Potřebuji IT radu! Brno a okolí :-) Za odměnu!

• strixsr
      strixsr
      Bronz
      Registrace: 04.10.2009 Příspěvky: 5,202
      Ahoj,

potřeboval bych radu ohledně mého stolního PC od někoho zběhlého v IT.

Poslední dobou se mi stává, že se PC samovolně vypne. Poté, co jej vytáhnu z
      elektriky a rozdělám, zda v něm není prach nebo něco podobného, tak se zase
      rozjede, ale je to pouze dočasná záležitost, při některém z dalších spuštění se
      opět sám od sebe vypne.

Popis stavu:

Já osobně jsem IT laik, takže moc netuším, o co se jedná. Dle mého názoru to
      bude něco s přehříváním. Doma mám poměrně vysokou teplotu, zvlášť teď přes ta
      vedra. Počítač se už dříve dost přehříval, pokud měla deska (mám zato že to byla
      deska, každopádně se jednalo o hodnotu TMPIN1 udávanou programem Hardware
      monitor) přes 70 stupňů při vyšší zátěži PC, tak začal počítač pískat a musel
      jsem náročnější aplikace vypnout. Nikdy se ale nestalo, že by se sám od sebe
      vypnul. Pouze dříve se stávalo, že se vypínal, problém byl ale v jednom slotu
      pro paměti, tak nyní používám už pouze zbývající tři sloty.

V současné době má klidně 45 - 50 stupňů, i méně a stejně se samovolně vypíná.
      Dříve proti přehřívání pomohlo vyfoukat vnitřek PC stlačeným vzduchem a
      odstranit prach, v současné době není v PC pomalu ani troška prachu, alespoň na
      místech, na která mám přístup. Taktéž všechny sloty jsem se snažil po vydělání
      součástí PC vyfoukat stlačeným vzduchem, aby ani v nich nebyl prach.

Popis práce:

Jde mi o to, aby byl jasně identifikovaný problém, proč se PC vypíná, než začnu
      bezmyšlenkovitě nakupovat jednu část PC vedle druhé. Nejlepší by bylo se na PC
      zřejmě podívat osobně, případně, pokud by dle popisu byl schopen problém vyřešit
      takto na dálku, dostal by odměnu on (první úspěšný řešitel).

Podle mého soukromého názoru se může jednat o nedostatek chlazení, málo pasty
      mezi deskou a procesorem, jinak nevím. Možná je něco v PC natavené/opotřebované,
      ale to nezjistím svou silou, leda podle popisu. Taktéž nevím, jestli v PC není
      něco jako "černá skříňka" která by mi řekla při dalším spuštění, proč se PC v
      minulém případě vypnul. Jak jsem již psal, v IT jsem laik.

Edit: Zjistil jsem, že se netočí větrák na grafické kartě, takže to bude zřejmě tím, ale stejně bych to potřeboval potvrdit, než koupím novou...

Děkuji za odpovědi! :s_cool:
  • 11 odpovědí
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Coach
      Coach
      Registrace: 25.05.2011 Příspěvky: 7,773
      Presúvam do salonku ;)
    • Radagast13
      Radagast13
      Bronz
      Registrace: 20.02.2011 Příspěvky: 1,154
      Ahoj.

Odpovedel sis sam :f_biggrin: Graficka karta je v zakladni konfiguraci PC bez ktere to proste nepojede. Zachrana brzda pro procesor je, ze se vypne (AMD CPU tohle driv neumely a rovnou zhorely :s_cool: ) a vzhledem k tomu, ze u graficke karty procesor toci jak ryba v donkaci, tak je to nad slunce jasne:o)

Kdyby PC tzv. tuhlo uz je to horsi a je treba se divat napr po nafouknutych kondenzatorech na desce (to souvisi i s tim piskanim...), ktere se pri trose sikovnosti daji prepajet. Ale total kolaps ukazuje na prehrivani CPU/GPU.

BTW, zkontoluj si jestli je ten ventilator zapojeny v napajeni. Mohl se treba povolit.
    • BerrySnake
      BerrySnake
      Bronz
      Registrace: 17.05.2011 Příspěvky: 265
      Další variantou, dost častou(hodněkrát jsem už řešil) může být přehřívání disku(HDD)(obzvlášť teď v posledních parných dnech), které většinou končí právě zatuhnutím/vypnutím počítače(někdy doprovázeno tzv modrou smrtí = modrá obrazovka s popisem chyby...). Po kolapsu disku většinou PC nejde ihned zase zapnout(chviličku trvá než je disk ochoten se zase rozjet nebo se zapne ale nenaběhne úplně...)...

Než půjdeš pro novou grafiku zkus nechat zapnuté PC odkrytované a ideálně aby v okolí disku nic nebylo a ještě na něj zkus nechat foukat nějaký ventilátor, pokud bude stabilnější a nebude se vypínat může to být v disku(když je disk už starší má právě tendenci se více zahřívat až přehřívat při vyloženě letních teplotách)
    • Pepikv
      Pepikv
      Bronz
      Registrace: 30.05.2011 Příspěvky: 5,895
      Ještě si stáhni třeba speedFan - ten umí měřit teplotu HDD
      Jakou máš graf. kartu ?
    • uchiharob
      uchiharob
      Bronz
      Registrace: 16.03.2011 Příspěvky: 55
      zkus tekuty dusik .. :s_biggrin:
    • fefe13
      fefe13
      Stříbro
      Registrace: 08.04.2010 Příspěvky: 203
      Ahoj,

Podla mojho nazoru to bude grafika. Ja som mal rovnaky problem ked som si skladal novy PC, vsetko bezalo, v pohode som mohol robit, hrat hry a po case sa sam vypol. Kedze som vobec netipoval ze chyba grafiky by mohla sposobovat vypnutie skor by sa prejavovala inak, vymenil som najprv MB, potom procak a stale to iste. Nakoniec som zistil ze chybna bola graficka karta. GPU sa prehrieval a nasledne vypol PC.
    • Diametroz
      Diametroz
      Bronz
      Registrace: 06.07.2011 Příspěvky: 885
      Ahoj, mě něco podobného dělal zdroj. Při každém startu PC se restartoval po nějáký čas. Jednou za 3vteřiny jednou za 10vteřin atd. Vtipné na tom bylo že jsem vyhodil všechny flashky a jiný externí zařízení na USB a přestalo to. Proto jsem vyměnil zdroj za silnější a novejší typ a mám po problémech. :)
    • Tictacx
      Tictacx
      Bronz
      Registrace: 07.06.2011 Příspěvky: 1,428
      a nenapadlo te se podivat na zdroj?? v 50% UP prípadu je chyba tam. může to byt grafárna ale pak to musis jit otestovat k nakemu znamemu
    • Pepikv
      Pepikv
      Bronz
      Ahoj, Štěpán, už má novou graf. kartu a jede mu to v pohodě, tak byl problém asi tam.
    • Dureks
      Dureks
      Bronz
      Registrace: 11.08.2009 Příspěvky: 171
      problem prehrivani je prave ten, ze prehrivani cehokoliv zpusobuje totoznou chybu. restartovani nebo uplne vypnuti pocitace. takze vsichni tady maji pravdu :D

navic pokud se to delo dlouhodobe, tak si treba neco uz znicil na tolik, ze tomu staci "mensi" prehrati nez obvykle, aby se to vyplo

kouknul bych na zdroj, procesor, grafiku ... nejlip to otestovat postupne. zkus si ty jednotlivy casti od nekoho pujcit a zkouset to po jednom
    • Pepikv
      Pepikv
      Bronz
      To byl i původní plán, ale nikdo ochotný z Brna se tu nenašel