Harddisk dosluhuje? Koukněte na výsledky testu

• peedek
      peedek
      Stříbro
      Registrace: 26.09.2010 Příspěvky: 784
      Ahoj,
      vim že to patří spíš na nějaké tech fórum, ale psgy je vlastně jediný fórum kam chodim, tak doufám že se tu najde nějaký počítačový nerd co poradí..Sorry za toho nerda, ale to sme tu tak trochu všichni tak to snad neberete jako urážku :s_cool:

Včera mi kleknul notebook. Nejdřív zámrz, pak se snažil několikrát naject, někdy až do windowsů, ale nakonec dycky zamrz nebo vypnul. Jednou hodil i modrou, ale nestih sem kód chyby protože to jen probliklo a nemám zakázaný restart po modrý.

Přislo mi to jako něco s harddiskem. Počítač se furt snažil, ale nemoh načíst co potřeboval. Den předtim jsem notebook dokonce rozebíral, dělám to takle cca 1 za 3 měsíce abych vyčistil chladící systém. Můj notebook Toshiba L670 má zřejmě špatnou architekturu chladícího systému a věčně se ucpává co 3 měsíce, začne pak hrozně topit a dokonce se i natvrdo vypíná kůli dosažení prahových hodnot teploty procesoru. Už sem si na to zvyknul, takže jednou začas těch 1/4 roku ho rozeberu a vyčistim.

Vzhledem k tomu, že sem ho den předtim čistil, tak sem ho ještě rozebral, vyndal harddisk a znovu ho tam opatrně vložil s nadějí, že by mohl být jen špatný kontakt bo tak něco. A ejhle, skutečně to pomohlo, počítač se znovu rozjel a funguje normálně.

*pozn.: zálohy dat dělám celkem pravidelně po zkušenostech z dřívějšími počítači, takže o data se nebojim

Rozhodl sem se teda otestovat disk, trochu pogooglil a přišel mi vhodný program HDDScan. Výsledky se mi moc nezdají, mám pocit, že disk pomalu dosluhuje neb sektory se pomalu degradují. Pokud se v tom někdo trochu vyzná, mrkněte na výsledky a řekněte mi k tomu něco.

Přijde mi, že je tam už poměrně dost sektorů, ke kterým trvá přístup poměrně dlouho, i když vadný sektory nejsou žádný. Ale sem lajk, možná je to normální. Navíc ty dva vykřičníky na dalším obrázku taky asi nejsou úplně v pořádku..

Dík za každou radu
  • 11 odpovědí
    • russo777
      russo777
      Black Member
      Registrace: 27.01.2007 Příspěvky: 3,182
      skus napr:
      http://forums.toshiba.com/t5/General-Features-Knowledge-Base/TOSHIBA-PC-Diagnostic-Tool-Utility/ta-p/346948

alebo potom
      http://lifehacker.com/5551188/best-computer-diagnostic-tools

nemam odksusane to len po kratkom googleni

gl
    • PumaPerez
      PumaPerez
      Stříbro
      Registrace: 09.11.2009 Příspěvky: 4,279
      k realokovanym suborom z toho screenu len v kratkosti. kazdy HDD ma zvlast miesto, kam za normalnych okolnosti nezapisuje. ak na disku vznikne chybny sektor, ktory sa uz neda pouzivat, tak disky maju mechanizmy ako tento sektor odstavit a nahradit ho prave sektorom z tej rezervy. ak takato situacia nastane prilis vela krat, tak disk sa stava nespolahlivym, svoje chyby nevie sam opravit a data sa mozu znehodnotit. ak su znehodnotene data potrebne pre bootovanie/spravny beh systemu, tak neostava nic ine len vymenit harddisk, pretoze to s nim uz ide od 9 ku 5 :)

tiez nie som nejaky odbornik, ale tvoje podozrenie na disk s tebou zdielam ;) pocet prealokovanych suborov podla screenu presiahol trashhold. je najvyssi cas na vymenu disku/kupu SSD ;)

edit:lol ja som slepy. beriem spat. skus este iny nastroj na testovanie disku. napriklad http://www.acronis.com/en-us/personal/hard-drive-health/
    • goodev
      goodev
      Bronz
      Registrace: 14.04.2014 Příspěvky: 10
      Ak máš klasický točivý disk, tak skús napríklad túto free utilitu od WD a všimni si SMART status, ten hovorí za všetko. Pokiaľ ti disk neprejde testom a neukáže SMART status PASS, tak je disk v prdeli. Problém môže byť ale s hocičím, to sa takto na diaľku nedá povedať. Keď sa do notebooku pravideľne rýpeš, tak je jasné, že si niečo mohol dodžubať. Pokiaľ má systém problém s diskom a je v ňom závada, tak proste nepojede no. Treba to dať do servisu, nič iné s tým asi neurobíš.

http://support.wdc.com/product/download.asp?groupid=612&sid=3
    • russo777
      russo777
      Black Member
      pokial disk nehodis o zem alebo nechodis okolo s magnetom tak by si ho nemal dodrbat :)
    • peedek
      peedek
      Stříbro
      Zatim dík za rady, jak bude trošku času tak to ozkoušim.

#PumaPerez: Tvoje vysvětlení pro laika super, úplně mi postačuje :)

#russo777: Na tvoje odkazy sem zběžně kouknul, ten program TOSHIBA PC Diagnostic Tool myslim v kompu mám tak na to mrknu.

#goodev: Ten soft od WD si určitě stáhnu, jako záložnu mám externí dvoudiskový WD Book, super disk. Předtim sem měl Seagate a teď leží ve skříni protože byl strašnej, furt skřípal a vytuhával, tak sem koupil tenhle, nastavil ho na zrcadlení a sem maximálně spokojen.

Jinak s tim rýpáním v kompu sem opatrnej, ale člověk nikdy neví..Nic jinýho mi ale nezbývá, sice mám na ten počítač ještě půl roku záruku, ale už byl jednou v servisu a napsali mi nějakej dobropis že mi to opravili (vyčistili) z dobrý vůle a že příště mi ho už nevyčistí. Imo je to ale chyba konstruktéra, že se ten komp do 3 měsíců začne přehřejvat na 100 stupňů. Zas takový prase nejsem, prostě špatně to navrhli. Je tam taková úzká mřížka a na ní dycky kvantum hutnýho prachu.
    • Dano2903
      Dano2903
      Platina
      Registrace: 18.06.2007 Příspěvky: 216
      PumaPerez původně napsal
      k realokovanym suborom z toho screenu len v kratkosti. kazdy HDD ma zvlast miesto, kam za normalnych okolnosti nezapisuje. ak na disku vznikne chybny sektor, ktory sa uz neda pouzivat, tak disky maju mechanizmy ako tento sektor odstavit a nahradit ho prave sektorom z tej rezervy. ak takato situacia nastane prilis vela krat, tak disk sa stava nespolahlivym, svoje chyby nevie sam opravit a data sa mozu znehodnotit. ak su znehodnotene data potrebne pre bootovanie/spravny beh systemu, tak neostava nic ine len vymenit harddisk, pretoze to s nim uz ide od 9 ku 5 :)

tiez nie som nejaky odbornik, ale tvoje podozrenie na disk s tebou zdielam ;) pocet prealokovanych suborov podla screenu presiahol trashhold. je najvyssi cas na vymenu disku/kupu SSD ;)

edit:lol ja som slepy. beriem spat. skus este iny nastroj na testovanie disku. napriklad http://www.acronis.com/en-us/personal/hard-drive-health/
      az nato ze je to naopak, hodnota 100 znamena, ze je 100% k dispozici, hranica je 50%(alebo to je nejake skore uz presne neviem zalezi aj od vyrobcu skratka cim nizsie cislo tak horsie). Ale v kolonke RAW je hodnota 0x03C2 takze bolo prealokvanych 962 sektorov co sa mi zda blbost nemal by byt uz mrtvy ten disk? :s_confused: lebo zase v grafe je vypisanych zlych 0.

199 znamena chybnu komunikaciu tam je hodnota 0 takze kabel aj kontakt su OK

druha vec je ze disk ti moze odist hocikedy hlavne vysoka teplota mu neprospieva, otrasi... takze na nejaky test by som sa nespoliehal a ked mas pocit ze blbne a dlho nieco hlada, pripadne pocujes divne zvuky, tak ho reklamuj alebo kup novy. Len ked tam budes mat vysoku teplotu tak to nebude dobre pre ten novy disk...

tu je moj disk ja tam mam zatial hodnotu 0
      HDD
    • PumaPerez
      PumaPerez
      Stříbro
      Registrace: 09.11.2009 Příspěvky: 4,279
      este si aj odcitoval ten moj edit :)
    • Dano2903
      Dano2903
      Platina
      Registrace: 18.06.2007 Příspěvky: 216
      to som bol zase ja slepy :D
    • peedek
      peedek
      Stříbro
      Ahoj, zapomněl sem sem dát slibované výsledky testů

Takže WD Data Lifeguard Diagnostic:

Quick test pass viz. obrázek

Ale rozšířený test hodil v průběhu chybu

Acronis Drive Monitor:

Disk zatim funguje, ale začnu se asi poohlížet po novým, protože to vypadá že může kdykoliv selhat
    • vitouch
      vitouch
      Zlato
      Registrace: 29.06.2011 Příspěvky: 122
      Něco podobnýho se mi taky stalo, pak jsem zjistil, že mi odešel jenom konec disku (poslední sektory), tak sem prostě vytvořil novou partition bez těch cca 20gb na konci, disk sice hlásí smart status failed, ale už dva roky funguje bez problému dál, chtělo by to hodnoty dál sledovat jestli se budou zvětšovat, pak případně zjistit jestli to není jenom nějaká část disku co odešla a případně vytvořit novou partition na nepoškozené části, k tomu můžu dodat plnou verzi programu Partition Bad Disk, kterej sem na to použil já a jak říkám, disk od té doby šlape 2 roky bez problému, ale důležitý data bych na tom asi nenechával no...
    • russo777
      russo777
      Black Member
      no ja by som ho poslal do kremikoveho neba ;)