OVB a MLM - jak odradit kamarády

• YaDaMA
      YaDaMA
      Zlato
      Registrace: 19.08.2015 Příspěvky: 118
      Ahoj v mém okolí se dost rozpoutala vlna nadšení pro MLM firmy a sesterské firmy OVB, pro ty kteří o tomhle nikdy neslyšeli : jde vlastně o oblast finančního poradenství, kdy se úplně kdokoliv může stát finančním poradcem pro tuto firmu - firmy se jmenují vždy jinak, ale všechny spadají pod koncern OVB (jediná podmínka bude asi 18let+) a dostanete nějaké základní skripta abyste si nastudovali základní věci o různých finančních produktech které pak doporučujete lidem, vaše práce jako taková pak spočívá v tom, že si najdete klienty, podíváte se jaké mají uzavřené pojistky, kolik a co splácí a obecně jak nakládají z pěnězi a vašim úkolem je jim tyto smlouvy co nejvíc zefektivnit a zlevnit, ten koncern OVB má nasmlouvané úrčité podmínky s většinou finančních institucí v ČR a když vy u té finanční instituce jménem OVB uzavřete tomu člověku nějakou pojistku, OVB za to od té instituce dostane úrčitou provizi, část si nechá OVB samotná, část váši šéfové a nějaký zlomek peněz se dostane k vám, samozřejmě je to založené na tom že musíte pořád shánět klienty (většinou si myslím, že v reálu do toho každý zatáhne svou rodinu + pár známých a tím to skončí protože prostě už nemá kde jinde lidi sehnat,,,) no a za každou uzavřenou smlouvu dostanete teda body třeba za uzavření hypotéky 400b za nějakou menší pojistku 50b atp... a když dosáhnete určitého počtu bodů, jste jakoby povýšeni a dostáváte lepší poměr Kč/bod. Tím že jde o čistokrevnou pyramidu se tyto firmy vůbec netají a staví především na heslech, že kdo chce tak se může vždy v pyramidě vyšplhat nahoru, že to pomáhá těm lidem, kteří platí méně atp...

Proč to sem píšu je, protože mi to smrdí jako dobře maskovaný podvod (možná nejde o podvod ale opravdu jen o pyramidu, která ty lidi kterým se uzavírají nové smlouvy nijak nepoškodí), každopádně ale do toho poslední dobou jde fakt hodně z mých přátel a mě to do toho tahají taky, abych šel aspon na schůzku s tím šéfem, který je dle všeho přesvědčivý af. tak mě napadlo že bych si připravil určité otázky na které by ten šéf měl mít problém odpovědět, rozhovor nahrál a pak pustil těm kamarádům, aby viděli jak je na tom projekt s věrohodností.

Mý přátelé nejsou samozřejmě žádní hlupci, ale prostě vidina tolika peněz + to že pomáhájí lidem + vidina tolika peněz :D + nenáročnost této činnosti + přesvědčivý šéfové kteří je motivují a vidí na nich že to opravdu jde (v uvozovkách) + to že si myslí že jde o naprosto seriozní biz jim mysl trochu zatěmnuje obv.

Proto budu rád když byste napsali nějaký názor/zkušenost, nebo aspon otázku, která by mohla tomu šéfovi zavařit, o co mi jde hlavně tak aby se kamarádi nechytli do nějaké debilní sítě i se svými blízkými a pak se museli z této sítě složitě a dlouho vyplétat.

Návrhy na otázky k pohovoru

1. proč berou takto mladé random kluky a ne absolventy ekonomických a podobných škol, kteří často také nemají uplatnění, věrohodnost by u nich byla mnohem větší + také by měli větší povědomí o celém finančním světě
      2. proč tedy někdo studuje složitě a dlouho na finančního poradce, když je to takto jednoduchá činnost (zde bude asi odpoved že to usnadnuje obrovska sit nasmlouvanych smluv OVB s institucemi)
      3. proč potřebují lidé živnostenský list, když pracují pro firmu ?
      4. vyžádat si poskytnutí IČO + nevím co se ještě tak může žádat
      5. Pojistky a podobné věci mají lidé většinou uzavřené na určitý čas, jak se tedy řeší různé stornopoplatky, předčasné ukončení atp...
      6. chtít vidět nějakou smlouvu o navázání pracovního poměru a ukázat ji někomu fundovanému ?
      7. zeptat se v bance/ jiných finančních poradců jestli opravdu tyto společnosti fungují legálně a nejde o podvod
      8. přece kdyby to tak opravdu bylo a nebyl vtom háček tak by za nějaký čas všichni finanční poradci v bankách neměli co dělat z milionu sesterskych spolecnosti OVB by se stala jedna velka a bylo by.

více mě toho nenapadá díky za názory, zkušenosti a rady :)
  • 12 odpovědí
    • HHHuBi
      HHHuBi
      Bronz
      Registrace: 12.12.2013 Příspěvky: 2,407
      Celý se to odvijí od tvých morálních hodnot a prioritě peněz, příp. tvojí povaze. Tím začni. Typy lidí se tu dají rozdělit priblizne asi na dvě skupiny. 1) zajímají mě hlavně peníze 2) chci to dělat poctivě a pomáhat lidem nebo je aspon neojebávat.

Jenže lidi č. 2) mají problém v tom že většina fin. poradců je č.1) imo (proto jim je mj. jedno že vezmou každýho bez zkušeností) Ty nemůžeš s principu ani ze zákona dokud nemáš licenci (myslím) jakoby přímo něco doporučovat lidem když o tom nic nevíš. Oni tě samozhřejmě budou učit, problém je v tom že nevíš co je pravda nebo jestli tomu můžeš věřit. Pak je ještě otázka jak moc se u této firmy/obecně dá vydělat poctivým způsobem nebo jak moc "nepoctivej" musíš být.

a ted čistě k OVB
      -licenci má od ČNB a mělo by to být normálně legální i jít na tom vydělávat imo
      -obecně moc dobrou reputaci nemá, zkus googlit, objevují se problémy stěmi stornopoplatkami a zadlužením, pak problémy když si chtěl od nich odejít obecně, + konkrétně to že si nemoch nějaký čas dělat u jiné firmy tuto práci, nebo alšování podpisu když někdo odešel (jeden případ), označené odpovědi při testu o certifikát, a nakonec případy klientů kteří kvůli nim přišli o pěkné částky.
      Je třeba ale rozlišovat jestli se to dá vztáhnout na celou firmu nebo jen na některé podfirmy!

Za určitých předpokladů se k nim jít dát, ale byl bych dost opatrný.

Hlavně nebýt takovým tím mladým blbečkem kterej o tom nic neví, nezjištujě, nechá se zmanipulovat/namotivovat, všechno jim věří a jde k nim dělat.
    • Luke1412
      Luke1412
      Bronz
      Registrace: 26.09.2015 Příspěvky: 218

• KapitanKirk
      KapitanKirk
      Bronz
      Registrace: 06.03.2012 Příspěvky: 991
      Já si od nich nechávám zpracovat návrh na hypotéku, mm se bát?
    • Dakraa
      Dakraa
      Moderátor
      Moderátor
      Registrace: 14.09.2009 Příspěvky: 5,613
      Já bych ti odpověděl takto (dam si takový menší cvičení z kreativity:f_biggrin: :
      Návrhy na otázky k pohovoru

1. proč berou takto mladé random kluky a ne absolventy ekonomických a podobných škol, kteří často také nemají uplatnění, věrohodnost by u nich byla mnohem větší + také by měli větší povědomí o celém finančním světě
      Dáváme šanci každýmu, kdo na sobě bude pracovat. Mladí kluci obvykle mají vysokou motivaci a nejsou zkonstanělý. Mají chuť a čas na sobě pracovat. Zatím je nezdržuje rodina od práce. Absolvování ekonomické školy není podstatné (křivku nabídky a poptávky znát nepotřebuješ např.). Podstatná je ekonomická gramotnost, inteligence, naučit se důkladně produkty a pak schopnosti psychologické. Mladí často nemají práci, protože nemají praxi, toto je pro ně šance.

2. proč tedy někdo studuje složitě a dlouho na finančního poradce, když je to takto jednoduchá činnost (zde bude asi odpoved že to usnadnuje obrovska sit nasmlouvanych smluv OVB s institucemi)
      Nevim o tom, že by nějaká škola nabízela obor "finanční poradce". Podle mě takový obor nikdo nenabízí, protože to nemá smysl. A kdyby existovat, tak proč to někdo studuje se asi musíš zeptat jeho. Pravděpodobně by měl mít lepší předpoklady k vykonávání takové práce. Ten, kdo studuje třeba ekonomiku se může lépe uplatnit v korporátní sféře, na pozicích ekonoma apd.

3. proč potřebují lidé živnostenský list, když pracují pro firmu ?
      Protože to vyžaduje povaha práce. Tj. např. kdybys byl v pozici zaměstnance, tak bys musel obdržet minimální mzdu, dodržovat zákoník práce a všechno by bylo více standardizované. Tady si hodnocen výkonnostně podle množství a kvality smluv. A klidně můžeš dostat velkou nulu (jako zaměstnanec bys nemoh). Nemáš pevnou pracovní dobu, pracuješ si kdy chceš a odkud chceš. U podobných činností je práce na živnost naprosto logická a smysl dávající. Pravidla pro pracovní poměr by tohle všechno neumožňovali. U podobných profesí je to standart.

4. vyžádat si poskytnutí IČO + nevím co se ještě tak může žádat
      Tak ti řeknou IČO no. To je snad to nejmenší. To si umíš podle názvu firmy najít přeci sám. (http://www.justice.cz). Tyhle firmy podnikají obvykle legálně.
      5. Pojistky a podobné věci mají lidé většinou uzavřené na určitý čas, jak se tedy řeší různé stornopoplatky, předčasné ukončení atp...
      Tak pak musíš prostudovat tu smlouvu a tyhle věci zjistit a podchytit. A když je ve smlouvě vysoký stornopoplatek, tak logicky klient neuzavře novou tebou navrženou pojistku a musíš hledat jinde. Nebo bude mít třeba zájem o jiný produkt. Stejně tak je logicky možný, že někdo nebude mít o žádnou pojistku zájem. To je normální. Někdo jo a někdo ne. Tak to chodí.

6. chtít vidět nějakou smlouvu o navázání pracovního poměru a ukázat ji někomu fundovanému ?
      Vy ale nebudete v pracovním poměru. V pracovním poměru bys byl, kdybys byl zaměstnanec vůči zaměstnavateli. Tady se pracuje na IČO. Tj. pracovní poměr není uzavřen - neexistuje, takže žádnou smlouvu o navázání pracovního poměru mít nebudeš.
      7. zeptat se v bance/ jiných finančních poradců jestli opravdu tyto společnosti fungují legálně a nejde o podvod
      OMV apd jsou tak velký, že samozřejmě nefungují v ilegalitě, ale platí registraci, oprávnění, jednají podle právního rámce ČR (obvykle, pokud nezjistíš opak), ale právně legálně.
      /pozn.:třeba bych se obával toho, jestli budou včas a dobře platit
      Dále mi neni jasný, jak si myslíš, že by to probíhalo: To přijdeš do banky a zeptáš se:Myslíte, že tahle firma je podvod? TO nepůjde. A finanční poradce ti třeba řekne, že to podvod je a že jedinej slušnej finanční poradce je on.:f_biggrin:
      8. přece kdyby to tak opravdu bylo a nebyl vtom háček tak by za nějaký čas všichni finanční poradci v bankách neměli co dělat z milionu sesterskych spolecnosti OVB by se stala jedna velka a bylo by.
      To nedává smysl. Třeba pojišťovny (i Česká pojišťovna) taky mají finanční poradce, kteří fungují na podobném principu. Je snad Česká pojišťovna podvod? Finanční poradci v bankách by neměli co dělat, pokud by všichni klienti neměli zájem o jejich služby a stejně tak naopak. Kdyby nikdo neměl zájem o OVB, tak poradci v OVB nemají co dělat. To je ale zákon trhu. Např. "kdyby tahle banka byla opravdu nejlepší, tak by přece ty ostatní zkrachovali"...a hle...Česká spořitelna je furt top.

Slučování nedává smysl. Jedině samosebou za pořádný balík. Nicméně nevim kam touhle otázkou míříš.

více mě toho nenapadá díky za názory, zkušenosti a rady :) [/quote]
      --------------------
      a teď k věci:

To jakými poradci budou, jestli slušnými, méně slušnými, nebo kýmkoliv, to je záležitost jejich morálky. Jestli pod vidinou peněz budou nabízet pojistky na zlomeninu nohy vozíčkářům, nebo budou fungovat normálně. Lidi mají různé priority. Je to na nich.

Osobně si nemyslím, že jde o nenáročnou činnost. Podle mě je to sakra náročná činnost, kde dostaneš zaplaceno jen za výkon, kterého je ze začátku dost těžké dosáhnout. A získat kanály na nové lidi (reference, facebook, weby, inzeráty,...) je poměrně obtížné know-how. Nicméně podle mě jistě jsou lidé, kteří si tím dobře vydělají a přitom jsou relativně slušní.

Pokud si myslí, že je to bude naplňovat ,tak proč do toho nejít? Pořád je to určitá životní zkušenost. A v nejhorším vycouvají.

Já osobně bych jim akorát položil následující otázky a rady:
      1)Máš dostatečnou finanční rezervu? Počítáš s tím, že třeba dva měsíce teoreticky nic nevyděláš? Dokážeš si představit, že budeš mít hodně kolísající příjem? Neovlivní to tvojí rodinu? Pokud by byla odpověď ne, tak tahle práce asi nebude ta pravá.

2)Velmi, velmi důkladně si přečti vše co podepisuješ + případně vnitřní směrnice. A hodně se ptej a kontroluj. Je tam nějaká sankce za něco? Ano? Tak to pozor!

3)Jaké jsou podmínky vyplacení?

4)Najít reference na firmu na netu, jak se na firmu dívají lidé, kteří tam pracují/pracovali? Funguje ta firma solidně? Většinou se na tyhle firmy nějaké reference najít dají. Uplně top by bylo promluvit s někym, kdo pro ně teď pracuje.

5)Důkladně si to promyslet. A když to někdo bude chtít, tak co...ono se prd stane, když tam nebude sankce...ozkouší si to, získají nějaké životní zkušenosti a skončit můžou vždy.

Podle mě v tom není takový problém, za jaký se to vydává....

pozn.:
      Kirku, jestli si alespoň trochu silný člověk a víš, že se jim neupíšeš (tj. nepodlehneš nátlaku, jen tak, že ti někdo něco slíbí a ty po něm skočíš), tak ti doporučuju na ten rozhovor jít a bavit se s jim (třeba i o těch otázkách). Minimálně zjistíš, jak tyhle lidé myslí, jak jednají, jak se tváří a jaké mají cíle. Třeba tě to obohatí. Podle mě zkrátka to bude dobře strávený čas, který ti něco dá, minimáně z toho důvodu, že pronikneš do myšlení té "druhé strany".
    • Luke1412
      Luke1412
      Bronz
      Registrace: 26.09.2015 Příspěvky: 218
      Vetsina sou kreteni, sorry...

Je to stejny jako treba Herbalife. Ten je u nas takovym zpusobem zprasenej, ze kdykoliv nekdo tohle slovo slysi tak obraci oci. V nemecku ma samostatnej tv kanal, a ten pristup lidi je uplne jinej. Zalezi jak to delas, a od koho se ucis. V CR je to zpraseny od tech nejvyssich co to uci logicky dal, jit pres mrtvoly, uzavirat nesmysly bez ohledu na nasledky.

Nikdy

Cest vyjimkam
    • tennajkrajsi
      tennajkrajsi
      Stříbro
      Registrace: 05.06.2015 Příspěvky: 310
      Nevim o tom, že by nějaká škola nabízela obor "finanční poradce".
      čiže obor finance sa studuje na predavaca v tesku? :f_biggrin:
    • Snnopel
      Snnopel
      Bronz
      Registrace: 11.06.2010 Příspěvky: 342
      Zdarec taky přídám pár poznatků

OVB jsem dělal asi před 8 lety jak mi bylo čerstvě 18. Nikdy jsem žádnou smlouvu pořádně neuzavřel (nebavilo mě přesvědčovat lidi :) ), ale přínosné to pro mě bylo. Potkal jsem pár zajímavých lidí, zjistil zhruba co to je a udělal jsem si na to vlastní názor.

Dle toho jak si to napsal jde vidět že sis o tom udělal názor aniž bys pořádně věděl o co konkrétně jde a co se od toho skutečně dá čekat, resp. nesnažil ses najít žádné info sám :) (tímto to nemyslím něják útočně :) jen to na mě prostě tak působí )

Co se týče samotného OVB popř. finančních poradců celkově tak je to práce jako každá jiná akorat hold děláš nasebe a tvá mzda je určena podle toho jak jsi schopný pracovat. Jak už bylo napsáno výše (a já s tím souhlasím) tak tato práce, ačkoliv je podávána jako snadná, tak patří k velice náročným. Bud jsou tam lidi co opravdu chcou pomoct a přitom si i vidělat, nebo lidi co jedou čistě na peníze a je jim jedno že někoho můžou poškodit (tohle této práci dosti posralo pověst celkově).

Otázky si připrav, ale počítej spíš že se pobavíš s tím člověkem. Šance že ho na něco "nachytáš" je dosti malá, protože určitě nebudeš první ani poslední co si ho tam přijde vyzkoušet, aby zjistil jestli to není podvod, proč tohle a proč tamto. :)
      Co se týče konkrétních otázek co jsi napsal tak na většinu není problém odpovědět. Např. ta 8. otázka je opravdu nelogická :) resp. tvá interpretace toho jak by se měl zachovat trh.

Každopadně taky doporučuju si tam zajít :) (nemyslím připojit, ale zajít si pokecat s tím "manažerem"). Je to zkušenost a nikdo ti tam s nožem nebude vyhrožovat že se musíš připojit :) vždycky to bude na tobě :) ;)
    • Dakraa
      Dakraa
      Moderátor
      Moderátor
      Registrace: 14.09.2009 Příspěvky: 5,613
      tennajkrajsi původně napsal
      Nevim o tom, že by nějaká škola nabízela obor "finanční poradce".
      čiže obor finance sa studuje na predavaca v tesku? :f_biggrin:
      Obor finance, ale nikoliv obor finanční poradce. To je něco jinýho.
    • Ahareen
      Ahareen
      Bronz
      Registrace: 10.11.2010 Příspěvky: 2,977
      Jen k tomu, jestli existuje nějaké vzdělání v daném oboru, tak odpovědí, je že ano:

Co se týče téhle práce, sám v ní jsem dlouho a má to samozřejmě svoje plusy i mínusy. Záleží, jaký jsi typ člověka.
      A ano, opravdu to mohou dělat i morální lidi a není to nic nelegálního. :)

Co se týče toho, čeho se bojíš, je to opodstatněné. Problémem je, že některé firmy nenabízíjí a nevnímají jako prioritu možnost vzdělávání, flexibilitu, potenciál jako firma ovlivnit trh a podobně. Ale jejich info pak vypadá jako přehlídka drahých aut, rauty, později pomalu striptérky na večercích atd.. Prostě nulovéhodnoty. To samo osobě už ukazuje, kam to spěje. Pak je jasné, jací lidé tam asi jsou, když se tam dostali na základě těchto motivů. Peníze jsou fajn, ale pokud hlavní motiv je easy money, je to blbost a něco je špatně. Podle mne stačí mít oči otevřené myslet a poznáš, co je ok a co ne... Jinak v jednotlivých firmách je určitě rozdíl, stejně tak v jednotlivých strukturách a ředitelstvích v nich.

Pokud pujdeš na pohovor, zeptal bych se, jaké má třeba firma kontrolní nástroje na kvalitu služeb svých lidí, jaký mají etický kodex, v jaké jsou organizaci, jaké mají vzdělávání, certifikáty, případně kolik je u nich VŠ vzdělaných lidí (problém možná bude z doložením informací) atd..

Jsem od konkurence, takže tu nechci zas kydat hnůj, ať tu nezačne válka, ale dvě věci sem hodím: dej si OVB na youtube a uvidíš, co ti vyjede.
      A ještě se dá dohledat,že dostali na přelomu roku tuším, pokutu 5.000.000,- Kč (za prodávání pojistek jako čistě pořících nástrojů) od ČNB :)

Pokud by tě to zajímalo víc, klidně písni soukromě. Už sem sice moc nechodím, ale až tu budu příště, můžu odpovědět.
    • VictoryCica
      VictoryCica
      Platina
      Registrace: 19.01.2011 Příspěvky: 107
      https://www.youtube.com/watch?v=f-xixAjhL10

udělej si názor z pěkného dokumentu o OVB.
    • Pinny1990
      Pinny1990
      Zlato
      Registrace: 01.11.2012 Příspěvky: 5,389
      VictoryCica původně napsal
      https://www.youtube.com/watch?v=f-xixAjhL10

udělej si názor z pěkného dokumentu o OVB.
      Pobavilo mě jak na konci napodobují scénu z Wolf of Wall Street. Jsou to plus mínus stejní podvodníci a ještě se k tomu hrdě hlásí :f_biggrin:
    • VictoryCica
      VictoryCica
      Platina
      Registrace: 19.01.2011 Příspěvky: 107
      přesně tak :)