Zákaz kouření v restauracích

• Hlasování
    • K zákazu kouření se stavim

• 138
        Kladně
        64%
      • 48
        Negativně
        22%
      • 28
        Neutrálně
        13%
      Celkem: 214 Hlasy
  • 212 odpovědí
    • russo777
      russo777
      Black Member
      Registrace: 27.01.2007 Příspěvky: 3,182
      som proti fajnceniu v kluboch/restauraciach atd ale takisto som proti zakonu o zakaze fajcenia. co ma co stat srat do toho ked ja vlastnim restiku a chcem aby sa v nej fajcilo ...
    • TedG82
      TedG82
      Bronz
      Registrace: 30.12.2010 Příspěvky: 2,024
      russo777 původně napsal
      co ma co stat srat do toho ked ja vlastnim restiku a chcem aby sa v nej fajcilo ...
      +1 :f_thumbsup:
    • Aronnn
      Aronnn
      Bronz
      Registrace: 22.08.2012 Příspěvky: 979
      To bych rád věděl, kdyby si někdo založil podnik Kuřárnu, jestli by mu tam zakázali prodávat jídla a nápoje .
    • Caanigia
      Caanigia
      Bronz
      Registrace: 20.03.2013 Příspěvky: 970
      ať si každý ničí své zdraví jak je libo. když mi někdo kouří pod nos tak mi to dost vadí, u jídla dvojnásob, ale přesto bych tuto volbu nechal na majitelích restaurací apod. Já si přece můžu vybrat do jakýho podniku pudu nebo nepůjdu, jestli se tam kouří nebo ne.

Do toho se jim stát nemá co srát, jim taky nikdo nezakazuje kouřit.
    • Dakraa
      Dakraa
      Moderátor
      Moderátor
      Registrace: 14.09.2009 Příspěvky: 5,613
      Aronnn původně napsal
      To bych rád věděl, kdyby si někdo založil podnik Kuřárnu, jestli by mu tam zakázali prodávat jídla a nápoje .
      Prý se tohle omezení má týkat i doutníkových klubů. Neprověřoval jsem to.

Jinak si všimněte, že je tu vtipný paradox. Jasná většina je pro zákaz, ale menšina, která je proti zákazu to komentuje. :D
    • iambanker
      iambanker
      Bronz
      Registrace: 28.06.2011 Příspěvky: 5,519
      Ja (ako clovek, ktory obcas fajci) som urcite za, nie len v restauraciach, ale aj v nocnych baroch (neznasam ten smrad oblecenia na druhy den). Fajcenie ako take nema ziadny pozitivny efekt (ci uz pre jednotlivca alebo spolocnost) a napr argument, ze predsa mozem ist inde, kde sa nefajci nie je uplne "ferovy", pretoze pri tych nocnych baroch si nespominam ani na jeden v ktorom som zatial bol (cz/sk), kde by sa nefajcilo. Zaroven poznam velmi vela ludi, ktory sami fajcia a pritom by boli velmi radi, keby sa vnutri nefajcilo (co poukazuje na dost dolezity bod a to ze existuje situacia, kedy robim nieco aj ked som s tym vlastne nie uplne stotozneny (kedze nie sme prilis racionalne tvory; hlavne to nehovorte ekonomom :f_rolleyes: ) - moje ciastocne vysvetlenie spociva v tom, ze jednoducho nie je vytvoreny ten "habbit" nefajcit v baroch a ludia "potrebuju" externy zdroj, ktory ho vytvori; mam pocit, ze na zapade to je bezna vec (nefajcenie v baroch, neviem ci kvoli zakonu) a ludia si jednoducho zvykli (bez nadavania) chodit fajcit von => vsetci su nakoniec spokojny). Dokonca si pamatam historku od znameho, ked bol v Prahe na "erazmus party", tak zahranicny studenti auto chodilo fajcit von aj ked mohli v bare.

Ekonomicky argument, ze predsa keby ludia nechceli fajcit v restauraciach, tak by niekto otvoril nefajciarsku restiku a mal by obrovsky dopyt (bohuzial) predpoklada funkcny "trzny" mechanizmus, resp zjednodusuje cely problem na binarne rozhodnovanie jednotlivca pri vybere restauracie fajciarska vs nefajciarska; co je samozrejme daleko od reality a realneho rozhodovania (kedze problem obsahuje ostatne dimenzie ako lokalita, kvalita jedla, kvalita obsluhy, etc).
    • smash123321
      smash123321
      Bronz
      Registrace: 19.01.2009 Příspěvky: 284
      sdílím názor s bankerem a též jsem člověk co si občas zapálí
    • Hyjee
      Hyjee
      Bronz
      Registrace: 14.01.2014 Příspěvky: 241
      Jsem kurak a fandim jim, urcite jsem pro zakaz. Neskutecne krasny pocit projit z hospody\klubu a nesmrdet. Je to diskriminace nekuraku, normalni je nel
      kourit...
    • PumaPerez
      PumaPerez
      Stříbro
      Registrace: 09.11.2009 Příspěvky: 4,281
      Keďže som zástanca slobôd jednotlivca, tak som proti akémukoľvek zákazu. Ak si majiteľ nechá trebárs aj zákazníkov vykonávať veľkú potrebu priamo na stôl, tak je to jeho vec. Komu dym vadí môže ísť inam. Ak nemá kam, tak môže ísť napríklad do prdele :)
    • russo777
      russo777
      Black Member
      iambanker původně napsal
      Ekonomicky argument, ze predsa keby ludia nechceli fajcit v restauraciach, tak by niekto otvoril nefajciarsku restiku a mal by obrovsky dopyt (bohuzial) predpoklada funkcny "trzny" mechanizmus, resp zjednodusuje cely problem na binarne rozhodnovanie jednotlivca pri vybere restauracie fajciarska vs nefajciarska; co je samozrejme daleko od reality a realneho rozhodovania (kedze problem obsahuje ostatne dimenzie ako lokalita, kvalita jedla, kvalita obsluhy, etc).
      ale tu ide o to ze nikto nebrani nikomu otvorit taku restiku, v dobrej lokalite, s dobrou kvalitou jedla a obsuhy etc.

zakaz sa mi proste nepaci a nikdy pacit nebude. ked chce stat aby bolo viac nefajciarskych restauracii tak nech kazdej da napr. nejaku danovu ulavu, odpocitalnu polozku, w/e ... a kazdy bude si moct slobodne povedat ci mu ulava stoji za to alebo nie
    • Petja1982
      Petja1982
      Bronz
      Registrace: 01.11.2010 Příspěvky: 142
      Kdekoliv v civilizovaném světě je takový zákon samozřejmostí, jen v českém Kocourkově tabáková lobby bránila jeho přijetí mnoho dlouhých let.
    • iambanker
      iambanker
      Bronz
      russo777 původně napsal
      ale tu ide o to ze nikto nebrani nikomu otvorit taku restiku, v dobrej lokalite, s dobrou kvalitou jedla a obsuhy etc.

zakaz sa mi proste nepaci a nikdy pacit nebude. ked chce stat aby bolo viac nefajciarskych restauracii tak nech kazdej da napr. nejaku danovu ulavu, odpocitalnu polozku, w/e ... a kazdy bude si moct slobodne povedat ci mu ulava stoji za to alebo nie
      aby bolo jasne, ja som tiez "zastanca" slobody jednotlivca a povedzme "odporca" statnych/externych zasahov v drvivej casti veci; osobne mi ale pride zvratene zastavat "slobodu" iba preto, aby som zastaval slobodu, v situacii kde nezakaz nema ziadny pozitivny efekt (verim, ze diskusiu o tom, ci je fajcenie pre jednotlivca/spolocnost prospesne si mozme odpustit) - srsly, bavime sa o tom, ze si niekto odpusti cigaretu, ktora nici zdravie jeho samotneho ale hlavne zaroven nici zdravie ludi v jeho okoli.
    • duckys
      duckys
      Stříbro
      Registrace: 05.11.2011 Příspěvky: 138
      Samozřejmě, že nezákaz má pozitivní efekt, a to ten, že díky němu nezkrachuje mnoho restaurací a nezmizí pracovní místa, což se v případě zákazu stane...
    • iambanker
      iambanker
      Bronz
      duckys původně napsal
      Samozřejmě, že nezákaz má pozitivní efekt, a to ten, že díky němu nezkrachuje mnoho restaurací a nezmizí pracovní místa, což se v případě zákazu stane...
      http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_smoking_bans
      na tej mape (silne cervenou) vidis krajiny, kde skrachoval cely restauracny priemysel ;) (myslel si to vobec vazne?)
    • russo777
      russo777
      Black Member
      duckys původně napsal
      no xcelo by to nejaku stastistiku z krajin kde ten zakaz zaviedli a som lenivy googlit ;)
    • irik83
      irik83
      Moderátor
      Moderátor
      Registrace: 27.11.2009 Příspěvky: 4,226
      no nevím jestli tohle zrovna ma byt duvod pro krach hospod a baru..podle me sice budou lidi urcitou dobu remcat, ale stejne kvuli tomu doma nezustanou a zvyknou si. Uz ted mam par kuraku kamaradu, kteri pokud je vice nekuracka spolecnost tak si proste jdou zapalit ven a nereknou popel...ja jsem pro zakaz
    • duckys
      duckys
      Stříbro
      Registrace: 05.11.2011 Příspěvky: 138
      Co má proboha ta mapka společnýho s počtem restaurací, který díky zákazu kouření zkrachovaly? Jenom ukazuje, jak přísné restrikce ohledně kouření na veřejnosti v kterých státech jsou. A to, že to reguluje spousta států Evropy neznamená, že to je dobře, to bys mohl zároveň říct, že dotace na zemědělství jsou správné, protože je dávají všichni...
      Myslel jsem to úplně stejně vážně, jako ty to, že zákaz kouření nemá vůbec žádný negativní efekt...
    • Caanigia
      Caanigia
      Bronz
      Registrace: 20.03.2013 Příspěvky: 970
      to nic nemění na tom, že by tohle měl za mě rozhodovat stát...
    • russo777
      russo777
      Black Member
      irik83 původně napsal
      podle me sice budou lidi urcitou dobu remcat, ale stejne kvuli tomu doma nezustanou a zvyknou si.
      a preto to tak u nas vyzera .. urcitu dobu budeme remcat a zvykneme si ..