FL Pokerova matematika

• jarvan
      jarvan
      Bronz
      Registrace: 25.05.2011 Příspěvky: 462
      Zdar borci,
      shlédnutí 3betovacího videa mě nakoplo k teoretické práci nad mýma rangema. Dříve jsem totiž 3betil s equitou jen 50% a právě toto mě nakonec "donutilo" k přepracování mých tabulek /super strávený výkend :f_biggrin: /.

Nyní jsem se vrhl /když už, tak už/ i na kradení ze SB, protože tam vidím na u stakes levně získané penízky, a potřeboval bych to "shlédnout okem zkušeným", které by udělalo kvalifikovaný odhad, zda vše sedí. "černé na bílém" mě to docela překvapilo co vše se dá stealnout /a to jsem si říkal, že stealuji docela dost :) /. Vychází mi to tak, že při struktuře blindů 0,5/1 je možné stealovat any2 již od soupeřova foldu BB vs steal 38% a na struktuře 1/2,5 any2 steal od 43%. Je to reálné, nebo jsem se někde utnul? /Jako rezervu pro mojí "úžasnou" postflop hru jsem si následně ještě posunul EV o 0,1BB./

STEAL ZE SB

Vycházel jsem z rovnice pro EV:

[pro strukturu 0,5/1 /FL20/ (výhra)=(sázka) ]

(výhra)(fold2steal BB) + (výhra)(naše equita)(1-(fold2steal BB)) - (sázka)(equita soupeře)(1-(fold2steal BB))=0

|
      |=>

(naše equita)=(0,5 - (fold2steal BB)) / (1 - (fold2steal BB))

z čehož vyleze něco takovéhoho:

odpovídá to?
  • 55 odpovědí
    • HAAANZ
      HAAANZ
      Bronz
      Registrace: 11.10.2012 Příspěvky: 166
      open SB vs BB (při 2,5bb): fold BB vs SB je BE point 62 % (ikdybychom nerealizovali žádnou FE a foldovali i trefený flop)

(úryvek z Yegonova videa)
    • jarvan
      jarvan
      Bronz
      HAAANZ původně napsal
      open SB vs BB (při 2,5bb): fold BB vs SB je BE point 62 % (ikdybychom nerealizovali žádnou FE a foldovali i trefený flop)

(úryvek z Yegonova videa)

Díkes za odpověď,
      vzhledem k tomu, že u Fixed H vlastně pouze minbetujem, tak by to mohlo i sedět...
    • HAAANZ
      HAAANZ
      Bronz
      Registrace: 11.10.2012 Příspěvky: 166
      lol Fixed H. Nevšiml jsem si :)
    • Zillah
      Zillah
      Bronz
      Registrace: 26.11.2011 Příspěvky: 569
      Zdar, hele rovnici mas dobre, ale neni to uplne to co od toho ocekavas. Tohle by davalo smysl jen v situaci, kdy souperovi zbyva jen 1 big blind, tudiz muze jen callnout a jsme v all-inu. Za normalnich okolnosti, ale musime hrat jeste postflop :) , vyjadrovat to equitou nasi handy vs jeho range je hodne nepresne. Jsme mimo pozici a crappy handy se samy o sobe hraji spatne.

Jinak mi to vychazi ze od 27% foldu BB vs SB steal muzes otevirat any two. Coz je prekvapive male cislo :) . Ale jak rikam, je to jen v pripade ze souper jen callne a jsme v all-inu.
      Cislo co te zajima je 50% pro fix limit, od tohohle foldu vs steal je pofitabilni otevirat any two ze small blindu i za predpokladu, ze kdyz souper callne, tak to automaticky vzdavame. (1.5bb uz je v potu a riskujem dalsich 1.5bb stealem).
    • Postradatelny
      Postradatelny
      Bronz
      Registrace: 29.07.2011 Příspěvky: 657
      Rád bych se z účastnil této debaty proto že mě to velice zajímá. Ale jestliže to nejde vysvětlit polopatě tak se nechytám. Jestli mohu poprosit dejte sem pár příkladů pro nějakou mojí představu. V matematických vzorcích se trochu stráním (co jsem si v doučování nevyzkoušel to neznám).
    • jarvan
      jarvan
      Bronz
      2 Zillah
      dík za příspěvek...

Jinak mi to vychazi ze od 27% foldu BB vs SB steal muzes otevirat any two. Coz je prekvapive male cislo smile .

Jasně tak nějak to bude, já jsem při čiselných výpočtech přidal EV 0,1BB, což by mohlo odpovídat. Věc, která přispěla k tomu, že jsem se vrhl do této teorie teorie byla ta, že se poslední dobou na FL20 setkávám s borcema co začali callovat na BB vs SB prakticky celou svou range a po těchto výpočtech si říkám, že na těchto limitech, to nemusí být zrovna špatná strategie /s jejich super post plop hrou/.

Každopádně jsem si ještě před pár měsíci říkal, že nemůžu stealovat borce, který má užší range, tak zeširoka a nyní budu range ještě více rozšiřovat. jako za komárů: "kdo nekrade, okrádá rodinu" :f_biggrin: .

Neřekl bych, že toto platí pouze pro all-in, ale platí to pouze pro preflop hru a po příchodu flopu se vše mění a musím se přizpůsobit, ale na druhou stranu, ti borec na F zahodí dalších nějakých 25-30%. Nehledě na to, že máš i s tou nejhorším trashem pořád nějakých 25% equity.

Nevím kolik se přidává na equitě když hraješ OOP s ini, ale kdybch si tam hodil rezervu v equity nějakých 5%, tak už by to snad mohlo být fajn.
    • jarvan
      jarvan
      Bronz
      Postradatelny původně napsal
      Rád bych se z účastnil této debaty proto že mě to velice zajímá. Ale jestliže to nejde vysvětlit polopatě tak se nechytám. Jestli mohu poprosit dejte sem pár příkladů pro nějakou mojí představu. V matematických vzorcích se trochu stráním (co jsem si v doučování nevyzkoušel to neznám).
      troreticky můžeš vypočítat, kolik ti tvoje akce vynese (EV)

(kolik na tom vyděláš)*(pravděpodobnost jak casto na tom vaděláš)-
      (kolik na tom proděláš)*(pravděpodovbnost prohry)=EV

jaká je hodnota EV, tak tolik na tom vyděláš/proděláš

--------------------------
      EDITED:
      Jinak do prvního výpočtu jsem zapomněl započítat rake, tak že rovnice nemůže být rovnána k nule, ale k 0,05 (rake na BB mám nějakých 5BB/100. Tak že potřebná equitq je ještě o něco větší /dělá to rozdíl nějakých 3,5-5%/.

• irik83
      irik83
      Bronz
      Registrace: 27.11.2009 Příspěvky: 4,231
      tomuhle absolutne nechapu..k cemu jsou dobry vsechny tyhle teoreticky grafy? :s_cool:
    • jarvan
      jarvan
      Bronz
      irik83 původně napsal
      tomuhle absolutne nechapu..k cemu jsou dobry vsechny tyhle teoreticky grafy? :s_cool:
      mno, myslel jsem, že by to někoho zajímat mohlo a mohli bychom tady podebatit a dospět k ideálním závěrům, ale když tomu tak není, tak se již s nástřely řešení dalších situací nebudu vnucovat... :f_cry:

mimochodem vřele doporučuji stat fold2cbet po callu SB vs BB stealu
    • irik83
      irik83
      Bronz
      já to takhle nemyslel, jen je to třeba na mě už absolutně abstraktní záležitost a matematika jde mimo mě :D

klidně nahazuj další témata, to nemlo být na odrazení ;)
    • Postradatelny
      Postradatelny
      Bronz
      Já jsem pro to také rozebrat selským rozumem (s matematikou jsem na tom jako irik)... Mě se to téma velice líbý a měl jsem něco podobného v plánu ale díky tomu že neumím vkládat sckreen schoty (jestli to píši dobře) tak jsem to nemohl založit.
    • bigfishXXL
      bigfishXXL
      Bronz
      Registrace: 07.07.2011 Příspěvky: 1,240
      Jenom doplnim jak psal Zilah ze 50%+ potrebujeme aby foldoval BB vs SB, tak na limitch kde neni preflop 1,5bb ale pouze 1,4bb (coz je napr. FL50), tak potrebujeme 54% a vic.
      A pokud budu chtit stealovat any two z BTN tak potrebuju aby SB a BB foldovali v 59% a vic (pro 1,5bb poty to je 58%).

Ale pokud se vratim k situaci SB vs BB:

Pokud na muj steal callne tak pot bude 4bb a na flopu budu riskovat 1bb pro vyhru 5bb -> 20%+ musi foldovat na cbet (coz je nam jedno protze flop cbetujeme ve 100%)

Pokud by callnul, na turnu by byl pot 6bb, ja cbetnu 2bb, takze pokud poklada 25%+ tak muzu cbetovat celou svoji range

A na riveru bude pot 10bb v tom pripade potrebuju 20%+

Takze v podstate kdyz budou splneny vsechny podminky tak cbetovat muzu vsechny 3streety s any two a bude to profitabilni ?
    • jarvan
      jarvan
      Bronz
      Tak jsem konečně dorazil i nějaké ty tabulky...

Jenom doplnim jak psal Zilah ze 50%+ potrebujeme aby foldoval BB vs SB, tak na limitch kde neni preflop 1,5bb ale pouze 1,4bb (coz je napr. FL50), tak potrebujeme 54% a vic.

Ano, body zvatů jsou někde u těchto hodnot a když započítáš rake, tak se tyto hodnoty posunou (u struktury blinů 0,25/0,5BB) na nějakých 52% a u (0,2/0,5BB) na 57% (viz grafy), ale toto platí pro naší nulovou equitu !!! /když Ti herna zapomene rozdat karty/. Protože ale nějakou tu equitu má i ta nejhorší handa, tak se po její započítaní situace ještě trochu změní.

Takze v podstate kdyz budou splneny vsechny podminky tak cbetovat muzu vsechny 3streety s any two a bude to profitabilni ?

Toto je, jak si již naznačil, samozřejmě nesmysl. Bavíme se tu o situaci PF /stejně tak jako PF 3betuješ s handou, která má equitu někde kolem 47mi %/ a Flop teprve danou situaci rozštípne.

Můj výstup vypadá následovně:

vyšlo mi to tak, že any 2 steal je BE při foldu soupeře na BB vs SB steal 38 (sb 0,25/0,5BB) a 42 (sb 0,2/0,5BB)
      započítán je rake a požadována je o 10% vyšší equita, protože hrajeme OOP.

Jak jsem již psal, tak doporučuji stat fold na cbet after BB vs SB steal call

call steal BB vs SB and fold F CB

(cnt_p_bb_v_sb_call_and_fold2Fcbet / cnt_p_bb_v_sb_call_and_fold2Fcbet_opp) * 100
      -----

cnt_p_bb_v_sb_call_and_fold2Fcbet

sum(if[cash_hand_player_statistics.position=8 AND cash_hand_player_statistics.flg_blind_def_opp AND lookup_actions_p.action='C' AND cash_hand_player_statistics.enum_f_cbet_action='F' AND cash_hand_player_statistics.val_p_raise_aggressor_pos=9, 1, 0])

----

cnt_p_bb_v_sb_call_and_fold2Fcbet_opp

sum(if[cash_hand_player_statistics.position=8 AND cash_hand_player_statistics.flg_blind_def_opp AND cash_hand_player_statistics.flg_f_cbet_def_opp AND cash_hand_player_statistics.val_p_raise_aggressor_pos=9, 1, 0])

na něm je super vidět kdo jakou jede post flop strategii, někdo se koukne na F a když nic netrefí, tak foldí a někdo naopak nezahodí skoro nic a jede "floatovací" strategii, kdy po naší pasivitě betne téměř any2

tak asi tak... :gl:
    • bigfishXXL
      bigfishXXL
      Bronz
      Registrace: 07.07.2011 Příspěvky: 1,240
      ja sem si rikal ze to je nejakej bullshit, tak sem si to chtel jenom overit :D
      Ten stat by byl urcite fajn, kdyby teda HEM neco podobneho mel (zatim sem to nenasel)

Jinak teda pekna prace :s_thumbsup:
    • Postradatelny
      Postradatelny
      Bronz
      Tak dneska mi možná do cvakla pokrová matematika ale nejsem si jist zda jsem to správně pochopil na výpočet BB. Tak budu rád když mi poradíte zda je to správný postup. Dělají mi potíže s určením 1 BB

Když hraji FL 0,02/0,4 co z toho je 1BB? U stolu dává povinou sázku SB 0,01 a BB 0,02. Tak tedy platí že 0,02 = 1BB?

Když odehraji Preflop tak se počítá celkový počet BB až při akci na Flopu?

Jestli jo tak bych měl cekovou částku potu dělit 1BB a mělo by mi vyjít do kolika BB musím vložit 1BB tedy X:1

Který pak porovnám s tabulkami outů. Doufám že mé úvahy už jdou správným směrem?
    • irik83
      irik83
      Bronz
      ahoj,

na těchto sázkách je big bet těch 0,04$, vzdycky si tedy muzes pot vydelit touhle castkou a ziskas pozadovany pomer
    • Postradatelny
      Postradatelny
      Bronz
      Díky moc :f_love: .
    • karisek
      karisek
      Moderátor
      Moderátor
      Registrace: 31.05.2012 Příspěvky: 3,153
      U stolu dáváš Small Blind (sb) a Big Blind (bb). Když počítáš velikost potu, používáš Big Bet (BB). Takže nezaměňovat Big blindy a Big bety...je to něco jiného. Irik už ti správně napsal, že BB je vždy to druhé číslo v označení stakes. Bývá zvykem, že big blindy jsou označovány malými písmeny (bb) a big bety velkými (BB).
    • fanko1974
      fanko1974
      Bronz
      Registrace: 10.07.2011 Příspěvky: 319
      taky s matematikou máme válečný stav ale snažím se to naučit a pochopit