právní rada ohledně nájemní smlouvy

• Siminho1985
      Siminho1985
      Bronz
      Registrace: 10.11.2011 Příspěvky: 876
      Ahoj,potřeboval bych pomoc nebo spíše radu.

POpíšu vám situaci,mám pronajatý byt ,a včera se mi rozbil kotel,nejde topení ani teplá voda,nahlásil jsem to majitelovi, poslal sem technika a oprava bude bohužel až ve čtvrtek,takže nevim jak v tom mrazu přežijem.

Musí se vyměnit nějaká ta základní deska,což určitě nebude levné,ale majitel to označuje pouze jako drobnou opravu,o které se píše v nájemní smlouvě a že bych si to měl platit sám,a jen protože je charakter mi hodlá zaplatit polovinu cenu.

Tak se chci zeptat jestli jak si myslím já po přečtení nájemní smlouvy jestli mám právo na to,aby to zaplatil celé majitel?,protože podle mě je to určitě porucha,která brání normálnímu užívání bytu a zároven z něj dělá byt neobyvatelný .

Bohužel jsem nebyl u toho když to majitel řikal,takže to vybalil na mojí přítelkyni,ukazoval dokola na to,že je to drobná oprava.

Posílám vám nájemní smlouvy,ty body ve kterých se o tomhle píše,tak snad bude mít někdo chut a čas mi pomoct,díky
  • 25 odpovědí
    • xpravda
      xpravda
      Bronz
      Registrace: 12.06.2011 Příspěvky: 7,864
      ahoj
      rozbitý kotol rozhodne nie je drobná oprava a mal by to celé platiť on. môžeš to u neho vyhádať (alebo mu povieš nech to zaplatí a potom ho odignoruješ), ale horšie to potom bude, ak by si tam chcel bývať aj po ukončení zmluvy a on ti ju nepredĺži. určite by som mu však minimálne povedal, že to má celé cvakať on a ty si ten charakter, ktorý mu na to prispeje.
    • Siminho1985
      Siminho1985
      Bronz
      nn,v létě po ukončení smlouvy chci pryč
    • Fredo107
      Fredo107
      Bronz
      Registrace: 20.06.2011 Příspěvky: 1,895
      ahoj, nejsem právník, tak nevím jestli má smysl se s ním hádat:

Občanský zákoník v § 687 odst. 2 uvádí: "Nestanoví-li nájemní smlouva jinak, drobné opravy v bytě související s jeho užíváním a náklady spojené s běžnou údržbou hradí nájemce. Pojem drobných oprav a nákladů spojených s běžnou údržbou bytu upravuje zvláštní předpis." Co se myslí drobnými opravami bytu a běžnou údržbou bytu vymezuje nařízení vlády č. 258/1995 Sb. Za drobné opravy se považují opravy bytu a jeho vnitřního vybavení, pokud je toto vybavení součástí bytu a je ve vlastnictví pronajímatele, a to podle věcného vymezení nebo podle výše nákladu.

Podle věcného vymezení se za drobné opravy považují tyto opravy a výměny:

a) opravy jednotlivých vrchních částí podlah, opravy podlahových krytin a výměny prahů a lišt,

b) opravy jednotlivých částí oken (tedy i skleněných výplní!) a dveří a jejich součástí a výměny zámků, kování, klik, rolet a žaluzií,

c) výměny vypínačů, zásuvek, jističů, zvonků, osvětlovacích těles a domácích telefonů, včetně elektrických zámků,

d) výměny uzavíracích kohoutů a rozvodu plynu s výjimkou hlavního uzávěru pro byt,

e) opravy uzavíracích armatur na rozvodech vody, výměny sifonů a lapačů tuku,

f) opravy měřičů tepla a teplé vody.

Za drobné opravy se dále považují opravy vodovodních výtoků, zápachových uzávěrek, odsavačů par, digestoří, mísicích baterií, sprch, ohřívačů vody, bidetů, umyvadel, van, výlevek, dřezů, splachovačů, kuchyňských sporáků, pečicích trub, vařičů, infrazářičů, kuchyňských linek, vestavěných a přistavěných skříní. U zařízení pro vytápění se za drobné opravy považují opravy kamen na tuhá paliva plyn a elektřinu, kotlů etážového topení na pevná, kapalná a plynná paliva, včetně uzavíracích a regulačních armatur a ovládacích termostatů etážového topení; nepovažují se však za ně opravy radiátorů a rozvodů ústředního vytápění. Za drobné opravy se považují rovněž výměny drobných součástí předmětů uvedených v tomto odstavci.
      Podle výše nákladu se za drobné opravy považují další opravy bytu a jeho vybavení a výměny součástí jednotlivých předmětů tohoto vybavení, které nejsou uvedeny v předchozích odstavcích, jestliže náklad na jednu opravu nepřesáhne částku 300 Kč. Provádí-li se na téže věci několik oprav, které spolu souvisejí a časově na sebe navazují, je rozhodující součet nákladů na související opravy.

Náklady spojené s běžnou údržbou bytu jsou náklady na udržování a čištění bytu, které se provádějí obvykle při delším užívání bytu. Jsou jimi zejména pravidelné prohlídky a čištění předmětů uvedených výše (plynospotřebičů, ohřívačů vody, vařičů apod.), malování včetně opravy omítek, tapetování a čištění podlah včetně podlahových krytin, obkladů stěn, čištění zanesených odpadů až ke stoupačce a vnitřní nátěry.
    • Siminho1985
      Siminho1985
      Bronz
      jj,to sem si taky našel,ale taky se v zákoníku píše ,že drobné opravy jsou jen opravy,které nepřesáhnou 500kč,a to tohle podle mě určitě bude
    • bigrex666
      bigrex666
      Bronz
      Registrace: 16.11.2011 Příspěvky: 1,020
      to urcite vyhadat musis, tam nieje o com
    • LooserSR
      LooserSR
      Bronz
      Registrace: 27.02.2011 Příspěvky: 1,181
      drobna oprava by mala byt lacna, ak to bude stat viac ako odhadom 500 urcite to musi hradit majitel resp tam v tom zakone co dal fredo je dokonca 300

povedz mu teda, ze ty prispejes 500, v najhorsom pripade :)
    • Chorche88
      Chorche88
      Bronz
      Registrace: 22.10.2010 Příspěvky: 109
      Je to jak píše Fredo107, důležitá je ale i ta druhá část.

(e) Podle výše nákladu se za drobné opravy považují další opravy bytu a jeho vybavení a výměny součástí jednotlivých předmětů tohoto vybavení, které nejsou uvedeny v odstavcích b a c, jestliže náklad na jednu opravu nepřesáhne (od 1.1.2010 nově!) částku 500,- Kč.Provádí-li se na téže věci několik oprav, které spolu souvisejí a časově na sebe navazují, je rozhodující součet nákladů na související opravy.

Takže imo do 500 Kč bys to měl platit sám nad 500 on.
    • bigrex666
      bigrex666
      Bronz
      Registrace: 16.11.2011 Příspěvky: 1,020
      jj v odstavci b a c sa to nenachadza, nachadza sa to v f) ku takze ked to prekroci 500 korun mal by to platit on podla tohto odstavca.
    • Kamenice
      Kamenice
      Platina
      Registrace: 09.07.2012 Příspěvky: 625
      Ahoj, mělo by to být jak píše Fredo107, akorát tak částka se posunula z 300 Kč nad 500Kč, takže pokuď ta cena opravy překročí 500 Kč, tak to musí zaplatit majitel.

viz.

http://gracik.net/index.php?option=com_content&view=article&id=66:jak-je-to-s-drobnymi-opravami-v-najemnim-byt&catid=36:poradna&Itemid=59

Edit: než jsem to stačil napsat, tak jste mě předběhli :D :D
    • Fredo107
      Fredo107
      Bronz
      vím že tady ti ochmelci (edit.: vyděrači :D ) se rádi chytají za každý slovo a v té definice si je potřeba dát pozor na důležité slovo "další opravy".

Nejsou to tedy jiné opravy, než je výše uvedeno? A právě na tyto "jiné" opravy se vztahuje ta hodnota 300 resp. 500,-?
    • Ic3g3org3
      Ic3g3org3
      Platina
      Registrace: 12.10.2009 Příspěvky: 3,301
      258/1995 Sb.

258/1995 Sb.

§ 5

Drobné opravy bytu
      (k § 687 odst. 3)

(1) Za drobné opravy se považují opravy bytu a jeho vnitřního vybavení, pokud je toto vybavení součástí bytu a je ve vlastnictví pronajímatele, a to podle věcného vymezení nebo podle výše nákladu.

(2) Podle věcného vymezení se za drobné opravy považují tyto opravy a výměny:
      a) opravy jednotlivých vrchních částí podlah, opravy podlahových krytin a výměny prahů a lišt,
      b) opravy jednotlivých částí oken a dveří a jejich součástí a výměny zámků, kování, klik, rolet a žaluzií,
      c) výměny elektrických koncových zařízení a rozvodných zařízení, zejména vypínačů, zásuvek, jističů, zvonků, domácích telefonů, zásuvek rozvodů datových sítí, signálů analogového i digitálního televizního vysílání a výměny zdrojů světla v osvětlovacích tělesech,
      d) výměny uzavíracích ventilů u rozvodu plynu s výjimkou hlavního uzávěru pro byt,
      e) opravy uzavíracích armatur na rozvodech vody, výměny sifonů a lapačů tuku,
      f) opravy indikátorů vytápění a opravy a certifikace bytových vodoměrů teplé a studené vody.

(3) Za drobné opravy se dále považují opravy vodovodních výtoků, zápachových uzávěrek, odsavačů par, digestoří, mísicích baterií, sprch, ohřívačů vody, bidetů, umyvadel, van, výlevek, dřezů, splachovačů, kuchyňských sporáků, pečicích trub, vařičů, infrazářičů, kuchyňských linek, vestavěných a přistavěných skříní. U zařízení pro vytápění se za drobné opravy považují opravy kamen na tuhá paliva, plyn a elektřinu, kotlů etážového topení na pevná, kapalná a plynná paliva, včetně uzavíracích a regulačních armatur a ovládacích termostatů etážového topení; nepovažují se však za ně opravy radiátorů a rozvodů ústředního vytápění.

(4) Za drobné opravy se považují rovněž výměny drobných součástí předmětů uvedených v odstavci 3.

(5) Podle výše nákladu se za drobné opravy považují další opravy bytu a jeho vybavení a výměny součástí jednotlivých předmětů tohoto vybavení, které nejsou uvedeny v odstavcích 2 a 3, jestliže náklad na jednu opravu nepřesáhne částku 500 Kč. Provádí-li se na téže věci několik oprav, které spolu souvisejí a časově na sebe navazují, je rozhodující součet nákladů na související opravy. Náklady na dopravu a jiné náklady spojené s opravou, pokud jsou uvedeny v daňovém dokladu o provedení opravy, se do nákladů na tuto opravu nezapočítávají, jsou však součástí ročního limitu podle odstavce 6.

(6) Součet nákladů za drobné opravy uvedené v odstavcích 2 až 5 nesmí přesáhnout částku 70 Kč/m
      2
      podlahové plochy bytu za kalendářní rok, včetně nákladů na dopravu a jiných nákladů spojených s opravou, pokud jsou uvedeny v daňovém dokladu o provedení opravy.

(7) Podlahovou plochou bytu se pro účely tohoto nařízení rozumí součet podlahových ploch bytu a jeho příslušenství, a to i mimo byt, pokud jsou užívány výhradně nájemcem bytu; podlahová plocha sklepů, které nejsou místnostmi, a podlahová plocha balkonů, lodžií a teras se započítává pouze jednou polovinou.

Takže jestli to je nad 500, jak píší někteří výše, tak ať hezky platí.
    • Siminho1985
      Siminho1985
      Bronz
      jj,díky za rady,jen mě štve že si sem pozval nějakýho svýho technika,nějakej jeho znáímej aby ušetřil,a řekli že to bude nejspíš ve čtvrtek opravený,mám byt nad sklepem,a je tu docela velká zima a bez teplý vody to je taky na prd,mám pučený přímotopy,ale nic moc a hlavně to strašně žere elektřinu
    • Kamenice
      Kamenice
      Platina
      Registrace: 09.07.2012 Příspěvky: 625
      vím že tady ti ochmelci (edit.: vyděrači ) se rádi chytají za každý slovo a v té definice si je potřeba dát pozor na důležité slovo "další opravy". Nejsou to tedy jiné opravy, než je výše uvedeno? A právě na tyto "jiné" opravy se vztahuje ta hodnota 300 resp. 500,-?

to by mělo znamenat, že za drobné opravy se považuje i to co není uvedeno v těch odstavcích, u čeho nepřekročila cena opravy 500 Kč.
    • Fredo107
      Fredo107
      Bronz
      to by mělo znamenat, že za drobné opravy se považuje i to co není uvedeno v těch odstavcích, u čeho nepřekročila cena opravy 500 Kč.

já jsem si to tak vyložil, ale nechci tady šířit nějaký poplašný zprávy. Mám pocit, že oprava plynového kotle je uvedena v odstavci 3
    • xpravda
      xpravda
      Bronz
      ak chceš na leto odísť preč, tak to nerieš (a ani sa ti netreba oháňať zákonmi). nechaj to opraviť (z jeho vrecka) a povedz mu, že to nie je drobná oprava. čo on s tým spraví, keď mu nezaplatíš? vyhodí ťa v období, keď ľahko nenájde za teba náhradu?
    • xpravda
      xpravda
      Bronz
      @fredo
      (6) Součet nákladů za drobné opravy uvedené v odstavcích 2 až 5 nesmí přesáhnout částku 70 Kč/m2
    • vajakub
      vajakub
      Stříbro
      Registrace: 26.06.2010 Příspěvky: 225
      Řekl bych, že je potřeba rozlišovat dvě kategorie těch oprav:

- podle věcného vymezení (což jsou všechny ty konkrétně vyjmenované včetně opravy kotle)
      - podle výše nákladu (jakékoli nevyjmenované opravy do 500,- Kč)

Ještě by byla možnost využít toho omezení na celkovou cenu za opravy za rok: "Součet nákladů za drobné opravy nesmí přesáhnout částku 70 Kč/m2 podlahové plochy bytu za kalendářní rok, včetně nákladů na dopravu a jiných nákladů spojených s opravou, pokud jsou uvedeny v daňovém dokladu o provedení opravy."

Ale zásadnější je spíš to, že se jedná o závadu, která brání řádnému užívání, a o kterou se má tudíž postarat majitel...což je podle mě celkem evidentní vzhledem k tomu, že kotel nefunguje a bude se u něj muset vyměnit nějaká základní součást.
    • Fredo107
      Fredo107
      Bronz
      jasně rozumím, maximálně tedy po tobě může chtít "plocha m2" *70kč tedy když je 30m2 byt, tak 30*70=2100Kč za jeden rok
    • Siminho1985
      Siminho1985
      Bronz
      tak majitel nám vysvětlil, že dá maximum 2500kč za opravu,která bude stát kolem 3-4 tisíc,ale je schopen to udělat až někdy ve čtvrtek ,protože to shání přes známýho aby to měl levnější,takže budu muset žít bez vody v zimě ,místo toho abych zavolal nějakou havarijní službu která by tro udělala rychleji,ale dráze a dostat z majitele peníze bude asi nemožné,dokonce nám vyhrožoval zvýšením nájmu,naštestí v létě deme pryč
    • 1
    • 2