Polyfazický spánek

• svbrdk
      svbrdk
      Bronz
      Registrace: 15.07.2011 Příspěvky: 2,902
      Ahoj :) praktikuje tady někdo polyfazický spánek?

Pro nezasvěcené polyfazický spánek spočívá v tom, že nespíme jen jednou denně, ale uděláme si během dne čas na jeden až několik půlhodinových zdřímnutí. Za každou půlhodinu spánku si pak můžeme odečíst dvě hodiny spánku v noci. Ve výsledku to znamená že spíme např. 6x30 minut denně a nemusíme spát přes noc. Cílem je zvýšit produktivitu.
  • 19 odpovědí
    • revo933
      revo933
      Stříbro
      Registrace: 26.05.2011 Příspěvky: 1,104
      ja som skusal ten druhy typ spanku, uz presne nepametam ako sa volal, ani ako sa chodilo spat, ale bolo to na p*cu :D
    • KillerFishes
      KillerFishes
      Bronz
      Registrace: 11.07.2010 Příspěvky: 2,313
      Čao :)

To co ty popisuješ se jmenuje technika Uberman a to už je imho až moc velký hardcore a neměl jsem odvahu to zkusit ... :) ) Já jedu 5:30 + 30 min po obědě. Funguje mi to takhle nejlíp, s tou hlavní spací dobou je potřeba experimentovat (začínal jsem na 6h), protože každý má jinak dlouhé ty jednotlivé úrovně spánku a musíš se probudit ve vhodnou chvíli, jinak budeš KO.

Potřeba je k tomu cvičit a vystavovat se dost slunci kvůli úrovni melatoninu :) Takže ideální ráno vyběhnout na 20-30minut ven nebo aspoň na stroj k oknu :) )
    • svbrdk
      svbrdk
      Bronz
      KillerFishes původně napsal
      Potřeba je k tomu cvičit a vystavovat se dost slunci kvůli úrovni melatoninu :) Takže ideální ráno vyběhnout na 20-30minut ven nebo aspoň na stroj k oknu :) )
      Můžeš prosím nějak rozvést to s tím melatoninem :) díky
    • lubomir21
      lubomir21
      Bronz
      Registrace: 10.11.2011 Příspěvky: 117
      Jednoducho, čím máš vyššiu hladinu melatonínu, tak tým si unavenejší. Viac sa ho tvorí v noci a keď si v tme. Sú to vlastne tie biologické hodiny človeka. Zásadné je koľko svetla prijmeš cez oči. Čiastočne aj cez kožu, ale hlavné sú oči. Na slnku sa melatonín odbúrava a raz som v odbornej publikácii čítal, že 10 minút na slnku=1 káva. Minulé leto som praktikoval to čo píše KillerFishes a každé ráno som chodil von zahádzať si na cca pol hodinu na kôš. Pomohlo to, ale keďže som fantasticky lenivý, tak ma to rýchlo prešlo :D
    • 4evermaster
      4evermaster
      Bronz
      Registrace: 26.05.2011 Příspěvky: 100
      Já viděl nějaký drahý budík, snímač máte na zápěstí a on dokáže určit tu správnou dobu pro probuzení. Je na CZC myslím. Nějak si nastavíte kolik hodin chcete spát a on vás zbudí v tu nejvhodnější chvíli..Také chci začít nějakou tu metodu používat chtěl bych něco podobného jako těch 5:30 + 30 po obědě.. ale mám strach z toho že se nezbudím v tu pravou chvíli a budu celí den rozlámaný. Dá se to nějak poznat od oka? jsem v tomto všem uplný amatér..
    • svbrdk
      svbrdk
      Bronz
      4evermaster původně napsal
      Já viděl nějaký drahý budík, snímač máte na zápěstí a on dokáže určit tu správnou dobu pro probuzení. Je na CZC myslím. Nějak si nastavíte kolik hodin chcete spát a on vás zbudí v tu nejvhodnější chvíli..Také chci začít nějakou tu metodu používat chtěl bych něco podobného jako těch 5:30 + 30 po obědě.. ale mám strach z toho že se nezbudím v tu pravou chvíli a budu celí den rozlámaný. Dá se to nějak poznat od oka? jsem v tomto všem uplný amatér..
      To si zvykneš, první týden je horší pak je to v pohodě, a zatím neznám někoho kdo by se po tom 30min. šlofíku cítil špatně :) spíš naopak
    • 4evermaster
      4evermaster
      Bronz
      jojo, ona je nejhorší chyba při tom 30minutovém spánku to že člověku se nechce a řekne si ještě chvíli.. to pak jsem rozlámanej totál.. Naopek po těch 30minutách jsem hrozně nabitej.
    • irik83
      irik83
      Moderátor
      Moderátor
      Registrace: 27.11.2009 Příspěvky: 4,226
      da se to aplikovat treba i pro cloveka co normalne hakuje od-do a nema moznost si v praci dat toho pulhodinovyho slofika? ze by si treba tech 30 min dospal po praci rekneme treba v 16 hod...???
    • Vildcz
      Vildcz
      Bronz
      Registrace: 09.12.2010 Příspěvky: 743
      čau, osobně jsem zkoušel dvoufázový spánek (4,5+1,5) ale asi po týdnu jsem to vzdal. Ten polyfazický spánek bude mega hardcore, protože v podstatě máš den rozdělený na 6 pevně daných dílů, mezi kterými musíš chrnět, jinak jsi zničený, takže určitě nečekej nějakou časovou flexibilitu.
    • MaloHp
      MaloHp
      Bronz
      Registrace: 26.03.2011 Příspěvky: 2,493
      tohle je super věc a závidím vám, že to můžete řešit... já přes den nezamhouřím oka ať dělám co dělám

nicméně, zkoušeli jsme s kamarádama takový experiment... přes noc jsme se nenechali spát, vždycky když někdo zabral tak jsme ho rychle vzbudili... po druhé noci to začalo být šílené... návaly agresivity, když jsem otevřel šuplík tak z něho vyšlehly plameny, tužky se hýbaly :D :D vážně doporučuju
    • Vildcz
      Vildcz
      Bronz
      Registrace: 09.12.2010 Příspěvky: 743
      MaloHp původně napsal
      když jsem otevřel šuplík tak z něho vyšlehly plameny, tužky se hýbaly :D :D vážně doporučuju
      dafuq? :D
    • svbrdk
      svbrdk
      Bronz
      irik83 původně napsal
      da se to aplikovat treba i pro cloveka co normalne hakuje od-do a nema moznost si v praci dat toho pulhodinovyho slofika? ze by si treba tech 30 min dospal po praci rekneme treba v 16 hod...???
      Záleží na tom kdy chodíš spát a jak dlouho spíš. Pokud by se jednalo třeba o 6 hodin spánku a vstával by si dejme tomu v v 7:00 tak je to v 16:00 v pohodě protože jsi v provozu 9 hodin a půjdeš chrnět zase za 9 hodin :)

EDIT: Jinak ale ten šlofík tě zregeneruje na +- 6h ale mě osobně nedělá problém být ready po šlofíku i 10h
    • MaloHp
      MaloHp
      Bronz
      Registrace: 26.03.2011 Příspěvky: 2,493
      Vildcz původně napsal
      MaloHp původně napsal
      když jsem otevřel šuplík tak z něho vyšlehly plameny, tužky se hýbaly :D :D vážně doporučuju
      dafuq? :D
      nedostatek spánku a celková únava :D totally worth it
    • 4evermaster
      4evermaster
      Bronz
      chci začít sem tam zkoušet tu metotu 6x30minut. Myslíte že se to dá dělat dlouhodobě nebo je to dobré to praktikovat jen jednou za čas?
    • qkj
      qkj
      Bronz
      Registrace: 13.02.2010 Příspěvky: 443
      chci začít sem tam zkoušet tu metotu 6x30minut. Myslíte že se to dá dělat dlouhodobě nebo je to dobré to praktikovat jen jednou za čas?
      myslim, ze si na to telo musi dlouhodobre zvykat - rozhodne pochybuju o tom, ze je to mozny "sem tam zkouset"
    • matokiko
      matokiko
      Stříbro
      Registrace: 30.05.2011 Příspěvky: 864
      Tak 6x30, ako zdravotnik by som to ja osobne neskusal ani za nic. To musi byt iny zaber. Ale 5:30+30min sa da, ked si lahnem so synom poobede, tak som potom celkom oddychnuty, to sa da.
    • irik83
      irik83
      Moderátor
      Moderátor
      Registrace: 27.11.2009 Příspěvky: 4,226
      ja mam s odpolednim spanim problem..dycky kdyz si lehnu tak nakonec spim dele nez chci a navic jsem uz do vecera hrozne nepouzitelnej, rozespalej a tad..me to odpoledni nedela vubec dobre bohuzel
    • NeznyDebil
      NeznyDebil
      Bronz
      Registrace: 08.04.2012 Příspěvky: 2,026
      někde jsem četl, že je nahouby spát hodinu... že první fáze spánku (jen takové zdřímnutí) trvá 20 minut a po vzbuzení jsi ready.... další fáze trvá dalších 25 minut (celkem 45) ....a další fáze něco přes půl hodiny (a v této fázi když se vzbudíš, tak jsi jak přejetý buldozerem) ....takže jít spát na hodinu je největší nesmysl... ideálních je 45 minut nebo hodina a půl....
    • svbrdk
      svbrdk
      Bronz
      Rozhodně není dobře jet rovnou 6x30 ale postupně 6h + 1x30, 4h + 2x30 apod. to už je na každém jak to zvládá s tím spaním. A jinak ty 30min. šlofíky fakt nepřetahovat, pak to totálně ztrácí smysl - čas neušetříme a jsme rozsekaní po probuzení.