BLOG: Cesta pokrového bojovníka

• Titan8
      Titan8
      Zlato
      Registrace: 18.02.2014 Příspěvky: 798

Takže vítam vás na mojom novom blogu, ktorý si plánujem založiť už dlhší čas. Keďže je blog skvelá vec, kde sa môžem podeliť o svoje myšlienky, výsledky, zapisovať si plány a podobne, nemôžem si túto možnosť nechať ujsť :) .

:club: Stručne o mne
      S pokrom som začal pred pár rokmi, kde sa striedali pasívne a aktívne obdobia, ktoré nakoniec vyvrcholili v asi rok a pol dlhú pauzu, pričom to mala byť skôr definitívna pauza. Avšak niektoré veci sa zmenili, teda veľa vecí sa zmenilo :D , čo nakoniec dopadlo tak, že teraz píšem tento blog :D . Ale o tom neskôr. Okrem iného sa venujem už dlhší čas dosť aktívne karate (tradičné, nie športové, kde väčšinou po sebe len kričia a poskakujú, bez urážky...), ktoré je pre mňa okrem iného zdroj veľkých skúseností, disciplíny, možnosti budovať pevnú vôľu (mindset). Avšak moje herné skills sú momentálne niekde na úrovni BE na NL2, takže ma čaká ešte dlhá cesta.

:club: O čom bude blog
      Ako názov blogu napovedá, tak som sa rozhodol, počnúc založením tohto blogu, vydať sa na "cestu pokru", kde ma čaká veľa nástrah, s ktorými bude treba bojovať, pričom najväčšia nástraha budem asi ja sám. Keď sa človek pozrie na poker trošku hlbšie (vlastne asi ako na každú činnosť), nájde v nej veľa paralel zo životom , takisto ako veľa možností, ako na sebe pracovať. Tie základné ako naučiť sa disciplíne, naučiť sa lepšie sústrediť, snažiť sa udržať si A-game aj v živote a pod. Práve preto budem na blog raz za čas dávať aj nejaké myšlienky, mindsetové/motivačné/psychologické postrehy a skúseností, ktoré mám hlavne z karate, občas nejaké filozofické názory a samozrejme svoje herné plány, grafy, handy a podobne. Každopádne si myslím, že sa je na čo tešiť :) .

:club: Plány, ciele a podobné
      Nejaké tie približné plány sú NL10 do konca leta ale to je len tak orientačne. Na čo sa chcem teraz zamerať je hlavne zodpovedný prístup, čiže snažiť sa hrať A-game počas celej session, plne sa sústrediť, nenechať sa vytiltovať, skrátka hrať najlepšie, ako viem. Taktiež venovať veľa času štúdiu, čiže hlavne HJ fórum a sweat sessions s nomorefish a vonHarmani, ktorí ma už celý deň otravujú, že kedy si založím blog :f_biggrin: . To je na začiatok všetko, dúfam, že sa vám blog bude páčiť :)
  • 70 odpovědí
    • nomorefish
      nomorefish
      Bronz
      Registrace: 19.06.2013 Příspěvky: 1,388
      :f_thumbsup: :f_thumbsup: :f_thumbsup:
    • vonHarmani
      vonHarmani
      Bronz
      Registrace: 30.06.2013 Příspěvky: 354
      Tesime sa. :)
    • Titan8
      Titan8
      Zlato
      :diamond: Program :diamond:

:club: Ako som už minule spomínal, jedna z vecí, na ktorú sa chcem zamerať je zodpovedný prístup, k čomu patrí aj vytvorenie si nejakého približného denného programu, ktorý by mal vyzerať asi takto.
      :spade: Poker - teória - 2 hodiny z toho vždy postnúť/okomentovať 3 handy v HJ fóre
      :spade: Poker - hra - 2 hodiny z toho raz do týždňa jednu sweatku s nomorefish (môj pokrový mentor :D )
      :spade: Cvičenie - 1 hodina
      Týmto denným programom chcem obmedziť nejaké nevedomé zabíjanie času a podobne a zároveň mať každý deň približnú predstavu, čo chcem stihnúť, nech je ten deň produktívny. Postupne by som chcel tieto časy zvyšovať a všelijaké nezmyselné medziaktivity (FB, 9gag, prechádzky do chladničky a pod :D ) nahrádzať nejakým cieleným oddychom, takže si radšej pozriem nejaký dobrý film, prečítam knihu alebo sa radšej ako do chladničky ísť prejsť na vzduch.

:club: Čo sa týka priamo hry, všimol som si, že mi celkom chýba nejaká štruktúra, že v podstate, aj keď to znie asi zvláštne, tak mám problém hrať ABC poker. V podstate sa snažím byť v každom spote vždy nejak kreatívny a flexibilný, že mám problém zahrať danú situáciu jednoducho, čo vedie k občasnému odspewovaniu veľkej časti môjho stacku, prelevelovaniu sa a v konečnom dôsledku viac variačných a -EV akcií. Vzhľadom na to som si začal zase čítať basic a bronzové články a viac hrať podľa nich. K tomu sa na istú dobu v štúdiu zameriam hlavne na tieto články a tematické videá. Hádam to pomôže :) .
    • Dandiiik
      Dandiiik
      Bronz
      Registrace: 19.07.2009 Příspěvky: 1,736
      Čus, přeju pevnou vůli a trpělivost, protože to je v pokeru to nejdůležitější. Popřál bych i GL, ale jak víme, poker není o lucku :P Nauč se hrát to ABC, s čím máš nyní problémy, postupně se zlepšuj a microstakes proletíš jako nic :s_cool:
    • Titan8
      Titan8
      Zlato
      :club: Zdravím čitateľov, dnes som sa v rámci svojej teoretickej prípravy pozrel na situácie, kedy máme pocket pár a čelíme 3betu, trošku som sa to snažil popočítať, zistiť v ktorých situáciách vyhrávame a v ktorých naopak nie. Mal som v pláne rozobrať aj situácie, keď držíme low suited A, no s touto analýzou som sa celkom pohral 2 hodiny, takže sa na to pozriem nabudúce (asi zajtra alebo pozajtra). Inak sa môjho plánu zatiaľ držím a funguje :D . V posledných dňoch sa mi konečne začal stabilne zvyšovať BR, tak ma to celkom potešilo. Asi som sa ešte nepoučil, že nemôžem čakať zázraky hneď zo začiatku a stále ma občas mätie pocit, že ten poker (alebo teda vlastne aj iné činnosti, ktorým sa snažím viac venovať) hrám už aj tak dosť dobre a nepotrebujem sa až tak učiť. Čo je teda škoda, pretože napriek tomu viem, že to nie je pravda a je to asi spôsobené len tým, že nevidím tak jasno, v čom sa môžem ešte zlepšiť. Každopádne sa týmito miniburnoutami nenechám už moc strhnúť, s tými väčšími je to už trošku horšie ale taktiež je to stále lepšie :D ... Teda ale som rád, že po dnešnej analýze ma tieto pocity prešli a teraz vidím zase veľa vecí, v ktorých sa môžem zlepšovať. Tu je moja dnešná analýza:

Pocket páry vs 3bet

:spade: Call 3bety IP

:spade: Call vs reg
      Šanca na hitnutý set je 12%, čiže potrebujeme približne odds 8:1. Štandardná situácia, tj open 3BB, 3bet z blindov 9BB, mi vychádza, že aby bol call ziskový, potrebujeme dostať do potu takmer pol súperovho stacku. Keď hráme BTN vs blindy, kde sú sizingy trocha menšie, vychádza, že potrebujeme dostať do potu približne 25BB. V oboch prípadoch potrebujeme teda aspoň 2cbety/2cally od súpera vždy, keď hitneme set. Ak predpokladáme, že raz za čas aj stackneme súpera (a raz za čas on nás :D ), tak teoreticky nepotrebujeme dostať cbety vždy. V druhom prípade sme na tom samozrejme lepšie, pretože tie dva potrebné bety sú menšie, čiže keď pár krát stackneme súpera bude ten pomer vychádzať logicky lepšie.
      Záver: Celkom ma to prekvapilo, ako to pekne vychádza v náš prospech. Treba si ale uvedomiť, že musíme stáť proti agresívnejšiemu regovi alebo naopak, proti menšej station, aby sa nám to oplatilo. Čiže callovať len ak budem mať nejaký read a všeobecne sa týmto situáciám radšej vyvarovať :) .

:spade: Call vs fish
      -Tu je matematika vlastne rovnaká, pričom tu platí o to viac, že čím menší raise, o to lepší call. No toto je celkom pekný +EV call, keďže fishku oberieme v oveľa viac prípadoch. Taktiež treba byť opatrný, čo je to za fishku a ako moc je schopná investovať peniaze do potu.

:spade: Call 3bety OOP

:spade: Call vs reg
      -Toto nie je dobrá situácia, už IP to bolo celkom natesno, OOP nebudeme v dobrom spote dostatočne často a v podstate budeme len čakať, kým hitneme obaja, pričom on stále môže hitnúť lepšie.

:spade: Call vs fish
      -Tu je to už trošku diskutabilnejšie, bude asi závisieť od toho, čo je fish zač. Myslím si, že call tu bude +EV len v prípadoch, ak jasne vieme, že fish je fakt veľká fish, ktorá sa odsype veľmi často a nebude nám až tak vadiť zlá pozícia.

:spade: Call vs 2
      -Keď si zoberieme situáciu open 3BB, call, raise 12BB, sú naše odds o dosť horšie, ak máme hrať proti jednému hráčovi(o to horšie, ak proti regovi). V tomto prípade potrebujeme aby hráč do potu investoval takmer 3/4 potu, čo sa zase nemusí stať tak často. Ak však rátame s tým, že dostaneme call aj od fishky, prípadne call už bol, sme v celkom peknej situácií, kedy cbet od agresora+1call bude dostačujúci, aby bol náš call PF +EV. V podstate potrebujeme, aby nám niekto zainvestoval ďalších 60BB postflop. Pri menších raisoch, tj 2,5BB+2,5BB+10BB, nám stačí dostať od súperov do potu ďalších 50BB.
      Záver: Všetko teda závisí od tendencií súperov a treba vedieť správne odhadnúť, či protihráči spravia dostatočne často to, čo chceme :D . Ďalšia podstatná vec je pozícia, ktorá je tiež do veľkej miery zodpovedná, koľko bude v pote. Preto radšej opatrné cally OOP a tiež byť opatrný, či môžeme s istotou počítať v situáciách, kedy je za nami ešte ďalší hráč, či callne dostatočne často a či náhodou nebude ešte vymýšľať s 4betom :D .

:spade: Záver: Som rád, že som si spravil tento rozbor, určite mi to vnieslo väčšie pochopenie do tejto tematiky :D . Dá sa povedať, že pravidlo Call20 je skvelé pravidlo a ja teraz viem do akej miery ho môžem upravovať a prečo. Dúfam, že sa páči a ak by ste náhodou niekto našli nejakú chybu vo výpočtoch alebo vám niečo nesedelo, sem s tým :) .
    • vonHarmani
      vonHarmani
      Bronz
      Registrace: 30.06.2013 Příspěvky: 354
      Čau ja len taký postreh.

a) nepočítaš s možnosťou, že sme lepší pre-flop (villain nebude 3betovať len vyššie PP´s, väčšia časť jeho ranges sú non-pair handy)

b) nepočítaš s možnosťou, že sa dostaneme do situácie set vs. set

Skús napísať teda svoje ranges, ako defenduješ vs. 3bet v jednotlivých pozíciách?
    • xpravda
      xpravda
      Bronz
      Registrace: 12.06.2011 Příspěvky: 7,864
      PP sa dobre callujú do súperov, ktorí idú iba jeden barrel - raz callneme cbet a ideme lacného showdownu, resp. ľahko sa folduje na druhý barrel
    • Titan8
      Titan8
      Zlato
      Ahoj, za prvé som zabudol napísať, že sú to vlastne len stručné výsledky toho, čo som robil. Nie je to celý postup a celá analýza krok po kroku. Za druhé je to vlastne len jednoduché rátanie implied odds, aby som mal na stoloch lepšiu predstavu, v ktorých situáciach sa mi oplatí callovať. Akože to isto nie sú nejaké svetoborné zistenia, len upevňujem základy.

vonHarmani K postrehom, obe situácie som tak trošku bral do úvahy aj keď to nemám presne spočítané, tak to na výsledku zas tak moc nemení. Keď sme OOP, ruky preč, keď sme IP, tak len keď vieme, že hráme proti loose fishke alebo keď chceme použiť regov leak proti nemu. Keď sme proti dvom, tak zase záleží na okolnostiach ale väčšinou máme call. A hlavne ešte pripomínam, že samotné robenie analýzy bolo pre mňa najviac prínosné.

xpravda good point :s_thumbsup:
    • Titan8
      Titan8
      Zlato
      :club: Ubehlo pár dní od posledného updatu, síce som mal v pláne spraviť ďalší rozbor ale kvôli skúsenostiam s prechádzajúcim rozborom som to odložil. Totižto ten môj skvelý rozbor pocket párov nebol až tak skvelý, ako som si myslel :D a dalo sa ísť ešte oveľa viac do hĺbky a rozpracovať to na dlhšie, čo by som rád spravil s tými low suited esami a keďže som mal veľa mimopokrových aktivít a zvyšok som strávil analýzou hand (vytvorili sme si pracovnú skupinku na skype a nainštaloval som si Sidekick, takže si zaznačujem všetky handy, kde si nie som istý a všetky veľké poty a po session si ich prejdem), tak sa na to pozriem asi až cez víkend. Inak mi došlo, čo sa myslí výrokom "vyhrávame vďaka chybám protihráčov", že vlastne nemôžeme obaja ten istý spot +EV, jeden z nás musí vždy prehrávať, čo je asi dosť obv vec pre väčšinu z vás, no nejak som si to doteraz plne neuvedomoval, takže mám teraz taký trošku iný pohľad na ten poker a na to, prečo sa snažíme súperov vždy tlačiť do ťažkých spotov a nútiť robiť chyby.
    • Titan8
      Titan8
      Zlato
      :club: Zdravím, dnešný update sa bude týkať skôr myšlienok, ktoré mi posledných pár dní víria v hlave, či to už súvisí s pokrom priamo alebo nepriamo. Tak nejak som si uvedomil pár vecí a dôvodov, prečo sa veci majú tak, ako sa majú. Teda stručne (alebo možno ani nie) v niekoľkých bodoch:

:spade: Za prvé, môj mindset nie je zase až taký úžasný, ako som si stále myslel. Že som sa mýlil, keď som si myslel, že ma nejaké neúspechy nedokážu rozhádzať alebo že sa s nimi vyrovnám behom pár minút/hodín. Iste, keď si to porovnám s minulosťou, je to mnohokrát lepšie, no aj tak, trošku som sa precenil.
      :spade: Chcem všetko hneď. Toto súvisí vlastne s prvým bodom. Ako v pokri, tak aj v bežnom živote mám tendenciu sa "premotivovať", tlačiť na pílu a podobne. Niekedy je proste menej viac. Jedna vec je makať tvrdo a naplno na tom, čo chceme, vec druhá je mrhať energiou a prelievať pohár. Snažím sa preliať dvojlitrovú fľašu do dvojdecového pohára na jeden krát a čudujem sa, že som smädný...
      :spade: Som fish. Bohužiaľ. Aj keď som si to doteraz nemyslel, tak moja hlavná mantra pri hre nie je len "hraj tak, aby každý tvoj move bol čo najviac +EV" ale občas aj niečo ako "hmm, som zvedavý, s čím to takto zahral" alebo "určite mám implied odds" alebo "keď betnem, tak ho skrátka z tej handy musím vybluffovat". Proste sa veľmi často nechávam strhnúť mojimi gemblerskými chúťkami, tiltom, nedočkavosťou, prípadne obavami. Nie je to také ľahké, ako som si myslel a hrať A-game je asi tiež o dosť komplikovanejšie, ako sa zdá.
      :spade: Môj program je nahovno Program som síce každý deň dodržiaval, no mal by som z neho ubrať a pridávať podľa vlastnej potreby, nie sa ním striktne riadiť. Veď nie som žiadny lenivec ani ignorant, ktorému musí hovoriť kus papiera, čo má robiť. To je výborná vec pre tých, ktorý majú problém vstať na prvý budík alebo sa musia 5 minút presviedčať urobiť niečo, čo sami chcú, nie pre mňa, ktorý by sa cez ten deň unudil, keby nespravil niečo produktívne a nepotrebujem sa tlačiť do vecí, ktoré ma bavia a ešte ako bonus si uplakane vymedzovať čas, kedy ten čas zabiť. Keď budem chcieť oddychovať, tak si oddýchnem, keď makať, tak budem makať. A v tomto sa môžem na seba určite spoľahnúť, že to neodfláknem, takže sa od teraz nebudem zodpovedať žiadnemu programu. Asi som si myslel, že bude jednoduchšie, keď za mňa budú rozhodovať nejaké pravidlá (aj keď som si ich sám vytvoril). Čo je teda veľmi hlúpy prístup. A všeobecne ma už nebaví sa rozhodovať podľa niekoho alebo niečoho.

:club: Na záver, určite to teraz neznamená, že by som poľavoval. Skôr naopak. No budem robiť veci efektívnejšie. Je celkom vtipné, že moja "pokrová cesta" za ten mesiac nebola až tak pokrová ako skôr mindsetová. Bol to vždy väčší boj s tiltom, s downswingom a s mindsetom ako priamo s hráčmi. Každopádne sú to ďalšie cenné skúsenosti, ktoré sa určite zídu aj mimo pokru. Každá veľká motivácia končí burnoutom, no takisto každý burnout prináša poučenie a nový štart. Preto keď je zle, tak je dôležité sa nenechať znechutiť a preto je dôležité zachovať pokoj, tempo a rozvahu, aj keď to ide chvíľu až moc ľahko. Treba sa vždy pozerať na obe stránky veci.
    • Ggnore0
      Ggnore0
      Bronz
      Registrace: 25.12.2013 Příspěvky: 991
      Tak ten poslední příspěvek - jako bych četl svoje myšlenky před Cornieho výzvou :D

:spade: Mindset byl asi tak jediná věc, kterou jsem dokázal postupně vylepšovat a to jenom proto, že na začátku jsem u všeho neskutečně nervil. Čili to nebylo zas až tak těžké se jakkoliv zlepšit.
      :spade: Všechno mi většinou rychle šlo a tak jsem to čekal i u pokeru a ono nic. Čím zuřivěji a rychleji jsem se toho snažil dosáhnout, tím horší to skoro bylo.
      :spade: Tohle je úplně přesné a teď už si uvědomuju, jak to bylo špatně. Asi to bylo hlavně tím, že jsem chtěl všechno rychle a nešel na to postupně od pořádného osvojení úplných základů. I když jsem taky hrál podle nějaké opening tabulky a většinou se řídil základními pravidly, pořád se mi míchaly různé koncepty, zkoušel jsem zřejmě blbosti ve špatných spotech, občas se kouknul, jestli to tam opravdu má a podobně :D

Proto teď začínám jako kdybych nikdy neviděl nic jiného než základní 3 BSS články a i tak se někdy těžko ovládají choutky zahrát zas nějakou blbost.
      Možná zkus taky, je to jen takový tip - sám jsem zvědav, jestli se tenhle přístup osvědčí líp.

Takže neboj, určitě v tom nejsi sám, chce to jen vydržet a když nějaký postup nefunguje, tak zkusit jiný. (Ten Cornieho se mi zatím rybím okem zdá velmi rozumný :) )
    • Titan8
      Titan8
      Zlato
      :diamond: Výhra v Učíme se vyhrávat :diamond:

:club: Tak sa mi na posledný pokus nakoniec pošťastilo :D . Mám z toho radosť a je to celkom povzbudenie ako pre mindset, tak samozrejme aj pre bankroll. Vyzerá to tak, že by to znamenalo presun na NL4, no najprv si chcem byť istý, že porážam aspoň NL2. Takže kým mi príde výhra, pilne študovať, prestať robiť základné rybie kúsky, ktoré som spomínal príspevok predtým a hlavne menej bluffovať, pretože to je najväčší zabiják môjho bankrollu. A keď budem mať tieto veci zvládnuté, tak začnem shotovať NL4, na ktorú sa už celkom teším :) .

@Ggnore0 Ahoj, no s tým robením blbostí je trošku problém :D . Na to sa práve teraz najviac zameriavam, nech ich prestanem robiť.
    • nomorefish
      nomorefish
      Bronz
      Registrace: 19.06.2013 Příspěvky: 1,388
      ale neklam hneď ako dojdu prachy ideš na NL4 nech sa deje hocičo :D
    • vitouch
      vitouch
      Bronz
      Registrace: 29.06.2011 Příspěvky: 122
      "robení blbostí" znám, a taky s tím hrozně bojuju, pro mě je např. mnohem snadnější foldnout, když je v tom potu ještě někdo, takže je stejně velká šance, že uvidím s čím to villain takhle zahrál. Nebo hero-cally na riveru, s tím, že když už nevyhraju, tak se aspoň podívám, s čím to takhle hraje, ale imo je to spíš součást mindsetu než techniky hry. Pokud jsi ještě nečetl, tak mental game of poker je prostě nuts kniha na mindset. Víc +EV než sebelepší kniha o technické stránce hry, teda aspoň tak to bylo u mě.
    • Titan8
      Titan8
      Zlato
      :diamond: Variácia, result oriented a tilt :diamond:

:club: Dnes som narazil na skvelý topic od Pinny1990 a to preklad niektorých kapitol práve z vyššie spomínanej a veľa ľuďmi ospevovanej knihy Mental game of poker a hneď prvý článok sa ako keby presne hodil na moju momentálnu situáciu a to, že som strašne result oriented a že nechápem správne variáciu, z čoho teda plynulo viacero spomínaných aj nespomínaných problémov v mojej hre aj mimo nej. Počas svojho downswingu som riešil presne tie veci, ktoré autor opisuje ako strata sebadôvery vo svoju hru, pocit, že sa mi vzďaľujú ciele a podobne. Pričom je to teda celkom irelevantné, ako som po prečítaní pochopil, aj keď som si pravdupovediac naozaj myslel, že moje výsledky (aj tie krátkodobé) a moje skills idú ruka v ruke. Čo len zase potvrdzuje precenenie svojich mindsetových a pokrových schopností :D . Každopádne som rád, že som na to natrafil a budem sa v najbližšom čase venovať viac práve týmto veciam, teda konkrétne tým článkom v topicu a snažiť sa to pochopiť a aplikovať vo svojej hre/živote. Inak čo sa priamo hry týka, tak začínam cítiť na svojom limite väčšiu istotu a nadhľad, čo je super. Výhra by už mala byť na ceste na herňu, aj keď to môže trvať zase týždeň. Ak štúdium pôjde tak, ako doteraz, môžem sa začať tešiť na hranie na vyššom limite :D .
    • Titan8
      Titan8
      Zlato
      Teraz len taký stručný update, práve som dohral 1€ Euro Daily turnaj na Titan pokri. MTT hrám rád a je to skvelá zmena a oddych od cashgame. A hlavne keď to prebieha podobne ako dnes a vyhrám prvé miesto za 250€ :f_grin: :f_grin: :] .Isto si z toho vyberiem značnú časť, pretože na NL10 budem musieť ešte dozrieť, no určite je to pekný bankroll na NL4. Pár dní sa budem určite hlavne na štúdium, pretože začínam chytať ten upswing "tilt" a s tým treba byť radšej opatrný, nenechať si to stúpnuť do hlavy :) .
    • prduch
      prduch
      Bronz
      Registrace: 18.07.2013 Příspěvky: 596
      Gratuluju, pěkný výsledek :f_thumbsup:
    • Titan8
      Titan8
      Zlato
      :diamond: ?-game :diamond:

:club: Zdravím, tak teda už pár dní shotujem NL4/5, musím teda povedať, že až taký veľký rozdiel medzi NL2 a NL4 nevidím. Do nejakých veľkých grindov som sa ešte nepúšťal, čiže v podstate hrávam len 1,2 stoly. Inak pokračujem v čítaní spomínaného threadu o mental game a na základe toho som si na papier napísal nejaké "ready" ku svojej hre, aby som vždy vedel zhodnotiť, či hrám A,B alebo C-game.

:spade: C-game
      • Príliš loose cally s made handami (a vlastne aj bez nich :D ), stationess.
      • Snaha vyhrať každú handu, prehrať súpera za každú cenu aj na úkor winrate.
      • -EV bluffy, ktoré sú často nezmyselné, nezameriavajú sa na nič konkrétne, skrátka výstrely do prázdna.
      • Veľmi kreatívne moves, ktoré často nemajú hlavu ani pätu a väčšinou v nich len strácam value/dám odds súperovi/izolujem sa do lepších a podobne, jednoduchá hra je oveľa častejšie +EV.

:spade: B-game
      • Hrám štandardné lajny, väčšinou sa mi javia ako jednoduché, som si v nich istý, viem, že sú +EV aj bez veľkého premýšľania.(tuto je teda asi dobré povedať, že nemusia byť vždy +EV a mám nejaký leak, len o ňom neviem a myslím si, že je to +EV)
      • Nemám nutkanie robiť fishy lajny a hrať svoju C-game, keď už, tak si tieto nutkania uvedomím, vypustím ich z hlavy a pokračujem v svojej hre.
      • Nerozptylovanie sa, všeobecná pohoda pri session.

:spade: A-game
      • Veľká sústredenosť a premýšľanie nad spotmi viac do hĺbky.
      • Progres v hre počas hry, tj.
      • hľadanie a odstraňovanie leakov a
      • implementácia nových konceptov do hry, vedieť prečo je dobrý a kedy sú vhodné situácie na prevedenie.
      • Snaha pochopiť svoju a súperovú hru (napr keď viem, že v nejakom spote je dobrý c-bet, tak okrem toho to spraviť si aj uvedomiť prečo)

:club: Po dopísaní som si uvedomil, že som mal dosť skreslenú predstavu o tom, akú hru som počas session hrával. Za prvé, väčšinou sa moja hra pohybuje medzi C a B game, čo som považoval za B game, za druhé, svoju B+ game som považoval za svoju A game. Čiže nejaká taká falošná spokojnosť s mojou hrou :D . Takže teraz, keď mám oveľa lepšiu predstavu o tom, ako hrám, dúfam, že mi to pomôže pri stoloch a budem vedieť udržať svoju A-game čo najdlhšie.
    • Titan8
      Titan8
      Zlato
      :diamond: Robiť najlepšie, ako vieme :diamond:

:club: Čaute, dnes by som tu na blogu rád rozobral jeden koncept, ktorý mi v poslednom čase zase vŕta hlavou a myslím, že môže byť celkom zaujímavý aj pre ostatných. Ide práve o to "robiť najlepšie, ako viem". Hovorí sa, že človek sa učí 2x, prvý raz keď sa to učí pre seba, druhý raz keď to niekomu vysvetľuje :) .
      :heart: :heart: :heart: :heart: :heart:

:club: Na začiatku trošku upresním, čo tým vlastne myslím. Znamená to snažiť sa robiť svoje maximum, spraviť to, čo potencionálne môžme. Je to plná koncentrácia na to, čo robíme. Robiť veci najlepšie ako vieme taktiež znamená snažiť sa ich spraviť lepšie, ako sme ich spravili naposledy. Nemyslím tým nejaké deštruktívne premotivovanie, skôr len zdravé odhodlanie. Neznamená to, že musím teraz každú jednu handu vo fóre rozoberať 3 hodiny do detailov a do hĺbky. Len aby som handu okomentoval (aj keď stručne) k veci a nebol by to koment typu "len aby tam niečo bolo". Keby som cvičil drepy, nechcem ich cvičiť tak, aby som mal týždeň svalovicu. Len keď si poviem, že ich spravím 50, tak ich spravím 50 technicky dokonalých a nie len 50 krát jednocentimetrové pokrčenie kolenami a budem spokojný, že som si dnes zacvičil.

:club: Nuž, prečo robiť najlepšie, ako vieme? Načo robiť veci super, keď nám stačí robiť len priemer k tomu, aby sme dosiahli, čo chceme? Prečo by sme sa vôbec mali snažiť, keď už na výsledku aj tak nič nezmeníme? Prečo je to základ, ak chceme byť v niečom dobrý? Tu je pár dôvodov podľa mňa prečo:
      • Naše zlepšovanie je priamo úmerné snahe, ktorú na danú vec vykonáme. Nikdy sa poriadne nezlepšíme, keď nebudeme presahovať alebo minimálne narážať na hranicu svojich možností. A to sa nikdy nepodarí, keď pre to nevyvinieme dostatočnú námahu. Samozrejme v zmysle relatívnej snahy/námahy. Keď nejaký športovec spraví 20 pekných klikov, tak sa ani nezapotí, no pre niekoho, kto má nadváhu a celé dni sedí pred TV je ťažké spraviť 20 klikov na kolenách a na ďalší deň bude mať ešte aj svalovicu. Alebo ešte jeden pokrový príklad: Chcem zlepšiť svoj hand reading tým, že počas sessions sa snažím predstavovať si súperovú range a na každej streete určiť range. Ak to budem robiť lajdácky, štýlom "No okey, tu bude mať hlavne Ax, takže mám value bet", tak sa nikdy neposuniem, len si opakujem, čo som sa naučil kedysi. No ak sa budem snažiť určiť všetky možné handy a poctivejšie, reálnejšie určiť, s čím by mohol pokračovať, prečo to tak je, čo z toho pre mňa vyplýva, budem musieť rozmýšľať a tak sa aj niečo naučím. Keď spravíme veci na 50%, posun bude minimálny, výsledky sa dostavia za zbytočne veľmi dlhú dobu.

• Okrem primárneho zlepšovania nejakej veci, napríklad práca na našej hre, je tu aj sekundárny účinok, ktorým zlepšujeme samotné zlepšovanie. Málokto si spojí, že napríklad aj pri umývaní riadov môže pracovať na svojej hre, konkrétne teda na mindsete. Keď sa budeme aj počas umývania riadov sústrediť na svoju "A-game", bude sa nám ľahšie hrať aj na stoloch. Budeme to čoraz viac pokladať za samozrejmé robiť to najlepšie, ako vieme. A zvykneme si robiť najlepšie ako vieme aj v bežných situáciách.

• Po prekonaní prvotnej lenivosti (alebo lepšie povedané, po nejakej dobe prekonávania) si začneme veci viac užívať, začneme ich robiť viac s radosťou a budeme mať viac chuti progresovať, nech už to bude aj samotné umývanie riadov, hranie pokru alebo čokoľvek iné. Začneme sa viac sústrediť na samotnú činnosť ako na výsledky, pričom bude ale výsledok lepší.

• Každá vec, ktorú spravíme na 100% (ale naozaj na 100%) nám dodá silu a energiu na robenie ďalších vecí. Dáva nám pocit dobre spravenej práce a pridá sebavedomie. Garantujem vám, že keď sa budete isté obdobie snažiť robiť veci na maximum, tak keď si aj po čase spomeniete na toto obdobie, budete naň spomínať veľmi pozitívne. Bude to obdobie, kedy ste sa snažili so svojim životom vynaložiť čo najlepšie a to nebudete nikdy ľutovať. Ako z pokru vieme, variáciu síce neovplyvníme ale ovplyvníme svoju hru, svoj "postoj" a snažíme sa vždy spraviť čo najviac +EV rozhodnutie (spraviť najlepšie, ako vieme), aj keď vieme, že raz za čas prehrať musíme. A funguje to ale aj opačne. Keď nejakú vec odflákneme, žerie nám to energiu, máme výčitky svedomia, pocit neschopnosti alebo znížené sebavedomie. No a časom sa to premení skôr na frustráciu, kedy sa ku niektorým veciam staviame štýlom "nemá to zmysel, aj tak to nedokážem", "prečo by som to mal robiť, aj tak to bude nahovno ako vždy" alebo sa v tom "lepšom" prípade stane iba zvyk, kedy sú bežné veci v živote strašne ťažké,náročné a donútiť sa spraviť viac ako minimum začína bývať problém.

• Podľa mňa je to jeden zo základných pilierov šťastného života. Hlavne kvôli posledným dvom bodom. Je to skôr na základe mojich skúseností. Ešte som nebol nešťastný, keď som robil najlepšie, ako som vedel a myslím si, že všetci chceme život hlavne žiť a byť šťastný. A keď robíme niečo najlepšie, ako vieme, tak žijeme daný moment naplno. Ak v tomto so mnou niekto nesúhlasíte a myslíte si, že je v dlhodobom merítku niečo dôležitejšie ako byť šťastný a namiesto prežívania aj žiť, potom sa ospravedlňujem, že vás otravujem s týmto príspevkom.

:club: Teraz, keď vieme, prečo je to pre nás dôležité, je tu otázka, prečo to vlastne nerobíme? Prečo to pre nás nie je samozrejmé? Prečo nerobíme veci naplno "sami od seba"? Asi vždy je to kombinácia viacerých bodov, niektoré viac, niektoré menej.
      • Neuvedomujeme si, že je to pre nás dôležité. Toto je asi problém väčšiny ľudí a hlavne aj mňa tesne predtým, ako som sa pustil do tohto písania :D . Aj napriek tomu, že som toto všetko vedel, neuvedomoval som si toho dôležitosť. Až teraz, keď to vidím takto pekne rozpísané, tak :facepalm: , že som bol doteraz taký pohodlný. Väčšine ľudí to asi príde ako kraviny, ktoré sa ich netýkajú, ktoré pre nich neexistujú. V tom prípade dúfam, že majú pravdu, vyššie body sa ich netýkajú a aj napriek všetkému majú šťastný a naplnený život.
        :spade: Čo s tým? Toto sa asi nedá moc naučiť. Chce to trošku snahy pochopiť pointy vyššie, vyskúšať si/spomenúť si aké to je, keď robíme niečo naplno a potom sa už len sami seba spýtať, čo vlastne od života chceme.

• Ani si neuvedomujeme, keď sa flákame. Proste nevieme, že niečo nerobíme naplno. Nenapadne nás pri tom, že by sme to mohli robiť lepšie. Skvelý príklad si môžete pozrieť post pred týmto, kde som rozoberal svoje X-games. Ani som si neuvedomoval, že som pravidelne hrával niekde medzi C-game a B-game a myslel som si, že robím, čo môžem. Pritom to bola len nejaká moja ilúzia. Myslím si, že toto je asi ten úplne najčastejší dôvod, prečo nekonáme najlepšie, ako vieme. Skrátka si neuvedomujeme svoje maximum. To sa budem snažiť rozobrať podrobnejšie ešte v 2 bodoch nižšie.
        :spade: Čo s tým? Treba to mať počas dňa tak trošku na pamäti. Keď sa vyskytne nejaká (hocijaká) situácia, skúsiť ju spraviť najlepšie, ako sa dá a po každej činnosti sa sám seba spýtať, spravil som to najlepšie, ako som vedel?

• Nadväzne na bod vyššie, ani nevieme, že to vieme lepšie. To sa dá rozdeliť na 2 kategórie:

• Máme nízke sebavedomie, myslíme si, že sme neschopní, že to nedokážeme lepšie, prípadne, že to nedokážeme vôbec. Robíme veci z polovice tak dobre, ako by sme dokázali ale sme presvedčení, že je to najlepšie, čo dokážeme. Ak sa občas pristihnete pri myšlienkach "ja to nedokážem", "nemá to význam" alebo "aj tak nikdy nebudem tak dobrý" , uvedomte si, že všetky podobné myšlienky pramenia len z nejakej frustrácie z minulosti. To je presne to, čo som opisoval v predposlednom bode v "prečo je to dôležité". Keď pravidelne robíte veci nahovno, zvyknete si na to. Uveríte, že nech robíte čokoľvek, nikdy sa to nezmení. Tak sa ani nebudete snažiť. Každopádne to skutočne pravda nie je, len tým, že si to o sebe myslíte, si vlastne za pravdu dávate :D . Je to trocha "paradox", dúfam, že sa chápeme. Podceňovanie sa ale platí aj keď to nie je v takomto extrémnom prípade. Na svojich karate tréningoch si to všímam pravidelne. Človek sa musí prekonať aj keď si myslí, že to nezvládne. No ale zvládne :D . Len si toho často iba nie je vedomý, preto to vzdá skôr, ako dosiahne svoje maximum.
        :spade: Čo s tým? Tu je to asi ťažšie, zo skúseností viem, že povedať takému človeku niečo ako "Si lepší ako si myslíš" moc nepomáha aj keď je to vždy (vždy!!) pravda. Skúste si spomenúť na nejakú vec, o ktorej ste si mysleli, že ju nikdy nespravíte ale spravili ste. Spomeňte si na niečo, pričom ste sa hecli. To je skvelý príklad, keď ste si mysleli, že to nejde lepšie ale nakoniec ste to spravili. Ak chcete dôkaz, spravte si experiment. Je to možno už trošku offtopic každopádne je to super vec.
        Upažte ruky a držte. To je všetko. Robievame to občas na tréningoch a je to skvelá vec na posilnenie mindsetu. Ak si to chcete vyskúšať, počkajte, kým sa vám začnú triasť ruky a po prstoch kvapkať pot. Už vtedy je to celkom náročné. A keď sa vám ruky trasú, vydržte ešte minútu. Garantujem vám, že keby vám vtedy niekto namieril zbraň na hlavu a strelil by, keby ste pustili, tak by ste nevydržali len minútu ale minimálne ďalších 15, ak nie aj viac. Či sa začnete potiť po minúte alebo po piatich, to záleží na vašej fyzickej kondícií, no toto cvičenie je výhradne zamerané na psychiku. Preto je tá posledná minútka pre každého rovnako náročná (z fyzického hladiska)

Alebo môže nastať presný opak ako nízke sebavedomie a to

• Máme prehnané sebavedomie, sme namyslení. Možno sme zaslepení hotrunom alebo myslíme si, že už všetko zvládame, že maximálne svoj limit crushujeme, preto sa začneme topiť v nejakej tej pohodlnosti. Porovnávame sa s ostatnými a ak máme pocit, že sme lepší ako tí naokolo (čo teda môže byť kľudne pravda), nesústredíme sa na svoje maximum, obmedzujeme sa len na presiahnutie súperovho maxima a strašne mrháme svojím potenciálom. Je to ako keby sme mali winrate 0,5bb/100 a prestaneme pracovať na svojej hre, pretože "však už sme winning reg". Alebo možno lepší prípad, vieme, že máme winrate 10bb/100, tak si povieme, že netreba hrať naplno, veď aj tak sme winning a keby sme chceli, hocikedy to vieme zase crushovať. Aj vám to znie povedome? :)
        :spade: Čo s tým? Je dôležité si uvedomiť, že nás to veľmi a hlavne zbytočne brzdí. Je to síce dobrý pocit, keď prehráme nejakého dobrého rega a aj keď je to dokonca pravidelne, no ak si v tom momente dáme v hlave stopku, že stačí zlepšovania, takto je to ok, oberáme sa o zbytočnú winrate. Zase ak je náš cieľ hrať NL50, neznamená to, že keď nehráme NL100, tak sa flákame. Nevravím, že treba byť nenažraný ale nech nás nebrzdí naše ego a naša dôležitosť. Spomeňte si na bájku o namyslenom zajacovi a korytnačke. Dobrý príklad, že namyslenosť je len na škodu. Ďalšia vec, ktorá pomôže je neporovnávanie sa. Na porovnávanie pipíkov bol čas v škôlke. A keď teda občas príde chuť porovnať sa, nech nám to nestúpne do hlavy, neovplyvní našu winrate. Porovnávanie samozrejme môže byť aj konštruktívne a môže celkom pomôcť v zlepšovaní sa, keď si uvedomíme naše rozdiely, máme lepšiu predstavu na čom pracovať alebo môžme podľa toho vidieť náš pokrok, no pre mňa určite väčšia výzva ako "byť najlepší zo všetkých" je "byť najlepším, akým môžem byť".

• Nechce sa nám, sme leniví. Aj vieme, že by sme to vedeli spraviť lepšie, aj vieme, že je to tak lepšie ale sme proste pohodlní. Skrátka sa nám nechce. Potom odkladáme veci neustále na inokedy alebo ich spravíme len polovične, hlavne nech to máme za sebou. Robíme si to ešte ťažším ako to je. Veľa ľudí si ale myslí, že sa to robí ťažké nejak samo a že za svoju lenivosť nie sú zodpovední. Pritom lenivosť je vždy dôsledok našich rozhodnutí, či minulých alebo prítomných, či vedomých alebo nevedomých. V podstate je to to, čo som opisoval v predposlednom bode "prečo je to dôležité". Keď niečo odflákneme, tak sa oberáme o energiu, minimálne tým, že žiadnu nezískame. Keď niečo odflákneme, náš mindset slabne a má stále väčší problém robiť veci na jeho posilnenie. Ono je ok, keď sa nám občas nechce a cítime, že potrebujeme regenerovať, no problém je, keď sme zregenerovaní až, až, len sa nevieme dotlačiť do vecí, ktoré vieme, že treba spraviť, respektíve vytlačiť maximum z toho, čo robíme. Máme problém robiť veci, ktoré nás bavia.
        :spade: Čo s tým?Nuž, treba to proste prekonať :D . Je fajn začať tými ľahšími vecami, snažiť sa robiť najlepšie, ako vieme vo veciach, ktoré nás bavia, ktoré idú ľahko a postupne sa tým pripravovať na ťažšie veci. Nato asi nie je lepšia rada. Možno si len uvedomovať, že vždy, keď sme zbytočne lenivý, tak doslova zabíjame časť svojho života. Ale samozrejme teda, ako jedna múdrosť hovorí, čas, kedy si užívame zabíjanie času, nie je zabitý čas. :f_biggrin: :f_cool:

• Sme hrozne uplakaní. :f_cry: :f_cry: :f_cry: Áno, áno, je to určite veeeľmi ťažké a náhodou by sme sa mohli zapotiť, ublížiť si. Pre takých radšej odporúčam, aby sa moc nenamáhali, neplytvali svojím úžasným potenciálom na niečo tak podradné a skôr by som sa zameral na niečo jednoduchšie. Predsa len, niekto tak dôležitý by si mal na seba radšej dávať pozor :) .
        Ale teraz vážne. :sorry: ak som sa niekoho dotkol, popravde sa tak občas správame všetci (česť výnimkám :s_cool: ) ale aj tak si myslím, že podobné správanie si nezaslúži inú reakciu. Aspoň som to tu trošku spestril no :banana: :banana: Aj keď to znie kruto, nikto z nás nie je vyvolený, nejaký špeciálny prípad, že sa k nemu treba správať v bavlnke. Namiesto toho ukážte trošku bojovnosti! Aj keď je to občas ťažké a treba zabrať, nie je to nič, čomu by sme sa mali vyslovene vyhýbať. Popravde, ťažké veci nás posúvajú najviac.

:club: No... po napísaní a následnom prečítaní sa cítim trošku pokrytecky :f_biggrin: . Určite mám sám ešte veľa na čom pracovať, nech to nie sú len slová ale aj činy. Celkom som bol prekvapený, koľko som toho napísal a aké je to rozsiahle a koľko vecí mi napriek tomu stále unikalo/uniká. Dúfam, že som vás neunudil k smrti a že si z toho niekto niečo pozitíve odnesie. Inak poteší aj nejaký feedback :D .