Time management

• kumarviky
      kumarviky
      Bronz
      Registrace: 19.01.2012 Příspěvky: 149
      Ahoj komunito,

však to znáte. Zdá se vám, že absolutně nestíháte, co jste si naplánovali, přitom máte času kupu.
      Studuji vysokou školu(kombinované studium) takže bych měl mít prostoru kvanta. Jde o to se svým volnem nakládat co nejužitečněji. Další problém je s přáteli. Jak se vypořádat s tím, když vás tahají na pivo? Je mi blbý je posílat do háje, na druhou stranu bych se rád věnoval sobě.
      Nějaké tipy? Rady? Cokoliv.
      P.S. Prokrastinace je mrcha :fouet:
  • 11 odpovědí
    • Artas252
      Artas252
      Bronz
      Registrace: 04.02.2012 Příspěvky: 470
      Ahoj, určitě bych ti doporučil se podívat sem, tam najdeš odpověd na svoje otázky. Vše to co píšeš vychazí z věcí co jsou dobře popsané autorem příručky.

Kompletní příručka pro motivaci v životě a pokeru
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Bronz
      Registrace: 25.05.2011 Příspěvky: 7,778
      Mne v čase keď teraz píšem bakalárku, úlohy do školy, riešim peniaze pomohlo určiť si priority, napísať si zoznam top priorít ktoré aktuálne teraz musím vyriešiť a pracovať na nich. Keď viem že moja priortia je dokončiť bakalárku tak na pivo proste nepôjdem. Pôjdem až to bude done. Ak zase zistím že chýbajú vzťahy tak si to dám ako prioritu a budem častejšie chodiť von.

Time management má zmysel riešiť v prípade že už pracuješ na tom čo je tvojou prioritou a napriek tomu nestíhaš.
    • karisek
      karisek
      Moderátor
      Moderátor
      Registrace: 31.05.2012 Příspěvky: 3,146
      Fiskantes: Jsem teď v obdobné situaci. Priorita je bakalářka, druhá priorita peníze (tedy práce), a až pak poker a volnočasové aktivity. Ale stejně mi to nezabrání jít na pivo i když jsem nic nenapsal a neodpracoval :f_rolleyes:
    • KillerFishes
      KillerFishes
      Bronz
      Registrace: 11.07.2010 Příspěvky: 2,313
      karisek původně napsal
      Fiskantes: Jsem teď v obdobné situaci. Priorita je bakalářka, druhá priorita peníze (tedy práce), a až pak poker a volnočasové aktivity. Ale stejně mi to nezabrání jít na pivo i když jsem nic nenapsal a neodpracoval :f_rolleyes:
      Čau, čau :) Vitej v klubu, mám to teď úplně stejně jako ty. Pokud jsi běžný smrtelník, tak jediné, co bude fungovat je "odpracovat" si ty věci hned jak vstaneš. Protože těžko tě kámoši budou tahat na pivko ve 2 odpoledne, i když i takoví se najdou :-D

Určitě si ale nemyslim, že je dobré se v momentech, kdy potřebuješ máknout uplně izolovat a jít do lockdown modu.

Já to na sobě pozoruju teda hodně takže i když mám 5h poker, 5h práci a bakuli+věci normálně do školy, vždycky na to pivko/fotbálek zajdu. I kdyby jen na hoďku/dvě. Prostě tělo potřebuje vypnout :-)

A poslední tip bude zkusit se "naučit" spát ~6h a odpo dávat malý nap na 20-35 min. To by mohlo přihodit extra čas!:) good luck
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Bronz
      karisek původně napsal
      U mňa ale peniaze = poker :f_biggrin: ...no očividne je priorita pivo (aj keď na papieri máš prioritu bakalárku a peniaze, v hlave máš prioritu pivo :P ). Samozrejme je rozdiel venovať sa priorite a POTOM ísť na pivo alebo ísť na pivo NAMIESTO aby si sa venoval priorite.

Inak najviac sa mi páčila z Time Managementu knižka Zen to done...
    • karisek
      karisek
      Moderátor
      Moderátor
      Ono je to celé imho trošku složitější. Nikdy jsem neměl nějaký extra problém zvážit pro a proti, sestavit si priority, udělat si plán na další den, vědět co musím udělat, abych dosáhl svých cílů. K čemu ale je, když si to člověk umí vymyslet, ale neumí to udělat? Základní problém je, že priorita sama o sobě není nijak sebenaplňující. Člověk někde ještě musí sebrat MOTIVACI a ENERGII, nebo VŮLI a DISCIPLÍNU aby se pushoval, když nemá první dvě. Člověk si může nařídit o hodinu dřív budík, ale co s tím, kdy poté co zazvoní se vám tak hrozně nechce udělat to, co jste chtěli, že prostě stejně ještě tu hodinu pospíte. K čemu je vědět, kdy přesně chcete psát, kdy jíst, kdy cvičit...když ono zrovna máte chuť cvičit v době kdy máte psát, a chcete psát v době kdy máte hlad. :f_biggrin:
    • kumarviky
      kumarviky
      Bronz
      Registrace: 19.01.2012 Příspěvky: 149
      [quote]karisek původně napsal
      Nikdy jsem neměl nějaký extra problém zvážit pro a proti, sestavit si priority, udělat si plán na další den, vědět co musím udělat, abych dosáhl svých cílů. K čemu ale je, když si to člověk umí vymyslet, ale neumí to udělat?

Přesně tak. Kdybych chtěl, tak bych tu teď našel X náplanovaných +EV dní. Bohužel, ráno zaklapávám budík, protože chci ještě spát a šmitec. Všechno jde do kopru :f_biggrin:
      Přitom tak strašně moc chci. Sakra, nejraději bych si našvihal za to, jaké jsem líné stvoření :why:
      A jak dopadne líné stvoření? Bude vám na Václaváku smažit hranolky, zatímco si budete nakupovat drahé věci.
      Čekat tu nějakou zázračnou radu je nesmysl. Je to jenom na mě :)
    • matusko
      matusko
      Bronz
      Registrace: 05.09.2010 Příspěvky: 5,896
      Podla mna vela clankov a knih ohladne time managementu su jednoducho bullshit.
      Samozrejme treba mat viziu, ale snazit sa totalne optimalizovat a planovat napr mne vobec nevyhovuje.

Taleb napriklad v svojej knihe tvrdi, ze ludia, ktori prilis optimalizuju su vseobecne nestastnejsi.

Ohladom lenivosti- otazka je najprv co to vlastne lenivost je? Ja to vnimam ako nejaky stit, ktorym sa chranim. Keby som nebol ani trochu lenivy, preco by som si napriklad nepral veci rucne, ked to dozeniem do absurdna. Bez lenivosti by sme sa zblaznili ako ludia.
      Na druhu stranu se treba niekedy vediet aj pushnut.

skusim este trochu vysvetlit moj pohlad na priklade:
      Dajme tomu, ze sa chcem za rok naucit perfektne po francuzsky. Spravim si detailny plan na kazdy den dopredu- napr 5h slovicka, 2h speaking, whatever. Podla mna tento plan moze byt sebalepsi na papieri, no ak na kazdodennej urovni nevies najst tu emociu, ktora ta zenie dopredu, dava ti radost z toho co robis, tak tento plan zarucene failne po urcitom case.
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Bronz
      Ja si myslím že keď sa do svojich priorít človek nevie pushnúť, tak to nie sú jeho priority. Zjednodušene: Ak sa nevieš ráno zobudiť na prvý budík tak tvojou prioritou nie je vstať na prvý budík ale spať dokedy chceš...a je jedno čo si píšeš na papiere :) Ako hovorí matúš, tak emócia je rozhodujúca, resp. energia.

Ak to nejde pozitívnou emóciou (vidina dosiahnutia cieľa), možno to pôjde negatívnou (hlavne strachom - deadline, stávka, strach že nebude na chleba)....v skutočnosti častejšie sú ľudia motivovaní negatívnou emóciou.

Ďalej súhlasím že ak nie si ten systematický/analytický typ človeka, tak ti žiadny systém typu GTD nepomôže (been there). Mne sa celkom páči knižka Zen to done, také tie jednoduché ojeby že napríklad ak chceš chodiť behať tak si nerob plány na mesiac dopredu koľko ubehneš ale daj si cieľ že si obuješ bežecké boty a vylezeš pred barák. Nič viac. Potom už sa budeš cítiť trápne ak aspoň dačo neubehneš :) Obv nedá sa to aplikovať vždy.
    • karisek
      karisek
      Moderátor
      Moderátor
      Fiskantes původně napsal
      Ja si myslím že keď sa do svojich priorít človek nevie pushnúť, tak to nie sú jeho priority.
      S tímhle se ztotožnit nemůžu a je to podle mě hodně zjednodušující. Problém je v tom, že často priority jsou nějaké vzdálenější cíle, ze kterých nevidíš profit zdaleka hned. A pak je tu spousta věci, na který je člověk zvyklý, má z toho bezprostřední potěšení a na řadu věcí i jistý druh závislosti. Když to zase doženu do extrému, tak když je třeba někdo závislý heroinu a má prioritu přestat, ale přesto ho to další den zase donutí si dát znovu...tak opravdu bys chtěl tvrdit, že je to tak jednoduché, že jeho priorita je brát heroin? Imho je to slabost. A takových slabostí má řada lidí dost, byť to samozřejmě není tak extrémní jako u tvrdých drog. Ale tvrdit, že když se někomu nedaří zlomit špatné návyky, tak je to proto že jsou to jeho priority, je podle mě slušný missread. :f_biggrin:

Zároveň však kluci píšete o té energii a emoci...takže evidentně to fakt není jen o těch prioritách a o plánu. Já si myslím, že na tu energii jsem narazil už ve svém původním postu, akorát jsem to nazval slovy vůle a motivace. Podle mě mluvíme o tom samém, ne? :f_wink: Souhlasím s tím, že ta energie (tedy motivace) může být negativní i pozitivní. Opět ale nastává problém, když ani jedna motivace není dostatečně silná, je dost "snadné" stagnovat a prostě se neposouvat. Člověk se často prostě nedostane do takových situací, že by neměl na chleba a třeba ta vidina budoucí finanční nezávislosti není tak silná, aby se člověk dostatečně pushovat v kariérním (pokerovém) postupu.
    • Fiskantes
      Fiskantes
      Bronz
      Vôľa je vlastne niečo ako sval, čo sa dá posilňovať a zaistí tú disciplínu, motivácia je zase ten inherentný dôvod prečo robíš to čo robíš. Tá emócia je práve to čo rozhoduje o sile motivácie.

So slabosťami máš pravdu, bohužiaľ pokiaľ si v stave kedy ťa v podstate nič netlačí a sám nenachádzaš to posilnenie motivácie (tú emóciu), tak žiadny time management systém zvonka imho nepomôže. Time management je pre ľudí ktorí nestíhajú, nie pre tých ktorým sa nechce.

V systemickom coachovaní sa pracuje s energiou a zdrojmi - klient si konštruuje svoj ideálny stav, ktorý chce dosiahnuť, predstavuje si aké to je keď dokáže vstať na prvý budík, čo všetko mu to prináša, aký skvelý je to pocit etc. a hľadá zdroje - kedy sa mu podarilo v minulosti už vstať na prvý budík? Aké tam boli okolnosti? Čo si z toho môže vziať? Prípadne pozná niekoho kto už na prvý budík vstáva? Čo by si od neho mohol vziať? Následne sa hľadá najmenší krok k tomu aby sa posunul k svojmu cieľu. Keď bežne vstávaš sám o 10:00 tak nemá cenu dávať si budík na 7:00, je lepšie začať na 9:55. Ale bez tej emócie (ktorú by mala vyvolať tá predstava ideálneho stavu) to je i tak ťažké.