BLOG: Rule Yourself - karisek bloguje o osobním růstu

• karisek
      karisek
      Moderátor
      Moderátor
      Registrace: 31.05.2012 Příspěvky: 3,139
      Ahoj,
      pojďme udělat takový rychlý úvodní post, o čem to tady bude. Rozhodl jsem se rozjet nový blog, protože chci tentokrát psát o ničem jiném než o pokeru. Tento blog, zatím pracovně nazvaný "Rule Yourself", by měl být o tom, jak se systematicky snažím změnit některé své návyky a docílit nějakých výraznějších změn v mém životě. Obecně to tedy prostě bude blog o osobním růstu.

Obsahově mám zatím následující představu:
      :spade: Na konci každého dne bych rád napsal report, co se mi v ten den povedlo a co se naopak nepovedlo. Občas to doplním třeba i nějakým povídáním, jak se ohledně svého počínání cítím atd.
      :spade: Další významná část bude budování pozitivních návyků (nebo odbourávání negativních). Součástí denních reportů tedy bude, na kterých návycích zrovna pracuji a jak pravidelně se mi je daří dodržovat. Seznam aktuálních návyků se bude obměňovat postupně tak, jak uznám za vhodné, že některé z nich už mám natolik zažité, že je mohu považovat za úspěšné naučené a budu přidávat nové, takovým způsobem abych vždycky na nějakých nových návycích pracoval, ale zároveň nebyl přehlcen.
      :spade: Mimo tyto pravidelné reporty se tu jistě budou objevovat i občasné příspěvky na různá témata. Například se více rozepíšu o nějaké větší oblasti, kterou chci v životě zlepšit a proč nebo obohatím své příspěvky o nějakou fotku nebo dokonce video atp. Ono to určitě vykrystalizuje, co a jak bude mít smysl.

Začínám už dnes, takže někdy večer (v noci) už se můžete těšit na první denní report.
  • 70 odpovědí
    • rompas
      rompas
      Moderátor
      Moderátor
      Registrace: 12.02.2014 Příspěvky: 2,852
      good luck Sir :f_thumbsup:
    • matsach
      matsach
      Bronz
      Registrace: 13.06.2012 Příspěvky: 241
      Super nápad, držím palce a těším se na první post! :)
    • Wdoomek
      Wdoomek
      Bronz
      Registrace: 31.07.2011 Příspěvky: 376
      hypeeeee :D :f_drink:
    • karisek
      karisek
      Moderátor
      Moderátor
      1. report
      Co se dnes povedlo:
      :spade: splnil jsem všechny nové návyky s jedním "ale" (viz níže)
      :spade: pracoval jsem 4,5 hodiny na brigádě
      :spade: pracoval jsem na diplomce, málo, ale pracoval. Nemusí pršet, stačí když kape
      :spade: poslal jsem životopis na jednu pracovní nabídku
      :spade: byl jsem běhat a uběhl jsem tolik, kolik jsem si předsevzal

Co se nepovedlo:
      :heart: dal jsem si odpoledně šlofíka
      :heart: oční gymnastiku jsem udělal až večer, ale ideálně bych jí měl dělat za denního světla (to je to "ale")

Návyky:
      Tady je moje první sada návyků. Jinými slovy, každý den chci dělat následující:
      :club: vstávat nejpozději v 9 hodin (1/1)
      :club: snídat (1/1)
      :club: dělat oční gymnastiku (1/1)
      :club: dělat nějakou fyzickou aktivitu. Buď běh nebo posilování. (1/1)

Všechny tyto návyky jsem dnes zvládl a proto do závorky píšu úspěšné jedno opakování. Za lomítko pak píšu počet dní od startu učení se novému návyku. Když tedy například zítra zapomenu snídat, tak bych zítra napsal (1/2)...tedy jedno opakování ze dvou dnů. Možná ještě ten systém zápisu nějak přehodnotím, zatím mě to napadlo takhle.

Jinak děkuji za podporu, jsem rád, že hned do startu jsou tu nějaké lajky a komentáře.

Tak gn a vzhůru k zítřejšímu dnu, kdy si snad zas budu vládnout :s_thumbsup:
    • mjez1
      mjez1
      Bronz
      Registrace: 29.06.2015 Příspěvky: 427
      Super, budu sledovat. Úvod a první post mě maximálně navnadil.
      Every day is a power day :f_thumbsup:
    • 85Mangudai85
      85Mangudai85
      Bronz
      Registrace: 08.07.2014 Příspěvky: 208
      Oční gymnastika je co? mas nejake linky ohladom toho pripadne PDFk-a
    • matsach
      matsach
      Bronz
      Taky jsem se na to chtěl zeptat, ale stačí zadat do googlu ;)
      Jako brejlonoš bych něco podobného měl taky začít praktikovat :)
    • fanko1974
      fanko1974
      Bronz
      Registrace: 10.07.2011 Příspěvky: 315
      potřebuji změnit v životě dost věcí takže určitě to pro mě bude inspirativní
    • karisek
      karisek
      Moderátor
      Moderátor
      2. report
      Co se dnes povedlo:
      :spade: splnil jsem všechny nové návyky
      :spade: pracoval jsem 4,75 hodiny na brigádě
      :spade: vypral jsem si :s_biggrin:
      :spade: byl jsem vyřídit nějakou nezbytnost na personální
      :spade: zaposiloval jsem si

Co se nepovedlo:
      :heart: dal jsem si odpoledne šlofíka (znova :facepalm: )
      :heart: dnes jsem s diplomkou pohnul tak málo, že to hodnotím jako neúspěch
      :heart: vyhnul jsem se možnosti se socializovat - konkrétně jsem nešel pozdravit starého známého, kterého jsem zahlídl v jídelně a také jsem odmítl dvě pozvání "na pivo"

Návyky:
      :club: vstávat nejpozději v 9 hodin (2/2)
      :club: snídat (2/2)
      :club: dělat oční gymnastiku (2/2)
      :club: dělat nějakou fyzickou aktivitu. Buď běh nebo posilování. (2/2)

Dnes jsem na sobě sledoval velmi proměnlivou náladu. Ráno se mi vůbec nechtělo vstávat a propadal jsem pocitu, že celý tento můj projekt je neudržitelný. To se už okolo poledne změnilo na pocit pozitivní, kdy jsem si uvědomil, že dnes všechno krásně stíhám a daří se mi čas využívat efektivně. Další změna přišla, když jsem splnil vše, co jsem si předsevzal na tento den a nevěděl jsem nějakou dobu, jak dále svůj čas nejlépe využít...respektive do některých věcí se mi moc nechtělo (viz diplomka). Kvůli tomu jsem se začal cítit dost špatně...jako kdybych tím pokazil celé mé snažení. Je to zvláštní paradox...pokud rezignuji na nějakou produktivitu a jen tak si proplouvám dny, které z větší části tak nějak proflákám, tak je mi to celkem jedno. Na druhou stranu ve dnech, kdy se rozhodnu pro změnu a být produktivní, tak se automaticky začnu cítit jak kus hovna ve chvílích, kdy se mi to třeba byť na krátkou dobu nedaří. Přestože jsem teda třeba dneska byl o 100% produktivnější než ve stejný den minulý týden, tak jsem se dnes cítil hůře kvůli jedné špatně využité hodině než v den, kdy jsem těch špatně využitých hodin měl několikanásobek. Budu muset zapracovat na těchto pocitech a asi se naučit si odpouštět, když nezvládám vše na 100%, ale zároveň kvůli tomu nepropadat nějaké panice a rezignovanosti.
      Další věc, která ve mě vyvolává smíšené pocity, je můj postoj k lidem v mém okolí...respektive jakým způsobem reaguji na nejrůznější nabídky a pozvání. Přijdu si jaksi nevděčně, když kamarády a známé odmítám, a také že promarňuji určité příležitosti se seznámit s novými lidmi atp. Na druhou stranu mi přijde správné mé společenské aktivity mít pod kontrolou a korigovat je ve prospěch větší produktivity, ušetření peněz atd. Jinými slovy vím, že asi není ideální být 4x za týden někde na pivě. I zde budu muset zapracovat, abych to měl nějak vybalancované a byl s tím spokojený.

85Mangudai85: k oční gymnastice nemám žádné materiály. Sám jsem si to kdysi jen nějak vygooglil, což doporučuji i tobě, pokud se o tom něco chceš dozvědět. Každopádně je to určitě dobrý námět na nějaký ten občasný příspěvek sem do blogu, ve kterém bych mohl vysvětlit co přesně dělám, co mě k tomu vede atd. Tak snad brzy. :s_smile:

Pro dnešek vše. Mějte se dobře a zítra zas naplno :s_thumbsup:
    • matsach
      matsach
      Bronz
      Co například děláš ty dny, který proflákáš a pouze jimi, jak říkáš, proplouváš?

Možná by nebylo od věci do svého plánu zakomponovat také nějaký relax. ;) Nebo si alespoň vymezit určitý čas, který se naplánovaným povinnostem nebudeš věnovat. Myslím, že by to mohlo fungovat. Řekněme že dopoledne se budeš hodinku věnovat psaní diplomky, pak půjdeš na oběd a po obědě si dáš třeba hodinu a půl pauzu od produktivity (můžeš v ní stihnout třeba toho šlofíka, kouknout na díl seriálu nebo co máš rád). Po skončení pauzy bys měl mít energii na další úkoly ;)

A doporučuju ty nejtěžší věci, do kterých se ti chce úplně nejmíň začít co nejdřív (tipuju to zrovna na tu diplomku :D ). Ze své zkušenosti vím, že to funguje ;) Respektive ze začátku jsem vždycky udělal prkotiny typu: "vynést koš", "odepsat na mail", "odehrát session", ale věci, do kterých se mi tolik nechtělo, jsem byl schopnej klidně tejden odkládat, přestože by si zasloužily kolikrát tu nejvyšší prioritu.
    • karisek
      karisek
      Moderátor
      Moderátor
      matsach: Popsat jak výborně zvládám prokrastinovat by asi zase zasloužilo spíš nějaký větší příspěvek. Jako dělám takový klasický věci, jako čučím na fórko, FB, na mail, zkouknu seriál atd. Ale taky mi třeba trvá se k čemukoli rozhoupat. Představ si to třeba tak, že ve 12:00 skončím s prací a mám plán, že si dám sprchu a dojdu si na oběd. Ale ono se taky stane, že mi trvá třeba půl hodiny, než se reálně dokopu do té sprchy...a pak dalších půl hodiny než se oblíknu a odejdu na ten oběd. A z takové prkotiny jako obědu je dvouhodinový program...to by ses divil, jak ten den dokáže utéct a nestihnout toho mnoho. :f_biggrin:

Co se týká toho relaxu, tak já nemám problém s tím, že bych si neuměl zařadit relax do svého programu. Naopak...když si třeba mezi brigádu a cvičení tam vrazím jeden díl seriálu a budu vědět, že mi to nenabourá další povinnosti, není problém. Uvědomil jsem si teď ale jednu věc...to co mě dneska rozladilo byla asi ztráta kontroly. Relax je v pohodě, kvůli němu se necejtím špatně (třeba teď večer jsem hrál počítačovou hru), ale musí to být relax plánovaný a efektivní. To že člověk debilně čumí do facebooku, protože ho zrovna nenapadlo (nebo se nechtělo) dělat nic jiného, není asi úplně ten relax, kde by člověk načerpával energii, ale ztráta kontroly nad svým časem...

Každopádně moc díky za příspěvek a rady, díky tobě jsem se na to takto podíval z nového úhlu a vneslo mi to do toho trochu smyslu. :f_thumbsup:
    • penguin13
      penguin13
      Platina
      Registrace: 20.04.2013 Příspěvky: 905
      Nezapomeň taky na to, že míra využití času je subjektivní veličina. Ty ve 12:00 končíš v práci a jdeš na oběd, pro mě je úspěch se do 12:00 vyslíct z pyžama :D
    • karisek
      karisek
      Moderátor
      Moderátor
      3. report
      Co se dnes povedlo:
      :spade: pracoval jsem 4 hodiny na brigádě
      :spade: trochu jsem pohnul s diplomkou

Co se nepovedlo:
      :heart: dal jsem si odpoledne šlofíka (zas a znovu...skoro to vypadá jak když jde o můj nový zvyk :facepalm: )
      :heart: dnes jsem necvičil ani neběhal
      :heart: příliš dlouho jsem hrál počítačovou hru

Návyky:
      :club: vstávat nejpozději v 9 hodin (3/3)
      :club: snídat (3/3)
      :club: dělat oční gymnastiku (3/3)
      :club: dělat nějakou fyzickou aktivitu. Buď běh nebo posilování. (2/3)

Dnešek za moc nestál. Celý den byl takový roztahaný a unavený. Odpoledne jsem si zase musel dát šlofíka, protože mě bolela hlava a taky mě přepadla únava. To horko tomu asi také moc nepomohlo. Taky jsem se vyflákl na cvičení...dnes nebylo s kým běhat a samotnému se mi špatně motivuje...a cvičit se mi taky nějak nechtělo, ještě jsem rozbolavěný ze včerejšího cvičení. Celkově dnešek hodnotím jako jeden ze slabších dnů.

Zítra to bude také náročné...vstávám asi ve 4 hodiny ráno a jdu na ranní směnu na jednu brigádu. Určitě budu totálně mrtvý a možná ani nepůjdu spát, protože kvůli tomu spaní odpoledně se mi chce vždycky spát až relativně pozdě a nevím jestli hodina nebo dvě spánků nebudou spíše kontraproduktivní. Doufám, že se mi i navzdory tomu podaří v druhé polovině dne jít běhat a udělat oční gymnastiku. Uvidíme...

Tak zas zítra :s_drink:
    • yzmael
      yzmael
      Bronz
      Registrace: 08.07.2010 Příspěvky: 277
      ahoj
      ten prvy report z coho je ten obrazok s udajmi o behu?
    • tennajkrajsi
      tennajkrajsi
      Bronz
      Registrace: 05.06.2015 Příspěvky: 341
      čoje očná gymnastika? to je to na zlepsienie zraku, ze kruzis ocami z lava doprava etc.?
    • PumaPerez
      PumaPerez
      Bronz
      Registrace: 09.11.2009 Příspěvky: 4,309
      yzmael původně napsal
      ahoj
      ten prvy report z coho je ten obrazok s udajmi o behu?
      Endomondo
    • karisek
      karisek
      Moderátor
      Moderátor
      4. report
      Co se dnes povedlo:
      :spade: vstal jsem v 4:15 a šel jsem odpracovat ranní směnu (8h) na brigádu
      :spade: zaběhal jsem si
      :spade: splnil jsem všechny návyky

Co se nepovedlo:
      :heart: dal jsem si odpoledne šlofíka (jako dneska to byla nutnost...v noci jsem spal asi 2 hodiny, takže jsem nutně potřeboval dočerpat energii)
      :heart: po běhání jsem šel na pivo

Návyky:
      :club: vstávat nejpozději v 9 hodin (4/4)
      :club: snídat (4/4)
      :club: dělat oční gymnastiku (4/4)
      :club: dělat nějakou fyzickou aktivitu. Buď běh nebo posilování. (3/4)

No podle očekávání byla ranní směna docela výzva. Poté co jsem se ze směny vrátil a dal si oběd jsem padl asi na 2 hodiny do odpoledního spánku. Po téměř probdělé noci to byla plánovaná záležitost. Pak jsem se hecnul k běhu, který dnes opět nebyl vůbec špatný...a pak jsme s kámošem šli na pivo...s myslím, že to skončilo někde u pěti kousků. Jako to chlastání je obecně problém...ale dnes mi to přišlo i relativně "zasloužené", už kvůli tomu, že jsem měl splněné návyky a odpracování 8 hodin. na druhou stranu taky jsme si mohli dát jen 3 piva a jen jít domu... Třeba příště.

Je v pořádku selhávat, ale je nutné stále směřovat k tomu ideálu.

yzmael: jak napsal PumaPerez, jedná se o Endomondo
    • matsach
      matsach
      Bronz
      Nebuď na sebe tak přísnej. Podle mě jsi ty 4 dny odmakal dobře. A když tvoje tělo hold potřebuje šlofíka, tak mu ho dopřej. Je lepší si na chvilku zdřímnout, než zbytek dne přemáhat spánek. Za to na sebe nemusíš být naštvanej :)
      Pokračuj i nadále, jedeš skvěle! ;)
    • Luke1412
      Luke1412
      Bronz
      Registrace: 26.09.2015 Příspěvky: 290
      Jakej ma smysl cvicit/behat a snazit se nekam posunout a u toho chlastat? "Nebud na sebe tak prisnej, podle me jsi ty 4 dny odmakal dobre".. 4dny jako vazne? 4 dny neco dodrzovat a pak failnout je o nicem, zacnes akorat zase od znova a nikdy se nikam neposunes. Pokud to mas teda jen for fun a posunout se po sportovni strance nikam nechces tak to asi zas tak hrotit nemusis.
      Spanek bych dneska urcite nedaval do kolonky "nepovedlo se" - jak si napsal, bylo to planovany a po te noci si to evidentne potreboval :) .

Blog me bavi a ve stredu sem v Pruvanu potkal tvyho kamosa z kajotu, prej tady mel taky svuj "blogisek" :D