Adware! Start Menu Updated

• Maarteen
      Maarteen
      Stříbro
      Registrace: 15.10.2012 Příspěvky: 878
      Pro účely leakfinderu během coachingu jsem si z oficiálních stránek TechSmith Corp. stáhl a nainstaloval doporučný video recorder Camtasia (trial verze). Tento program je v pořádku a videa se s ním vytvářejí bez problémů.

Spolu s ním jsem se mi však do PC zřejmě nainstaloval i nebezpečný malware/adware/virus (v naistalovaných programech jako Pokki Start Menu a Host App Service), jehož prvním průvodním jevem je okno "Start Menu Updated", které se objeví po startu Windows. Následně je uživatel vyzván k instalaci podezřelého programu (tu jsem samozřejmě nepovolil - předpokládám, že to by byla pro systém konečná, viz níže).

Pátral jsem na netu, objevil spoustu odkazů (stačí zadat do Googlu "Start Menu Updated") a vypadá to velmi nebezpečně (naskakující reklamy v prohlížečích odkazující na nedůvěryhodné stránky, keyloggery, zásahy do registrů, krádež osobních dat, zpomalení až destrukce PC). Údajně je potřeba okamžitý zásah, manuálně to prý mohou dělat jen experti, ostatním doporučují placené programy jako SpyHunter apod., které by měly PC vyčistit automaticky.

Setkali jste se s tím někdo, např. při stažení té Camtasie? Pokud ano, jak jste to řešili? Máte zkušenosti s tím SpyHunterem? Nemůže taky představovat nějaké riziko?

Štve mne to, protože se vždy snažím choval na netu obezřetně, neklikat na podezřelé odkazy a doteď jsem podobný problém nezaznamenal. Dost mne to i paralyzuje, protože než (jestli vůbec) problém vyřeším, tak nechci spouštět nic jako PokerStars client, internetové bankovnictví apod.

Vím, že je to mimo tématiku pokerového fóra, ale na CZ stránkách (např. viry.cz) jsem k tomu žádné info nenašel, takže budu muset vycházet z těch zahraničních. Taky mám v plánu zavolat do ESETu (mám od nich antivir, který ovšem žádnou hrozbu neodhalil).
  • 1 odpověď
    • PumaPerez
      PumaPerez
      Stříbro
      Registrace: 09.11.2009 Příspěvky: 4,279
      pokki je legitimny start menu replacement. pouzivam uz od vydania win8 a zo vsetkych alternativnych start menu mi sedi najlepsie. pravdepodobne je pribaleny ako bundle ku Camtasii, treba poriadne citat kazde okno instalacie ;) host app service je jeho sluzba, ktoru potrebuje, aby fungoval.

https://www.pokki.com/windows-8-start-menu

nemas sa coho obavat. ak to nechces, tak ho normalne odinstaluj. ten plateny program sa pravdepodobne len snazi zarobit na falosnom poplachu :)