Investice, spoření...(co s penězi?)

• maxtere
      maxtere
      Coach
      Coach
      Registrace: 23.03.2009 Příspěvky: 1,898
      Za poslední dobu jsem si vydělal vcelku dost peněz a popravdě nevím moc co snima. A přijde mi blbost je jen tak nechat ležet na účtě. Proto zakládám toto téma a chtěl bych se s vámi poradit co s penězi, pokud jich máte nadbytek, děláte vy. Napadlo mě založit si spoření ale když jsem se s někým radil tak mi to doporučeno nebylo kvůli nízkým úrokům na druhou stranu furt lepší než je nechat ležet na účtě.
      V současnosti mám volných nějakých 100 000Kč.

Neberte prosím tento topic jako nějaký vytahování nebo provokování, doufám že to nezní moc arogantně, rozhodně smysl tohodle topicu není se tu vytahovat jak jsem "bohatý".
  • 121 odpovědí
    • MaloHp
      MaloHp
      Bronz
      Registrace: 26.03.2011 Příspěvky: 2,493
      No, řekl bych, že adekvátní je cokoliv co pokryje alespoň roční inflaci. Jelikož za 2012 byla 3,3%, tak se okruh možností docela zužuje. Nicméně, na 2013 by se měla dostat zase někde k těm 2%.

Jednou z možností jsou spořící účty, porovnání je zde:

http://www.mesec.cz/produkty/sporici-ucty/

Ale je to nic moc.

Většina lidí uričtě poradí nějaké investice, ale to se mi zdá moc risky.. :D

Topik je to určitě dobrej a jelikož se mě to týká taky, tak určitě budu sledovat :)
    • mejebne
      mejebne
      Zlato
      Registrace: 07.12.2009 Příspěvky: 260
      Mám podobnej "problém" a o tom spoření jsem slyšel podobný věci. A co se týče investic, jsem bezradnej...
    • gucky1980
      gucky1980
      Bronz
      Registrace: 10.09.2011 Příspěvky: 1,768
      Ahoj je několik možnosti
      1) nekoho stakenout
      2) kratkodobe vsadit na rust dolaru
      3) koupit dluhopisy
      4) vlozit prachy na sporici ucet nebo terminovany
      5) investovat do akcii
      6) zlato

každá varianta ma své úskalí i klady teď nejsem u pc tak se nemůžu rozepisovat ale pokud budeš chtít večer můžeme probrat
    • dreamer14
      dreamer14
      Bronz
      Registrace: 29.08.2011 Příspěvky: 462
      a cetl jsi o tom, ze usa jsou v platebni neschopnosti apod a vubec ctes newsky...? ja bych to videl spis na pokles dolaru :-)

gucky1980 původně napsal

2) kratkodobe vsadit na rust dolaru

každá varianta ma své úskalí i klady teď nejsem u pc tak se nemůžu rozepisovat ale pokud budeš chtít večer můžeme probrat
    • irik83
      irik83
      Moderátor
      Moderátor
      Registrace: 27.11.2009 Příspěvky: 4,226
      mame podobnou castku, ktera zatim lezi "v supliku" takze se taky snad neco priucim nebo dozvim.

Nicmene staking bude asi vetsi risk nez treba akcie :)
      O dolaru jsem taky chvilku premyslel, ale kdyz sem to spocital tak ten vynos na tomhle mnozstvi je spise v radu stokorun nez neceho vetsiho, coz mi neprijde umerny, ale treba mi to nekdo vyvrati a vysvetli

ja jeste zvazoval terminovany ucet u nejake zalozny, protoze na penize nehodlame cca 4-5 let sahat. Nicmene nevim jak spolehlivy tyhle ustavy jsou vzhledem k jejich vyssimu zhodnoceni oproti beznym bankam
    • beastFromPrague
      beastFromPrague
      Bronz
      Registrace: 23.01.2009 Příspěvky: 370
      gucky1980 původně napsal
      6) zlato
      zlato má teď docela dlouhej downswing

• dreamer14
      dreamer14
      Bronz
      se 100k se moc kouzlit neda, jde o to, o co ti jde

1- jestli je chces mit nejakym zpusobem likvidni a tak rikajic po ruce, vyhravaji bohuzel sporici ucty

2- jestli te zajima trading/investovani, mozna zkusit prozkoumat to

3- rozjed si co te kdy lakalo, podnikani nebo tak?

4- zaplat si nejakou skolu? (MBA, soukrome VS apod)

5- investuj do sebe, koucing, trener posilka, velkej monitor , cokoliv

6- pokud nehrajes na fulltime, tohle je dobra "rezerva", pokud hrajes, je to rezerva na dobry casy..

7- porad mej na pameti, ze ty nejdrazsi rady jsou casto zadarmo, tkz si to svaz jen ty sam (vcetne toho co tu placam ja) :)

maxtere původně napsal
      Za poslední dobu jsem si vydělal vcelku dost peněz a popravdě nevím moc co snima. A přijde mi blbost je jen tak nechat ležet na účtě. Proto zakládám toto téma a chtěl bych se s vámi poradit co s penězi, pokud jich máte nadbytek, děláte vy. Napadlo mě založit si spoření ale když jsem se s někým radil tak mi to doporučeno nebylo kvůli nízkým úrokům na druhou stranu furt lepší než je nechat ležet na účtě.

Neberte prosím tento topic jako nějaký vytahování nebo provokování, doufám že to nezní moc arogantně, rozhodně smysl tohodle topicu není se tu vytahovat jak jsem "bohatý".
    • dreamer14
      dreamer14
      Bronz
      si to spocitej, 100 napr, vydelas rekneme 3k pred zdanenim, penize nemas okamzite likvidni (casto pod pokutou),minus inflace, casto zalozny a dalsi tyhle srandy nejsou kryte fondem rezerv/statem jako napr ostatni banky(nebo jak se to jmenuje)
      a tim padem potencial zisku/risku je fakt trapne zoufaly (navic kdyz to jeste porovnas vs moznost "bezpecneho" sporiciho uctu, tak je rozdil uz snad jen stokorun a jako vyhodu mas, ze na penize muzes kdykoliv...
      terminovany ucet byl supr mozna pred 25 lety....

irik83 původně napsal
      mame podobnou castku, ktera zatim lezi "v supliku" takze se taky snad neco priucim nebo dozvim.

O dolaru jsem taky chvilku premyslel, ale kdyz sem to spocital tak ten vynos na tomhle mnozstvi je spise v radu stokorun nez neceho vetsiho, coz mi neprijde umerny, ale treba mi to nekdo vyvrati a vysvetli

ja jeste zvazoval terminovany ucet u nejake zalozny, protoze na penize nehodlame cca 4-5 let sahat. Nicmene nevim jak spolehlivy tyhle ustavy jsou vzhledem k jejich vyssimu zhodnoceni oproti beznym bankam
    • dreamer14
      dreamer14
      Bronz
      k tomuhle mam jen jednu myslenku, kterou rikal tusim Buffet, ze k dobry investici potrebujes vice duvodu nez jen ze to jde "dolu" :-)

beastFromPrague původně napsal
      gucky1980 původně napsal
      6) zlato
      zlato má teď docela dlouhej downswing

• JasminMoore
      JasminMoore
      Bronz
      Registrace: 01.01.2011 Příspěvky: 176
      irik83 původně napsal

je to dost zabavny, ale co se tyce mensich investic jsou maly zalozny ted bezpecnejsi jak cokoliv jinyho, protoze ze zakona vklady do 100k e musi byt pojisteny, kdyz padne velka banka, tak ses v kelu, protoze tam ponize na tvoje vyplaceni nebudou, ale kdyz padne neco malyho, mozna to pojisteni pokreje :D

http://spoctiduchod.mesec.cz/clanky/krach-banky-zalozny-pojisteni-vkladu-novinky/
    • maxtere
      maxtere
      Coach
      Coach
      Registrace: 23.03.2009 Příspěvky: 1,898
      [SPOILER][quote]dreamer14 původně napsal
      se 100k se moc kouzlit neda, jde o to, o co ti jde

1- jestli je chces mit nejakym zpusobem likvidni a tak rikajic po ruce, vyhravaji bohuzel sporici ucty

2- jestli te zajima trading/investovani, mozna zkusit prozkoumat to

3- rozjed si co te kdy lakalo, podnikani nebo tak?

4- zaplat si nejakou skolu? (MBA, soukrome VS apod)

5- investuj do sebe, koucing, trener posilka, velkej monitor , cokoliv

6- pokud nehrajes na fulltime, tohle je dobra "rezerva", pokud hrajes, je to rezerva na dobry casy..

7- porad mej na pameti, ze ty nejdrazsi rady jsou casto zadarmo, tkz si to svaz jen ty sam (vcetne toho co tu placam ja) :)

[quote]maxtere původně napsal

...[/SPOILER]

1)Likvidní bych to chtěl, ale neni to pro mě zas tak důležitý
      2) O trading se moc nezajímám a zatím na to nemám ani moc času
      4) jsem na VSE, chci zaplatit akorát nějkou jazykovku
      5) investice do sebe- stím počítám a mám na to peníze mimo těch 100 000 kč
      6) ano chtěl bych to mít jako rezervu ale nechci aby ty peníze ztráceli hodnotu
    • Sicco28
      Sicco28
      Bronz
      Registrace: 09.10.2009 Příspěvky: 201
      JasminMoore původně napsal
      je to dost zabavny, ale co se tyce mensich investic jsou maly zalozny ted bezpecnejsi jak cokoliv jinyho, protoze ze zakona vklady do 100k e musi byt pojisteny, kdyz padne velka banka, tak ses v kelu, protoze tam ponize na tvoje vyplaceni nebudou, ale kdyz padne neco malyho, mozna to pojisteni pokreje :D
      V tomhle ohledu je to do 100kE uplne jedno ... pojisteny by snad meli bejt vsichni
    • padrinoooSVK
      padrinoooSVK
      Bronz
      Registrace: 10.05.2012 Příspěvky: 221
      ak nemas uplnu averziu voci riziku, tak by som porozmyslal nad investiciou do podielovych fondov (mam pozitivnu skusenost s pioneer investments)

mensie pravidelne investicie su pri tomto investovani ovela bezpecnejsie ako jednorazova investicia a nasledne cakanie ci to podje hore alebo dole (niekde som mal aj peknu tabulku s grafom s porovnanim ale neviem ci to najdem)

a mozno ma teraz mnohi zakopu pod zem, ale urcite by som si nasiel nejakeho financneho poradcu, ktory ti poradi. Opakujem fin. poradcu a sprostredkovatela a nie podomoveho predajcu fin. produktov. Dnes to robi vela ludi a sam mam kladnu skusenost (nebudem pisat konkretnu spolocnost). Najlepsie ak niekoho osobne poznas. Ma to svoje vyhody, nemusis sa takmer o nic starat ohladom papierovaciek a tieto spolocnosti ponukaju niektore vyhodnejsie produkty (teda neviem ci vsetky, ale ta, s ktorou mam skusenost tak ano) u fin. spolocnosti, ktore by si inak ako fyzicka osoba neziskal. Len ako vravim, nesmies si nechat nanutit produkty, ktore nepotrebujes.
      V tvojom pripade by som uvazoval o sporiacom ucte (aspon na pokrytie inflacie) a z toho pravidelne investovat do vhodne vybranych fondov...
    • JasminMoore
      JasminMoore
      Bronz
      Registrace: 01.01.2011 Příspěvky: 176
      Sicco28 původně napsal
      JasminMoore původně napsal
      V tomhle ohledu je to do 100kE uplne jedno ... pojisteny by snad meli bejt vsichni
      to jo, ale ten fond, kam to pojisteni jde, ma nejakou vysi, pokud padne velka banak, fond ji nepokryje, pokud mala zalozna, tak pokryje, ale je to popsany presne v tom clanku
    • padrinoooSVK
      padrinoooSVK
      Bronz
      Registrace: 10.05.2012 Příspěvky: 221
      btw, myslim, ze fisky by mal k tomu co povedat..
    • Shikamaru917
      Shikamaru917
      Bronz
      Registrace: 10.04.2010 Příspěvky: 3,900
      Môžeš investovať do priateľky... Avšak riziko je vysoké a návratnosť obmedzená výškou investície. Ďalej závysí od tvojich preferencií, ale s týmto štartovným kapitálom som si istý, že sa môžeš dostať ďaleko :f_cool:
    • Guissep
      Guissep
      Platina
      Registrace: 29.01.2010 Příspěvky: 430
      souhlas s padrinoooSVK, o peníze se mi stará kamarád (hodně dobrej), který v tom pracuje. Podílové fondy jsou asi nejlepší možnost pro "normální" lidi, jako jsem já, ty a další, jak zhodnotit peníze, aspoň z mého pohledu. (o akcie by ses musel zajímat asi ještě víc, jak o poker, aby to bylo vhodný :D )

Výhoda je ta, že ti nejdřív sdělí všechny informace, které se toho týkají a pak se můžeš rozhodnout, jestli tam chceš investovat nebo ne.

Pokud bys chtěl kontakt, tak stačí říct ;)
    • rends
      rends
      Platina
      Registrace: 19.10.2011 Příspěvky: 273
      vyvaroval bych se investování do akcií...
    • svbrdk
      svbrdk
      Bronz
      Registrace: 15.07.2011 Příspěvky: 2,902
      Předchozí diskuzi jsem nečetl takže sry jestli to tu zaznělo.

Možná to bude znít povrchně ale investice jako taková (vložím peníze a očekávám výnos) nikdy nebude dobře fungovat na základě nějakých mainstreamových doporučení, je to celé jen výmysl/bublina. Doteď bylo strašně cool si spořit ve zlatě a bůhví v čem, do toho někdo řekl že ještě víc cool je stříbro/platina/dluhopisy a tak bych mohl pokračovat. Z principu asi nikdo nikdy nikomu nedoporučí výhodnou investici pokud o nějaké ví (proč by to asi dělal, protože má dobrý srdíčko že :) ). Pokud už někdo nějakou frázi vyřkne "je cool spořit ve zlatě" tak trh zareaguje takovou rychlostí že ty už jsi v podstatě pozadu a nezbývá ti než jen tak z ničeho věřit že ona komodita(nebo jiná věc) bude to správné v čem spořit/do čeho investovat. To že by všichni chtěli spořit/investovat bez rizika a ještě dostávat za to že jim někde leží peníze to je už zase jiná kapitola a snad to nebudu ani komentovat :)

Moje osobní doporučení:
      Vyber/založ/financuj projekt(y) v kterých vidíš budoucnost, kterým maximálně věříš na základě jiných informací než těch že jsem to viděl někde napsané (kde si to přečetlo dalších 100m lidí). Diverzifikuj co nejlépe rizika, a potom dostane slovo investice snad ten správný význam. :)