Kríza na Ukrajine

• 950 odpovědí
    • Caanigia
      Caanigia
      Bronz
      Registrace: 20.03.2013 Příspěvky: 970
      Fiskantes původně napsal
      ....akurát sa nenašiel ešte nikto dosť rozhodný aby nasadil vojenskú techniku a povolil ostrú streľbu....
      Neříkej dvakrát, Amíci se na to úplně třesou. :censored:
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Coach
      Coach
      Registrace: 25.05.2011 Příspěvky: 7,773
      Amíci tam nemajú čo robiť, nabehnú tam keď tak Rusáci. No toto by mala zvládnuť ukrajinská armáda a vláda, keby všetci neboli úplne v šoku.
    • Caanigia
      Caanigia
      Bronz
      To ví celej svět, že tam nemaj co dělat, ale oni se pasovali na celosvětového bojovníka za "demokracii". Takže běda jak nebude po jejich :O

Taky bych poslal celou tu slavnou EU někam :pokerface:
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Coach
      Coach
      Tak to mi príde ako trochu pivný (rozumej oversimplifikovaný) postoj :) . Neviem či to nejak sleduješ bližšie, ak áno tak vieš že američania sa k tejto kauze síce vyjadrujú ako celý svet, ale vonkoncom sa tam nesnažia intervenovať vojensky. Rusi tiež nie zatiaľ, aj keď je dosť možné že sa Ukrajina rozdelí na západnú proeurópsku a východnú proruskú časť a je to stále ich sféra vplyvu. Bolo by ale strašné faux pass pre nich, keby počas hosťovania Olympiády vojensky zasiahli na Ukrajine.

Ja si stále myslím že buď dôjde k nasadeniu ukrajinských tankov alebo ku kompletnému geopolitickému prevratu. A na tanky to zatiaľ nevyzerá... A aktivita Majdanu sa môže zvrhnúť všelijak, významná časť jeho skalných prívržencov sú fašistickí extrémisti a podobné živly, ktoré pod zástierkou zvrhnutia jedného režimu a eurointegrácie môžu prísť s vlastným zaujímavým režimom (aj keď asi iba dočasne).
    • checkdex
      checkdex
      Bronz
      Registrace: 17.10.2013 Příspěvky: 424
      Ved prave, otazka je ci ten boj stoji za to. Urcite to pohne kazdym clovekom ,myslim ten spev ludi a na pozadi horiaca barikada ,alebo co to je. Teraz je to podla mna v takom stadiu ci ten zasah armady/vlady bude akceptovatelny ,urcite sa boja na to pristupit a ludia podlamna neustupia. Podla mna ten zasah nebude ,urcite by tam niekto nabehol a minimalne by obmedzili nejake spjenectvo a zase doplatia ludia na to.
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Coach
      Coach
      Police ask women and children to leave Maidan so they can begin an "anti-terrorist operation"

Wat

A ano, Revolucia samotná longterm ešte nič neznamená, naozaj kritické je to čo príde po nej. Ešte mi príde zábavné ako polovica ľudí sa modlí a druhá hádže dlaždice do policajtov a zapaľuje autá, keby náhodou Božie slovo bolo málo. :D
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Coach
      Coach
      Pre všetkých čo sa neorientujú 2 minútové sum up video: http://www.washingtonpost.com/blogs/worldviews/wp/2014/02/01/the-very-basics-of-ukraines-crisis-explained-in-two-minutes/
    • Dunco
      Dunco
      Bronz
      Registrace: 20.09.2013 Příspěvky: 65
      To si taký naivný a nevidíš že USA potrebuje vyprovokovať vojnu na Ukrajine aby sa otvorila cesta pre intervenciu USA-NATO na Ukrajine?
    • Dakraa
      Dakraa
      Moderátor
      Moderátor
      Registrace: 14.09.2009 Příspěvky: 5,613
      Ono je to těžký nějak hodnotit, když tam nejsme.

Každopádně moje závěry:

1)Aktuální prezident a aktuální vláda má platný mandát z voleb, v případě, že se jí libovolně velká skupina pokusí svrhnout (ať by vláda byla sebehorší), tak je legitimní, že na vyklizení vládních budov a zajištění činnosti státu (parlament, policie) použije přiměřené násilí a svrhnout se nenechá. Protože ta vláda má legitimitu odvozenou od svobodných voleb. Demonstranti legitimitu nemaj, nezastupujou zájmy nikoho, kromě sebe.

2)Svět by měl respektovat suverenitu Ukrajiny a do řešení se nevměšovat, pokud nedojde k opravdové válce (což nedojde). Tohle je záležitost Ukrajiny, ne EU. Udělování sankcí na Ukrajinu ze strany EU neni nic jinýho, než prosazování vlastních EU zájmů na úkor férovosti.

3)Aby bylo jasno. Já si nemyslim, že demokraticky zvolená většina má právo dělat cokoliv, protože má legitimitu odvozenou z voleb. To zdaleka ne. Samotná většina rozhodně nikoho neopravňuje k násilí, útoku na osobní vlastnictví apd., právo na vlastnictví a sebeobranu např. by mělo být trvalé a občan by měl mít právo se proti útlaku většiny (i když prostřednictvím voleb bránit ->příklady:P rotektorát Č a M, vyvlastňování v Československu, pozemkové reformy, měnová reforma a další komunistický svinstva). Nicméně podle informací co se ke mě doneslo, tak chování ddemokraticky zvolené většiny nenarušuje práva občanů o nic víc, než je v evropě standartem. Takže z pohledu evropských zvyklostí jsou demonstranti házející cihly jednoduše za hranicí zákona. A vláda tak má právo zasáhnout a zajistit vnitřní bezpečnost státu, a to i klidně prostřednictvím síly.

V tomhle sporu mi tak podle zmíněných bodů nezbývá jiná možnost, než držet palce Janukovičovi.

Dunco:Nemyslim si. Podle mě s timhle USA nemá nic společnýho, neni k tomu ani důvod. Jinak ten kdo má zájem na destabilizaci Ukrajiny je samozřejmě EU, která by Ukrajinu ráda zotročila pod svoje křídla. Proto bych se nedivil, kdyby EU vytvářelo sankce, rezoluce apd, možná nějaký finance opozici, ale na intervenci by si netroufli, to ani náhodou.:D
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Coach
      Coach
      Dunco původně napsal
      To si taký naivný a nevidíš že USA potrebuje vyprovokovať vojnu na Ukrajine aby sa otvorila cesta pre intervenciu USA-NATO na Ukrajine?
      Neviem, možno som naivný ale možno iba nemám úplne čiernobiele videnie sveta kde USA sú by default tí zlí a za všetko môžu a všade sa snažia presadiť svoj vplyv a demokraciu silou. Neobhajujem USA, akurát mi takéto oversimplifikované videnie sveta nikdy nebolo príliš blízke a radšej sa snažím o každej téme zistiť čo najviac miesto aby som nad pivom neustále nadával na jednu entitu, na ktorú môžem hocikedy za všetko hodiť vinu :) . Je to síce trochu intelektuálne náročnejší prístup, ale myslím že vedie k lepším záverom. Beztak za celú situáciu nemôže USA ani EU ale Robert Fico!!!

Ale vráťme sa nazad k téme v plnej vážnosti: http://www.theguardian.com/world/2014/feb/18/ukraine-protesters-clash-police-reform

18 mŕtvych za dnešnú noc ešte považujem za relatívne nízke číslo vzhľadom k ohlasovanej protiteroristickej akcii. BTW od Klička som toto fakt nečakal...
    • PumaPerez
      PumaPerez
      Stříbro
      Registrace: 09.11.2009 Příspěvky: 4,279
      Fiskantes původně napsal
      Beztak za celú situáciu nemôže USA ani EU ale Robert Fico!!!
      this!
    • Pigment
      Pigment
      Bronz
      Registrace: 31.05.2007 Příspěvky: 949
      USA tady samozrejme zajem maji a velky.

Sami to priznali. Victooria Nulandova. Doporucuju to co uniklo a nasledne jeji tiskovku uncated. V podstate tam priznavaji, ze zasahuji do vnitrni politiky nezavisleho statu a chteji tam dosadit sve lidi.

Nic noveho. Delaji to vsichni. Nekdo vice, nekdo mene. My to delame v ramci EU jako clen.
      EU kun je Klicko. On je Nemcu. Presneji receno.
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Coach
      Coach
      Ano, USA majú svojich diplomatov na Ukrajine, podobne ako krajiny EU, a používajú ich (akurát tá Nulandová je fakt blbá asi že toto leakla). To ale nemá nič spoločné s ozbrojenou intervenciou NATO.
    • Pigment
      Pigment
      Bronz
      Registrace: 31.05.2007 Příspěvky: 949
      tak ja o vojenske intervenci tezce pochybuju

Ja jen upozornuju, ze USA tam tlaci opravdu velmi na pilu a v podstate priznali, ze rozesiraji legitimni vladu nezavisleho statu a parceluji, kdo by mel prevzit moc.
      Jestli je to ok nebo ne to necham na vkusu kazdeho soudruha.

Celkem hodne souhlasim s Dakrem. Ikdyz USA tam maji dle me vetsi podil a zajmy.
    • checkdex
      checkdex
      Bronz
      Registrace: 17.10.2013 Příspěvky: 424
      Beztak za celú situáciu nemôže USA ani EU ale Robert Fico!!!

http://sk.wikipedia.org/wiki/Sarkazmus ?
    • MaloHp
      MaloHp
      Bronz
      Registrace: 26.03.2011 Příspěvky: 2,493
      Zrovna dneska sem se díval na videa z návratu do reality, zaskočilo mě kam to až poskočilo když už se mělo za to, že dojde k nějakému "smíru".

Na těch necenzurovaných videích sem viděl i borce s puškama... nic hezkého.
    • Caanigia
      Caanigia
      Bronz
      Ať za tím je nebo není Amerika, jasný je, že se jí to náramně hodí a bude se chtít podílet na budoucích událostech. To je prostě fakt!!
    • Pinny1990
      Pinny1990
      Zlato
      Registrace: 01.11.2012 Příspěvky: 5,384
      Já "fandím" prezidentovi. Jak už tu bylo řečeno, parlament i prezident mají mandát z voleb. Janukovyče jednou už revolucí "svrhli", radovali se, slavili, aby následně o několik let později vystřízlivěli a zvolili si toho stejného Janukovyče znovu. To už asi o něčem vypovídá, ne?

Fakt se mi nelíbí, že volby nějak dopadnou a opozice to vyřeší tak, že začne málem válku, protože chce volby znovu. Připomíná mi to fungování EU, kdy stát řekne "NE", no a Brusel jim nařídí nové referendum, až dokud to nedopadne tak jak EU chce. Opozice absolutně nereflektuje názor půlky či víc než půlky Ukrajiny, která si tyhle instituce zvolila a která není zas tak proevropská, resp. proeurounijská.
    • Caanigia
      Caanigia
      Bronz
      Pinny1990 původně napsal

Fakt se mi nelíbí, že volby nějak dopadnou a opozice to vyřeší tak, že začne málem válku, protože chce volby znovu. Připomíná mi to fungování EU, kdy stát řekne "NE", no a Brusel jim nařídí nové referendum, až dokud to nedopadne tak jak EU chce. Opozice absolutně nereflektuje názor půlky či víc než půlky Ukrajiny, která si tyhle instituce zvolila a která není zas tak proevropská, resp. proeurounijská.
      Tak ona jedna věc je ta, že se nejedná jen o opozici, ale že se s ní svezou všechny extrémistické a radikální skupiny a proto ty protesty vypadadají tak jak vypadají.

A druhá věc je, že zase lid by měl mít možnost vyjádřit svůj názor či nesouhlas (tím netvrdtím, že schvaluju co se děje na Ukrajině). To že někdo vyhrál volby, přece neznamená, že si může dělat co chce. Nevím proč by x stovek lidí mělo rozhodovat proti x milionům lidí.