Investičná skupina

• Hlasování
    • Investujete?

• 49
        Nie, bojím sa/nerozumiem tomu
        48%
      • 29
        Nie, nemám cash
        28%
      • 9
        Áno, pasívne (longterm)
        9%
      • 8
        Včera som si kúpil 2 lístky do športky...počíta sa?
        8%
      • 6
        Áno, aktívne (trading)
        6%
      • 2
        Áno, investujem i obchodujem všetko čo sa hýbe
        2%
      Celkem: 103 Hlasy
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Coach
      Coach
      Registrace: 25.05.2011 Příspěvky: 7,773

Ahojte,

ak ma poznáte tak viete že som už nejakú dobu celkom aktívny investor a zdá sa že na fore nie som sám, preto zakladám tento tématický thread :)

Na čo thread slúži?

Thread je určený predovšetkým pre tých, ktorí už aktívne investujú alebo sa o investovanie už nejaký čas zaujímajú. Poslúži na investorské diskusie, zdieľanie tipov, úspechov i neúspechov. Základným predpokladom je, že viac hláv viac vie a PSGY je určite zopár chytrých hláv, ktoré sa môžu v tomto smere navzájom obohatiť. :)

Na čo thread neslúži?

Jeho zámerom nie je vysvetľovať základy nováčikom. Na nete je dnes plno skvelých free zdrojov, z ktorých sa dá čerpať, napr. http://www.investopedia.com/ . Naozaj by som chcel aby sa do diskusie zapájali hlavne aktívni investori a ľudia, čo už majú s investovaním nejaké praktické skúsenosti. Nechcem aby to vyznelo nejak hnusne, ale proste ak sami neinvestujete, tak sa pls nesnažte dávať rady a tipy, pretože neangažované rady sú veľký neduh dnešnej finančnej scény (aka put your money where your mouth is or GTFO :D ).

Thread taktiež neslúži ako akékoľvek investičné či finančné poradenstvo, jeho účel je čisto vzdelávací a všetky investičné scenáre ktoré v ňom vyvstanú sú hypotetické. Preto nikto iný okrem vás samotných neberie zodpovednosť za akékoľvek finančné či iné ujmy spôsobené investovaním na základe obsahu tohoto threadu. Ak nie ste ochotní prevziať 100% zodpovednosť za nakladanie s vašimi peniazmi, tak prosím tento thread urýchlene opustite.

Ďalší krok?

Ak by sa tu našlo viacero aktívnych investorov, môžeme následne založiť napr. skypovú skupinu alebo podobnú záležitosť a posunúť sa na next (more private) level.

Takže štartovacia otázka: Do akých aktív investujete a prečo?
  • 69 odpovědí
    • matusko
      matusko
      Coach
      Coach
      Registrace: 05.09.2010 Příspěvky: 5,894
      Dobra iniciativa!
      V mojom pripade investujem zatial do high dividend yield etf selectov.
      Investicia je to dlhodoba 5+ rokov.
      Preco prave etf? Hlavny dovod su velmi nizke poplatky- vstupny fee je okolo 0,15%, velmi nizky alebo ziadny management fee.
      Ovela vyhodnejsie ako investovat cez nejaku spolocnost, kde vam sice profici budu manageovat vasu investiciu, ale: poplatky su ovela ovela vyssie, vstupny casto 2,5%-5% a management fee okolo 1,25%.
      To znamena, ze aby som si myslel, ze aktivne riadeny fond je viac +EV, musel by som jednoducho verit, ze ich analytici su natolko sikovny, ze prekonaju tento (brutalny rozdiel), ktory vznikne dlhodobo poplatkami.
      Ono sa to tak od oka nemusi zdat vela 1,25%, ale zlozenym urocenim to spravi napr za 25rokov giganticke rozdiely(odporucam vyskusat si v exceli).

Preco som rychlo dal ruky prec od aktivne riadenych fondov bolo hlavne ked som uvidel nasledujucu statistiku: Zobralo sa top20 najlepsich fondov z rokov 1980-1990(teda tie, ktore najviac porazili benchmark). Presne tychto rovnakych 20 "superfondov" boli dokopy pod benchmarkom v rokoch 1990-2000.
      Inak povedane je extremne neiste a pre laika nemozne posudit, ci su analytici v konkretnom aktivne riadenom fonde dostatocne dobri, aby vedeli spravit rozdiel za poplatky. Teda je to v podstate gambling za ktory platim poplatok.

Dalsie investicie pojdu zcasti do dlhopisov-nezda sa mi rozumne mat napr 70% portfolia v akciach, potom je dost nepekne, ked trhy spravia napr -40%(co sa na akciovom trhu rozhodne stat moze aj ked je to nepravdepodobne obv), dalsia cast do dalsich etf a dalsia na trading, ktorym sa chcem hlavne hedgovat(rozpisem sa neskor ked budem vediet uz uplne konkretne).
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Coach
      Coach
      Je to vážne sick, ako väčšina takzvaných analytikov, portfolio managerov a iných expertov nedokáže dlhodobo poraziť benchmark, a ešte viac sick je že im to vo finančnom businesse prechádza. Vo väčšine iných odvetví by dostali okamžitú spätnú väzbu v podobe krachu firmy či vyhadzovu no tu môžu spokojne na poplatkoch žiť a underperformovať dlhé roky...

Anyway ETF sú určite skvelá možnosť pre dlhodobé investovanie s pohodlnou geografickou či inou diverzifikáciou.

Mňa napr. špekulatívne veľmi zaujala možnosť investovať do ETF krajín s možným skorým boomom. Napríklad Brazília - hosťuje FIFA World Cup 2014, Letné OH 2016, demografická krivka obyvateľstva je tam dosť weighted na stranu mladých (ktorí budú v následujúcich 15 - 20 rokoch v produktívnom veku). Brazília má i veľké zásoby nevyužitého nerastného bohatstva.

Cena je historicky taktiež priaznivá, ak sa stotožňujeme s myšlienkou že nakupovať so zľavou keď ostatní predávajú je EV+.

Jedná sa samozrejme o viac agresívny prístup, kedy s horizontom do 10 rokov očakávame, že sa vyššie uvedené v tomto horizonte odrazí na prosperite krajiny.
      Brazília má aj veľa problémov a je náchylná na rôzne negatívne Black Swans, preto by asi Brazílske ETF nemalo zastávať v portfoliu príliš veľkú pozíciu.

Ale to už som trochu odbehol, pre bežného tuzemského investora však môže byť trochu problém nájsť vhodného sprostredkovateľa, pretože ani tie ETF si nekúpim len tak, ale musím na to mať brokera, ktorému za túto službu platím.

Akého brokera používaš Ty? Tipnem si že Interactive Brokers? Alebo nejaký private banking? :P
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Coach
      Coach
      BTW na základe výsledkov hlasovania sem predsa len hodím nejaký beginner content.

Nie so všetkým čo tam je spomenuté sa dokážem stotožniť (výber akcií či vhodnosť podielových fondov), ale pre predstavu do začiatku podľa mňa výborné video:

• yegon
      yegon
      Stříbro
      Registrace: 23.02.2012 Příspěvky: 3,045
      gratz ze mate peniaze na investovanie :)

ja zatial investujem len do predcasneho splacania uverov
    • K0UB31K
      K0UB31K
      Bronz
      Registrace: 25.05.2013 Příspěvky: 157
      Sice tu byl názor, že nechcete, aby vám sem psal někdo kdo nikdy neinvestoval.. :D
      Ale stejně sem něco napíšu (omlouvám se) :D
      Bohuže jsem ještě student a nemám dost peněz (z pokru jsem si zatim moc nevydělal.. :D ), ale pořád přemýšlím, že bych hned jak by to šlo investoval..
      Proto bych se chtěl zeptat na nějaký tipy, kam a do čeho ;)
      Jako zatím jsem do toho moc nenahlížel, ale pár kamarádu to zkoušelo, ze začátku se jim vždycky dařilo ( tak +10% byli) ale pak spadli a skončili..
      A kolik si myslíte, že by mohl bejt základní kapitál na obchod s akciema? Jestli by stačilo sehnat třeba 10.000Kč, 20.000Kč nebo aspon 50.000K nebo dokonce víc :D
      Budu rád za každou odpověď, díky :)
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Coach
      Coach
      Ahoj, bohužiaľ žiadny konkrétny tip nedostaneš, úspešné investovanie nefunguje tak, že dostávaš tipy, kupuješ akcie a si v balíku ;)

Ak Ťa zaujímajú akcie tak predtým než vôbec pomyslíš že by si si nejaké kúpil by si sa mal patrične vzdelať. Odporúčam "investovať" do vzdelania, preliezať investičné weby, kúpiť si knižky (Benjamin Graham - Intelligent Investor).

Teoreticky sa dá začať už od 20.000 Kč, ja som tak začínal, otvoril som si účet u Fio, nakúpil akcie (tuším že vtedy to bol ČEZ a Erste) a hral som sa. S investovaním to však ešte nemalo nič spoločné, bolo to len také hranie sa, veď ma to aj stálo dosť peňazí :D (nejaké historky možno pridám neskôr) . Ak to myslíš vážne, tak si našetri minimálne 100.000 Kč, ktoré NEBUDEŠ POTREBOVAŤ na nič iné a nebude Ti vadiť, ak by si ich teoreticky stratil. A dokým budeš šetriť tak sa vzdelávaj ;)

Asi najjednoduchší efektívny spôsob investovania na fin. trhoch je cost averaging nejakých široko diverzifikovaných ETF (najlepšie na veľké indexy), ale na to potrebuješ znovu niečo si o tom zistiť a k tomu dostatočný a stabilný finančný príjem aby si bol schopný investovať pravidelne na mesačnej bázi aspoň 10k Kč.

Investovanie je ako poker, treba na sebe makať, ak sa vzdáš pri prvej prekážke či neúspechu tak to nemá cenu.

Pre zaujímavosť - tu je equity krivka mojho prvého účtu:

Dodnes tam mám kúpené nejaké akcie Erste, čo som kúpil počas krízy v Eurozóne ale len vďaka nim sa to ťahá nahor :f_biggrin: . Anyway Fio už dávno nepoužívam, ani české akcie už nekupujem, akurát to Erste sa mi nechce sa tých pár drobných predávať.
    • K0UB31K
      K0UB31K
      Bronz
      Registrace: 25.05.2013 Příspěvky: 157
      Však je jasný že nedostanu nikde tip co koupit, abych na tom vydělal, protože když to někdo ví, tak to koupí sám všechno.. :D

Ale prostě potřebuju nejdřív zjistit jak úplně začít, samozřejmě, že až to budu chtít brát vážně, tak si na to dám stranou nějaký peníze, který si fakt nechám jen a pouze na investování..

Hlavní pro mě tedka bu samozřejmě naučit se poker a tím si vydělat na investování (Protože pokud budu investovat vyhraný peníze, tak se toho nebudu bát tolik, jako kdybych rok makal a pak to s tím někam šel.. to je jasný :D )

A nedoporučil bys mi třeba nějaký WWW s dobrejma informace jak na to? a začátky hlavně? ;) Nejlepší by to bylo v češtině, ale slovenštinu s ajinou bych taky překousnul :D

Díky ;)
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Coach
      Coach
      Knihu Inteligentný investor som Ti už doporučil

Z webov si fakt môžeš vyberať, každý broker má nejakú formu vzdelávania:

http://www.patria.cz/akademie/uvod-do-investovani-do-ceho-investovat.html
      http://www.fio.cz/akcie-investice/jak-zacit-investovat

Môžeš mrknúť i na Klub Investorov (kedysi som sa v ňom angažoval)
      http://klubinvestoru.com/cs/

ETF:
      http://etfs.cz/jak-zacit-investovat-do-etf/

Ďalej je to už na Tebe! GL
    • Pinny1990
      Pinny1990
      Zlato
      Registrace: 01.11.2012 Příspěvky: 5,387
      Stojí ten překlad knížky za něco? Nebo radši koupit originál? :s_grin:
    • rostiro
      rostiro
      Bronz
      Registrace: 09.11.2009 Příspěvky: 563
      Taky něco napíši.
      Začal jsem asi před, třemi lety do společností, které jsem znal NWR, CEZ, OCZ INTEL atd. no dopadlo to tak, že OCZ zkrachoval (zatracené flash paměti :D a šéf co si trošičku upravoval výsledky :D ), NWR (uhlí) je momentálně taky úplně v prdeli (sry ale jinak to nazvat nejde)). Takže poučen momentálně držím akcie se slušnými dividendy a zisky (vetšinou americké úvěrové a hypoteční společnosti) a čekám kdy je položím :D .
    • matusko
      matusko
      Coach
      Coach
      @Fisky

Brokera mam Brokerjet Ceske Sporitelny, patri to pod Erste Group, teda sanca, ze by sa s tym nieco stalo je blizka nule.

Co sa tyka knih, tak by som okrem inteligentniho investora odporucal aj Nahodna Prochazka po Wall Street(pochopi aj uplny laik, na Grahama treba uz nieco malo vediet imo).
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Coach
      Coach
      matusko: Takže mi vlastne prispievaš na dividendu ako akcionárovi Erste :f_p: Brokerjet je fajn na rôzne certifikáty a veci ku ktorým sa ťažko dostať, ale nie sú tie ich poplatky trochu on the higher side? V porovnaní práve napr. s Interactive Brokers. O bezpečnosť vkladov by som sa nebál ani u Erste, ani u IB, ani u žiadneho iného brokera tohoto formátu, to nie sú online herne ako 888 :f_p: , je to pod naozaj prísnou reguláciou a dohľadom. Obv až spadnú atomovky tak si to asi necashoutneš anyway a ani ombudsman Ti nepomôže...

Čo sa týka Random Walk on Wall Street tak mi doma už nejaký čas leží ale tbh som na ňu moc chuť nemal, lebo sa úplne nestotožňujem s tou teoriou že trhy sú úplne random (verím že je možné získať reálnu edge proti benchmarku). Takže teda odporúčaš ako večerné čítanie miesto Boženy Němcovej?

rostiro: OCZ, NWR to si teda dopadol :D A ten ČEZ už asi tiež je trochu nižšie oproti 2011 (ja som sa ho snažil časovať ale neúspešne). A cez čo tie US akcie nakupuješ?
    • rostiro
      rostiro
      Bronz
      Registrace: 09.11.2009 Příspěvky: 563
      Fiskantes
      no ČEZ jsem naštěstí prodal hodně rychle, takže hodně mrzí to OCZ tam jsem šel -49% (bohužel jsem si blbě nastavil stop loss) a NWR -28%, tam čekal, že se to otočí (no břidlicový plyn byl proti :D )

Jinak obchoduji přes Fio E-Brokera a spokojenost poplatky slušné (četl jsem stížnosti na výpadky, ale mě se nikdy nestalo). Snad jediný problém co jsem měl byl s tickerem HTGC, který přešel z Nasdaq, a v systému ho někdo nepřehodil (tím pádem nešel zpracovat pokyn nákup/prodej), ale stačilo napsat na podporu a druhý den to bylo v pořádku.
      U amerických akcií nemám přímo v brokerovy Real Time Quote (Fio to min rok zpoplatnila zpoždění je tam cca 10min), ale stejně vývoj sleduji přímo na nasdaqu, takže to ani nepotřebuji.

Jinak mám ještě pár litecoinů :D , ale to je spíš na pár piv :D a za chvíli jak to tak vypadá ani na ty piva ne :D

BTW
      Co tě vedlo k tomu opustit FIO a co vlastne používáš IB? dokázal by si je nějak případně srovnat?
    • matusko
      matusko
      Coach
      Coach
      Fiskantes původně napsal
      matusko: Takže mi vlastne prispievaš na dividendu ako akcionárovi Erste :f_p: Brokerjet je fajn na rôzne certifikáty a veci ku ktorým sa ťažko dostať, ale nie sú tie ich poplatky trochu on the higher side? V porovnaní práve napr. s Interactive Brokers. O bezpečnosť vkladov by som sa nebál ani u Erste, ani u IB, ani u žiadneho iného brokera tohoto formátu, to nie sú online herne ako 888 :f_p: , je to pod naozaj prísnou reguláciou a dohľadom. Obv až spadnú atomovky tak si to asi necashoutneš anyway a ani ombudsman Ti nepomôže...

Čo sa týka Random Walk on Wall Street tak mi doma už nejaký čas leží ale tbh som na ňu moc chuť nemal, lebo sa úplne nestotožňujem s tou teoriou že trhy sú úplne random (verím že je možné získať reálnu edge proti benchmarku). Takže teda odporúčaš ako večerné čítanie miesto Boženy Němcovej?
      Yep boostujem ti Erste Group uplne najviac :D
      Co sa tyka brokerjet a poplatkov, tak je to 2% na transakciu s capom 10e. Kedze na tom accounte mam zatial iba dlhodobe veci+spolahlivist brokera, tak mi to uplne vyhovuje.
      U teba ako vyzeraju poplatky?

@Random Walk on Wall Street : ta kniha nehovori, ze trhy su uplne random, no je fakt dost anti-technical analysis a zaroven je to podla mna vyborne citanie pre zaciatocnika, pretoze to vyvola taku spravnu skepsiu voci vsetkemu...

Inak keby niekoho zaujimalo a chcel si pozriet, tieto 2 etfka drzim:
      DBX1AE
      DBX1D3

Pozriet sa daju napr na http://www.euwax.de
    • opal99
      opal99
      Black Member
      Registrace: 05.02.2008 Příspěvky: 8,270
      Osobne investujem iba pasivne do indexovych fondov cez investicny portal HSBC. Ponuka je vyrazne limitovana v porovnani s priamym nakupom ETFs, ale umoznuje mi to lepsi cost-averaging (nakupujem niekolkokrat tyzdenne v minimalnych objemoch) a aj cenovo je to z kratkodobeho hladiska vyhodnejsie (nulovy vstupny/vystupny poplatok). Po porade s Fiskym som sa zameral na nakup piatich fondov, ktore nakupujem v presne rozpocitanych pomeroch a dalej to zatial neriesim.

Bohuzial so mnou banka prednedavnom vyj*** ked zaviedli fixed fee 0.39% p.a. pre vacsinu nou spravovanych fondov, takze po skonceni zdanovacieho obdobia sa budem musiet blizsie pozriet na ine moznosti. 0.39% p.a. je super ak mate aktivne spravovany fondy, kde ma konkurencia 1+% p.a., no konkretne v mojom pripade sa jedna o 217%ny narast nakladov. :f_mad:

Aktualny plan je teda pravidelne "micro-investovanie" cez HSBC a nasledne pravidelny nakup ETFs akonahle budem mat v jednotlivych fondoch sumu, pri ktorej bude 0.39% fee -EV v porovnani s kupou ETF.
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Coach
      Coach
      poplatok za nákup do 100ks US akcií

Fio: $ 7,95
      IB: $ 1

Musíš ale každý mesiac obchodovať, inak Ti strhnú tzv. activty fee o veľkosti 10 USD, takže ak napr. ideš štýlom buy and hold a necost averaguješ tak sa Ti to predraží. Taktiež minimálny vklad je krvavý - 10k USD (3k USD ak máš do 26 rokov).

Ale oproti Fiu nebe a dudy, Fio je drahé, pomalé...Navyše tá ich platforma z roku 98 je dosť tilting.
      IB je proste čo sa týka poplatkov top, majú kvôli tomu trochu okresané možnosti podpory (nedostaneš CZ support) ale to mi nevadí, navyše je cez nich možné obchodovať i opcie, čomu sa budem teraz trochu venovať.

matusko: Dík, knihu si teda určite prečítam.

Akurát tú TA by som až tak nezatracoval, ak si uvedomíme že technická analýza je v podstate psychologická analýza. Graf ako vyobrazenie ceny v čase v podstate vyobrazuje psyhiku a nálady davu obchodníkov na trhu. V ľudskom správaní existujú patterny, a nielen v správaní jednotlivca ale i v správaní davu či skupiny, ak tieto patterny odhalíš, môžeš získať štatistický edge kt. enhancneš risk managementom.

Obv ani s TA to netreba preháňať, ja osobne som zastácna čistej price action bez akýchkoľvek indikátorov. Celkom sa mi pozdáva teória, že všetky dostupné informácie sú už nejakým spôsobom "priced in" a preto je cena dobrým vodítkom pre získanie edgu. Bohužiaľ obchodovať s pomocou TA (hlavne krátkodobo) je pre retail veľmi náročné, kvôli poplatkom a kvôli tomu že často sami nabehnú do patternov správania, ktoré exploitujú veľkí hráči. Preto kto sa tomu naozaj nechce venovať full time, mal by sa držať radšej pasívneho investovania...

Ad ETFs: Chápem to teda správne že sa to snažíš cost averagovať a profitovať na dividende? Aké veľké dividendy na tom máš?

opal99: Bankám sa nedá veriť, pouvažuj potom nad IB ;)
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Coach
      Coach
      Ešte k IB:
      http://klubinvestoru.com/cs/article/1883-na-vyberu-brokera-zalezi
    • opal99
      opal99
      Black Member
      Registrace: 05.02.2008 Příspěvky: 8,270
      IB vyzera byt super, akurat trochu overwhelming na uvod (= pre rybu ako som ja). Nikde som nezistil, ake najmensie objemy je mozne cez nich jednorazovo zobchodovat + par dalsich technickych zalezitosti, ale to pride asi casom. :)

Kvoli daniam musim (resp. mal by som) pockat do zaciatku aprila, no potom dam na tvoju radu a presuniem sa tam. Priprav sa na xy fishy dotazov... :f_cool:
    • smash123321
      smash123321
      Bronz
      Registrace: 19.01.2009 Příspěvky: 284
      rozumí někdo téhle investici? (lépe než to co ti řekne každý, kdo tě chce do tohoto systému dostat)

http://www.i-wsm.com/