Google Deepmind (Starcraft GTO bot incoming)

• dth22
      dth22
      Bronz
      Registrace: 02.04.2013 Příspěvky: 61
      "in particular, he said he looked forward to the AI mastering the arcade classic Yar's Revenge, then moving on to the far more sophisticated Starcraft and Civilization games."

http://www.nbcnews.com/tech/innovation/ai-learned-atari-games-humans-do-now-it-beats-them-n312206

Máme tu deep blue, snowie a trilión ďalších ANIs. Výkonnosť výpočtovej techniky rastie exponenciálne a sofistikovanosť/výkonnosť AI detto, až sme došli do štádia, kedy sa mi idú montovať do starcraftu.

Čo si zobrať z tohoto článku?
      - Kurzweil má pravdu a naša generácia sa dožije technologickej singularity
      - už nebudem môcť stávkovať na starcraft
      - idem sa zamestnať do google a zachrániť svet sabotovaním vytvorenia skynetu. Len, či ma zoberú keď si napíšem do cv, že môj "biggest accomplishment" je zbúchanie piškvoriek v pascali
      - už aj starcraft nosebleederi budú počas hrania runovať na druhom monitore gto simulácie (true story, povedal mi to jungleman, keď chcete také programy, tak pm Ike na 2+2, cena 1 mil.+)

Mám aj tajné info o algos deepmindu! 1. pick protoss 2. blink all-in 3. gg

Tu je link na tú neural turing mašinu na druhú http://deepmind.com/
  • 21 odpovědí
    • Fiftage588
      Fiftage588
      Global
      Registrace: 01.04.2014 Příspěvky: 1,726
      ural mašina wat?
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Coach
      Coach
      Registrace: 25.05.2011 Příspěvky: 7,773
      Riešenie PC hier je to najmenej čo by nás malo v rámci témy AI koncernovať :)

http://waitbutwhy.com/2015/01/artificial-intelligence-revolution-1.html
    • Beatlemanic
      Beatlemanic
      Zlato
      Registrace: 14.10.2010 Příspěvky: 2,991
      Back in the late 1950s, the Department of Defense did invent the ultimate computer. It had a typewriter like keyboard and punched out its answers on telegraph tape. The commanding general decided to test it out himself to see if it did indeed know everything. First he asked "What's the wheat output of the Soviet Union?" "Nine million metric tons", it replied - "Correct". "What's Kruschev's shoe size?" - "9 1/2" - "Correct". Finally, the general decided he'd get the better of the electronic beast. "Is there a God?", he typed. The machine sat. Lights blinked, tapes whirred, tubes glowed. After a few minutes the tape slowly printed out "There is one now."

-verze povídky "Answer" od Frederica Browna
    • Ggnore0
      Ggnore0
      Zlato
      Registrace: 25.12.2013 Příspěvky: 924
      vzdycky jsem chtel videt hrat starcraft nejakou hustou AI, to jako byvaly broodwar pro :f_drink:
    • dth22
      dth22
      Bronz
      Fiskantes původně napsal
      Riešenie PC hier je to najmenej čo by nás malo v rámci témy AI koncernovať :)

http://waitbutwhy.com/2015/01/artificial-intelligence-revolution-1.html
      Inak ja by som bral singularitu veľmi pozitívne. Je to vec, ktorá nám môže pomôcť pred ďalšou "dark age", keďže určité low iq rasy/etnické skupiny sa reprodukujú príliš rýchlo a tie čo by sa mali reprodukovať sa naopak vytrácajú. Bohužiaľ doteraz sme neprišli na to ako geneticky modifikovať iq alebo aspoň working memory a aj keby sa tak stalo, tak stále bude progress našej civilizácie značne spomalený, pretože je lepšie upgrade-núť obyvateľa Hong Kongu na druhého Einsteina ako idiota na priemerne zmýšľajúceho človeka lol.

• Fiskantes
      Fiskantes
      Coach
      Coach
      Dva rozmery má táto otázka:

1. Ako evolučne úspešná bude civilizácia (ľudská, resp. postľudská), a pod evolučným úspechom myslím kvantitatívny progress (to je to čo znázorňuje graf). Bude vôbec existovať? Nezničí sa sama?

2. Aká bude kvalita života jednotlivca v tejto civilizácii? Bude vôbec existovať individualita a individuálna sloboda? Ak áno bude potláčaná?

Jednoduchým príkladom sú sliepky - sliepky boli proste nejakým druhom divokého hrabavého vtáctva, potom prišiel človek, domestikoval ich a začal sa extrémny populačný boom sliepok. Je to úspech z evolučného (kvantitatívneho) hľadiska? Určite áno. Je kvalita života priemernej sliepky vyššia ako pred domestikáciou? Určite nie, naopak!

Ja ako jednotlivec dúfam že ak nastane nejaká reforma civilizácie smerom k zjednocovaniu vedomia do nejakej AI, tak sa toho nedožijem.
    • dth22
      dth22
      Bronz
      1. Nejakého seba-deštruktívneho chovania alebo nukleárnej vojny by som sa vôbec neobával. Vyššiu pravdepodobnosť takýchto sklonov majú nie zrovna inteligenciou prekypujúce indivíduá, ktorá sa dajú ľahko sfanatizovať. napr. islamisti. Existuje pozitívna korelácia: vyššie iq= menšia pravdepodobnosť, že ho nejaká ko**tina napadne alebo sa dá nejakým imbecilom ľahko ovplyvniť. Či máš pocit, že vedcov na akademickej pôde sa treba obávať, že začnú ww3 alebo pánbožkárov?

Imo nastane obdobie doteraz nevídanej konjunktúry vo všetkých oblastiach a náš progress bude výrazne akcelerovaný.

2. Tieto dva príklady sa nedajú moc porovnávať. Pretože človek bol a stále je tvor neskutočne hlúpy a to ako sme mi domestikovali sliepky nebude ako ASI domestikuje nás. Absolútne nemôžeš porovnávať nás k ASI a predikovať budúce kroky ASI na základe našej histórie.

Ja sa ďaleko viac obávam, že sa opäť spojí dokopy dostatočne veľká skupina idiotov(keď je vedená relatívne inteligentným človekom o to horšie (Hitler)) , ktorá bude schopná vyhladiť civilizáciu, ako to, že vytvoríme ASI a tým okamžite nastane terminator-like budúcnosť. ASI beriem ako vec, ktorá týchto idiotov vyneguje a bude vo svete určitá rovnováha, ktorá teraz moc nie je vzhľadom na to, čo sa tu deje resp. tej rovnováhy je stále menej a menej. Ľudia sú stále veľmi hlúpi a treba ich držať na krátkej reťazi, minimálne určité skupiny. Treba si proste pretrpieť evolúciu a čakať pokým tých neurónov v mozgu budeme mať viac.

Ako som už povedal máme dáta na to, že si môžeme dovoliť povedať, že je trend kde pomer low iq ľudia/110+ ide výrazne v prospech prvej skupiny a tým sa aj zvyšuje pravdepodobnosť, že príde ďalší Hitler, budú ďalšie nezmyselné vojny, pretože môj imaginárny priateľ na oblohe mi tak povedal alebo budeme naďalej trpieť populistov vo vláde, pretože majorita v štáte sú proste idioti a máme väčšinový volebný systém.

Teraz to moc preženiem, ale vytvorte rýchlo niekto ASI or we're fucked. lol
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Coach
      Coach
      Celkom ma skrúca pri skratke "IQ", to je veľmi nedokonalé a zastaralé meradlo ľudskej inteligencie a efektivity, vyvinuté psychológmi takmer pred 100 rokmi. Ale OK, beriem to tak že máš na mysli celkovú inteligenciu.

Tieto dva príklady sa nedajú moc porovnávať. Pretože človek bol a stále je tvor neskutočne hlúpy a to ako sme mi domestikovali sliepky nebude ako ASI domestikuje nás. Absolútne nemôžeš porovnávať nás k ASI a predikovať budúce kroky ASI na základe našej histórie.

Nepredikujem o nič viac než ty, keď odhaduješ čo s nami ASI asi urobí a čo nie, konjunktúru atd. My budeme oproti Super AI možno nižšie ako sú sliepky oproti nám. Mal si niekedy mravce alebo mole v špajzi? Pre ASI možno budeme len tieto mravce v špajzi :)

Jednoznačne teda patríš k AI optimistom (viď škála vo waitbutwhy odkaze), čo ti závidím, ja si myslím že hypoteticky existuje minimálne rovnako veľa veľmi deštruktívnych scénárii zahrnujúcich AI Overlorda ako pozitívnych. Veď stačí aby AI vyhodnotila že bude efektívnejšie ak ľudstvo vyhynie (čo si viem dosť dobre predstaviť a určite aj ty, keďže sám píšeš že ľudia sú hlúpi) a pomôže nám v tom. AI nebude mať ani žiadnu ideologiu, ani hodnoty ani emocie, proste urobí to čo je v súlade s programom a cieľom jej snaženia. A čo to bude? To si imo ani nevieme predstaviť, rovnako ako si tá sliepka nevie predstaviť čo je cieľom snaženia chovateľa v stanici, ktorý jej podáva rastové hormóny.

BTW podľa Scotta Adamsa je dosť pravdepodobné, že už v nejakej simulácii (riadenej AI) žijeme, dobrá predstava nie? :D

http://blog.dilbert.com/post/102964866811/living-in-a-computer-simulation

A nedávno tento názor v TED prejavil i držiteľ Nobelovky za fyziku:

https://www.youtube.com/watch?v=Chfoo9NBEow
    • dth22
      dth22
      Bronz
      Mozog sú len elekro-chemické reakcie a v budúcnosti nebude také ťažké umelo vytvoriť jeho vylepšenú verziu ako sa to možno teraz zdá. Celá neuroscience je len v plienkach a väčšinu z toho čo vieme sme objavili posledné roky. A aj ASI bude len náš upgrade-nutý mozog a žiadny neempatický AI Overlord ala skynet, ktorý vyhladí civilizáciu, pretože pomocou simulácie k takému výsledku prišiel.

1. Ty by si zabil svojho otca(ľudstvo), ktorý ťa splodil len pretože je hlúpejší? Je to niečo iné ako hmyz. Z nich sme sa vyvinuli evolúciou, ASI sa randomizovane nevyvinie, ale my ju vytvoríme. A opať ASI budeme ako my krát quadrilión, taktiež čo sa týka empatie a hodnôt. My sme viac menej hulváti.

2. Dokonca ani také hlúpe bytosti ako my sa nesnažia vyhladiť ohrozené druhy v prírode ale ich ochraňujeme. (áno existujú pytliaci etc. , ale takéto skupiny medzi ASI jestvovať nebudú, pretože priemerná inteligencia ASI bude ďaleko vyššia ako priemerná inteligencia našej populácie teraz)

My máme tak diametrálne odlišné názory, pretože ty si myslíš, že ASI bude čisto program a jedno epicentrum. Ja si naopak myslím, že sa k tomu dostaneme snažením vytvorenia duplikátu mozgu, ktorý bude presne to isté čím sa pýšiš na krku, ale nakoniec bude mať xyz -násobne vyššiu kognitívnu výkonnosť a ASI nebude jeden človek 2.0/centrum, ale ich bude ich kvantum ako nás teraz. Plne empatický a s hodnotami, v tomto smere ďaleko vyvinutejší ako my teraz. Teraz sa vo veľkom riešia artificial neural networks, no ako sme sa k nim dostali? Skúmaním mozgu. Celá empatia a hodnoty sa budú dať v budúcnosti naprogramovať ako teraz vieme naprogramovať veľmi primitívnu neural network. Za nedlho bude veľká vec programovať empatiu/hodnoty a ANN umelú časť mozgu už budeme mať dokonale prepracovanú. Keby si niekomu pár rokov dozadu povedal, že tvoja chladnička ťa bude beatovať v šachu, tak ťa budú mať za dementa. Medzi empatiou, hodnotami a neural network nie je absolútne žiadny rozdiel. Kľudne sme mohli prísť skôr na princíp empatie ako neural networks a teraz programovať to.

Sám zakladateľ deepmindu je primárne neuroscientist a nie programátor.

Video a blog si pozriem. :) Možno sem zajtra začnem písať, že we're fucked berte krompáče do ruky a ideme na deepmind. :D haha
    • acceleration123
      acceleration123
      Zlato
      Registrace: 11.12.2010 Příspěvky: 5,311
      Já bych fakt doporučil přečíst ten článek co Fisky linknul a hlavně druhou část, ten blog patří k mým nejoblíbenějším a články tam jsou jednoduše awesome ... osobně souhlasím s tím, že k AI se pojí spousta otazníků a proměnných kde jednoduše nemůžeme vědět co se stane, to že AI dosáhne superinteligence vůbec neznamená že bude empatická nebo mít nějaké morální hodnoty (uměle vytvořené člověkem navíc rozdílné v různých kulturách) .. Řekněme že vznikne ASI se základním programem zajistit přežití lidstva - a rozhodne se, že nejlepší způsob jak toho dosáhnout je insta 90% lidstva vyhladit :)
    • dth22
      dth22
      Bronz
      Chalani, ale vy si myslíte, že ASI bude bez empatie. No to potom v mojej definícií ASI ani vôbec nebude, ale inteligentnejšia práčka. resp. žiadne skoré verzie, ktoré nebudú zahrňovať komplet všetky zložky nášho mozgu by som ani do sveta bez výrazných obmedzení nevpustil a som si 100% istý, že v budúcnosti budeme také srandy ako empatia programovať.

@morálne hodnoty v rozličných kultúrach: No predpokladajme, že ASI vznikne v Saudskej Arábií. (čo je teda veľmi nízka pravdepodobnosť lol) a bude mať umelo vsugerované, že kameňovať ľudí je ok, žena=vec a homosexuálov treba zhadzovať zo strechy. Zase sa v tomto prípade nerozprávame o ASI. ASI nie je malé hlúpučké dieťa, ktoré do určitého veku dokáže extrémne ovplyvniť prostredie a potom už sa mu ťažko prepisujú určité nasilu vsugerované narrow minded názory, pretože tak vyrastal a tak to proste je. Ale extrémne vyvinutý jedinec. Tebe tiež keď teraz poviem, že zabi černocha, pretože je čierny alebo neverí v toho istého imaginárneho priateľa ako ty, tak to nespravíš. ASI bude v tomto smere opäť kvadrilión krát vyvinutejšie.

Ja moc o tejto téme nečítam, len príliš veľa rozmýšľam pred spaním. Idem si radšej prečítať tie linky a názory od druhých ľudí, čo Fiskantes poslal a pravdepodobne zistím, že som ešte väčší idiot ako som si myslel, ale aspoň zo seba nespravím ešte väčšieho tu na fóre. :D haha
    • NeznyDebil
      NeznyDebil
      Bronz
      Registrace: 08.04.2012 Příspěvky: 2,026
      Empatie... tím bych to úplně nenazýval. To je to, co lidi často omezuje - v minulosti to byla evolučně nutná věc, která umožňovala překonávat limity, dnes je to zbytečnost.
      To si počkám na to, jak bude ai hrát starcraft - tam je totiž takové množství informací které musí přečíst a zpracovat (už samotná mapa - musí umět "přečíst" kde co je - samozřejmě bez přístupu ke zdrojáku)
      Naprogramovat AI aby zvládla mechanické plošinovky je jedna věc - že se ze zkušenosti "učí" je krásné, ale pořád tam kapku chybí ten přesah.

Mnohem dřív než umělá inteligence lidstvo zabije přirozená debilita.

p.s. - come and beat me in StarCraft :-P
    • iambanker
      iambanker
      Bronz
      Registrace: 28.06.2011 Příspěvky: 5,519
      http://www.ted.com/talks/nick_bostrom_what_happens_when_our_computers_get_smarter_than_we_are#t-376593
    • Ggnore0
      Ggnore0
      Zlato
      Registrace: 25.12.2013 Příspěvky: 924
      NeznyDebil: dal bych klidne broodwar :) , ale SCII uz me nebavilo
    • dth22
      dth22
      Bronz
      @imbanker: Dobré video. :)
      @neznydebil: Som mal dochrámanú ruku, tak už som nejakú dobu nehral, ale ako keď začnem znova hrať, tak nie som proti nejakému zápasu so zaujímavým side betom. Ale dopredu hovorím, že neviem kedy to bude a či vôbec. (jj, toto už je taká moja predvýhovorka :D haha)

fyi: bol som v diamond league, takže easy money pre mojich vyzývateľov lol

Už máme aj v našich končinách AI team.
      http://blog.marekrosa.org/2015/04/introducing-our-general-artificial_8.html
      https://www.youtube.com/watch?v=bCgRTJa8sBU

Celkom šikovný chalanisko. Určite budem sledovať ich progress a keď bude fund, tak aj podporím.
    • Dakraa
      Dakraa
      Moderátor
      Moderátor
      Registrace: 14.09.2009 Příspěvky: 5,613
      dth: Ty to bereš tak, že morálka je optimum? A nebojíš se toho, kde to "optimum morálky" je?
    • dth22
      dth22
      Bronz
      No kde je optimum samozrejme neviem, ale keď sa pozriem na ľudstvo retrospektívne, tak trend je jasný (ideme dobrým smerom) a existuje korelácia medzi inteligenciou a morálkou, čiže nepredpokladám, že to optimum morálky ASI bude kdesi na úrovni stredoveku a ani si nemyslím, že sme my niekedy mali optimálnu morálku. Optimum ešte len príde a bude to imo lepšie ako morálne hodnoty dnešného v rámci možností ako tak vyvinutého človeka.

edit: morálka sa bude dať do určitej naprogramovať, ale aj tak sa potom ASI vyvinie sama od seba, keďže naša verzia morálky bude "primitívna" a vďaka korelácii inteligencia/morálka si skutočne nemyslím, že to bude bezcitná beštia čo nás vyhladí nukleárnymi zbraňami a ako som už povedal taktiež nasilu vsugerované hodnoty typu upáľ kacíra na hranici ďaleko nezájdu.

"Social scientists have gathered considerable evidence on the connection between various types of intelligence and moral values and behavior. Numerous studies from the 1980s onward, for example, find that intelligence and education are negatively correlated with violent crime. As intelligence and education increase, violence decreases, even when controlled for socioeconomic class, age, sex, and race."

"Since the Enlightenment, humans have demonstrated dramatic moral progress. Almost everyone in the Western world today enjoys rights to life, liberty, property, marriage, reproduction, voting, speech, worship, assembly, protest, autonomy, and the pursuit of happiness. Liberal democracies are now the dominant form of governance, systematically replacing the autocracies and theocracies of centuries past. Slavery and torture are outlawed everywhere in the world (even if occasionally still practiced). The death penalty is on death row and will likely go extinct sometime in the 2020s. We have expanded the moral sphere to include more people as members of the human community deserving of rights and respect. Even some animals are now being considered as sentient beings worthy of moral consideration."

Teraz sa bohužiaľ bavíme len o vyspelých častiach našej planéty.

ale overall je každým rokom život na tejto planéte lepší. Menej ľudí zabitých vo vojnách, od hladu, kvôli chorobám, extrémna chudoba sa vytráca, lepší prístup k vzdelaniu, primitívne spoločnosti sa vyvíjajú vďaka pomoci xy-krát rýchlejšie etc. etc. Už len dúfať, že tie jednoduchšie časti tejto planéty sa stihnú mentálne vyvinúť pred tým ako ich bude príliš veľa.
    • VSBGimli
      VSBGimli
      Stříbro
      Registrace: 09.11.2008 Příspěvky: 836
      OT: BW bych zahrál, SC2 se sra*ka
    • Dakraa
      Dakraa
      Moderátor
      Moderátor
      Registrace: 14.09.2009 Příspěvky: 5,613
      No kde je optimum samozrejme neviem, ale keď sa pozriem na ľudstvo retrospektívne, tak trend je jasný (ideme dobrým smerom) a existuje korelácia medzi inteligenciou a morálkou, čiže nepredpokladám, že to optimum morálky ASI bude kdesi na úrovni stredoveku a ani si nemyslím, že sme my niekedy mali optimálnu morálku. Optimum ešte len príde a bude to imo lepšie ako morálne hodnoty dnešného v rámci možností ako tak vyvinutého človeka.
      Tak ona morálka je lidský konstrukt, v tom je asi ten problém. A rozptyl mezi lidmi v pohledu na to, co je a neni morálka jsou extrémně velké. To, že jdeme dobrým směrem, obecně se asi dá souhlasit, ale určitě ne absolutně a opět je to do jisté míry spekulace (jde o místo, čas a úhel pohledu). Korelace mezi inteligencí a morálkou zřejmě bude, ale jistý si tím nejsem. A žádný výzkum nám tady nepomůže, protože když nám z výzkumu vyjde, že inteligentní lidé jsou morálnější, tak ten výzkum ovlivnil ten, kdo nadefinoval morálku podle svého. Ale obecně to tak asi bude.

Optimální morálka je nedosažitelná, protože to neni matematika. A pokud by se společnost k optimální morálce přiblížila, tak vždy bude velká skupina lidí, která tu společnost uvidí ze svého pohledu jako hluboce nemorální. A vždycky záleží, jak tu morálku naprogramuješ, nebo jak blízko se okolo optima budeme pohybovat.

Já si například myslim, že v mnoha pohledech žijeme ve společnosti, která je organizovaně v mnoha ohledech nemorální a tato amoralita je paradoxně často považována za morální a žádoucí. A v tom jsou vychovávány další a další generace. Ale to už odbočuju.
    • 1
    • 2