Jak z to(ho ven) aneb nejsem spíš případ pro psychiatra?

• TedG82
      TedG82
      Bronz
      Registrace: 30.12.2010 Příspěvky: 2,024
      Nevím kam tohle vlákno umístit, ale vzhledem k tomu, že hraju hlavně CG tak ho dávám sem. Když tak mě někam přesuňte :) .

Mám problém a potřebuju poradit. Ne, nebojte se, nestal se ze mě závislý gambler, nic takového. Hlavně vydržte se čtením až do konce. Bude to napínavé a dobrodružné povídání a hlavně, konec je vůbec nejlepší.

Poker hraju rekreačně už asi... no docela dlouho. Bude to už pár let co mě k pokeru přivedl jeden známý a já nevím jestli mu mám být vděčný nebo ho nenávidět :) .

Začátkem července, tohoto roku, jsem si řekl, že udělám za předchozím obdobím tlustou čáru a začnu s pokrem znovu, trochu jinak (těch tlustých čar už jsem udělal v pokeru několik, ale to je vedlejší :) ). Vrátil jsem se ke své původní herně Pokerstar a začal tak nějak od znovu. V čem je tedy problém?

Hraju cash game, full ring a zde jsou mé výsledky za tento měsíc:

NL2 - přibližně 18k hand - zisk: 40 USD; bb/100 = 11
      NL5 - přibližně 5k hand - ztráta: 20 USD; bb/100 = -8

A zde konečně můj dotaz: Je opravdu tak velký rozdíl mezi jednotlivými limity, že jsem schopen celkem bez problému poráže NL2 ale na NL5 jsem bez šance? Nebo je to v hlavě? Nebo v rukách? Nebo někde jinde? (nemyslím že jsem na NL5 moneyscared, BR dodržuju a že by se mi klepali ruce když pošlu doprostřed stolu větší než malé množství žetonů, to se říct nedá). Možná bych mohl dodat, že do online pokeru jsem nemusel investovat ani jednu vlastní korunu. Prostě jsem začal na freerollech a postupně si vybudoval bankroll. (50 USD od Pokerstrategy jsem ale samozřejmě neomylně bustnul protože to přece nejsou "moje prachy", tak jako vo co jako gou, že ano).

EDIT: Napsal jsem sice výsledky jen za tento měsíc, ale na micro limitech mám nahráno samozřejmě mnohem víc (za ty přibližně dva roky to bude odhadem 200-250k hand). Na NL2 jsem prakticky vždy ziskový, někde okolo 10-15 bb/100. Pokud jde o NL4-5 to bylo vždy přinejelepším break-even. Obvykle ale spíš ztráta někde mezi 5-15 bb/100. Na NL2 jsem odehrál asi 150-200k hand. Na NL5 50-100k hand. Něco málo i na NL10.

Asi si říkáte, že vzorek 23k hand o ničem nevypovídá. Problém je v tom, že poker hraju už delší dobu a přibližně stejných výsledků jsem dosahoval i dřív na jiných hernách (iPoker, předtím na Partypokeru i na Bwinu a ještě dříve na Fulltiltu).

Vyzkoušel jsem různé přístupy k pokeru. Na začátku jsem téměř nic nestudoval, nevěděl jsem o pokeru skoro nic a protloukal se jen freerollama. Pak bylo období kdy jsem objevil u konkurence pár článků a něco málo se naučil a zjistil jsem, že CG bude pro mě to pravé. Pak jsem přečetl pár knížek (harrington, sklansky... ), pak objevil PokerStrategy a přečetl snad vše se statusem Bronze a i většinu Silver článků + nějaké ty videa a taky pár couchigů (+ samozřejmě různé další články u konkurence). Teď mám naopak období kdy téměř vůbec nestuduju, jenom hraju. Výsledky mám za celou tu dobu pořád plus mínus stejné. Zkrátka ať už je poměr mezi studiem a hraním jakýkoliv, výsledky jsou víceméně pořád stejné (na NL2 ok, na NL5 v pr.....). Paradoxně bych řekl, že teď co jsem se vykašlal na studium, tak mám pocit, že hraju snad nejlíp.

Takže kde je problém? Má někdo nějakou radu?

Na závěr bych dodal (i když to z toho, co jsem dosud napsal, možná nevypadá), že úplně blbej teda jako nejsem. Umím si spočítat prsty na rukách, dokonce i na nohách, umím i násobilku. <ironie>A pokud jde o poker, karty poznám, výherní kombinace jsem se už naučil a dokonce i outy si umím spočítat a když se trochu zamyslím, tak i ty pot-odds zvládnu.</ironie> Stručně řečeno, prostě si myslím, že úplný blbec nejsem a měl bych teoreticky mít vše, co potřebuji k tomu, abych alespoň microlimity porážel.

Máte-li na mě doplňující otázky, sem s nimi. Pokusím se na ně odpovědět.

Pokud jste dočetli až sem, máte můj obdiv. A pokud si najdete čas na odpověď, máte i mé díky, které vám sice asi k ničemu nebudou, ale můžete si třeba říct že jste udělali dobrý skutek, což bude mít jistě kladný vliv na váš mindset :D .
  • 28 odpovědí
    • xpravda
      xpravda
      Bronz
      Registrace: 12.06.2011 Příspěvky: 7,864
      5k hand nie je žiadna vzorka. ja nl10 porážam (aspoň žijem v takej idylke :D ) a na 5k hand som chytil menší downswing za 10 BI. určite si pozri mental game od bogdanaps

ak iba hraješ a neštuduješ, ako vieš, že ti to ide skutočne lepšie? imo nikto, kto hrá do nl50 nehraje dobre

edit: nevšimol som si, že si prehral iba 4BI. veď to nie je absolútne nič.
    • Fehir
      Fehir
      Bronz
      Registrace: 21.06.2011 Příspěvky: 470
      Ak si naozaj nemyslis , ze problem je v technickej stranke tvojej hry tak si precitaj Mental game of poker .
    • redwarf01
      redwarf01
      Bronz
      Registrace: 17.08.2010 Příspěvky: 225
      Tak za prvé 5k hand je nic, vyvozovat závěry z toho že jsi 4 buy-iny v mínusu za takovej vzorek je naprosto zcestný a zbytečný.
      A za druhé jestli si nejsi jist svou hrou a svými rozhodnutími tak si procházej svoje handy, postuj do HJ fóra, čti články a koukej na videa. Jestli si jsi jistej tim co děláš a víš, že to hraješ profitabilně, tak nekoukej na výsledky a prostě hraj dál dokud nebudeš mít větší vzorek (aspoň tak 20k-50k) :f_grin:
    • iambanker
      iambanker
      Bronz
      Registrace: 28.06.2011 Příspěvky: 5,519
      Sry fisky, mas viac sediet na fore.

Takze: "Samplesize :f_p: "

Obe vzorky su uplne irelevantne (ta z NL5 uplne), takze viac hrat a menej pozerat na vysledky ;)
    • TedG82
      TedG82
      Bronz
      Pokud jde o ten vzorek hand, tak jsem psal že poker hraju podstatně dýl. V hemu mám ale handy jen za poslední měsíc. Pokud si vezmu handy za celou dobu, co hraju CG, tak to bude odhadem tak 200-250k hand, výsledek na limitech NL2 a NL5 (případně NL4) bude +/- stejný jako za tento měsíc.
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Bronz
      Registrace: 25.05.2011 Příspěvky: 7,778
      Ja som BE na sample 40k hands a obv som najviac crusher na svojom limite (ehm :f_biggrin: )

Nepodceňuj varianciu, nemaj priveľké oči (očakávania) a postuj handy do fora, to sú moje rady. :f_cool:
    • xpravda
      xpravda
      Bronz
      musíš sa pripraviť aj na horšie veci ako stratu 4BI za 5k hand. ja som robil shot na nl25 a za 2 týždne sa môj roll posunul na $650 a klesol na $400 (pri dodržovaní BRM a zostupe na nl10). poker nie je hra pre slabé povahy...
    • SoPtik
      SoPtik
      Bronz
      Registrace: 24.12.2011 Příspěvky: 167
      Ahoj
      No v prvom rade ti chcem povedat ze hras ten isty limit ako ja, na tej istej herni a mas podobny problem.
      Ja by som povedala ze rozdiel medzi NL2 a nl5 na pokerstars je ten, ze podstatne menej hracov tam hrava o stack, a ak uz hra, tak len s monster handami.
      Ja sa tam uz tacam asi 80k hands a asi 20k hands som bola asi -15BI, takze 5k ako tu vravia viaceri je dost mala vzorka, ale mohol by si mi dat nick na seba, urci.te mam na teba nejake handy, ktore by sme mohli prehodnotit. Moj nick je aasoptikaa.
    • TedG82
      TedG82
      Bronz
      Vidím, že jsem to v prvním příspěvku nenapsal dost jasně, takže to vysvětlím ještě jednou a první příspěvek ještě dodatečně editnu aby to bylo jasnější :)

Napsal jsem sice výsledky jen za tento měsíc, ale na micro limitech mám nahráno samozřejmě mnohem víc (za ty přibližně dva roky to bude odhadem 200-250k hand). Na NL2 jsem prakticky vždy ziskový, někde okolo 10-15 bb/100. Pokud jde o NL4-5 to bylo vždy přinejelepším break-even. Obvykle ale spíš ztráta někde mezi 5-15 bb/100. Na NL2 jsem odehrál asi 150-200k hand. Na NL5 50-100k hand. Něco málo i na NL10.

Zbytek jsou nějaké Sitka a MTT, ale to asi nestojí za řeč.
    • TedG82
      TedG82
      Bronz
      anna1960 původně napsal
      Ahoj
      No v prvom rade ti chcem povedat ze hras ten isty limit ako ja, na tej istej herni a mas podobny problem.
      Ja by som povedala ze rozdiel medzi NL2 a nl5 na pokerstars je ten, ze podstatne menej hracov tam hrava o stack, a ak uz hra, tak len s monster handami.
      Ja sa tam uz tacam asi 80k hands a asi 20k hands som bola asi -15BI, takze 5k ako tu vravia viaceri je dost mala vzorka, ale mohol by si mi dat nick na seba, urci.te mam na teba nejake handy, ktore by sme mohli prehodnotit. Moj nick je aasoptikaa.
      Mám na tebe jen 7 hand, z toho moc nezjistíme :) . Pošlu ti přes zprávy kontakt na mě, můžeme to když tak probrat přes skype.
    • mrakoplas
      mrakoplas
      Bronz
      Registrace: 04.06.2011 Příspěvky: 190
      Neviem, ci ti to na nieco bude, ale...

Pokial sa pamatam, tak som Ta vidaval na ipokri fullringu NL2 (bol si omalovany na zlto [to akoze sa Ta mam bat a pratat sa ti z cesty]).

Ja som tam bol za prvy rok hrania FR NL2 dobreze nie break even.
      Na partypokri NL4 som sa teraz zdublil (100E -> 200E) na NL4 shorthanded za mesiac a pol... Okrem castejsej tableselekkcie sa mi nezda, ze som na hre nieco podstatne zmenil.
    • Fredo107
      Fredo107
      Bronz
      Registrace: 20.06.2011 Příspěvky: 1,895
      Ahoj,
      pokud jsi po 250k handách na nl2/nl4 break even, tak ve tvojí hře budou zřejmě nějaké chyby. Těch 250k už je dostatečný vzorek na to, abys odhalil svoje leaky.
      :diamond: Hraješ podle bronz/silver článků?
      :diamond: Vyhledáváš u stolů správné typy hráčů?
      :diamond: Můžeš sem postnout svoje staty? Třeba tam něco objevíme.
    • TedG82
      TedG82
      Bronz
      mrakoplas původně napsal
      Pokial sa pamatam, tak som Ta vidaval na ipokri fullringu NL2 (bol si omalovany na zlto [to akoze sa Ta mam bat a pratat sa ti z cesty]).

Ja som tam bol za prvy rok hrania FR NL2 dobreze nie break even.
      Na partypokri NL4 som sa teraz zdublil (100E -> 200E) na NL4 shorthanded za mesiac a pol... Okrem castejsej tableselekkcie sa mi nezda, ze som na hre nieco podstatne zmenil.
      To potěší :) . Přechod na 6max mě neláká. Nějakou dobu jsem hrál i 6max (tuším že ještě na Fulltitlu) ale Fullring mě baví víc. Přeci jen to není tak variační. Hra je víc tight a to mi vyhovuje.

Fredo107 původně napsal
      :diamond: Hraješ podle bronz/silver článků?
      :diamond: Vyhledáváš u stolů správné typy hráčů?
      :diamond: Můžeš sem postnout svoje staty? Třeba tam něco objevíme.
      :diamond: Ano, bronz články budu pomalu znát nazpaměť :) a ze Silver článků jsem si snad taky něco zapamatoval.
      :diamond: Ano, ideálně rockové po levé straně, na pravo loose fishky. Dokud byl TableScan turbo freeware tak jsem ho taky používal.
      :diamond: Jasné. Večer postnu. V Hemu ale mám teď jen těch posledních cca 23k hand, což asi není pro analýzu nic moc.
    • xpravda
      xpravda
      Bronz
      neviem nad čím tu plačeš. 2 mesiace nepostuješ handy (a podľa napísaného článku pochybujem, že sa ináč vzdelávaš) a chceš byť na vyššom a vyššom limite...
    • TedG82
      TedG82
      Bronz
      xpravda původně napsal
      neviem nad čím tu plačeš. 2 mesiace nepostuješ handy (a podľa napísaného článku pochybujem, že sa ináč vzdelávaš) a chceš byť na vyššom a vyššom limite...
      Promiň, ale tohle opravdu není cry-post. Kdyby byl, psal bych něco o tom, jak je všechno rigged a jak všem fishím proti mě vždycky zázračně přijde poslední out na rivru. Nic takového není a já přiznávám že chyba je určitě ve mě a v ničem jiném. Problém je ten, že nevím kde.

Pokud jde o studium a postování hand, tak jak už jsem psal: Pokud je u mě studium vůči hraní v poměru 80:20, tak mám stejné výsledky, jako když jenom hraju a vůbec nestuduju. Prostě jsem ve stádiu, kdy mi neustálé opakování už přečtených článků nic dalšího dát nemůže (já ty bronze články opravdu umím skoro nazpaměť :) ). Podobně je to třeba i u live couchingů nebo HJ fóra.

Pro "Fredo107" případně další zájemce posílám svoje staty za tento měsíc. Jedná se o staty z fullringu na herně Pokerstars, přibližně 5k hand je na NL5, zbytek z NL2. Opět pro jistotu zmíním, že se sice jedná o malý vzorek ale kdybych měl v Hemu i zbylých 200k hand, výsledky by byli myslím velmi podobné.

• rgrohol
      rgrohol
      Bronz
      Registrace: 25.11.2008 Příspěvky: 45
      Ze statů se mi zdá, že hraješ možná až moc opatrně. Zejména 3bet jen kolem 2 % mi přijde hodně málo a steal kolem 20 také podle mě není zrovna ideální. Na NL5 ještě nenajdeš moc hráčů, kteří budou tvou agresi zneužívat a dostávat tě do spotů, kdy nebudeš vědět, co s handou dělat (pokud máš tedy opravdu nastudované všechny bronzové a stříbrné články).

Neboj se hru trochu otevřít (zejména v pozici) a přehrávat hráče po flopu. Jinak každopádně doporučuji na studium nezanevřít a alespoň nějaký čas tomu věnovat, ideálně před session, ať se naladíš na tu správnou vlnu.

Pak už ti doporučím jen takové obecné věci jako najít si rybu a obrat ji dřív než soupeři, nebát se value betovat a hlavně nad hrou přemýšlet. GL! :)
    • xpravda
      xpravda
      Bronz
      chyba je určitě ve mě a v ničem jiném. Problém je ten, že nevím kde.

a ako najlepšia možnosť sa ti zdá prestať sa učiť?
      btw, na učenie tu sú k dispozícii aj iné materiály ako články
    • Fredo107
      Fredo107
      Bronz
      Registrace: 20.06.2011 Příspěvky: 1,895
      Ahoj,

pokud si myslíš, že těch 250k hand bude srovnatelných s těmito 25k, tak se mi tvoje staty nezdají tak špatné. Na nl4 je podle mě 11/8 ok, tight hrou nic nezkazíš. Já tam hraji o trošku loose, něco jako 14/12.
      Edit: tvůj 4bet je ok.
      Do oka mi padlo vysoké číslo tvojí 4betovací range. Opravdu 4betuješ tak často?

To je podle mě chyba. Správné číslo 4betovací range preflop by mělo být tak okolo 2-3% což by odpovídalo QQ+, AK. I průměrný hráč si tohoto čísla brzo všimne a bude tvůj 4bet často atakovat all inem i se šírší range, protože to bude pro něj vždy +ev.

Dále jsem si všimnul nízkého čísla stealu. Doporučuji si do HUDu dát statistiku "fold BB" - znamená, jak často zahazuje hráč svůj BB na steal. Když u hráče na BB vidím číslo 80%+, tak prakticky se vyplatí stealovat se 100% range jak z btnu tak i ze SB.

Ještě pak jedna věc, která se mi nelíbí. Vybíráš si vhodné spoty na svůj conbet? Zdá se mi, že si z EP a MP příliš agresivní, avšak z LP je toto číslo hodně malé. Prakticky by to mělo být přesně naopak. Pozice je velká zbraň. Nevyužívat ji je podle mě obrovská chyba.

A poslední věc, která mě napadla. Nemá smysl sedět u stolu, kde jsou 2 nitky, 5 tagů a 1 fish. Zvol si spíš takový stůl, kde jsou alespoň 2ryby+. Důležité je mít na ně pozici.
      Úplně nejlepší je situace ryba ryba lag hero nit nit unknown tag tag. Kdy lag bude často napadat ryby, ty budeš často napadat laga, ryba bude často callovat, ale lag bude nucen často foldovat. Dostat se do spotu s rybami je vždy +++. Hrají většinou hit or fold a budou spoty často vzdávat už na flopu nebo v nich budou hodně ligt.

Abych to tak nějak shrnul, koukej na videa. Mě osobně články nikdy číst nebavily, ale už taky začínám pozlehoučka studovat. Postuj handy, diskutuj tu o nich na fóru. Kdybys něco potřeboval vědět, určitě se ptej nejen mě, ale i jiných tady na fóru. Snad jsem alespoň trošku pomohl.

Ať se daří a křivka rychle zvedne! Fredo107 :f_cool:
    • beastFromPrague
      beastFromPrague
      Bronz
      Registrace: 23.01.2009 Příspěvky: 370
      Fredo107 původně napsal

Do oka mi padlo vysoké číslo tvojí 4betovací range. Opravdu 4betuješ tak často?
      co se týče statů tak: 4bet≠4bet range

TedG82 otvíra z EP 6,5% a 4betuje 16%, takže jeho 4bet range z EP je 6,5/16= ~2,5%
    • 1
    • 2