Objemná HHs a RAM v stolním pc?

• Sanny123
      Sanny123
      Bronz
      Registrace: 23.02.2012 Příspěvky: 513
      Ahoj, mám problém se svou DB v HM2. DB má zhruba 3milions hands, za použití NOTECADDY z HM2 mi seká HUD pri více stolech a všeobecne pc jede mega pomalu.... Nevíte jak toto vyresit ?? Doted se stím dalo jakžtakž fungoval ale začína to být docela problém.... nepomohel ani komplet format pc a reinstall Winu...

Paramatry pc :

Deska : ASUS M4A785DT-V EVO
      Procesor : AMD Phenom x4 965 Black Edice
      Disk (nový má 3 měsíce provozu) : jede na SATA2 - deská 3 nedá :( WD Black 1TB
      GF : GIGABYTE HD6850 256bit
      RAM : DualChannel ZEPPELIN DDR3 4GB 1333Mhz CL9 (2x2GB)
      Win: Windows 7 x86bit + Windows 8.1 x64bit (x64 jede omnoho hur než x86)

Pevný disk hlási pri zátěži 100% aktivní čas ve W8.1x64 a všechno zacne blbnout.... i stránka v prohlížeci se nacitava asi 3 min... ne to jeste neco klikat.. dokať nespustím HM2 s NC tak je pc docela použitelné...

Potrebuju neco vynovit zvazuju že by za to mohlo nedostatek RAM a teda RAMka predáva dál informaci pevnemu disku a tj už kamen urazu.... prosím povolanejsí kdo má alespon takovou DB, co stím nebo jak to vyresil ..... SSD nemá vyznam kupovat na desku se SATA2 .... ne?

Prosím poradte, už sem z toho na káry :-D zkouším všemožné Windowsi, ale asi je problém v HW

Zainvestoval bych do update pc max 200€ ... pc byl skládam mnou v roce 2010, doted vse jelo bez problemu... menil jsem jen disk a GK ... vic penez do stare desky asi nehodál investovat.

děkuju za každou radu.... :s_drink:
  • 27 odpovědí
    • Tictacx
      Tictacx
      Bronz
      Registrace: 07.06.2011 Příspěvky: 1,428
      asi bude potřeba koupit new ramky s diskem to podle me nema nic spolecneho mas malou pamet. předpokladám že nemíváš pri hrani pustenych vice programu zaraz?
    • xpravda
      xpravda
      Bronz
      Registrace: 12.06.2011 Příspěvky: 7,864
      staty sa ešte generujú alebo už ich máš spravené? HM2 žerie veľa prostriedkov, keď tvorí staty pre notecaddy
      btw, nemáš zahltený windows?
    • Sanny123
      Sanny123
      Bronz
      Tictacx původně napsal
      asi bude potřeba koupit new ramky s diskem to podle me nema nic spolecneho mas malou pamet. předpokladám že nemíváš pri hrani pustenych vice programu zaraz?
      Určite mám spuštených více věcí ale je to tka neco jako : MH2 + NC, Hernu někdy dvě, TableOptimizer, Browser, mp3 prípadne nějaké video... kolik RAM doporučuješ na velké DB ?

xpravda původně napsal
      staty sa ešte generujú alebo už ich máš spravené? HM2 žerie veľa prostriedkov, keď tvorí staty pre notecaddy
      btw, nemáš zahltený windows?
      Ano generujú, jenomže problém vznikal i vtedy když sem handy nahral do PT4 a zkusel hrat bez NC a HM2 ..... a to pri exportu treba jen 300tis hands.... Videl bych to na ty RAMky ... aktualní deska mi vsak bude podporovat jen max 16gb 1333Mhz a už teď jsem na dualchannelu .... teda budu muset koupit RAMky podporující quad channel teda 4x4GB tzn 16gb a ty co mám v pc mužu vyhodit ?? Nebo jak to funguje... když jsem na dual channelu a chci aby me sli vsechny 4 sloty .... kdybych dokoupil 2x4GB tech samých RAM co mam ted v pc .... bude to spolupracovat?? Sumasumárum to bude 12GB ram ve 4 slotech na desce a to : 2x2GB (staré) a 2x4GB nové ... pojede to optimálne??
    • Sanny123
      Sanny123
      Bronz
      Ješte zvažuju koupi nové desky, aby mi jel i aktualní SATA3 disk ... ale to zas budu muset koupit i komplet nových 16gb ram což se docela prodrazí.... s procakem i gk compatibilní problém nebude..... má to ale smysl?

Ješte poddotaz je lepsí mít 4x4gb ram nebo 2x8gb ram v desce?? dual channel nebo quad channel ?
    • xpravda
      xpravda
      Bronz
      imo máš problém inde ako v HW. ja mám najnižší amd procák s integrovanou grafikou (1,6GHz), 2GB ramky, klasický disk a všetko mi šlape bez problémov. systém sa zaseká iba keď sa tvoria staty pre nc (ktoré preto hneď so štartom HM2 vypínam). keď sú staty spravené, tak nie je žiaden problém. databázu som mal aj 3x väčšiu ako ty, takže problém by som hľadal niekde inde ako v HW. imo s tvojím HW musí bežať bez problémov nonsense veľká databáza

nepodceňoval by som to, keď sa tvoria staty pre nc
    • Sanny123
      Sanny123
      Bronz
      xpravda původně napsal
      imo máš problém inde ako v HW. ja mám najnižší amd procák s integrovanou grafikou (1,6GHz), 2GB ramky, klasický disk a všetko mi šlape bez problémov. systém sa zaseká iba keď sa tvoria staty pre nc (ktoré preto hneď so štartom HM2 vypínam). keď sú staty spravené, tak nie je žiaden problém. databázu som mal aj 3x väčšiu ako ty, takže problém by som hľadal niekde inde ako v HW. imo s tvojím HW musí bežať bez problémov nonsense veľká databáza

nepodceňoval by som to, keď sa tvoria staty pre nc
      Nepotešil si me :(
    • xpravda
      xpravda
      Bronz
      Nepotešil si me
      prečo? obvykle stačí preinštalovať windows a defragmetovať disk. žiadne extra tweaky nepoužívam - jednoducho čistý systém bez balastu
    • Sanny123
      Sanny123
      Bronz
      No dnes budu reinstalovat po 4x za posl 3 dny ...heh... v patek sem to cerstve formatnul, závada se projevila zase... dnes skusim vyresetovat bios komplet smazat oba disky a nainstalovat W7x64 Ultimate s tím že objednám asi dalsí RAMky do zbylích slotu
    • PumaPerez
      PumaPerez
      Stříbro
      Registrace: 09.11.2009 Příspěvky: 4,279
      pre velku databazu chces mat co najviac RAM. idealne teda 8GB+.
      windows (hlavne starsie verzie nez 8) si radi aj pri vacsom mnozstve RAM manazuju pamatovy priestor tak, ze si odkladaju data do swapu na disku a potom tam casto pre tieto data pristupuju. na toto ti rozhodne pomoze SSD. neries, ci mas sata1 alebo sata378 (btw standardy su spatne plne kompatibilne). pri tychto malych suboroch nerozhoduje rychlost citania ale pristupova doba k datam a tam sa platnovy disk vobec nechyta. (ja mam v booku ssd dokonca v IDE mode, pretoze inzinieri v dell neponechali moznost v biose prepnut do ahci modu a rozdiel oproti HDD je nebe a dudy).

ci ti to stoji za to upgradovat uz musis vymysliet sam. osobne mam podobny CPU (x4 955), 12GB ram a SSD a nepocitujem nejake zaseky a pocitac mi zatial staci na vsetko, co potrebujem. na tvojom mieste by som dokupil RAM a SSD.
    • russo777
      russo777
      Black Member
      Registrace: 27.01.2007 Příspěvky: 3,182
      sata3 ti na tvoj disk je uplne na nic :) najrychlejsie SSD mozno vyuziju SATA 3 ale ziadne HHD nema sancu. ak budes dokupovat RAM tak nezabudni instalovat 64bit verziu kvoli tomu ze x86ky nedokazu spracovat viac ako 3.5+- GB

ssd by ti pomohlo asi najviac
    • Sanny123
      Sanny123
      Bronz
      Super, takže kupujem SSD disk.... skuste mi poradit jaký.... Favorit je Samsung 850 Pro 256gb = cena 165e my dojde dost vysoka.... nizsi verze 128GB cena kolem 110e už zní lepe, ale nizsí verze jak 256GB nemá tak kvalitní rychlosti, ale je to neco jako 520 vs. 470 .... neni to fuk?? Nepotrebuju veliký prostor na disku.... na disku bude Windows + PS + DB s trackovacím softem... nic jiné.... na to pouziju klasický disk 1TB co jsem uvedl výše.... nebudou se snad vzajemne nejak omezovat nebo brzdit ne? + koupiím 2x2GB RAM a overall teda bude v pc 8GB 4x2GB 1333Mhz, které se pokusim nejak taktnout.... zkuste mi dat typy na jiné disky u Samsung Pro pre presvedcila záruka 10 let a prenosove rychlosti, ktere se vícemene shoduji s garancemi výrobce ... což je u jiných disku docela pruser prý se to liší i 50% rozdílem vuči informacím na obalu..
    • mato4
      mato4
      Bronz
      Registrace: 30.12.2011 Příspěvky: 183
      ak chceš mať na SSD len win + databázu, tak ti bohato stačí 128gb, všetko väčšie je zbytočnosť imo, ak máš v pc ďalší disk. neboj sa, nebudú sa obmedzovať. len sa uisti, že inštaluješ win na ssd :)
      ja mám 120gb SSD (kapacita je 111gb v skutočnosti) a po nainštalovaní 64bit win7 (10gb), všetkých driverov na hw, pokrových softvérov a importe asi 5gb databázy mám voľné ešte 80gb.
      čo sa týka značky, išiel by som do Kingston (top), ale aj iné značky môžu byť kvalitné, pozri si recenzie

inak keď už budeš mať ten SSD, tak si nezabudni vypnúť indexing, event log, logy databázy atď (vygoogliš). životnosť SSD závisí od množstva zapísaných a prečítaných dát a tieto logy sú zabijaci :)

http://www.alza.sk/kingston-ssdnow-v300-120gb-upgrade-bundle-kit-d368938.htm
    • svistik
      svistik
      Bronz
      Registrace: 20.02.2013 Příspěvky: 602
      Ta cena je sice relativně vysoká (oproti plotnovým diskům jsou pořád SSD podstatně vejš), ale vyplatí se.
      Myslím, že Samsung 850 Pro je dobrá volba. :s_thumbsup: Ještě než vyšla 850 jsem pořizoval 840 do trochu staršího noťasu od HPčka a jsem s ním naprosto spokojenej.
    • russo777
      russo777
      Black Member
      Registrace: 27.01.2007 Příspěvky: 3,182
      samsung PRO by mali byt ok .. EVO maju problem s degradaciou rychlosti po case. na 520 vs 470 marketingove veci sa vykasli :) zvaz aj intel kludne 530kovu radu
    • Sanny123
      Sanny123
      Bronz
      Koupil jsem Samsung 850 128GB je tam 10 let záruka no nekup to... mato4 děkuju za typy, urcite to vypnu zatím jsem standartne vypínal Windows Search + SuperFetch. Jinak jsem se divil že na alze uváděj že je tento disk vhodný do notasu.... to si mam jako vylozit že ho do stolního nezapnu ??? Blbost ne?
    • PumaPerez
      PumaPerez
      Stříbro
      Registrace: 09.11.2009 Příspěvky: 4,279
      preco si vypinal Superfetch? sa potom cudujes, ze ti seka pc :)
    • xpravda
      xpravda
      Bronz
      +1
      niečo málo o optimalizácii pomocou disablovania podobných služieb (čo sa neoplatí vypínať)
      http://pctuning.tyden.cz/software/ladeni-windows/17030-optimalizace-windows-7-pro-ssd-co-funguje-a-co-ne?start=4
    • Dzalu
      Dzalu
      Bronz
      Registrace: 13.02.2012 Příspěvky: 111
      Uvádějí tam, že je vhodný do notebooku, jelikož je 2,5 palcový. Na funkci to vliv nemá, akorát je menší a pokud nemáš ve skříni přípravu na 2,5" disky a nechceš aby se ti tam povaloval, většinou musíš ještě koupit redukci na 3,5" (předražený kus plechu).

např. http://www.alza.cz/silverstone-sdp08-lite-pro-2x-2-5-hdd-d488616.htm
    • Sanny123
      Sanny123
      Bronz
      PumaPerez původně napsal
      preco si vypinal Superfetch? sa potom cudujes, ze ti seka pc :)
      To fakt ?? nwm nekde sem to vycetl na foru.... takže to mam zapnout ?? No když si to teď spětné přehrávam tam problémy začali vznikat vklastne v dobé kdy sem to vypnul no heh.... mužeš napsat k čemu to lsouží ?? Joo no nwm ani co sem vypnul co :s_biggrin: sem pc ryba, sorry, člověk se učí celý život ... a dík za každou radu

xpravda původně napsal
      +1
      niečo málo o optimalizácii pomocou disablovania podobných služieb (čo sa neoplatí vypínať)
      http://pctuning.tyden.cz/software/ladeni-windows/17030-optimalizace-windows-7-pro-ssd-co-funguje-a-co-ne?start=4
      :s_drink: dík moc, hned se tím prokoušu..

Dzalu původně napsal
      Uvádějí tam, že je vhodný do notebooku, jelikož je 2,5 palcový. Na funkci to vliv nemá, akorát je menší a pokud nemáš ve skříni přípravu na 2,5" disky a nechceš aby se ti tam povaloval, většinou musíš ještě koupit redukci na 3,5" (předražený kus plechu).

např. http://www.alza.cz/silverstone-sdp08-lite-pro-2x-2-5-hdd-d488616.htm
      uprímně... to fakt m*dám heh... klidně "ať mě jenom vysí" :s_evil: každopádne díks
    • 1
    • 2