Prenájom bytu

• KldROCK
      KldROCK
      Bronz
      Registrace: 17.06.2012 Příspěvky: 885
      Ahoj, som si povedal že konečne nastal čas vyletieť z hniezda a odsťahovať sa od rodičov, chcem si prenajať svoj prvý byt. A Keďže som vždy rád čo najlepšie pripravený, tak by som si rád zistil čo najviac informácií, preto ktokolvek máte nejaké skúsenosti, bude super keď sa s nimi podelíte. Do budúcna to možno pomože aj dalším

-ako prenájom zhruba prebieha, aký dlhý proces to je
      -je niečo na čo si dať vyložene pozor ?
      -o kolko sa prvotná cena líši od reality, sú nejaké skryté poplatky, poistné, platí sa aj za prehliadku bytu od realitky
      -má význam hádať sa o cene ? nejaké tipy, triky ako si vyjednať najlepšiu cenu ?
      -maté prehlad o aktuálnom stave realitného trhu ? či ceny stúpajú, klesajú, predáva sa hodne či málo...
      -stanovenie dĺžky prenájmu, aká je pre mňa najvýhodnejšia, mne sa asi najviac pozdáva nejaké kratšie testovacie obdobie, stým že po obojstrannej spokojnosti sa zmluva predlži
      -pýtajú sa na zamestnanie a výšku príjmu ?
      -je lepšie to riešiť na vlastnú pasť či to nehať na realitku ?

...a čolkolvek dašie vás napadne

vďaka za každý príspevok do diskusie
  • 2 odpovědí
    • pepan47
      pepan47
      Bronz
      Registrace: 30.08.2011 Příspěvky: 555
      skús cez FB, neplatíš poplatky realitke, rýchla komunikácia, aktuálne byty
    • irik83
      irik83
      Moderátor
      Moderátor
      Registrace: 27.11.2009 Příspěvky: 4,226
      Ahoj, hledani a pronajmuti si bytu neni nic slozityho. Nejdrive by sis mel udelat jasno o tom, kolik chces maximalne mesicne platit, popremyslej taky o lokalite, aby jsi pak nekdy v noci treba nezjistil, ze se nemas jak dostat domu nebo bydlis ve ctvrti plné neprizpusobivych obcanu :)

samotny proces je v pohode, za prohlidky se neplati ani RK ani majitelum, proste najdes byt co se ti libi, domluvis prohlidku, nekdy je dobry mit sebou uz i zalohu v pripade, ze se ti byt moc libi a hrozi velkej zajem (me se to uz vyplatilo). Povětšinou se cena sklada ze samotneho najmu a k tomu poplatky (voda, plyn, elektrina). Nekteri majitele nechavaji prepisovat treba elektrinu na najemce, ja to zatim nikdy nemel tak ani nevim jestli v pohode nebo starosti. Vetsinou pokud to mas primo od majitelu, tak se s prvnim najmem sklada i kauce (vetsinou vratna, pripadne se tim zaplati treba posledni najem), ktera slouzi jako pojistka proti zniceni bytu. Kauce je nejcasteji stejna jako najem. Cili pripravit se a mit nachydtane aspon dva najmy pred nastehovanim. RK si navic vetsinou bere i poplatek za zprostredkovani coz vychazi pul az jeden a nekdy i vic najmu. Cili dalsi penize navic.

Osobne jsem vzdy hledal pronajmy primo od majitelu. Smlouvy jsou ruzne, ale povetsinou aspon na rok protoze tim majiteli odpada starost hledat po par mesicich zas novyho najemnika. Vetsinou byva nejaka vypovedni lhuta (mesic az tri) takze tam samozrejme nemusis zustat celou smluvni dobu, ale i tohle hodne zalezi na majiteli, ja si treba posledne za sebe nasel nahradu a stehoval se i driv nez vyprsela vypoved ;)

Ani nevim jestli jeste neco, kdyby te neco napadlo tak se ptej.