BLOG: Pokerové začátky aneb ryba je kámoš, ne žrádlo

• Ales851
      Ales851
      Bronz
      Registrace: 16.07.2012 Příspěvky: 1,058
      Ahoj,
      po dlouhém období lenosti jsem se rozhodl rozšířit řady místních blogerů. Nikdy předtím jsem blog neměl, proto se předem omlouvám za grafické (ne)zpracování. Moje představení najdete zde.
      Dnes jsou to přesně 3 měsíce a 3 dny od mého prvního seznámení se s pravidly pokeru (předtím jsem ho viděl akorát občas ve filmu :) )

Proč vlastně tento blog zakládám
      :diamond: Možnost monitorovat vlastní vývoj a s pomocí ostatních hledat cesty ke zlepšení
      :diamond: Zúčastnit se Cornieho challenge
      :diamond: Více se zapojit do zdejší skvělé komunity

Stručně moje dosavadní kariéra
      :club: 7.7.2012 – co takhle se konečně naučit ten poker, viz moje představení - následuje hledání základních strategií
      :club: Kolem poloviny července – při googlování narážím na Cornieho challenge a tím i na PSY – cítím, že je to přesně to, co jsem hledal
      :club: 21.7. – s první částí startovního kapitálu od PSY 20 USD začínám hrát po vzoru Cornieho NL 2 na Party Poker 2 stoly (první dva dny to byl dokonce jen 1 stůl). Ze začátku je to pro mě psychicky hodně náročné, ačkoliv hraji jen o drobné, které jsem ani sám nevložil, snažím se to brát odpovědně. Po session bývám hodně psychicky vyčerpaný a k hraní se odvážím jen 2 – 3x týdně na max. hodinu spíš méně, kdy se cítím psychicky opravdu dobře. Mezitím projíždím strategické články a videa pro začátečníky. Vím, že psychika je u mě jen o zvyku a o pocitu, že opravdu vím, co dělám.
      :club: Srpen - pokračuje pomalý rozjezd, snažím se hrát dle základní tabulky startovních kombinací, ale stále to není nic moc. Hlavně je to pro mě stále náročné po práci se dokopat ke hře (chybí mi sebevědomí, mám pocit, že za pár her musím bustnout, vždyť to skoro neumím)
      :club: Září – začíná se to obracet k lepšímu, ke konci měsíce se už cítím komfortně na 4 stolech a po práci zvládám hrát prakticky každý den, pokud nemám něco jiného důležitého
      :club: Říjen – 2x zkouším hrát 5 stolů, ale cítím se při tom hrozně chaoticky, takže se rychle vracím na 4. Postupně to budu zkoušet znovu a až se chytnu, tak to bude OK. Hlavně musím hrát svoji A hru. Při přechodu na 3 stoly to bylo stejné, přechod na 4 byl paradoxně úplně v klidu. Poslední dny se mi začalo docela dařit, tak si hlavně nesmím začít myslet, jak jsem hrozně šikovný kluk. Moře je plné žraloků, kteří takovou rybku jako já smlsnou jako malinu.

Čeho chci hraním pokeru dosáhnout?
      Prvním opravdu dlouhodobým cílem je dokončit Cornieho challenge. Tomu jsem připraven obětovat velkou část svého volného času. Nezáleží, jak dlouho to bude trvat, hlavně když se věci budou hýbat správným směrem ;) . Pokud to dokážu, budu se rozhlížet dále, pokud ne, asi na to nemám a můžu si poker zahrát občas pro radost.

Jak dosáhnout cíle
      :heart: Neustále pracovat na své hře - poker je vysoce konkurenční prostředí a pokud v něm chci vydělávat, lze to jenom tak, že budu lepší než ostatní
      :heart: Být konzistentní v tom co dělám
      :heart: Orientovat se dlouhodobě - práce a s ní spojené ježdění mi berou přes 10 hodin denně. Ve zbylém čase musím stihnout poker, věnovat se manželce, běžné denní činnosti, rodinu a kamarády a trochu odreagování, abych z toho úplně nezblbnul :f_biggrin: . S tím se díra do světa za měsíc udělat nedá, ale pokud pokeru poctivě věnuji minimálně hodinu a půl denně (lépe víc) a o víkendu něco navíc, tak se to časem nastřádá.

Na první příspěvek je toho myslím až dost. Aktualizace blogu plánuji dle chuti a časových možností alespoň 1x týdně. V příštím příspěvku přinesu nějaké shrnutí mého dosavadního studia a hraní na NL2 + plány na nejbližší období.

Od tohoto okamžiku tedy startuji výzvu na 10 000. Startovní kapitál je 50 USD. Z toho 20 USD je od Pokerstrategy a zbytek vyhráno převážně na NL2 a něco málo na freerolech. Brzy také plánuji upgradovat svůj účet na party pokeru a získat tak dalších 30 USD od Pokerstrategy.
  • 10 odpovědí
    • Ales851
      Ales851
      Bronz
      Konečně se dostávám k updatu. Do nedávna mi bylo divné, že se jen minimálně dostávám do tiltu, ale za poslední týden jsem si to vybral snad na měsíc dopředu :f_biggrin: . Vím, že jsem poražený, ale přece to nefoldnu, možná tak na riveru, ale to už musím mít den :D . Ještě že jsem preflop takový nit, jinak by to bylo ještě horší :f_biggrin:

Dnes udělám souhrn mého dosavadního studia

Články:
      :diamond: Pravidla pokeru a basic strategické články
      Nezbytné čtení, samotná tabulka startovních kombinací a s ní spojené preflop strategie spolu se základním bankroll managementem jsou v této fázi poklad, neboť výrazně ztěžují prohrát celý bankroll hned ze začátku.
      :diamond: Bronzové články, především Po flopu - už trochu náročnější čtení, člověk začne chápat některé nové koncepty. Po jejich přečtení jsem začal hrát a po odehrání prvních pár set až pár tisíc hand pomalu začínal i něco chápat :)
      :diamond: Silver články - mám zatím většinou jednou přečtené, teď je na čase je pochopit a naučit se v nich obsažené koncepty

Fórum:
      :heart: Cornieho blog - tím to pro mě vše začalo a do teď je to mé oblíbené čtení. Pro každého Cash game začátečníka doporučuji jako povinnou četbu
      :heart: Fórum hodnocení hand - studnice vědomostí, kterou stále strašně málo využívám. Beru to jako jednu z největších chyb mého dosavadního postupu a námět pro zlepšení

Videa
      :club: Výuková videa od Cornieho - viděl jsem všechny určené pro nižší statusy několikrát a jak přibývalo odehraných hand, tak i trochu začal chápat. Moje jednoznačně nejoblíbenější videa, do konce roku je chci ještě min. jednou prohlédnout
      :club: Hasenbratenova série porážíme NL50 - prvních 6 dílů prohlédnuto, ale opakovaně důkladně zatím jen první 2. Určitě super, musím ještě pořádně dostudovat
      :club: Videa od Yegona a Twinna - zatím shlédnuty jen zběžně, ale moc se mi líbily, takže plánuji to napravit

Ostatní
      :spade: Twinnův úterní coaching - zatím jsem trochu zanedbával, čas pro mě není úplně vyhovující, ale včera už jsem poctivě koukal od začátku do konce a dávám si závazek navštěvovat pravidelně. Jedním slovem super
      :spade: Procházení vlastních hand v Poker trackeru - za toto si musím dát 4-, dělám hrozně málo - další námět pro zlepšení

Kromě výše zmíněného se snažím občas ve volných chvílích, kdy zrovna nemám po ruce žádné materiály, o pokeru přemýšlet, nejenom co nám říká teorie, ale i čeho se tím snažím dosáhnout. Pokud mi tabulka říká z pozice x hraj handu y, tak co chci vlastně vidět na flopu a jak budu reagovat na tahy soupeřů na různých flopech. Hlavně používat zdravý selský rozum.
      Pokud narazím na pokročilejší koncept, snažím se ho zapamatovat a občas o něm popřemýšlím, k čemu je to dobré a jak to používat, ale do hry zatím nezařazuji. Na NL2 je oparvdu asi nejlepší hrát jednoduché ABC a nic moc nevymýšlet. Pokud se ale naučím některé pokročilejší tahy, tak na vyšších limitech se to bude hodit.

V dalším díle plánuji přinést statistiky mého dosavadního snažení, seznam největších nedostatků (tedy těch o kterých vím) a plány na nejbližší období.
    • 06Mike06
      06Mike06
      Bronz
      Registrace: 09.01.2011 Příspěvky: 3,485
      ahoj,

pěkně ti to píše a dobře se to čte...;) :s_thumbsup:

a koukám že poctivě studuješ, to máš asi chápavou manželku :f_cool:

jinak bych ti poradil na NL2 nic nevymýšlet a hrát ABC poker, nějaké pokročilejší moves si nech až na vyšší limity....a neboj se ptát, vkládat handy a diskutovat o hře...;)

a přidal jsem tě do našeho Seznamu blogů, tak pak nezapomeň nahlásit postup na vyšší limit....;)

GL :P
    • Ales851
      Ales851
      Bronz
      Díky Miku, manželka je opravdu poklad, neumím si představit jak bych to zvládal, kdyby nebyla tak tolerantní :f_love: . Ale snažím se to moc nezneužívat :f_grin:

K tomu ABC máš určitě pravdu, když jsem uprostřed session v tiltu, řeknu si dost, teď striktně ABC a ani jeden klik jinak a většinou se to obrátí pomalu nahoru :)
    • Ales851
      Ales851
      Bronz
      Dnes se ohlédnu za dosavadními výsledky své hry, napíšu seznam nedostatků, na kterých chci zapracovat a sepíšu cíle na další období.

Od posledního update mi udělalo velkou radost získání titulu Nováček týdne v Cornieho výzvě (člověk se musí pochlubit :D ), za který velice děkuji.

Nejdříve trochu čísel:
      Odehráno hand (lifetime): 13 391 (ve skutečnosti asi o pár set víc, PT mi nečte statistiky z některých stolů)
      Startovní kapitál od PSGY: 20
      Profit z hraní CG: 40,76
      Profit ostatní (většinou promoakce): 14,29
      Bankroll celkem: 75,05

Zde můj graf:

Skutečnost je o fous lepší, viz staty výše.

Staty dle pozice - všechny handy

Staty dle pozice bez prvních cca 3000 hand, kdy jsem hrál striktně podle tabulky startovních kombinací (toto je blíže mé současné hře)

Obecné statistiky bez prvních cca 3000 hand

Tolik zatím k mým výsledkům, kdybych nedělal blbosti, tak to mohlo být ještě o něco lepší. Naštěstí mě zatím nepostihla žádná větší smůla, někdy to vytočí soupeř, někdy já, prostě poker :)

Z věcí, které potřebuji zlepšit:
      :diamond: nízký skill - prostě studovat, studovat, studovat :)
      :diamond: stále hraji pouze 4 stoly - tohle zatím nepovažuji za tak hrozné, nemá cenu zvyšovat počet stolů na úkor kvality hry, ale postupně to chce zvyšovat, pokud to myslím s pokerem vážně
      :diamond: problém hrát večer - po práci si dávám hodinovou session, většinou bych mohl hrát i hodinku večer kolem 21. hodiny, ale většinou se na to necítím, bývám dost unavený a mám špatný mindset (nevěřím si). Tím mi utíká volume. Možná zkusím první session hrát postupně 5-6 stolů a večer 4, na nichž se cítím komfortně.
      :diamond: Přílišný cbet na flopu, poslední dobou už na tom trochu pracuji, dřív jsem cbetoval skoro vše
      :diamond: Po flopu nebýt calling station - občas callnu strašné nesmysly, naštěstí to už není zase tak často, ale pár BI už jsem tím dohromady spálil. Hlavně jen výjimečně umím zahodit silnou handu když tuším, že soupeř má ještě lepší
      :diamond: Kradení z CO a BTN - je u mě hrozně závislé na mindsetu, někdy hraju myslím si slušně a většinou mi to vydrží celou session, ale často jsem i zbytečně pasivní.

A na závěr cíle na příští období. Cíle si zatím nebudu stanovovat na konkrétní datum. Nechci sám sebe dostávat pod tlak plněním plánu, spíš si chci určovat správný směr kterým jít a pak už jen na sebe dohlížet, abych se po cestě moc neflákal :f_biggrin:
      :heart: Zvýšit volume, aniž by tím trpěla má hra. Prozatím se chci dostat na 6 stolů a na 6-7 hodin za pracovní týden - momentálně 4 stoly a asi 4,5 hodiny. Víkendy jsou u mě dost proměnlivé, ale také je využívat, jak to půjde
      :heart: Přejít na NL4 FR - zatím nemám jasné podmínky, na shot si určitě vyhradím 5BI a můj bankroll nesmí být nižší než 100 USD. Brzy budu uprgradovat svůj účet na PP, čímž bych měl obdržet 30 USD startovního kapitálu a pokud mě netrefí downswing, měl bych bankroll dostatečný. Ještě zvažuji pravidlo 25 BI nahraných na NL2 nebo bankroll 120 USD (30 BI na NL4) - rozhodnu se podle aktuálního pocitu ze hry
      :heart: Před shotem na NL4 mít přečtené (to už vlastně mám) a aspoň solidně rozumět stříbrným článkům Před flopem, Na flopu, Na turnu a Na riveru
      :heart: Na SH hru zatím nemám chuť, pokud se chci ale dostat na vyšší limity, tak tam už to bude asi nezbytné. Zatím zvažuji postup projít NL4 a stát se vyhrávajícím hráčem na NL10 FR (do poloviny příštího roku). Poté si vyčlenit několik BI z NL10 a začít se učit SH na NL4.
      :heart: Konečně dokoukat a opoznámkovat si videa, které mám v plánu - Cornie, Hasenbraten, Twinn, Yegon,...? Některá už mám i s poznámkami, ale opakování je matka moudrosti :)
      :heart: Účast na Twinnově tréninku co nejblíž 100 % - omluvenka jen z velmi vážných důvodů
      :heart: Dělat session review a postovat do HJ fóra

To by mohlo na menší update stačit :) . Budu moc rád, pokud někdo dá připomínky ke statům nebo čemukoliv jinému.
    • Blazejson
      Blazejson
      Bronz
      Registrace: 25.09.2011 Příspěvky: 2,620
      Ahoj, aktuální platina a blog taková léta bez písmenka, proč to :)
    • Zeldyman
      Zeldyman
      Stříbro
      Registrace: 11.01.2010 Příspěvky: 1,018
      Aha, tak už to chápu. Ona ta obnovení blogů po tak dlouhé době, nebudou náhoda, ale je za tím asi něco jiného :yaoming:
      omlouvám se za spam
    • Blazejson
      Blazejson
      Bronz
      Registrace: 25.09.2011 Příspěvky: 2,620
      Ano je ;)
    • Ales851
      Ales851
      Bronz
      No minulý měsíc byl dokonce diamant :) Zkusím v nejbližší době něco sepsat, než mi to zase přestane točit :f_biggrin:
    • Ales851
      Ales851
      Bronz
      Tak točit už to přestalo, minimálně v cashce.

Něco málo o o mé pokerové současnosti:
      Můj hlavní formát jsou fast stoly na party pokeru, kde se už několik měsíců pohybuju mezi NL10 a 25. Mám radost, že 10 celkem solidně porážím. Horší je to na 25, pokud hraju svoji A game, tak si myslím, že porážím i tu, ale většinou začnu časem dělat blbosti, chytnu s tím související swing a zase mám tendenci jít si spravit sebevědomí na desítku, což mě hodně brzdí.

V nejbližší době taky party chystá novinky se zrušením ukládání hand history, takže uvidím co bude dál, jestli zde zůstanu nebo se posunu o dům dál.

Co se týká progresu, už hodně dlouho se zaměřuju více na materiály z ENG komunity. Hodně mi pomáhají coachingy a videa od w34z3l. Také mohu doporučit dvě zajímavá témata a to od Plena a od hráče getdotacom .

Naopak mojí starou velkou bolestí je stále nedostatečná review vlastních hand - nevím proč, ale toto je pro mě snad nejhorší.

V posledních měsících se mi také daří zvedat produktivitu a hodně to přisuzuji změně stravovacích návyků. Neudělal jsem žádnou radikální změnu, stále jím i nezdravá jídla, ale postupně se snažím zařazovat čím dál větší podíl co nejkvalitnějších potravin. Hodně jsem si oblíbil kokosový olej a pak věci jako kustovnici, pšeničné klíčky, domácí 100% čokoládu nebo med s rakytníkem. Navíc v práci máme od léta možnost obědů ze zdravé výživy a je to nuts. Celkově cítím mnohem více energie a výrazně se snížili mé věčné problémy s únavou.

Kromě cashky jsem v posledních 2 týdnech dostal 3 volné vstupenky do turnajů v rámci pokerfestu, na které jsem měl zrovna čas, že byly poměrně krátké a hrály se pro mě v ještě přijatelných hodinách. Chytl jsem slušný hotrun. Když k tomu přičtu, že jsem letos na party hrál tuším jen 2 turnaje v lednu pro asi 150 lidí a v obou jsem skončil na final tablu, mám pocit, že se věnuji špatnému formátu :f_biggrin:

Výsledky turnajů ve spoilerech:
      První - investice 0

Druhý - investice 10 USD na add-on

Třetí - investice 5 USD na add-on
    • Ales851
      Ales851
      Bronz
      Starý rok za námi, jaký vlastně byl?

RL:
      Většina věcí byla fajn:
      :heart: Stihli jsme zajímavé výlety - vyzvedl bych zoo Zlín (opravdu krásná) a prosincovou návštěvu rekonstrukce bitvy u Slavkova - super zážitek
      :heart: Stolní tenis - hraji spíš pro oddech na okresní úrovni. Trochu jsem to kvůli časové náročnosti omezil. Ale povedlo se mi si zahrát exibičně 2 sety s mistrem ČR Pavlem Širůčkem (nebudeme řešit výsledek, důležité je si zahrát :f_biggrin: )
      :heart: Běhání - zaběhl jsem svůj druhý 1/2 maraton, vylepšil si čas asi o 10 minut a v cíli jsem dokonce ani nebyl na zhroucení jako minule (jen jsem pak prospal odpoledne)
      :heart: Výživa - podařilo se mi hodně zlepšit jídelníček a myslím, že je to extrémně +EV. Dokonce jsem neplánovaně zhubnul, až moc, což už mi radost neudělalo - ještě to dořešuji s doktorkou, snad to bude jen tou úpravou stravování.
      :heart: Knihy - jedna z mých velkých zálib, dokonce jsem si kvůli čtení pořídil svůj první chytrý telefon. Navíc jsem nedávno objevil amazon kindle pro android, a že se zde dají celkem levně koupit velmi zajímavé tituly. Takže kolem Vánoc jsem si udělal radost s Mental game of poker 2 za 10 USD - super.
      Ostatní taky vesměs fajn, mám kolem sebe super lidi (rodina, kamarádi) a co víc člověk potřebuje. Mám i jiné věci, za které jsem vděčný, ale toto je hlavní.

Bohužel se staly i 2 pro mě dost smutné věci z nichž jedna mě už přes půl roku trápí prakticky každý den a nejhorší je, že sám s tím těžko můžu něco dělat, resp. jen částečně. Nechci to tu moc rozepisovat, snad se to zase otočí.

Poker
      Zde nic moc zajímavého, pořád skáču mezi NL10-25. Zjišťuji, že je u mě asi mnohem větší problém v hlavě, než jsem myslel. Když hraju odpočatý a uvolněný 2 stoly fastu, tak cítím obrovskou edge nad většinou soupeřů a graf jde většinou také správným směrem. Pak buď začnu přidávat stoly nebo hraju dlouhé session na autopilota a zase to vrátím. Snažím se pravidelně navštěvovat Weazlovi coachingy v EN komunitě a dává mi to hodně, jen to přetavit ve výsledky u stolu. Za uplynulý rok tedy vypíchnu 3 zajímavosti:
      :diamond: Super úspěchy v listopadu v MTT - viz předešlý příspěvek
      :diamond: Prosincovou charitativní challenge, kterou jsem měl v koloseu
      :diamond: Poprvé jsem na měsíc dosáhl na PSGY diamantový status

Rok 2016
      Nestanovuji si nějaké konkrétní cíle, jen zhruba, co by bylo fajn:
      :spade: Kvalitně trávit čas s lidmi, které mám rád
      :spade: Běhání - rád bych dal minimálně 2 půlmaratony (v půlce ledna z Vlašimi na vrchol Blaníku a jestli to přežiju tak v září v Havlíčkově Brodě). Mezitím mám ještě jednu svou oblíbenou desítku a rád bych zkusil ještě nějaké zajímavé závody
      :spade: V pokeru se posunout na NL50 a porážet to. Zapracovat především na mental game. Myslel jsem si, že jí mám slušnou - nebrečím nad bad beaty, nemám potřebu psát crying posty, to je málo. Až nedávno jsem si uvědomil, jaká příšerná mental game fish jsem. Musím pořádně prostudovat oba díly Mental game of poker a pořádně nad tím zamakat.
      :spade: Zahájit spolupráci s coachem na private coaching - skoro určitě zkusím oslovit Weazela

+ jedno obrovské tajné přání, kdyby vyšlo, tak dám vědět :f_thumbsup: