Vzlétne letadlo na pásu?

• 90 odpovědí
    • Zeldyman
      Zeldyman
      Zlato
      Registrace: 11.01.2010 Příspěvky: 989
      ano, proč by ne?

EDIT: vždyť ten pás, to je jakoby bylo na ledě, na vodě, kde taky v pohodě letadlo vzlétne... Nemusím být přece matematik ani fyzik...
    • erikteh
      erikteh
      Bronz
      Registrace: 19.07.2014 Příspěvky: 56
      nevzlietne
    • M4r3kk1
      M4r3kk1
      Bronz
      Registrace: 07.03.2010 Příspěvky: 100
      Bolo to raz v niciteloch mytov
    • Hucas
      Hucas
      Platina
      Registrace: 08.08.2010 Příspěvky: 7,745
      M4r3kk1 - upravil jsem ti post, aby to šlo přehrát přímo ve fóru. Tenhle důkaz se mi moc nelíbí právě, jelikož mi to přijde nedotažený. Letadlo se pohybuje i vůči zemi a celkově mi to přijde dost amatérsky potvrzený (jakkoliv mám jindy Bořiče mýtů rád).
    • Artas252
      Artas252
      Bronz
      Registrace: 04.02.2012 Příspěvky: 470
      Letadlo nelítá kvůli kolečkům, ale vztlaku a motorům.. určitě vzlétne. Pokud bereme situaci, že letadlo na běžícím páse stojí, tedy ma zaplé motory.

Motory pak ale určitě nejsou na maximum, protože by letadlo nestálo na místě jako v uvedeném příkladu..
    • M4r3kk1
      M4r3kk1
      Bronz
      Registrace: 07.03.2010 Příspěvky: 100
      Hucas dik, inak aj mne sa to zdalo take odflaknute. Asi by sa nezmestili do rozpoctu, keby to chceli spravit lepsie.
      Kazdopadne si myslim, ze lietadlo vzlietne.
    • pkral251
      pkral251
      Platina
      Registrace: 22.03.2010 Příspěvky: 295
      nevzlietlo by iba vtedy keby sa na rozbeh pouzivali kolesa, ale lietadlo rozbieha pomocou vrtule/turbiny cize tam ide o rychlost vetra, keby vietor mal taku istu rychlost akou sa rozbieha lietadlo tak vtedy by lietadlo stalo na mieste, ale v tomto pripade beziaci pas sposobi iba to ze sa budu kolesa pohybovat rychlejsie

Hucas,M4r3kk1: ten pokus v MB je spraveny dobre, co tam maju zle by si vedel povedat?
    • Shamway99
      Shamway99
      Stříbro
      Registrace: 28.07.2012 Příspěvky: 2,288
      Narozdíl od auta nebo chodce se síla pohánějící letadlo nepřenáší kontaktem se zemí/pásem. Vliv běžícího pásu bude pro letadlo menší, ale existuje protože letadlo je v kotaktu se zemí.
      Pohybující se pás prostě zvětší sílu působící proti pohybu, podobně jako by to mohly způsobit nekvalitní povrch, voda, brzdy letadla atd...

Z těhle údajů nepude hádanku rozluštit, letadlo pravděpodobně odstartuje když bude mít dostatečně dlouhou dráhu a rezervu ve výkonu motorů. Ale jistý to není.

Dodatečná brzdná síla taky způsobí že letadlo odtartuje jiným způsobem než obvykle, s jiným nastavenim tahu motorů a řidicích prvků. Bude pak v nebezpečí i po úspěšným vzletu a může havarovat stejně jako se stalo před několika lety při letu hokejistů v Jaroslavle.
    • Axxius
      Axxius
      Bronz
      Registrace: 08.06.2011 Příspěvky: 485
      Čaute, přidám se do diskuze ;)

Pokud jsem ten test pochopil dobře, tak se motory letadla roztočí stejným výkonem jako při vzletu, ale pás, který se pohybuje opačným směrem způsobí (teoreticky by mohl), že letadlo stojí na místě, tzn. letadlo nevzlétne. Pokud ale letadlo tento pohyb překoná a bude se pohybovat po pásu dostatečně rychle dopředu, tak vzlétnout může. Záleží na tom, jestli se bude pohybovat dostatečně rychle dopředu - vzlétne pokud bude kolem křídel proudit dostatek vzduchu.

Ten test bořičů mýtů se mi moc nelíbil. Sice se pás (nebo kus hadru nebo co to bylo) pohyboval opačným směrem než letadlo, ale i přes to letadlo jelo po zemi, nabralo dostatečnou rychlost a vzlétlo, jenom kola se točila mnohem víc než stnd.

Toť můj skromý názor :D
    • Dekaedr
      Dekaedr
      Zlato
      Registrace: 16.01.2012 Příspěvky: 3,738
      Myslím že nevzlétne.. my potřebujeme proudění vzduchu kolem křídel kde bude vznikat ňaké to proudění laminární nebo turbulentní :D a za křídly se začnou měnit tlaky a to by nám mělo letadlo dostat do vzduchu :D Jestli jsem to kdysik dobře pochopil :) :f_thumbsup:
    • penguin13
      penguin13
      Platina
      Registrace: 20.04.2013 Příspěvky: 853
      Nevím, jestli někteří z Vás rozumí správně zadání, ale ...

Cituji ze zadání:
      Dopravní pás je navrhnutý tak, že přesně odpovídá rychlosti kol letadla v opačném směru.

Artas252 původně napsalMotory pak ale určitě nejsou na maximum, protože by letadlo nestálo na místě jako v uvedeném příkladu..
      Pás má stejnou rychlost v opačném směru každý moment, čím si tedy pomůžem zvýšením výkonu motorů?

Shamway99 původně napsalZ těhle údajů nepude hádanku rozluštit, letadlo pravděpodobně odstartuje když bude mít dostatečně dlouhou dráhu a rezervu ve výkonu motorů. Ale jistý to není.
      Délka dráhy je imo irelevantní, jestliže se dráha točí stejně rychle v opačném směru, stojíme stále na místě.

Axxius původně napsalPokud jsem ten test pochopil dobře, tak se motory letadla roztočí stejným výkonem jako při vzletu, ale pás, který se pohybuje opačným směrem způsobí (teoreticky by mohl), že letadlo stojí na místě, tzn. letadlo nevzlétne. Pokud ale letadlo tento pohyb překoná a bude se pohybovat po pásu dostatečně rychle dopředu, tak vzlétnout může.
      To stejně jako u Artase, dráha se pohybuje v opačném směru každý moment stejnou rychlostí, tím, že zvýšíš rychlost tahu motoru se neposuneš s letadlem po dráze dopředu.

Jinak můj názor je, že nevzlétne, protože kolem motorů neproudí dostatek vzduchu.
    • Dano2903
      Dano2903
      Platina
      Registrace: 18.06.2007 Příspěvky: 216
      nezvlietne pretoze kolesa musia mat rovnaku rychlost ako pas lietadlo, cize lietadlo stoji na mieste.

Ak by malo vzlietnut muselio by sa pohybovat dopredu >> kolesa sa tocia rychlejsie ako pas a v zadani je, ze rychlost je vzdy rovnaka. Takze motor bude posobit len takou silou aby pas neodniesol lietadlo do mora za letiskom.
    • pkral251
      pkral251
      Platina
      Registrace: 22.03.2010 Příspěvky: 295
      Dano2903 ma pravdu, podla zadania lietadlo nevzlietne, myslim ze uz tu neni co dalej diskutovat :)
    • Artas252
      Artas252
      Bronz
      Registrace: 04.02.2012 Příspěvky: 470
      penguin13: Máš pravdu ty zadaní jsou k ničemu.. v bořičích mýtu nepřizpůsobují rychlost pásu výkonu letadla a ani v těch člancích s tím nepočítají.. Defaultně by tedy vzlétlo kdyby se pas pohyboval pořad stejnou rychlostí a motor by měl výkon na to překonat tu stagnaci..
    • Petja1982
      Petja1982
      Bronz
      Registrace: 01.11.2010 Příspěvky: 142
      Nevzlétne, vzhledem k okolí je bez pohybu a pod křídly nevzniká vztlak, který drží letadlo ve vzduchu.
    • yegon
      yegon
      Stříbro
      Registrace: 23.02.2012 Příspěvky: 3,045
      prudove motory uvadzaju lietadlo do pohybu ktory je relativny vzhladom na okolity vzduch, to ze sa lietadlo pohybuje aj vzhladom k zemi je len dosledok toho, ze vzduch vzhladom k zemi stoji

kolesa sluzia len na podrzanie lietadla aby trup nespadol na zem

nie je mozne, aby sa pas pohyboval rovnako rychlo ako kolesa, kolesa sa vzdy budu pohybovat rychlostou rovnou suctu rychlosti pasu a rychlosti lietadla vzhladom k vzduchu
    • Zeldyman
      Zeldyman
      Zlato
      tak tak... podvozek i pas muze mit rychlost nekonecno, na vzlet to nemá vliv
    • strategpokru
      strategpokru
      Zlato
      Registrace: 11.07.2011 Příspěvky: 161
      Nevzlietne, pretože lietadlo do vzuduchu nadnáša vztlaková sila vzduchu prúdiaceho okolo krídel a nie rýchlosť točenia kolies.:f_biggrin:
    • Zeldyman
      Zeldyman
      Zlato
      strategpokru původně napsal
      Nevzlietne, pretože lietadlo do vzuduchu nadnáša vztlaková sila vzduchu prúdiaceho okolo krídel a nie rýchlosť točenia kolies.:f_biggrin:
      no právě že ty kola nepotřebuje, aby vzlétlo :f_grin: