Progaming

• Hlasování
    • Ktorá hra ma v progamingu naj. potenciál?

• 13
        Starcraft 2
        33%
      • 10
        DotA 2
        25%
      • 9
        League of Legends
        23%
      • 5
        Counter Strike
        13%
      • 2
        Iná - uvediem aká
        5%
      • 1
        World of Tanks
        3%
      Celkem: 40 Hlasy
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Bronz
      Registrace: 25.05.2011 Příspěvky: 7,778
      Vidím že sú tu aktívne vlákna o hrách Dota 2 a LoL. Celkom ma začala progaming scéna zaujímať, myslím si že tento entertainment zažije v horizonte 10-20 rokov ešte veľký boom. Nachádzajú sa tu medzi vami nejakí progameri, ktorí to hrajú na serioznejšej úrovni?

Akej hre sa venujete? Je nejaký progamerský komunitný web podobný PokerStrategy?

BTW odporúčam dokument State of play o profi hráčoch starcraftu v J. Korei

Zakladajú Grindhousy sponzorované hernými spoločnosťami a trénujú 12 hodín denne, teda poviem vám že čo sa pracovnej morálky týka majú poker pros ešte čo doháňať :f_ugly:
  • 30 odpovědí
    • Shikamaru917
      Shikamaru917
      Bronz
      Registrace: 10.04.2010 Příspěvky: 3,900
      Takmer všetky veľké LoL tímy majú vlastné housy, v ktorých sa hraje prakticky celý deň a tím spolu žije. Veľké organizácie ako Ninjas in pyjamas napr. majú v takých domoch aj viacero tímov (CS, LoL bla bla...).

Ono to zažíva už boom teraz, keď si vezmeš, že zápasy z profesionálnej ligy LCS v League of Legends sleduje tak 150 - 200k ľudí...

Je málo hráčov z cz/sk, ktorí to dotiahli na profesionálnu úroveň.
    • checkdex
      checkdex
      Bronz
      Registrace: 17.10.2013 Příspěvky: 428
      Ja sledujem only Cs.go scenu,shikamaru napisal asi vsetko ,len tie najvacsie teamy ako Ninja in Pyjamas ,alebo Navi ,Reason gaming ,Fnatic maju housey a bootcampy a nanovo sa zacina aj s coachingami ,co doteraz nebolo (za Navi hra jeden slovak Guardian ,je to jediny pro z csgo sceny momentalne). Podla mna cely esport je len v plienkach ,len v korei je to trosku popredu.
    • gemblerek1993
      gemblerek1993
      Bronz
      Registrace: 29.10.2010 Příspěvky: 257
      Já jsem ještě před pár lety hrával FIFU na dobrý úrovni v čr/svk. V zahraničí jsem byl na pár LANkách,ale bez výraznějšího úspěchu.
    • KldROCK
      KldROCK
      Bronz
      Registrace: 17.06.2012 Příspěvky: 894
      to sa tým normal živia ?
    • alpinko
      alpinko
      Bronz
      Registrace: 26.12.2010 Příspěvky: 820
      KldROCK původně napsal
      to sa tým normal živia ?
      jasne ty co uz su pro a maju zmluvy, tak si tym robia pekne peniazky ;)
    • Shikamaru917
      Shikamaru917
      Bronz
      checkdex původně napsal
      Ja sledujem only Cs.go scenu,shikamaru napisal asi vsetko ,len tie najvacsie teamy ako Ninja in Pyjamas ,alebo Navi ,Reason gaming ,Fnatic maju housey a bootcampy a nanovo sa zacina aj s coachingami ,co doteraz nebolo (za Navi hra jeden slovak Guardian ,je to jediny pro z csgo sceny momentalne). Podla mna cely esport je len v plienkach ,len v korei je to trosku popredu.
      Coachovia v LoL fungujú klasicky a dlhodobo, tak mňa to ani nenapadlo zmieniť. :f_biggrin:
    • Pinny1990
      Pinny1990
      Bronz
      Registrace: 01.11.2012 Příspěvky: 5,446
      Já tomu osobně moc nerozumím, resp. absolutně by mě nebavilo koukat na to jak někdo jinej hraje hru, si radši zahraju sám. :f_biggrin:

Pár videí z Korei jsem už viděl a přišlo mi to šílený místama. V Evropě je určitě taky spousta profíků, ale přijde mi že to tu zdaleka nemá takovou popularitu. Věřím že může být fajn v tomhle oboru nějak podnikat, to by mě možná i bavilo, ale profi hráčem bych být nechtěl, to je fakt no life aby člověk něčeho dosáhnul. :coolface:
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Bronz
      A poznáte nejaké dobré progaming portály? Sú aj mix weby, alebo sa ľudia zdržujú len na oficiálnych weboch pre jednotlivé hry?

Ja sa v tomto svete vôbec nepohybujem, ale zaujalo ma to...

Inak prachy sú tam pekné, som zachytil nejaký turnaj (tuším LoL) kde je za výhru 10 mega USD, ale asi iba pre top 0.001%, kdežto v pokeri sa dá spraviť relatívne fajn mesačný príjem už i na NL50.

Coachovia v LoL

Stnd private coachi? Alebo ako to funguje?

Mňa osobne najviac zaujalo ako diváka sledovať zápasy SCII, inak sú tie hry pre mňa španielska dedina.
    • Aldoras
      Aldoras
      Bronz
      Registrace: 12.03.2012 Příspěvky: 214
      [quote]Fiskantes původně napsal
      Inak prachy sú tam pekné, som zachytil nejaký turnaj (tuším LoL) kde je za výhru 10 mega USD, ale asi iba pre top 0.001%, kdežto v pokeri sa dá spraviť relatívne fajn mesačný príjem už i na NL50. [/QUOTE]

Já teda osobně hraju LoL a z dnenších her má asi největší sledovanost. Ber to tak, ze dost lidi v LoL zije pres sledovanost > Twitch, Youtube a ruzne pres donate od hracu, coaching, reklama atd. Takze oni maji taky solidni prijem a jedine co delaji je, ze si hrajou stejne jako my s tim rozdilem, ze nemuzou bustnout money :P
    • Pinny1990
      Pinny1990
      Bronz
      Registrace: 01.11.2012 Příspěvky: 5,446
      [quote]Aldoras původně napsal
      Fiskantes původně napsal
      Inak prachy sú tam pekné, som zachytil nejaký turnaj (tuším LoL) kde je za výhru 10 mega USD, ale asi iba pre top 0.001%, kdežto v pokeri sa dá spraviť relatívne fajn mesačný príjem už i na NL50.

Já teda osobně hraju LoL a z dnenších her má asi největší sledovanost. Ber to tak, ze dost lidi v LoL zije pres sledovanost > Twitch, Youtube a ruzne pres donate od hracu, coaching, reklama atd. Takze oni maji taky solidni prijem a jedine co delaji je, ze si hrajou stejne jako my s tim rozdilem, ze nemuzou bustnout money :P [/quote]Ale problém je právě to co Fisky píše. V poker je "úspěšných" řekněme 5-10 procent hráčů. V LoLku je z hlediska peněz úspěšných tak 0.001% hráčů a vstup "do byznysu" není asi zrovna jednoduchej pokud nejsi nějakej ultimátní crusher. Co se třeba výdělku z youtube týká, tak moc nevěřím že to u videích s hrama může být nějak extrémní profit. Navíc nemáš moc potenciál růstu. "Regové" co se tím živí jsou už skoro jak roboti a dostat se na jejich úroveň nejspíš nebude jednoduchý. No a tím že se zlepšíš stejně svoje zisky exponenciálně nezvyšuješ jako třeba v pokeru.

Se rád nechám vyvést z omylu nějakými konkrétními čísly, ale jsem docela skeptickej, obzvlášť v podmínkách ČR/SR.
    • checkdex
      checkdex
      Bronz
      Registrace: 17.10.2013 Příspěvky: 428
      Toto bol zatial najvacsi turnaj v csku ,prvy bral 100.000$
      http://www.hltv.org/news/11814-fnatic-win-dreamhack-winter-2013
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Bronz
      Zas ani v pokeri svoje zisky od istej úrovne už moc nezvyšuješ...ak patríš medzi top regov na svete tak pravdepodobne hráš od NL1k vyššie, kde hry už nebežia nejak extra pravidelne.

Z toho mála čo som vysledoval viem, že progameri v SC2 sú platení z veľkej časti sponzormi za reklamu (čo je big deal aj v stnd športoch a asi naj. potenciál). Neviem vôbec ako je to s coachovaním a YT videami, ale ak si napr. dobrý komentátor a komentuješ zápasy SC2 tak nemusíš byť ani extra dobrý hráč aby si mal sledovanosť. Keď každé Tvoje video má 200K views, tak to asi niečo z youtube hodí. Samozrejme takých ľudí môže byť globálne tiež skôr tak do 20-30.

Čo sa mi práve páči je ten potenciál v budúcnosti, oproti pokeru čo je fakt i gamble sú proste eSports oddelené od priamej variancie a peňažného rozmeru, takže nejaké veľké regulácie a hony na čarodejnice nehrozia (snáď :D ).

Nie že by som uvažoval nad progamer karierou (poker is enough) ale zaujíma ma to s businessového hľadiska ako nový globálny trend.
    • alpinko
      alpinko
      Bronz
      Registrace: 26.12.2010 Příspěvky: 820
      Fiskantes původně napsal
      A poznáte nejaké dobré progaming portály? Sú aj mix weby, alebo sa ľudia zdržujú len na oficiálnych weboch pre jednotlivé hry?
      neviem ako je to s lol (myslim ze podobne), ale cs ma svoje portaly tak ako cz/svk tak aj svetove na ktorych sa schadzaju ludia, niektore portaly robia aj ligy...
    • Shikamaru917
      Shikamaru917
      Bronz
      Gaming portály sú väčšinou zamerané na jednu komunitu, resp. hru, nakoľko napr. hráči DOTA a LoL sa nemajú moc v láske. :f_biggrin:

Coachovia fungujú na princípe toho, že každý profesionálny tím má vlastného trénera, ktorý rozoberá hry z hľadiska taktiky, pickov, callov a podobne. :)

Inak rozhodne je najpopulárnejším esportom momentálne LoL. Aspoň z hľadiska sledovanosti. Okre profesionálnych hráčov existujú aj ľudia, ktorí sa živia streamovaním a produkciou videií na youtube. Bol by si však prekvapený, koľko "videoproducentov" sa tým živý, je ich dosť. Sú ľudia, ktorí majú 1 000 000 subscriberov na youtube a videá za pár dní 500k - 1m zhliadnutí (taký SivHD napr.)
    • dth22
      dth22
      Bronz
      Registrace: 02.04.2013 Příspěvky: 61
      sc a j. kórea. :heart:

V porovnaní s tým čo tu bolo tak pred 10 rokmi, tak boom už sa deje.

Ja sa nesťažujem. Môžem stávkovať, pozerať streamy, ísť si zahulákať... Ešteže mám doma aziatku. Žiadny futbalista/hokejista u nás nekraľuje, ale Jaedong!

web: http://www.teamliquid.net/ (2+2 pre sc)
    • gersiL
      gersiL
      Bronz
      Registrace: 06.12.2012 Příspěvky: 2,028
      jojo progameri maj smlouvy a jsou placeny mesicne... na druhou stranu z vyhry v turnaji maj jen urcite %.

co je ale nejdulezitejsi tech progameru co se tim zivi full time je fakt malo... v kazde hre maximalne nekolik desitek.
      srovnavat poker a progaming je minimalne usmevne
    • Zeltzn1
      Zeltzn1
      Zlato
      Registrace: 15.06.2013 Příspěvky: 1,629
      ja si rád pozriem medzi sessions nejaký dobrý replay sc2. Často sa hrabem v sc2links.com a v sc2casts.com, kde sú všetky tie replaye na kope s dobrým komentárom.

Pravidelne strávim veľmi veľa hodín pozeraním tých zápasov/videí/VODov, či ako sa tomu hovorí :) Neznášam Protossov, lebo je to rigged race a blink stalkerov by som zakázal :D Na takej vysokej úrovni s takým microm mať možnosť transition v early game s blink stalkermi je proste bullshit. Preto už len pozerám TvZ :D Sem-tam si niekedy pozriem nejaké kvalitné TvT.

Fav. player jednoznačne Bomber :s_thumbsup: Milujem jeho "Why the fuck should I scout" postoj k hre a jeho marine based composition. V tesnom zástupe Maru a MKP :pokerface:
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Bronz
      dth22 původně napsal

Môžem stávkovať, pozerať streamy, ísť si zahulákať
      Sú na to nejaké špeciálne stávkovky alebo je to v rámci stnd stávkoviek?

gersil: Ano, v súčasnosti sa tým ešte veľa hráčov neživí, ale myslím si že do budúcnosti to má potenciál byť novou veľkou vetvou zábavného priemyslu.

Zeltzn1: Nj, SC2 zápasy som tiež nejaké videl ale vôbec neviem o čom točíš, tá hra je strašne komplexná... :f_ugly: Nie že by ma to nebavilo, ale ísť dosť do hlbky aby som tomu rozumel (a vedel to i nejak solid hrať) to fakt nie :f_ugly: navyše keď vidím tú rýchlosť s akou multitaskujú...to už nie je starého uja Fiskyho :D
    • dth22
      dth22
      Bronz
      Registrace: 02.04.2013 Příspěvky: 61
      gersiL původně napsalsrovnavat poker a progaming je minimalne usmevne
      No to máš pravdu. Poker ide do ... a progaming je na all time high so žiarivou budúcnosťou. :coolface:

Teraz vážne. Pokiaľ si začnú ekosystém dotovať hráči ako pri pokri a nie sponzori+ to bude vylevelované na micro ... nosebleeds, pay per view, kupovanie lístkov na eventy etc. , tak sa tento portál premenuje na progamingstrategy.com.

Dota s tým už začala sčasti. Plus ich prizepooly už začínajú byť zaujímavé. Asi začnem hrať dotu...
      The International
      2011: 1,6mil
      2012: 1,6mil
      2013: 2,9mil
      2014: 10,7mil za 4 dni to začína btw :)

Trend je jasný kam sa uberá progaming.
      dokument o prvom: http://www.youtube.com/watch?v=UjZYMI1zB9s

@Fiskantes: obe. Pinnacle je top stávkovka a má v ponuke esports.
    • 1
    • 2