Realitka se mě snaží oj*bat nebo jsou v právu?

• Siminho1985
      Siminho1985
      Bronz
      Registrace: 10.11.2011 Příspěvky: 876
      Ahoj,dostal jsem se docela do problémů s realitkou,respektiva majitelem bytu, ve kterím jsem byl 3 roky v nájmu.

Situace je taková,před 3mi lety jsem si našel byt,byl ve špatnym stavu,ale docela to spěchalo tak jsem ho vzal po dohodě s realitním makléřem(který je dobrý přítel majitele bytu) ,že pokud udělám kompletní rekonstrukci koupelny a toalety,nemusím rok platit nájem (5 tisíc měsičně). Jasně si pamatuju,že mi říkal že to nemusí být žádnej luxus,jen musí být všechno nový.

Tak jsem udělal novou koupelnu a záchod,stálo mě to s prací asi 40 000kč,udělal v celim bytě lino,přinesl jsem novou kuchyn a rok neplatil nájem

Dneska jsem byt předával,majitel přišel s realitním makléřem,hned se do mě pustili jak je byt v hroznym stavu,lina na vyhození(bohužel byly trošku roztrhlý) ,kuchyn je prej na vyhození(což neni pravda) a koupelna a záchod jsou udělaný uplně blbě.

Začali mi vyhrožovat právníkama,že jsem do tý rekonstrukce nevrazil 60 tisíc jak je ve smlouvě a že mi udělaj ještě luxusní nabídku,že mi nedají kauci 15 tisíc a ještě 15 doplatim že sem neproinvestoval těch 60 tisíc.

Potom jsem se podíval do smlouvy,protože sem byl z toho uplně v prdeli jak se do mě pustili agresivně,a tam nikde nevidím,že by rekonstrukce musela být oněch 60 tisíc,jen se tam jasně píše že sem povinej udělat rekunstrukci,pokud ne,budu muset nájem dohradit

Tak se chci zeptat,jestli na to mají právo po mě žádat další peníze a nevrátit kauci,jo a ocenil rekonstrukci tak na max 30 tisíc,a to mi prej ještě hodně přidává, nezapomínal vyhrožovat že na mě pošle lidi který to oceněj uplně jinak a mají dobrou právničku

• 28 odpovědí
    • bruslar
      bruslar
      Bronz
      Registrace: 30.10.2011 Příspěvky: 965
      Nejsem pravnik, ale trestni oznameni uz jsem parkrat podal :D
      V te smlouve neni rekonstrukce specifikovana, tak co jako cekaji? Jestli nemaji nikde zadne podklady o tech nakladech (60tis.), tak si muzou tak akorat - staci se nedat. Bohuzel je moderni v CR akorat ojebavat ostatni.
      Rekonstrukci jsi provedl, papiry od toho urcite mas, takze maji holt smulu.
    • Pinny1990
      Pinny1990
      Zlato
      Registrace: 01.11.2012 Příspěvky: 5,384
      Čau, kouknul jsem na to jen zběžně a řekl bych, že mají smůlu oni. Zaprvé tam nikde není stanoveno, kolik má rekonstrukce stát. (je jen pro tvé dobro, pokud si to dokázal zrekonstruovat levněji). Zadruhé pokud dobře koukám, tak lino a kuchyň si zařizovat dle smlouvy vůbec nemusel, takže to je irelevantní.

Pokud ta koupelna i záchod normálně fungují a vše tam neodpadává, tak právo na jejich straně určitě není. Rekonstrukci si provedl, tečka. Smlouva z tvé strany splněna, z jejich bude splněna, až ti vrátí onu vratnou kauci. Pokud se budou cukat, může to skončit u soudu, ale vůbec bych se nebál o to, že bys nevyhrál. :s_wink: Je spousta lidí, co to prostě zkouší a doufají, že tě zastraší a zaplatíš.

P.S. Kauci ti musí vrátit do měsíce po předání bytu. Pokud to neudělá, můžeš mu vesele účtovat úroky z prodlení. Takže na tom třeba ještě vyděláš :f_biggrin:
    • bruslar
      bruslar
      Bronz
      Souhlas s Pinnym - dulezite je se nedat a nebat se je hnat k soudu kvuli kauce.
      Normalne podej vypoved dle smlouvy, pak se odstehuj a pozaduj kauci - pokud se budou cukat, tak podej na policii trestni oznameni a vyreseno.

Oje*avaci hraji ciste na to, ze se lidi budou bat to hnat tak daleko a radeji sklopi ocas... Uz jsem hnal k soudu daleko mensi sumy jen proto, ze se sebou nenecham vlacet.
      GL :)
    • Pinny1990
      Pinny1990
      Zlato
      Trestní oznámení určitě ne, pokud mu nebudou chtít dát peníze z té kauce zpět, tak se to řeší normálně v civilním řízení, mělo by snad jít podat platební rozkaz a pokud bude žalovanej odporovat, půjde to do normálního řízení. Snad nekecám kraviny, já to studium strašně flákám. :f_biggrin:
    • Siminho1985
      Siminho1985
      Bronz
      v tom bytě už nebydlim,dneska sem ho předal, náhodou bude novej majitel tátovo a muj známej,tak že by neměl být problém si tu koupelnu a záchod nafotit, neni to žádnej luxus,ale všechno je nový, ještě mi vyčítal že tam sou nějaký obkladačky za 170 za metr,ale to že sem je sehnal přes akci a vypadají dost dobře to už nic neřikal,hlavně se věnoval tomu,že tam byla jedna nebo 2spáry nějak divně udělaný,že by to i on udělal líp.

Nejvíc mi ale naložil za tu kuchyn,dostal jsem jí sice od táty zdarma,ale je ve velice dobrym stavu a vypadá dobře,žádnej luxus ale pruměrná čistá kuchyně,před tim tam byla plesnivá.

prý by si tam nedal ani chleba a klidně si jí mužu vzít,že je to jen na obtíž
    • Pinny1990
      Pinny1990
      Zlato
      Podepisoval si předávací protokol dneska teda? Co v něm bylo napsaný?
    • bruslar
      bruslar
      Bronz
      Pinny1990 původně napsal
      Trestní oznámení určitě ne, pokud mu nebudou chtít dát peníze z té kauce zpět, tak se to řeší normálně v civilním řízení, mělo by snad jít podat platební rozkaz a pokud bude žalovanej odporovat, půjde to do normálního řízení. Snad nekecám kraviny, já to studium strašně flákám. :f_biggrin:
      Nevyznam se v tom - ja funguji tak, ze zajdu na policii, nahlasim, sepisu a tim to kolo proti oje*avani roztocim :)
    • Siminho1985
      Siminho1985
      Bronz
      nic sem nepodepisoval,jen sem mu dal klíče,dal mi čas do středy at zanim zajdu a dám mu vědět jestli doplatim 15 tisíc a nedostanu kauci,nebo to začnem řešit právně
    • Pinny1990
      Pinny1990
      Zlato
      Hmm, já bych teda bez předávacího protokolu byt asi nepředal. Chci mít černý na bílým, že vše bylo v pořádku, že jsem byt předal bez problému atd. Defacto si tam teď může pronajímatel vletět, rozflákat koupelnu a záchod a chtít po tobě opravu. Když budeš říkat, že si mu byt předal, nemáš v ruce nic, co by to dokazovalo.
    • Ic3g3org3
      Ic3g3org3
      Platina
      Registrace: 12.10.2009 Příspěvky: 3,300
      Já předával byt před dvouma týdnama, ale bez protokolu, kam jsme opsaly stavy vody, energií, stavu a soupisu vybavení včetně předání klíčů, bych teda neodešel.
      Každopádně bys jim měl ale vpálit, že ve smlouvě je zanesena jen rekonstrukce koupelny a toalety a ať se tedy neohání kuchyní. A že jestli nehodlají ustoupit, budeš to řešit právní cestou i ty. (zároveň se sebejistým upozorněním, že s takovouhle smlouvou to mají předem prohraný a budou ještě platit soudní výlohy.) Věřím že si to pak rozmyslí.
    • KapitanKirk
      KapitanKirk
      Bronz
      Registrace: 06.03.2012 Příspěvky: 991
      Pinny1990 původně napsal
      Hmm, já bych teda bez předávacího protokolu byt asi nepředal. Chci mít černý na bílým, že vše bylo v pořádku, že jsem byt předal bez problému atd. Defacto si tam teď může pronajímatel vletět, rozflákat koupelnu a záchod a chtít po tobě opravu. Když budeš říkat, že si mu byt předal, nemáš v ruce nic, co by to dokazovalo.
      +1 :f_frown:

Ahoj, tento rok jsem měl taky problémy s bytem a bylo to o hodně zamotanější a reálně tam hrozily dvě žaloby, ale trval jsem si na svém nenechal se zastrašit a nakonec se to vyřešilo kompromisem.

Dneska už bych bydlenÍ neřešil jinak než i s právníkem, který by mi všechno odsouhlasil (možná jsem paranoidní, ale pořád lepší být paranoidní, než-li bez bytu), protože řešit bydlení a nevědět jestli budeš mít příští týden, kde bydlet je vůbec jedna z nejstrašnějších věcí, které člověka můžou potkat.

Ve tvém případě si myslím, že stačí být neoblomný a oni hodně rychle USTOUPÍ ZE SVÝCH ABSURDNÍCH POŽADAVKŮ.
      Každopádně GL!!!
    • breastwork
      breastwork
      Bronz
      Registrace: 23.06.2010 Příspěvky: 82
      Siminho1985 původně napsal

Tak se chci zeptat,jestli na to mají právo po mě žádat další peníze a nevrátit kauci,jo a ocenil rekonstrukci tak na max 30 tisíc,a to mi prej ještě hodně přidává, nezapomínal vyhrožovat že na mě pošle lidi který to oceněj uplně jinak a mají dobrou právničku

No jestli jim ta právnička psala i tuhle smlouvu, tak asi nebyla moc dobrá. Četl jsem hlavně tu část týkající se rekonstrukce. Na těch 60k přišel jednoduše 12xti násobek nájmu, což ve ale smlouvě není.

Rekonstrukce je sjednané nepeněžité plnění nájemného. Dobrý právník by to podrobně rozepsal v jeho prospěch. Naopak tahle smlouva je psaná ve tvůj :f_love: . Snad jediné, co by mohli uplatnit nějakou obecnou zásadu, pokud by ta rekonstrukce byla fakt výsměch oproti tomu, co si normální člověk pod pojmem "rekonstrukce" představí.

Smlouva je nejspíš vzor stažený z netu, kde laik napsal ustanovení o rekonstrukci. Zábavná je i část VII, která stanoví povinnost předat byt ve stavu odpovídajícímu stavu převzetí.

Prostě tam steamoval z toho, jak špatně si vyjednal podmínky. Stačí jen prokázat, že jsi rekonstrukci uvedenou ve smlouvě provedl a pak nemá právní důvod si nechat tu kauci.
    • breastwork
      breastwork
      Bronz
      Registrace: 23.06.2010 Příspěvky: 82
      Pinny1990 původně napsal
      já to studium strašně flákám. :f_biggrin:
      To mi povídej;) Kde studuješ?
    • rotpar
      rotpar
      Bronz
      Registrace: 10.02.2012 Příspěvky: 1,289
      no kazdopadne si to nafot co najrychlejsie ak si to este nespravil, pretoze ked sa majitel naserie naozaj rozflaka kupelnu a potom to bude tvrdenie voci tvrdeniu a hlavne ked nemas preberaci protokol.
    • Sicco28
      Sicco28
      Bronz
      Registrace: 09.10.2009 Příspěvky: 201
      No to by zas nemel bejt takovej problem jestli prevzal byt pred rekonstrukci, rekonstrukci muze dolozit a ted to bude rozflakany zase do stavu pred rekonstrukci tak to bude uplne presne jak pozaduje smlouva.
    • Siminho1985
      Siminho1985
      Bronz
      hned včera se tam byl podívat novej nájemník,shodou náhod je to dobrý kámoš mýho táty,takže má klíče a koupelnu a záchod viděl,takže to by jim snad mělo zabránit něco rozbít.

dneska budu mít přes tátu dopis od právníka, kde je že mám právo i na kauci.

trochu se bojim že budou vyhrožovat zase že koupelna je udělaná špatně,nedělal to firma ale řemeslník,který to dříve dělal a udělal solidní práci a koupelna vypadá dobře.

jediný problém je že mi prasklo umyvadlo,tak jsem ho vyměnil ne za nové,ale za umyvadlo které bylo v dost dobrém stavu i se skřínkou,ale klidně bych se s nim domluvil na kompromisu že bych mu odpustil 5000 z kauce,sice tam je topení za 6000 o kterém neni ve smlouvě ani prd,ale to už bych neřešil,tak snad to nějak dopadne
    • Sicco28
      Sicco28
      Bronz
      Registrace: 09.10.2009 Příspěvky: 201
      Na to se vyprdni firma remeslnik ... mas uctenky od materialu? to je tvuj problem kdyby se to nejak vyhrotilo
      Kdyby si mel doklad i na praci nebo zakazku to by bylo asi uplne nejlepsi ale v nejhorsim budes tvrdit zes to delal sam a konec
      Jak novy nebo pouzity ... cet sem jen to tucny ale je tam psana vymena sanity a za 60k odpustenyho najmu tezko muzou cekat zlaty prkynko na hajzlu

Ve chvili kdy te takhle zkusej obrat tak dou rukavice dolu a hraje se jen na to co je na papire ... nebo kdo mrkne prvni
    • Dekaedr
      Dekaedr
      Zlato
      Registrace: 16.01.2012 Příspěvky: 3,737
      Vubec mu nic neodpustej.Nech si to vyplatit celé.
    • Nohyhovina22
      Nohyhovina22
      Bronz
      Registrace: 01.09.2012 Příspěvky: 79
      Siminho1985 původně napsal

jediný problém je že mi prasklo umyvadlo,tak jsem ho vyměnil ne za nové,ale za umyvadlo které bylo v dost dobrém stavu i se skřínkou,ale klidně bych se s nim domluvil na kompromisu že bych mu odpustil 5000 z kauce,sice tam je topení za 6000 o kterém neni ve smlouvě ani prd,ale to už bych neřešil,tak snad to nějak dopadne
      Tohle nedelej, na kompromisy se pristupuje ve chvili, kdy se obe strany chovaji jako lide. Pokud se chovaji jako svine, ktery te chteji jenom ojebat, nenechej jim ani korunu.

Umyvadlo v dost dobrem stavu je good enough.
    • 1
    • 2