknete se na vaše karty, pak na své protihráče, jejich stacky a pak už si jen naplánujete jaký chcete mít bank. Deep stack no limit hold´em je o budování velkých banků, když je chcete velké, a malých, když je chcete malé.

Nejlépe se vše ukazuje na příkladu...

Hrajete NL5 oba máte full stack tedy 5$. Jste na big blindu a máte 7 :spade: 7 :diamond: . Někdo z middle pozice otevře na 0,20$ a vy dorovnáte. Flop přijde K :club: 2 :diamond: 7 :heart: . Máte set a pravděbodobně máte nejlepší kartu. V takovýchto situacích je nejlepší být hodně optimistický a přiřadit soupeřovi karty jako AA nebo AK. Proč? Protože pokud bude mít jiné karty, tak to na výsledku moc nezmění. Buď může mít dva krále nebo devítky, a vy ste odsouzeni k prohře.
      Pokud není notorický bluffer a drží třeba to A, tak můžete checkovat flop a při troše štěstí, když by ho na turnu chytil, tak můžete z něj něco málo dostat. Ale z hráčů nedostanete moc ani v těchto případech. Pro vás je důležité dostat zbylých 4,80$ do potu 0,40$ (ignorujte prosím SB 0,02$) a to po checknutém flopu bude vyžadovat extrémně vysoké částky a protihráč s jedním párem bude po právu podezřívavý.
      Proto v takových situacích, kdy držíte velmi dobrou kartu, tak si domyslete k protihráči právě AA, AK nebo na mikro limitech vás docallují i s KJ, a na této vizi si vybudujte v hlavě plán pro maximalizaci vašeho výnosu. Pokud proti sobě máte notorického bluffera, tak nejlepší variantou bude opakovaně checkovat všechny kola a nechat ho bluffovat.

Svůj herní plán byste měli postavit na tom, že protihráč si pozdě uvědomí, že je asi poražen. Dokud je v banku např. 2,5$, tak ho nesmíte ochromit sázkou 5$, takové sázky by ho mohli odradit od hry. Ale na riveru když je bank 5$, tak sázka 2,5$ je nejlepší volbou, protože se bude cítit „pot committed“ - bude u líto jeho peněz a vyplatí se.

Vezmeme si to obráceně. Pokud chcete, aby vaše poslední sázka byla 2,5$, jak si to tedy naplánovat a jak dostat do předchozích kol 2,3$? Poslední sázka 2,5$ bude nejspíše jako all-in na riveru nebo na turnu. Může se stát, že půjdete all-in už na flopu, ale to nepotřebujete plánovat a váš protihráč bude chtít jít také all-in. Prvních 2,30$ může být vsazeno jako 0,70$ a 1,60$ nebo na tři sázky 0,30$, 0,70$ a 1,30$. Berte to prosím jako teoretickou část, kdy vše závisí na situaci a na protihráči. To znamená, že byste měli postupně zvyšovat a nejlepší variantou jsou podle mě 2 sázky a to 0,70 a 1,60$.
      Podívejme se na situaci, kdy po flopu vsadíte do potu 0,40$ sázku 0,70$. Kdokoli s AA nebo s AK dorovná. Poté vsadíte 1,60$ do potu 1,80$ a to už je rozumná částka a kdokoli s AA nebo s AK bude mít těžké rozhodnutí a téměř nulové informace o vaší kartě. V této situaci bude soupeř jen hádat, co asi můžete držet a když protihráči hádají, tak máte vyhráno.
      Tyto dvě sázky jsou velmi agresivní a hodně chytrých hráčů nebo mazaných, vám rychle uteče už po flopu, který značně přesázkujete (do banku 0,40$ vsázíte 0,70$). Proto nemyslete jen na karty, které máte vy, ale snažte se dívat i na to, co si hráč myslí, že máte a jak se vaší hrou presentujete. Někdo vaší sázku bude brát jako známku nedostatečné síly a jiní overbet jako hrozbu.

Situace s třemi sázkami tedy 0,30$, 0,70$ a 1,30$ bude nejlepší variantou, pokud budete vědět, že váš protihráč bude sázet po flopu, zatímco vy chekujete. Protože kdyby se tak nestalo, tak sázíte první sázku 0,30$ do potu 0,40$, poté 0,70$ do potu 1$ a pak vám zbývá na závěrečné kolo 3,80$ a to je moc. Ovšem když navýší sám flop po vašem checku na 0,20$ - 0,40$ pak můžete navýšit sami na 0,70$ a výše a každý tento min-raise s AK nebo s AA dorovná. Pak vsadíte 1,30$ a na závěr 2,5$. Toto je ale velice agresivní strategie, protože check-raise většinou soupeře odradí, ale zato je velice účiná.

Tato strategie se bude určitě lišit od povahy protihráče. Pokud soupeř rád dorovnává velké sázky, tak to určitě rozdělte na dvě sázky. Pokud soupeř je agresivní, ale umí položit i slušné karty, tak schéma rozdělte na tři sázky a nechte ho jako prvního vsadit. Pokud v minulosti jste provedli check-raise a bluffovali jste, tak o to více bych se zaměřil na tři sázky a využil bych toho. Soupeři si to budou pamatovat a dohlídnou na vás a to je velké plus pro vás.

:spade: Na závěr :spade:

Filozofie banku je ale pořád stejná. Máte dobrou kartu a od nich se očekává velká výhra. Proto při vašich limitech, které hrajete, tak plánujte poslední sázku, kterou chcete udělat a od nich odvoďte zbývající sázky a taktiku na vašeho soupeře. Jak přimět hráče, aby mi to dorovnal? Na kolik sázek to rozdělím? Jaký postup bude na protihráče vhodnější? Atd...

Tento koncept byl připraven pro limit NL5 (0,02/0,05). Proto doporučuji si to přizpůsobit na svůj limit a držet se tohoto konceptu.

Pokud se to někomu zdá přebytečné, nebo znáte nějaký lepší postup, tak určitě napište své návrhy. Děkuji, že jste si to dočetli až sem a přeji hezký den.

:spade:
      Další článek bude mít název: Neospravedlňujte optimistická dorovnání.
      :spade:
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Bronz
      Registrace: 25.05.2011 Příspěvky: 7,778
      Ahoj, zaujímavé vlákno, akurát ma napadlo: pokiaľ používaš nejaké zdroje (napr. Sklanského knihu) tak je dobré ich niekde uviesť. ;) Ak nie tak sa ospravedlňujem a svoj príspevok zajtra zmažem.
    • kokos99sd
      kokos99sd
      Bronz
      Registrace: 25.07.2011 Příspěvky: 2,702
      wow zrovna hraju NL5 a dostat ze setů value je můj problém číslo 1 :s_thumbsup: :s_thumbsup: moc mi to pomohlo, děkuji
    • Plevi
      Plevi
      Bronz
      Fiskantes původně napsal
      Ahoj, zaujímavé vlákno, akurát ma napadlo: pokiaľ používaš nejaké zdroje (napr. Sklanského knihu) tak je dobré ich niekde uviesť. ;) Ak nie tak sa ospravedlňujem a svoj príspevok zajtra zmažem.
      Omlouvám se... Toto téma je založeno podruhé a v předchozím případě jsem napsal, že budu čerpat z literatury. Důvod byl ten, že hodně lidí nemá peníze na koupi knih o pokeru a neberou to jako investici do sebe, nebo z jakýhokoli důvodu o tom nevědí. Zároveň to byl nápad mé kamarádky, která si ji nechce kupovat ani číst, a tak mi poradila tuhle možnost :)

Takže zatím čerpám z knihy: No limit hold´em poker od Davida Sklanskeho, pokud by ji někdo chtěl koupit, tak doporučuji a cena je okolo 400 Kč. Nehodlám zde napsat úplně vše, co je v knize, protože vším se neřídím, je to přeci jen teorie. Ale hodně věcí je podle mě důležitých a ty zde chci napsat ;)