Ask Me Anything (AMA) - opal99

• Shikamaru917
      Shikamaru917
      Bronz
      Registrace: 10.04.2010 Příspěvky: 3,900

Ask me anything

Sme späť ! Po úspešnom prvom kole AMA s Hučasom a Machym prijal pozvanie aj populárny a známy Black Member našej komunity - Opal. Konečne máme priestor na otázky bez spamovania jeho blogu. :f_biggrin:

Ask me anything alebo Opýtaj sa ma čokoľvek, je priestor, kde sa vždy môžete určeného hosťa pýtať čokoľvek, čo Vás napadne, resp. by ste sa radi dozvedeli. Samozrejme v hraniciach slušnosti. :)

V tomto threade preto môžete písať svoje otázky na hosťa, na ktoré si následne dotyčný nájde čas a zodpovedá ich. Akcia bude prebiehať týždeň, a to od dneška do nedele. To je čas, v ktorom máte možnosť klásť svoje otázky. Môžete napísať aj viac otázok, ale hosť posúdi, na čo a ako odpovie.

Hosť

Pavol "opal99" Opáleník

Zdravím vás,

pre tých, čo ma nepoznajú: hrávam poker profesionálne skoro 6 rokov a mojím hlavným limitom je NL400 (v závislosti na trafficu ma nájdete na 200-1k). Pár rokov som "pracoval" aj ako freelancer pre PokerStrategy, no momentálne sa venujem výlučne hraniu (+ občas coachovaniu). Žijem takmer dva roky v UK a v podstate od presťahovania si vediem aj blog, ktorý zažíva vcelku výrazné výkyvy v aktivite: BLOG: najlepší midstakes regulár (±soon)

pre tých, čo to všetko vedeli: :f_love:
  • 108 odpovědí
    • Danik123456
      Danik123456
      Bronz
      Registrace: 15.04.2013 Příspěvky: 400
      Ahoj,

znám tvůj blog a jsem již skoro rok jeho pravidelným čteářem. Předně bych ti chtěl pogratulovat za ten posun, minimálně za poslední rok - rok a půl, který si v rámci pokru udělal a máš moji tichou závist. :f_biggrin:

Teď k mojí otázce. Zajímalo by mě, kdyby si mohl napsat pár slov ohledně toho, když si se rozhodoval pro fulltime kariéru poker pro hráče (pokud si na to ještě vzpomínáš). Zajímalo by mě, hlavně zda si předtíme měl nějakou jinou práci mimo poker a v jakém okamžiku jsi se rozhodl, že se budeš věnovat fulltime pokru?

Třeba taky na jakých limitech, +- s jakým BR a jaký jsi měl v tu dobu plán. Nevím, zda si si byl 100% jistý v té době, že je to dobrý nápad? Jak dlouho si byl rozhodnutý se tomu věnovat i kdyby to nešlo podle tvých představ atd.

Díky za odpověď a přeju hodně štěstí, ať ty 400 a 600 stoly už pouštíš co nejméně a začneš pořádně crushovat tu NL1000 :)
    • NeznyDebil
      NeznyDebil
      Stříbro
      Registrace: 08.04.2012 Příspěvky: 2,030
      Ahoj,

zajímal by mě tvůj průměrný den - jak to vlastně u takového pokerpro chodí (abych se mohl inspirovat :D )

Dík a gl u stolů :-)
    • Pinny1990
      Pinny1990
      Bronz
      Registrace: 01.11.2012 Příspěvky: 5,445
      Jůůů, já to všechno věděl a dostal jsem zamilovanýho smajlíka :f_love:

Já bych měl "jednu" otázku. Nelituješ někdy toho, že si se přestěhoval do UK? Co pozitivního ti to přineslo? Nějaká negativa?
    • opal99
      opal99
      Black Member
      Registrace: 05.02.2008 Příspěvky: 8,270
      Danik123456 původně napsal
      Ahoj,

znám tvůj blog a jsem již skoro rok jeho pravidelným čteářem. Předně bych ti chtěl pogratulovat za ten posun, minimálně za poslední rok - rok a půl, který si v rámci pokru udělal a máš moji tichou závist. :f_biggrin:
      Ďakujem za egobooster; v tieto dni ho potrebujem viac ako kedykoľvek posledný rok.

Teď k mojí otázce. Zajímalo by mě, kdyby si mohl napsat pár slov ohledně toho, když si se rozhodoval pro fulltime kariéru poker pro hráče (pokud si na to ještě vzpomínáš). Zajímalo by mě, hlavně zda si předtíme měl nějakou jinou práci mimo poker a v jakém okamžiku jsi se rozhodl, že se budeš věnovat fulltime pokru?

Třeba taky na jakých limitech, +- s jakým BR a jaký jsi měl v tu dobu plán.
      V tomto nebudem dobrý príklad, ale keď sa pýtaš... ;)

V čase keď som začal s pokrom som pracoval ako vodič v UK a zarábal (na vtedajšie pomery) vcelku slušné peniaze. O potencionálnej profitabilite online pokru som čo-to tušil, keďže som sa v minulosti venoval blackjack-u (profesionálne, nie ako gambler! :D ) a občas sa ku mne dostala nejaká info aj z tejto oblasti, no nikdy predtým som to nehrával. Vo februari 2008 som začal s $50 od PSGY nejakou zhodou okolností na FL stoloch na Party a na prelome apríla a mája som odišiel z práce. Faktom ale je, že za tie 3 mesiace som venoval pokru viac času ako 95% wanna-be poker pros za rok. Vybavil som si rôzne úpravy pracovnej doby a nezriedka robil 16-18 hodinové smeny len aby som mal potom viac voľného času na poker. 3 mesiace som iba pracoval, spal (iba nevyhnutný čas^^) a hral/študoval poker. Keď som sa dostal na 1/2 FLsh so zhruba $500 BR, tak som sa rozhodol vrátiť späť na Slovensko a venovať sa pokru fulltime. Pamätám si, že v júni 2008 som odohral 240 hodín (bežala nejaká strelená promo, kde sa nepočítal rake ale počet hodín)...

Nevím, zda si si byl 100% jistý v té době, že je to dobrý nápad?
      Absolútne.

Jak dlouho si byl rozhodnutý se tomu věnovat i kdyby to nešlo podle tvých představ atd.
      Mal som finančný backup na zhruba rok a veľmi nízke mesačné výdaje, takže plán bol hrať do konca roku 2008 naplno. V tom čase som už hrával/shotoval 3/6 na iPokri s veľmi bezpečným BR, takže sa to vyplatilo. =)

btw: dnes by som sa do niečoho podobného určite osobne nepustil a je veľmi málo ľudí, ktorým by som podobný prístup pri plnom vedomí odporučil.

Díky za odpověď a přeju hodně štěstí, ať ty 400 a 600 stoly už pouštíš co nejméně a začneš pořádně crushovat tu NL1000 :)
      Ja ďakujem za veľmi dobré otázky! Občas sa hodí vrátiť sa späť do minulosti a trochu sa pozrieť na celú kariéru s nadhľadom.

Veľa šťastia aj tebe!
    • twinn1
      twinn1
      Black Member
      Registrace: 09.03.2009 Příspěvky: 2,268
      Poker Pro "navždy" nebo máš nějaké tajné mimopokerové plány?

Jak to vidíš s budoucností pokeru (vliv botů, regulací atd.)?

Jsi životní pesimista nebo optimista? :)
    • opal99
      opal99
      Black Member
      NeznyDebil původně napsal
      Ahoj,

zajímal by mě tvůj průměrný den - jak to vlastně u takového pokerpro chodí (abych se mohl inspirovat :D )

Dík a gl u stolů :-)
      Čau :)

Ťažko sa mi popisuje priemerný deň, keďže za normálnych okolností mám dva celkom odlišné typy: buď hrám alebo sa nevenujem práci vôbec. Ak si všetko naplánujem dobre a nezapínajú sa mi S/Ls každú chvíľu, tak to vyzerá zhruba nasledovne:
      • 8hod vstávam
      • ranná rutina kým si sadnem k PC
      • 8:30-9:00/9:30 prečítam všetky emaily a v rámci možností odpoviem každému na skype; prejdem fórum a v hluchých miestach nejaké novinky z online pokrového sveta
      • 9:15/9:45 začínam prvú session (väčšinou 2 alebo 3 hodiny)
      • obed resp. posilovňa+obed a potom free time na chvíľu
      • 14-15hod začínam druhú session (takmer vždy sa snažím o trojhodinovku)
      • po session nasleduje krátka review a pokiaľ sa nezaseknem na skype, tak medzi 18tou a 19tou mi končí pracovný deň

Ak nemám žiadne plány na večer, tak sedím pri PC, ale poker hrám už iba veľmi zriedkavo.
    • opal99
      opal99
      Black Member
      Pinny1990 původně napsal
      Jůůů, já to všechno věděl a dostal jsem zamilovanýho smajlíka :f_love:
      Respect bro! :f_cool:

Pinny1990 původně napsal
      Já bych měl "jednu" otázku. Nelituješ někdy toho, že si se přestěhoval do UK? Co pozitivního ti to přineslo? Nějaká negativa?
      1. Neľutujem. Chvíľu trvá kým si človek privykne, ale momentálne by som sa nechcel sťahovať inam.
      2. Extra motiváciu hrať a posúvať sa po limitoch. Pred odchodom z ČR som bol zaseknutý na NL200 až príliš dlho a radikálne zvýšenie mesačných nákladov o 250% ma nakoplo. :) Veľmi mi vyhovuje mentalita miestnych ľudí a celkovo vzaté, možnosti sú tu niekde úplne inde. Zároveň, pohľad verejnosti na poker je asi neporovnateľný so zvyškom sveta...
      3. Ak si odmyslíme zvýšené náklady na asi všetko okrem leteniek, tak žiaden systémový problém tu nevidím. Dosť dlho sme žili dosť izolovane, no aj to sa s časom mení k lepšiemu a aspoň ja osobne som tu viac než spokojný.
    • Hyjee
      Hyjee
      Bronz
      Registrace: 14.01.2014 Příspěvky: 241
      Cauko :f_biggrin: Chci se Te zepat, co Te v pokru posunulo nejdal, co vnimas, jako nejdulezitejsi? Taky mi prijde, ze hodne hracu lenivy, mel jsi to taky tak? Co bys doporucil na zlepseni discipliny?
    • KapitanKirk
      KapitanKirk
      Bronz
      Registrace: 06.03.2012 Příspěvky: 991
      Ahoj, tvůj blog čtu už delší dobu a určitě patří mezi nejlepší blogy, tady na Pokerstrategy. Je v něm vždycky plno nových informací, které mi přijdou nejen zajímavé, ale také přínosné.

opal99 původně napsal

................ keďže som sa v minulosti venoval blackjack-u (profesionálne, nie ako gambler! :D )
      Tato věta mě celkem hodně zaujala =) Předpokládám, že jsi používal techniku počítání karet. Vždycky jsem tyhle borce obdivoval, jak dokážou v kasínu udržet čistou hlavu a pozornost na to, aby zvládli tuto techniku používat profitabilně.

Já byl rád, když jsem se dopočítal 0 se 4mi balíčky sám doma :D A už vůbec jsem neznal strategii na správné zvyšování a snižování sázek apod. Jen to co jsem zjistil na internetu.

Zajímalo by mě jak jsi přišel k tomuto způsobu výdělku? Používal jsi nějaké extrémně složité strategie, nebo to bylo z filmů známé -2,0,+2? Měl jsi k vůli tomu v kasinu někdy vážný problém?

Díky, GL!
    • opal99
      opal99
      Black Member
      twinn1 původně napsal
      Poker Pro "navždy" nebo máš nějaké tajné mimopokerové plány?
      Určite nie navždy. Plány na obdobie po fulltime pro kariére už do istej miery existujú, no nejedná sa o nič, po čom by som vyslovene túžil a teda len čakal, kedy budem môcť seknúť s hrou. Vyššie ako som momentálne už asi nepôjdem, takže v najbližšej dobesa budem snažiť vyťažiť čo najviac z aktuálnych možností a v horizonte 6-12 mesiacov sa začnem reálne zaoberať myšlienkou čo ďalej.
      Ak by sa mi výsledkovo nedarilo, tak samozrejme plány obmením, pretože tentokrát budem chcieť poriadny backup, kým sa pustím do niečoho nového.

twinn1 původně napsal
      Jak to vidíš s budoucností pokeru (vliv botů, regulací atd.)?
      Vcelku optimisticky ak mám byť úprimný. Bot-i budú stále lepší, ale aj bot-detection sa bude vyvíjať, takže veľmi neverím v radikálne zhoršenie aktuálnej situácie.

Regulácia je trochu väčším problémom, no aj v tomto smere je obrovský priestor pre ďalší vývoj a verím, že v horizonte niekoľkých rokov sa dočkáme prepojenia jednotlivých regulovaných trhov (napr. .es+.it+.fr), čo zlepší celkovú likviditu na low+ stakes.

V dlhodobom horizonte sa môže prísna regulácia ukázať ako pozitívum pre nás všetkých a pre obraz tejto hry v očiach nezainteresovanej verejnosti, no vzhľadom na to, kto reálne stojí za vytváraním konkretnych pravidiel, je pred nami ešte dlhá cesta...

twinn1 původně napsal
      Jsi životní pesimista nebo optimista? :)
      Snažím sa byť optimista a mimo stolov sa mi to, verím, vcelku darí. Tunajší blog využívam na vyventilovanie sa, takže nezriedka môžete získať presne opačný dojem. ;)
    • DntProvokeMe
      DntProvokeMe
      Zlato
      Registrace: 24.12.2012 Příspěvky: 673
      Ahoj,

jako každého BM i tebe hluboce respektuji. Chci se zeptat, jestli jsi někdy prožíval opětovné začátky ve hře od původních stakes. Osobně jsem prožíval dost pokerové deprese, kdy mě již nebavilo začínat opět na stakes, o kterých jsem si upřímně myslel/věděl, že je porážím, ale ne a ne vybudovat bankroll na stakes, kdy by mě hra opět začala bavit, kde bych opět prožíval dobrodružství a adrenalin. Měl jsi někdy podobný problém?

Díky za odpověď
    • bigfishXXL
      bigfishXXL
      Bronz
      Registrace: 07.07.2011 Příspěvky: 1,240
      Ahoj,

Proc si seknul s FL ? Prestal te bavit, nevidel si v tom tolik penez jako v NL ? Nebo co te vedlo k tomu zmenil variantu a ucit se neco od znova kdyz si porazel 3/6 ?

Dik za odpoved a at se dari :s_thumbsup:
    • svbrdk
      svbrdk
      Bronz
      Registrace: 15.07.2011 Příspěvky: 2,902
      opal99 původně napsal
      Čau :)

Ťažko sa mi popisuje priemerný deň, keďže za normálnych okolností mám dva celkom odlišné typy: buď hrám alebo sa nevenujem práci vôbec. Ak si všetko naplánujem dobre a nezapínajú sa mi S/Ls každú chvíľu, tak to vyzerá zhruba nasledovne:
      • 8hod vstávam
      • ranná rutina kým si sadnem k PC
      • 8:30-9:00/9:30 prečítam všetky emaily a v rámci možností odpoviem každému na skype; prejdem fórum a v hluchých miestach nejaké novinky z online pokrového sveta
      • 9:15/9:45 začínam prvú session (väčšinou 2 alebo 3 hodiny)
      • obed resp. posilovňa+obed a potom free time na chvíľu
      • 14-15hod začínam druhú session (takmer vždy sa snažím o trojhodinovku)
      • po session nasleduje krátka review a pokiaľ sa nezaseknem na skype, tak medzi 18tou a 19tou mi končí pracovný deň

Ak nemám žiadne plány na večer, tak sedím pri PC, ale poker hrám už iba veľmi zriedkavo.
      Cau opale, ten režim je dost cool a dost inspirativní, nemyslíš že v pozdějších hodinách je víc ryb? Zvlášť na tvých stakes ... nebo seš takovej crusher že sou ryby všichni? :D ... až budu velkej tak chci mít taky takovej ranomogram protože to mám "diametrálně odlišně" a to není uplně OK.

Jinak asi ještě ... jaký dodržuješ BR když pendluješ limitama 200-1k?

Jak řešíš systém cashoutů, cashoutuješ fixní částku každý měsíc no matter what nebo máš nějaký sofistikovaný systém?

Jak se připravuješ na ssn? Máš nějaké meditační cvičení před/po ssn? - EDIT: zodpovez

Jak se vyhýbáš short term varianci? (freq. koukání do grafů/cashieru případně nějaké tipy)

Co tě podle tebe nejvíc posunulo vpřed v tvé kariéře? - EDIT: všiml jsem si že již zodpovězeno - Coděláš při warmupu ? :P

Pokud se otázky objevili omlouvám se, snažil jsem se přečíst vše ale na mobilu jsem možná missnul.
    • checkdex
      checkdex
      Bronz
      Registrace: 17.10.2013 Příspěvky: 428
      Ahoj. Takisto sledujem tvoj blog ,obcas ,kedze cg nehravam, uteba sa najdu vzdy zaujimave informacie nielen z tvojho hracskeho diania. Mal by som na teba otazku ci hravas obcas aj MTT ked ano ,kde a ktore a ked nie preco ,alebo nejaku inu variantu napr. Sng alebo omahu s vyssimi stakes. dik ,gl =)
    • solosk
      solosk
      Bronz
      Registrace: 05.03.2008 Příspěvky: 297
      ahoj ,sledujem tvoj blog pravidelne ,najviac by ma zaujimalo preco si sa prestal prave do UK ,co ta tam najviac zaujalo ?
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Bronz
      Registrace: 25.05.2011 Příspěvky: 7,778
      1. Vieš vysvetliť význam slova juxtaponovať bez použitia Google?

2. Kedy si sa naposledy cítil ako Japonec a prečo?
    • PumaPerez
      PumaPerez
      Bronz
      Registrace: 09.11.2009 Příspěvky: 4,318
      keby si si musel zmenit nick na pokerstrategy, aky by to bol?

keby si si musel dat vytetovat na telo nejaku pokrovu handu, tak aka by to bola?
    • opal99
      opal99
      Black Member
      Akosi nestíham, tak poprosím o trpezlivosť. ;)
    • opal99
      opal99
      Black Member
      Hyjee původně napsal
      Cauko :f_biggrin: Chci se Te zepat, co Te v pokru posunulo nejdal, co vnimas, jako nejdulezitejsi?
      Cau! :)
      Na toto neviem odpovedať... Premýšľal som nad tým hodnú chvíľu a neviem si vybaviť jednu-dve skutočnosti, ktoré by znamenali nejaký zásadný prevrat. Pár AHA momentov určite bolo (napr. nl400 od leatherass-a z pred 3 rokov, prvých pár coachingov od TLN apod.), ale žiaden život meniaci (bohužial/našťastie) nie.

Hyjee původně napsal
      Taky mi prijde, ze hodne hracu lenivy, mel jsi to taky tak?
      Taktiež medzi nich patrím. Je to však prirodzené z viacerých dôvodov: to, čo mnohých láka je práve ten pocit slobody (klišé, ale pravdivé), ale právé títo ľudia sú viac náchylný na ležérnejší prístup k životu. Pokrový profesionáli nie sú reprezentatívna vzorka obyvateľstva a práve spomínaný typ osobnosti prevláda IMO. Nie je to o tom, že by sa človek narodil lenivý. Prostredie nás ovplyvňuje a akonáhle sa dostaneme cez hranicu nevyhnutnej miery práce pre zabezpečenie základných (u každého individuálne) potrieb, postupne naša miera nasadenia klesá. Ďalej je to len o extra motivácii a problémom nie je lenivosť samotná, ale práve nedostatok ďalších cieľov; resp. nedostatočne motivujúcich cieľov.
      Týka sa ma to rovnako, ako 90% ostatných hráčov... :(

Problémom podľa mňa však je, že lenivosť sa stala akousi univerzálnou odpoveďou na všetko a občas mi príde, že ak pokrový hráč aspoň raz za čas nepoviem/nenapíše, že je lenivý, tak proste nie je dostatočne "cool". Sad but true...

Hyjee původně napsal
      Co bys doporucil na zlepseni discipliny?
      Nie som povolaný na toto odpovedať, no aspoň jeden tip: skús si vytvoriť nejakú rutinu. Začínaj session vždy v rovnakom čase a vytvor si nejaký nenáročný (ideálne brainless) rituál, ktorý ťa pripraví na session. Ja to robím tak, že odhodím všetok bordel zo stola, pustím TST a idem si uvariť kávu, ktorú dám po warmup-e a zelený čaj, čo pije počas session. Nasleduje asi 7 minútový warmup, po ktorom už sa takmer vždy teším na session...
      Môj problém ale je, že sa častokrát neviem dokopať ku druhej/tretej session v daný deň.^^