vyber optickeho internetu

• TheLastNail
      TheLastNail
      Black Member
      Registrace: 30.05.2008 Příspěvky: 6,035
      caute, (hlavne technickejsie typy ako som ja:)

nechavam si zriadovat v dome opticky internet, spojenie uz mam, providera mam: swan.sk. otazka je rychlost pripojenia, ci sa zamerat na dowload/upload.

vsetko v MBit/s:

package S je: 40/4 alebo 15/15 pre downl/upload za 11€/mesiac

package M: 60/6 alebo 20/20 za 15€/m

package L: 80/8 al 40/40 za 20€/m

vsetky package su pritom pre datovo neobmedzene data a provider je hned vedlajsia budova - prave zo serverovne ide rovno kabel 30m do domu, takze ta stabilita by mala byt super.

cena sice nie je moc priorita, ale prosto nerad mam neefektivne riesenia a ked sa nieco takmer vobec nevyuzije a mozem na tom pri tej zmluve na viazanosti usetrit napr 250€ tak zase preco nie..: vyuzije vobec hrstka pokristov (povedzme ze by som mal navstevu) co i len 40/4 alebo 15/15 ? nestaci to?

co by ste vy preferovali? rychly download alebo rovnaky up/down?? (preco?)

povedzme ze viem si predstavit ze by tam niekedy bolo uplne najviac 10ludi na pocitacoch sucasne

mame spravenu internu siet pre komplet sietove pokrytie k sietovym zasuvkam pre vsetky miestnosti, iduce priamo z velkeho main rooterboardu
      a navyse tam budem mat 2 wifirootre napojene cez nieco co sa vraj nazyva 'powerline' cize nejake zariadenie co cez elektrinu siri signal.

je to 'velky' rozdiel mat 80/8 v porovnani s 40/4 alebo 40/40 resp 15/15 ak by bolo takto napojenych tych par pocitacov sucasne alebo je to fakt ze uplne jedno pre ucely pokru popr pozerania par videy na youtube.

diky za any nazory
  • 5 odpovědí
    • krys94
      krys94
      Bronz
      Registrace: 04.06.2012 Příspěvky: 895
      Tak nie vzdy ide o rychlost pripojenia ale o ping.

Napr. ak by som mal 100/100 internet ale mam odozvu(ping) 100ms tak to je znatelne vidiet na stabilite...

V tych cenach nie je az taky velky rozdiel... Ale ked vravis ze obcas sa moze vyskytnut ze budu na inernete aj iny ludia doporucoval by som : package M alebo L.

Taka rychlost ti zaruci stabilny internet ked sa niekto nieco rozhodne stahovat alebo pozerat videa na internete popripade pocuvat hudbu v hd kvalite :D

Jeden cas ked som sa rozohodoval na aky internet chcem prejist tak som si stiahol DUmeter... Nieco ako HM pre internet... Sledoval vsetky data ,dow,upload.. vedel ti urobit grafy, v akych hodinach najviac zatazujes internet atd. atd.

Dufam ze som ti poradil dobre. Popripade ma mozu ostatny blamovat ake hluposti ti radim :D
    • Gameslider
      Gameslider
      Bronz
      Registrace: 25.08.2011 Příspěvky: 101
      Cau,

na hrani pokeru ti urcite bude bohate stacit to zakladni pripojeni 40/4Mb/s

Rozdíl v rychlosti mezi 40/4 a 80/8 jako uzivatel nepoznas, alespon pokud jde o bezne prohlizeni webu.

"co by ste vy preferovali? rychly download alebo rovnaky up/down??"

1) bezne vyuzivas hlavne DOWN (prohlizeni webu, youtube, stahovani...proste veskera komunikace smerem k tobe)

2) mit lepsi UP se vyplati pokud by jsi od sebe nahraval nejake vetsi objemy dat nekam na web

- pri pouzivani cloudu na zalohovani dat - v radech stovek az tisicu MB

- stahovani dat pres torenty (rychlost stahovani se zde odviji od rychlosti jakou jsi schopen data odesilat - UP)

- pokud by jsi chtel vyuzivat NAS (box, kde budes mit pevny disk s daty a budes na nej pristupovat zvenku a data si stahovat - napr. jsem na chate a chci si do laptopu stahnout film, ktery mam doma na disku)

Na vse ti staci ta zakladni rychlost 40/4, i kdyz by jsi mel doma 10 lidi a vsichni si naraz prohlizeli web, hrali poker, nebude to problem, teda pokud si k tobe vsichni neprijdou stahovat filmy.
    • TheLastNail
      TheLastNail
      Black Member
      Registrace: 30.05.2008 Příspěvky: 6,035
      caute, diky chalani za reakcie :f_thumbsup:

rozhodol som sa napokon pre 20/20 pckage hlavne kvoli tomu ze obcas sa moze streamovat pre coachingy, popr uploadovat videa na youtube etc, a to ozaj ma iritovalo zatial na standardnejsom internete ze som musel 3hodiny cakat na upload celeho...

je tam potom moznost bez poplatku (za zrusenie zmluvy) prejst na vyssii balik, takze mozno neskor na 40/40 ak by sa tu konali streamovacie a torrentdownloadovacie seansy :)

glgl
    • russo777
      russo777
      Black Member
      Registrace: 27.01.2007 Příspěvky: 3,208
      tak zalezi co bol standardnejsi internet ale 20/20 je fajn.

otazka je aku mas tam agregaciu. tzn kolko ludi ti tam provider moze zavesit aby ste zdielali linku k nemu spolocne.
    • qkj
      qkj
      Bronz
      Registrace: 13.02.2010 Příspěvky: 443
      a navyse tam budem mat 2 wifirootre napojene cez nieco co sa vraj nazyva 'powerline' cize nejake zariadenie co cez elektrinu siri signal.
      powerline nedoporucuju, pokud je to jenom trochu mozny, natahni si ethernet...

- je to nespolehlivy a hodne to odchazi, prumerne vymenis jeden kus za rok (moje zkusenost s powerline od tplinku, jak je to u jinych nevim)
      - propustnost hodne zalezi na kvalite elektrickych dratu, tvy karme a postaveni jupitera, muze byt v pohode, ale taky to muze jet 6 mbps.
      - z cely soustavy se stava jedna velka antena, ktera zarusi radiovy pasmo, a budou te nesnaset vsichni radioamateri v okoli - https://www.google.cz/search?q=ethernet+over+powerline+radio+interference&tbm=vid