Štartovacia tabuľka kombináció (Starting Hand Chart)

• RollerCoaster1
      RollerCoaster1
      Basic
      Registrace: 08.01.2012 Příspěvky: 13
      Ahoj, som nový tu na fóre, ale nie celkom nováčik v pokri. Hrám cca rok, na fulltilte som zarobil cca 300doláčov, naživo hrávame s priateľmi, tam som v pluse len minimálne keďže hrávame 4ria v podstate stále a všetci sme cca na rovnakej úrovni. Stránka ako taká je super, no našiel som jeden podstatný problém. Keď pozastavili fulltilt tak som si povedal, že to skúsim ako úplný nováčik na pokerstrategy, tak som sa zaregistroval, začal si čítať pravidlá a basic články.. a dostal som sa ku Starting Hand chart, na ktorú ma každý článok de facto odkazoval ako na Božie prikázanie, podľa ktorého sa musím riadiť. Fajn, povedal som si, a tabuľku otvoril. Nejdem to nejakými fantastickými vetnými konštrukciami opisovať, poviem rovno, v čom vidím problém:

Takže prvý problém je ten, že táto tabuľka sa mi proste zdá priveľmi tight, hlavne, keď opisuje stratégiu 100BB (a teoreticky aj viac deep-stack) NL hold´em pokru.
      Mám prezreté napríklad všetky videá z fulltilt akadémie, kde mi mená ako jennifer harman, tom dwan, chris ferguson, steve zolotow a iní hovoria, že tá tabuľka má svoje chyby, ako napríklad limpovanie s malým párom, skladanie Ax suited a pod.
      Taktiež mi nedáva celkom zmysel, prečo sa v tabuľke suited connectory a suited connectory s gap (viem že ste inteligentný ale pre istotu - myslím 45s v prvom prípade a 46s v druhom prípade napr.) tieto handy takmer vždy zahadzujú. Napríklad steve zolotow má na FTP akadémii video o speculative hands, kde hovorí, že pokiaľ máme viac ako 70BB, mali by sme sa snažiť tieto handy pred flopom hrať (samozrejme nie dorovnávať 3bet alebo rereraise, ale pokiaľ nás to má stáť 2-4bb tak sa to oplatí).
      A nejde len o to, že to hovorí spomínané video, cca milión hier odohraných na fulltilte mi hovorí to isté, že pri cashgame nl 100BB sa so speculative handami vyhráva veľa. Sem taktiež patria vyššie spomínané Ax suited.
      Ďaľšia vec, podľa tejto tabuľky a podľa basic článkov to vyzerá tak, že hráme handu vždy len keď sme si (viac-menej) istý, že máme najlepšiu handu, čo je samozrejme v zásade v poriadku, no keď napríklad máme 33 a súper, o ktorom vieme, že je to typický rock, raisne, tak nemáme dôvod zahodiť, lebo túto informáciu vieme neskôr dobre využiť pre veľký payout, ak trafíme set.
      Posledná vec je tá, že mi chýba základná poučka z pre-flop stratégie: Keď hráme proti tight stolu, snažíme sa hrať viac loose, keď hráme proti loose hráčom, snažíme sa hrať viac tight.
      Snáď som sa vyjadril dosť jasne, rád by som, aby som dostal nejaký feedback na tento názor, Ďakujem :)
  • 20 odpovědí
    • TrueMortem
      TrueMortem
      Bronz
      Registrace: 05.10.2010 Příspěvky: 2,455
      first of all... je to tabulka na full ring pokud se nepletu....takze tam to bude jeste vic tight pokud si zvykly na SH...

za 2. je to BASIC tabulka takze pro uplny zacatecniky... kdyby jsi si udelal lepsi status a pokrocil k dalsim clankum zjistis ze postupne v clancich se ta range otevira s tim jak se zlepsuje nase postflop hra etc. .... logicky musis pochopit, ze zacatecnik bez jakehokoliv zdani o postflop hre nemuze hned jit na SH a hrat 28/25......

ta tva zakladni poucka hrat tight vs loose a loose vs tight je v clanku nekde urcite pac si pamatuju, ze je to jedna z prvnich veci co jsem tu cetl... tusim ze je to clanek na s nazvem na zpusob : typy hracu a jak ziskat jejich penize nebo neco takovyho

ta zakladni tabulka se snazi zacatecniky nasmerovat spravnym smerem obv nemuzes na takovej malej kousek sepsat celej navod jak hrat poker.. proto jsou tu clanky rozdeleny do sekci pro pokrocile a novacky etc. a hrac ktery zacina si je postupne projde vsechny....

dalsi vec je ze ta tabulka zakladni je udelana tak aby se hraci hrajici podle ni vyvarovali slozitym postflop spotum proto jsou tam i veci co se pokrocilemu hraci zdaji jako uplna blbost ( a ano pro pokrocileho hrace co vi jak hrat postflop spravne je to blbost ) ale pro zacatecnika je to dobre, protoze se vyvaruje slozitym spotum...

na zaver bych ti doporucil aby nez zacnes kritizovat si si prosel veskerej material co tu mas k dispozici a pak az zkousel nejake pripominky na tenhle zpusob :) pokerstrategy uz na trhu nejakej patek je ... ;) ( nemyslim to urazlive bo tak urcite te v komunite vsichni radi privitaji, jen si pouze myslim, ze by si si vse mel nejdrive poradne prohlidnout a precist ...)

PS : rika se suited one gappery :)
    • RollerCoaster1
      RollerCoaster1
      Basic
      Ahoj, dík za komentár. Jasné, že pokerstrategy má viac rozumu ako ja ;) Len som chcel napísať niečo v tom zmysel, že sa mi zdá, že tie basic články a tá tabuľka robia tú hru takú nezaujímavú, lebo to je naozaj len pár poučiek, vytlačím tabuľku, položím si ju vedľa seba ku PC a idem. A keby som bol úplný nováčik tak ma to asi sklame, neviem. Ale na druhú stranu tie články o bankroll managmente a ako zvládať tilt, tie sú aj na Basic úrovni parádne a veľmi poučné! Palec hore.

Hej ten článok o typoch hráčov tam je, ale je to bronz alebo striebro, neviem presne teraz. Takže možno túto jednu vetu by som dal do basic článkov, lebo predsalen si myslím, že to môže dosť pomôcť k profitujúcej hre. keď vidím pred sebou týpka ako raisuje 75% hand preflop tak to KQ nezahodím proste, ale keď niekto raisuje raz za uhorský rok, tak to KQ letí do foldu rýchlosťou svetla.

edit1: ok, tak suited one gapery :)
      edit2: veď ani ja nechcem nič kritizovať, je to podľa mňa rozumne načrtnutý problém bez urážania z mojej strany.
      edit3: no snažil som sa všetko si prečítať dôkladne ale stane sa, že som niečo prehliadol, tak sorry.
    • TrueMortem
      TrueMortem
      Bronz
      tak musis to brat z pohledu uplnyho pokerovyho zacatecnika kterej proste o pokeru vi kulovy a prijde sem... to mu nemuzes hned do hlavy nasypat hraj loose v situaci kdy bude na stole supr aggro fish etc. etc. to je proste hloupost...

na toho cloveka musis pomalu... musis mu vysvetlit vsechno uplne odzacatku a idealne postupne.. protoze jakmile zacnes mixovat do toho zbyytecne pokrocily veci tak ten clovek z toho bude chudak zmatenej...

ja to vim sam, hral jsem pomerne dlouhou dobu bez nejakyho efektniho systemu studii ... sice jsem vedel napriklad co je polarizace ( a ze mi to bylo hodne platny tehdy na NL10 ) ale nevedel jsem napriklad proc zahazovat na FR KJs z EP ... ( je to jen priklad prehnanej, ale doufam ze chapes pointu :) )

prece jen pointa celyho tohohle vyukovy systemu je, ze cloveku co se postupne bude ucit veci v tom poradi jak je bude potrebovat se bude daleko snaz postupovat kupredu nez cloveku co v tom bude mit gulas a kazdou chvili se bude ucit neco jinyho co ke vsemu ani nemusi zdaleka na jeho stakes vyuzit... :f_grin:
    • RollerCoaster1
      RollerCoaster1
      Basic
      offtopic ale, za a) co je pls polarizacia v pokri? :) a za b) ja by som pri 100BB to KJs raisol a foldol 3bet, :D - viem ze to nemam brat do slova ale nedalo mi, prepac :)

edit1: to je už síce úplne offtopic, ale chcem povedať že je to skvelé, že tu funguje komunita hráčov, kde sa dá rozumne diskutovať o veciach. to je myslím, ešte viac dôležitejšie ako všetky stratégie na svete, mať sa s kým podeliť o svoje názory. :)
    • TrueMortem
      TrueMortem
      Bronz
      imho v FR raisovat KJs z EP je chyba vzdycky pokud se nepletu :) ( jsem SH hrac ovladam jenom nejaky uplny zakladni veci co se FR tyce... :) )

a polarizace je takovej slozitejsi koncept kterej rozepisovat by bylo vazne na dlouho :) je to proste balancovani range bluffy vs value v nejakym pomeru... a tim, ze do svy range zaradis i nejaky bluffy v urcitejch spotech bude tvoje range sirsi a snaz dostanes zaplaceny svoje value handy :) je to napriklad 3betovani light etc.... vazne nevim jak moc jsi v pokeru pokrocily tak bych ti nerad pletl hlavu :) jakmile polarizaci / balancovani range budes potrebovat tak se o tom tady na pokerstrategy doctes toho se neboj :)

s editem naprosto souhlasim :) urcite je tu supr komunita a hlavne fajn lidi a je tu nezvyklej klid na pomery internetovejch for ( co se hadek a takovejch podobnejch hlouposti tyce ;) )
    • RollerCoaster1
      RollerCoaster1
      Basic
      no tak z toho co si napisal ten pojem poznám. len mi to nikto nikdy nevysvetlil
    • Mosambo
      Mosambo
      Bronz
      Registrace: 27.09.2011 Příspěvky: 11,622
      RollerCoaster1 původně napsal
      offtopic ale, za a) co je pls polarizacia v pokri? :) a za b) ja by som pri 100BB to KJs raisol a foldol 3bet, :D - viem ze to nemam brat do slova ale nedalo mi, prepac :)
      Čau,
      polarizace je naprosté oddělení rangií...pokud hraješ jen nuts nebo bluff,nic mezi...
      A tabulka startovních kombinací má podle mě nováčkům hlavně pomoci pochopit sílu hratelných kombinací a až si ten human u tabulky řekne,že má pocit,že PP bude lepší open-raisovat,protože má potenciál hitnout set a potřebuje pro ty případy budovat pot,v tu chvíli už jí nepotřebuje ;)

Edit to True: já mám pocit,že polarizace a balancování nejsou stejný...při polarizaci máš jen dva druhy range,ale u balancování máš několik druhů a čím víc jich používáš,tím je to balancovanější...ale netvrdím že to vím...je to jen moje pochopení těchto dvou konceptů :)
    • RollerCoaster1
      RollerCoaster1
      Basic
      TrueMortem původně napsal
      imho v FR raisovat KJs z EP je chyba vzdycky pokud se nepletu :) ( jsem SH hrac ovladam jenom nejaky uplny zakladni veci co se FR tyce... :) )
      No osobne (pri cca 100BB) by som na tomto spote hral suited connectory ako 45s atď, tak prečo si nezahrať aj suited connectory KJ. A ku tomu si ešte môžeš pripočítať percento, že nikto nemá vyššieho kinga/KK/AA a dostaneš slušné implied odds. Teda, aspoň si to myslím, na kalkulačke som to nikdy nepočítal :) Čiže skôr zo skúsenosti hovorím, a tá nie je veľká (cca tých milion hier) - to znie akoby som bol ironický, :D Ale však dobre vieš, že 1 000 000 hand len pekne vyzerá, ale nicmoc to zasa neni..
    • TrueMortem
      TrueMortem
      Bronz
      imho je to blbost protoze jsi OOP :) jedno ze zakladnich pravidel v pokeru je hrat tight OOP a loose IP :)

Edit to True: já mám pocit,že polarizace a balancování nejsou stejný...při polarizaci máš jen dva druhy range,ale u balancování máš několik druhů a čím víc jich používáš,tím je to balancovanější...ale netvrdím že to vím...je to jen moje pochopení těchto dvou konceptů

imho abych pravdu rekl ja se v tom trosku ztracim, pac ja pokazdy vidim ze to vsude mozne kazdej nazyva jinak nekdo rika balancovani nekdo rika polarizace nekdo rika ze polarizace je jenom napriklad overbet na riveru ze mame polarizovanou range ze muzeme mit pouze bluff nebo nuts a ze balancovani je napriklad ten 3bet light.... :D samozrejme znam oba koncepty akorat nevim co je to presny spravny jmeno ( zvlast protoze jsem se tyhle koncepty ucil na ceskych portalech kde s tima prekladama to ocividne asi bude trosku vaznout ) tak to radsi takhle spojuju... ono to konec koncu tak daleko od sebe stejnak nema :)

Edit : ..proc kua kazdou druhou odpoved zacinam " Imho " ... so sick... pisu uz jak idiot tou ceskoanglictinou na kterou jsem vzdycky nadaval :D
    • RollerCoaster1
      RollerCoaster1
      Basic
      imho je to blbost protoze jsi OOP :) jedno ze zakladnich pravidel v pokeru je hrat tight OOP a loose IP :)
      obv. to co si napisal je pravda, ale nehral by si na tom mieste 78s, 89s? podľa mňa tieto speculative handy sa proste oplatia, aspoň z času na čas.

čiže tá polarizácia a balansovanie proste znamená, že zahráš nekedy niečo, čo bežne nehrávaš a moźno to ani nedáva moc zmysel, ale urobíš to, aby ti súper nemohol tak ľahko odhadnúť handu. right?
    • TrueMortem
      TrueMortem
      Bronz
      RollerCoaster1 původně napsal
      obv. to co si napisal je pravda, ale nehral by si na tom mieste 78s, 89s? podľa mňa tieto speculative handy sa proste oplatia, aspoň z času na čas.

čiže tá polarizácia a balansovanie proste znamená, že zahráš nekedy niečo, čo bežne nehrávaš a moźno to ani nedáva moc zmysel, ale urobíš to, aby ti súper nemohol tak ľahko odhadnúť handu. right?
      add 2. cast z casti ano :) ... napriklad svoji UTG range muzes balancovat nejakejma tima connectorama z casu na cas :) a tim padem tu mas i odpoved na prvni cast....

rozhodne se to ale nevyplati na nejakejch micro stakes kde je to proste jenom vyhazovani penez pac tam stejnak balancovani / polarizace nema zadnej vyznam pac tam u tich lidi je vetsinou zazrak ze maji HUD natoz aby ho umeli spravne pouzivat :)
    • RollerCoaster1
      RollerCoaster1
      Basic
      Ja to vidím takto:

- hráči na micro stakes najčastejšie check/callujú
      - hráči na micro stakes ťa často dorovnajú s handou ako druhý pár, top pár, dva páry na nebezpečnom boarde kde je flush/straight
      Takže z UTG raisnem dajme tomu so 78s, CO a button dorovnajú, zvyšok zahadzuje. Na flope, keď netrafím nič, buď c-betnem, alebo chcecknem, a je veľký predpoklad, že checknú aj oni. môžem na turne trafiť nejaký pár alebo draw, alebo znova chceck/fold. Alebo môžem na flope trafiť draw, raisnem ju, a oni znova dorovnajú (čo sa mi celkom páči, lebo chcem vyhrať viac, keď na turne a rivery svoju draw trafím). Čiže mi z toho vychádza, že hranie tejto suited connected handy pre mňa nebude drahé, čokoľvek sa stane.
    • TrueMortem
      TrueMortem
      Bronz
      tohle je sice moc hezka teorie ale vyjed si historii az budes mit takhle nahranejch par tisic hand a uvidis sam jestli je to +EV ...

vazne nema smysl se tu o tom snazit nejak teoreticky spekulovat ... resp. ja na to nemam zrovna moc naladu, ale urcite na to prijdes sam proc to neni dobrej napad otevirat takhle loose z EP :)

OOP se ti snizuje hratelnost proste kazdy handy... hur se ti ziskava value, hur se ti urcuje souperovo range, hur se ti bluffuje resp. casteji musis give upovat...souper te muze snaze vybluffovat, muze na tebe snadno pouzivat float etc..... proste celkova hratelnost handy se snizuje jakmile ses OOP a tim padem handy s horsi hratelnosti neni proste dobrej napad hrat z EP :)
    • Mosambo
      Mosambo
      Bronz
      True má pravdu...
      SC mají rádi:
      1. levný flop
      2. na flopu co největší společnost
      3. rádi se kouknou co dělají ostatní
      4. některé SC jsou rádi v HU s nitkou co or z UTG
    • RollerCoaster1
      RollerCoaster1
      Basic
      tyjo kazdopadne dik za prispevok ale bojím sa, že som nepochopil ani polku z toho, čo si napísal, :D
    • Mosambo
      Mosambo
      Bronz
      Že se suited connectory hrají nejlépe v pozici,když ses s nima přilimpnul ke třem fishkám a dobré jsou i na call raisu od nitky (rocka),kde jak hitneš dva páry,straight máš velkou šanci na celý stack,nebo hitnout flush,ale tam je šance menší...flush je moc vidět :) .

Lepší? :)
    • Podka
      Podka
      Bronz
      Registrace: 25.11.2008 Příspěvky: 56
      No ja akurát hrám práve microstakes, snažím sa podľa tabuliek, teda aspoň tú preflop hru. Nemyslím si, že tie tabuľky sú veľmi prísne čo sa počtu hand týka. Najprv som rozmýšlal nad tým, že skutočne hrám príliš málo rúk, divil sa prečo nehrať aj QJs, KJ a podobne.

Ono stačí skutočne prečítať aj ďalšie články nie len tie prvé a po dopracovaní sa k článku o ROL a jeho pochopení človek zistí, že z pozície môže zahrať aj niektoré suited connectory, takže by som to skutočne tak prísne nehodnotil.

P.S: hrám síce MSS, ale myslím si, že to bude celkom podobné (:
    • Hucas
      Hucas
      Platina
      Registrace: 08.08.2010 Příspěvky: 7,745
      Ahoj,

prvně díky za feedback :) Je dobře, že tabulky hráči nejenom čtou, ale i se nad nima zamyslí. Myslím, že tady vzniklo několik zajímavých myšlenek. První věc kterou je potřeba říct, že tabulka startovních kombinací není jedna, ale jsou 2. První je pro uplné nováčky:

http://cs.pokerstrategy.com/strategy/bss/1535/1/

a druhá je pro lehce pokročilé hráče (přístupná od statusu stříbro):

http://cs.pokerstrategy.com/strategy/bss/1635/1/

další věc je, že i když je tabulka startovních kombinací extrémně důležitá, tak se samozřejmě nemusí za všech okolností dodržovat. Řekněme ale, že je lepší hráče od začátku naučit extrémní tight startovní kombinace, kde si bude 100% jistý co má dělat na flopu a na dalších streetách a pořád bude na mikro limitech profitabilní!

Teprve po tom, co si hráči osvojí tyhle základní startovní kombinace, tak se na to můžou nabalovat další pokročilé koncepty, které se naučíš sledováním videí, navštěvování couchingů, postováním hand do fóra atd.

Tabulka jako taková je 100% správná pro nováčky a pro hráče na mikrolimitech, ale postupem času se samozřejmě musíš přispůsobovat soupeřům a novým limitům a osvojovat si pokročilejší koncepty hry. Když pak začneš používat HUD, tak je úprava tabulky podle jednotlivých hráčů a jejich rangí prakticky základem úspěchu.

Nevím, jestli jsem to popsal dost srozumitlelně, kdyžtak se ptej :) Pointa, která za tím vším vězí je, že postupem času nemůžeš žádnou tabulku používat vždycky, ale musíš ji upravovat podle soupeřových rangí. Pokud si však tuhle tabulku nikdy neznal, tak nemáš co upravovat ;)
    • RollerCoaster1
      RollerCoaster1
      Basic
      Čau, hej chápem. Pekne ste mi to vysvetlili :) Well nemám, čo som sa učil ako begginer tak som sa učil na 17tich prehratých headsupoch s kamarátom o 50centov čo bol riadny hardcore, :D A odtiaľ asi prichádza moja viac loose hra, že som nikdy fullring nehral, kým som nezačal hrať na nete.
    • 1
    • 2