finance-rada

• irik83
      irik83
      Moderátor
      Moderátor
      Registrace: 27.11.2009 Příspěvky: 4,226
      Aby těch plodných textu za dnesek ode me nebylo malo, tak jsem se rozhodl, zeptat se i vas. Vím ze na strategy je mnoho chytrych hlav z nejruznejsich oboru a to zrejme i z oblasti financnictvi :)

Situace se ma takto:
      kupujeme byt za cca 2 mil Kc a budeme to resit prostrednictvim hypo.
      nase vlastni prostredky jsou pouze asi 60k Kc
      mame k dispozici od rodinneho pritele 500k Kc

no a nyni proc to sem pisu. Jsou dve moznosti jak k hypo pristupovat.
      :diamond: vzit celych 500 000 a vyuzit je na hypoteku, budou nizsi splatky(cca 73% hypoteka) ale nebude zadna hotovost
      :diamond: pouzt jen cast z hotovosti, abychom se dostali na hranici 85% (pripadne 80%) hypoteky, ktera je uz u vetsiny bank mnohem vyhodnejsi nez 100% a zbyle penize si nechat k dispozici. Zbyde cca 100-250 tis se kteryma by se mimo nutny dovybaveni dalo dale pracovat.

A ted co uz moc nevim, je mozne s castkou nad 100tis Kc nalozit tak, aby to mesicne generovalo nejaky zisk? Obavam se ze bezny sporici ucty v bankach nebudou uplne to pravy orechovy, na druhou stranu bychom radi, aby pripadna investice byla natolik konzervativni, abychom meli jisty minimalne vklad a neprisli o nej :)
      Da se tohle vubec nejak zkombinovat? V idealnim pripade, aby si ta prebytecna castka penez vydelala aspon na pulku mesicni hypo splatky. REALNY nebo UTOPIE?

osobne se zatim klonim k druhe variante, neutratit vse a cast si nechat :)
  • 33 odpovědí
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Coach
      Coach
      Registrace: 25.05.2011 Příspěvky: 7,773
      abychom meli jisty minimalne vklad a neprisli o nej

Príde mi to dosť utopické, zadlžiš sa až po uši a 100 tisíc chceš dať do "konzervatívnej" (= istej) investície s rozumným výnosom? Imo by som sa snažil v prvom rade urýchliť splácanie hypotéky čo najskor, ak nechceš so zbytkom peňazí podstupovať riziko.

Ak to chceš fakt investovať, musíš si najprv ujasniť základné veci. Písal som o tom vo svojom blogu, TU

Ale pokiaľ píšeš, že chceš mať istý vklad, tak do investovania nechoď, slova investícia a istota majú spoločné len to že začínajú na "i" a končia na "a" . Investor musí vždy akceptovať určité riziko. (termínovaný vklad a sporiaci účet nie sú investície)

Inak existujú rozne špeciálne a hybridné bankové produkty s tzv. "zaisteným" vkladom, v tom sa neorientujem, takže možno nejaký finančný poradca Ti povie viac. Ale osobne sa od toho držím ďalej a o bankách a poradcoch si myslím svoje :) . Ale možno tu niekto príde s nejakou zaujímavou fintou ;) .
    • irik83
      irik83
      Moderátor
      Moderátor
      dik fisky za rekaci, jeste abych to uvedl na pravou miru. Asi jsem to napsal moc optimisticky :) Bru jeste v potaz, ze zbyla cast penez by pro nas znamenala zalohu pro pripad vypadku prijmu nebo tak neco. Bohuzel po precteni podminek pojisteni k uveru jsme dospeli k zaveru, ze tyto pojistky jsou prakticky nedostupny, pripadne byvaji vyplaceny treba az po nekolika mesicich a kde na to pak clovek ma sehnat finance? Hypo jsme zvolili takovou, na kterou vime, ze dlouhodobe jsme schopni vydelavat (bude nizsi nez nas najem za posledni dva roky).

No a ten vynos samozrejme necekam nijak zazracnej, aspon aby to neztracelo na hodnote nekde na ucte :)

moji myslenku mi nedavno potvrdil i tento dokument. Neberu jej doslova, ale ta myslenka je zajimava. Navic o necem podobnem jsem se bavil i s jednim bankovnim poradcem v Reiffeisen Bank a ten mi nastinil naprosto podobnou ideu. Tak mi to stale vrta v hlave.
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Coach
      Coach
      Neviem koľko splácaš mesačne na hypotéku, ale vravíš že chceš, aby Ti výnos z tej investície splatil aspoň polovicu mesačne splátky. Dajme tomu že platíš 4000kč (a to som asi ešte veľký optimista že? :D ), očakávaš teda že 2000kč pojde z výnosu investície. To znamená že pri 100k Kč očakávaš mesačné zhodnotenie 2%, ročné zhodnotenie teda 24%. Tak to je super utópia, zvlášť keď necheš riskovať vklad. Ak Ti bankový poradca tvrdil niečo iné, tak prajem veľa šťastia :)
    • irik83
      irik83
      Moderátor
      Moderátor
      Fiskantes původně napsal
      Neviem koľko splácaš mesačne na hypotéku, ale vravíš že chceš, aby Ti výnos z tej investície splatil aspoň polovicu mesačne splátky. Dajme tomu že platíš 4000kč (a to som asi ešte veľký optimista že? :D ), očakávaš teda že 2000kč pojde z výnosu investície. To znamená že pri 100k Kč očakávaš mesačné zhodnotenie 2%, ročné zhodnotenie teda 24%. Tak to je super utópia, zvlášť keď necheš riskovať vklad. Ak Ti bankový poradca tvrdil niečo iné, tak prajem veľa šťastia :)
      napsal jsem to asi s vetsi nadsazkou nez jsem mel, nicmene rekneme aby castka alespon neztracela na hodnote vlivem inflace atp. Proste se povazuju za naprosto negramotnyho v teto oblasti a rad si necham poradit, pripadne uplne otevrit oci ;)
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Coach
      Coach
      OK, tak to je ale už veľký rozdiel oproti povodnej predstave :P Tu zase záleží čo považuješ za infláciu. Berieš do úvahy oficiálnu infláciu, alebo tú, ktorú si si určil na základe vlastného spotrebiteľského koša? (Oficiálna je 3,3%, spotrebiteľská bude takých 5% odhadom).

Pravdepodobne sú relatívne bezpečné bankové produkty, ktoré tých 3,3% spravia, 5% už je trochu ťažšie a nie som si istý či to pojde bez tržného rizika (akciový alebo dlhopisový fond)
    • irik83
      irik83
      Moderátor
      Moderátor
      jsem negramota (nejsem na to pysny) takze nevim, rekneme ze bych za 10let chtel, aby mych 100k melo stejnou hodnotu jako dnes. Takze predpokladam ze spise spotrebitelska
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Coach
      Coach
      Asi ano :)

Tak už máš investičný horizont a zhruba vieš koľko potrebuješ priemerne ročne zhodnotiť, teraz už iba nájsť správny investičný produkt.

Ja sa v ponuke podielových fondov a iných produktov pasívneho investovania neorientujem (investujem sám a aktívne), takže moc neporadím.

Pre ľudí čo sa tomu nechcú venovať mi príde najlepšie cost averaging investovanie do pasívne spravovaných akciových indexových fondov:

http://indexfunds.sk/

Ale v česku je prístup k tejto forme trochu zložitejší, takže predsa len to vyžaduje nejaké štúdium.

Edit: ale 100% garanciu že za 10 rokov bude mať Tvojich 100k rovnakú hodnotu ako dnes Ti aj tak nikto nikdy nedá.
    • Dakraa
      Dakraa
      Moderátor
      Moderátor
      Registrace: 14.09.2009 Příspěvky: 5,613
      Protože se v týhle oblasti taky moc neorientuju a přemejšlel sem, jak bezpečně zajistit svoje peníze, tak sem zvolil produkt bez rizika (zřejmě z kategorie dluhopisovýho fondu), kde mam zajištění roční zisk 0-9% u Český Spořitelny. Ale ty podmínky jsou nastavený tak, že mam jistotu ve zhodnocení mezi 4,5 a 4,8 ročně. (Nějakou desetinku seberou úvodní poplatky za nákup "dluhopisu"). Ale dost možná budou i lepší varianty, jak řikám, moc se v tom nevyznam.
    • MGoksi
      MGoksi
      Bronz
      Registrace: 09.06.2011 Příspěvky: 343
      Pred každou investíciou ktorú chceme uskutočniť by sme minimálne mali mať aspon základné povedomie o danej problematike .
      Ohľadom samotných investícií by som radil investovať v prípade, že mám volné prostriedky, ktoré mi nebudú chýbať v prípade neočakávaných výdavkov sa viem zaobísť aj bez nich . Zobrať si na seba hypotéku a ešte ísť investovať svoje posledné úspory je nanajvyš veľmi krátkozraké a neuvážené .

V neposlednom rade by som chcel hlavne poukázať nato ,že treba rátať vždy aj s horšou alternatívou , ako ked hráme poker tiež nehráme NL 50 ak je náš disponibilný zostatok 200€ .
    • irik83
      irik83
      Moderátor
      Moderátor
      nebylo to mineno tak, ze bych chtel nekam investovat sve posledni uspory. Tohle je castka, ktera puvodne mela slouzit jako vlastni zdroje, nicmene nakonec zbyla mensi polovina techto prostredku a ted bych s ni pouze chtel nejak nalozit, aby nelezela na terminovanym uctu, kde bude v podstate nevyuzita. Prakticky jsou to penize bez kterych se v dlouhodobem horizontu obejdeme...

osobne v posledni dobe zvazuju neco takoveho:
      http://www.fondbridge.cz/nemovitostni-fond.aspx

s tim, ze bych dal jednorazove vklad v radu nekolika stovek tisic Kc a k tomu jeste mesicne nekolik tisic prubezne sporil po dobu peti let a potom pripadne i dal. Dle vseho je to jeden z nejzajimavejsich nemovitostnich fondu v CR, ale pokud mate jiny nazor, budu jedine rad
    • rotpar
      rotpar
      Bronz
      Registrace: 10.02.2012 Příspěvky: 1,289
      daj si to ako bankroll a ides, samozrejme dodrzuj BM aby si ich neboostol.
    • irik83
      irik83
      Moderátor
      Moderátor
      nejsem ten typ, kterej i kdyby vyhral milion tak skoci na midstakes/highstakes. Na tyhle limity se chci dostat vlastni pili a postupnym zlepsovanim hry a rollu.. ;)
    • Pepikv
      Pepikv
      Bronz
      Registrace: 30.05.2011 Příspěvky: 5,895
      A proč o to víc nezaplatíš ten byt ? o těch 100k
      Přeci jen je to pár měsíců které budeme mít z krku, popřípadě, za to pořídít vybavení, ale asi bych se nevydával cestou experimentů.
      Nebo si kup kousek zlata, tam je docela velká pravděpodobnost, že cena nebude klesat.
    • irik83
      irik83
      Moderátor
      Moderátor
      tohle je bohuzel docela smutna realita, clovek necha bankam x na poplatcich a kdesi cosi a ve finale je rad, ze dostane takovejhle pakatel:

http://finance.idnes.cz/reality-test-sporicich-uctu-vysledky-d88-/bank.aspx?c=A130107_110656_bank_zuk
    • Pepikv
      Pepikv
      Bronz
      Registrace: 30.05.2011 Příspěvky: 5,895
      Docela mě tam překvapila ta Mbank :f_eek:
    • Aronnn
      Aronnn
      Bronz
      Registrace: 22.08.2012 Příspěvky: 979
      existuje finanční forum, kde se dá pokecat a taky si nechat poradit. Každá banka má jednotlivý produkt jinak výhondej a používat na všechno jednu banku není výhodný. Jsou existence, který to mají jako koníčka sledovat tyto produkty :D
    • irik83
      irik83
      Moderátor
      Moderátor
      mohl bys mi prosim dat odkaz na to financni forum? nasel jsem jediny a tam nefunguje snad jedina diskuze :(
    • rotpar
      rotpar
      Bronz
      Registrace: 10.02.2012 Příspěvky: 1,289
      Pepikv původně napsal
      Docela mě tam překvapila ta Mbank :f_eek:
      podla mna to je hlupost. ak ratam ze na SK budu asi tie iste uroky, nemohlo na mbank emax plus byt len 6 stoviek

mozno to poplietli s emax bez PLUS

dlasia vec je ze pripisuju kazdy mesiac a teda by mala byt na jednej z prvym miest, poplatky za vedenie su nulove, dost nechapem ako to tak zle mohlo vyjst :-)
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Coach
      Coach
      Pepikv původně napsal
      Nebo si kup kousek zlata, tam je docela velká pravděpodobnost, že cena nebude klesat.
      Schválne si nájdi graf zlata za posledné 2 mesiace ;)
    • 1
    • 2