Španělština v Brně, regulace ve vaší zemi

• Delpor
      Delpor
      Stříbro
      Registrace: 05.06.2007 Příspěvky: 2,575
      Jsem španělsky v únoru přesune do Brna pro Erasmus pobyt 6 měsíců, a rád bych věděl, že tam jsou takové věci poker. Ve Španělsku máme dost špatnou regulaci a jsou omezeny na hraní pouze proti Španělům. Někdo mi mohl říct, jak ta věc kolem? Můžete hrát v pokerstars.com?

Já používám google translate. Můžete odpovědět v angličtině nebo checho.

Děkuji vám.
  • 3 odpovědí
    • Glider9
      Glider9
      Bronz
      Registrace: 12.09.2014 Příspěvky: 7
      Hi Delpor
      poker in our country is in grey zone. Playing poker on pokerstars.com or other sites who are not in czech as in home place is technically forbidden. BUT everybody in our community is playing pokerstars or other sites without any problems and state organs does not intervene.

So you can play poker on pokerstars or wherever you wish without any problem or fear about...
    • pokermachy
      pokermachy
      Bronz
      Registrace: 11.01.2011 Příspěvky: 5,692
      Hey Delpor,

as Glider9 said, there is no proper regulation in place in czech republic at the moment (although its beeing worked on). Technically it is forbidden to play on .com poker rooms, but it is not punishable by govermant in any way at the moment.

That means that you can play on .com poker room from CZ without any problems ;) Enjoy our country, I am sure you will love it! :fdrink:

Cheers,
      Machy
    • Hucas
      Hucas
      Platina
      Registrace: 08.08.2010 Příspěvky: 7,745
      Hola Delpor,

con la Regulation es como Gilder9 descrito, pues en general no tienes que tener miedo. Disfruta el Erasmus, hace 5 anos fue en Valencia tambien para Erasmus y es una experencia que no se olvida ;)

Perdona mi espaňol, ya he olvidado mucho muchisimo :)

EDIT: nos movemos este fibra (no se si se puede decir fibra como "thread" a Salonek donde se habla sobre cosas similares ;)